Prízraky

Prízraky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249565/prizraky-249565.jpg 4 2935 453

Harry Hole série

V uliciach Osla sa zjavila nová droga violín, opiát silnejší než heroín a vyvolávajúci oveľa väčšiu závislosť. Mladý narkoman Gusto leží v byte na podlahe, krváca a čoskoro zomrie. Za zvukov kostolných zvonov rekapituluje svoj životný príbeh. Inšpektor Harry Hole sa po troch rokoch strávených v zahraničí vracia do Nórska. Žiada bývalého policajného nadriadeného, aby mu umožnil vyšetriť takmer uzavretý prípad vraždy. Dostane povolenie navštíviť vo väzení údajného vraha, 18-ročného chlapca, s ktorým ho však spája vlastná minulosť. Vražda spočiatku nesie typické znaky násilia z drogového prostredia, ale rozrastie sa do rozmerov, o ktorých sa Harrymu ani nesnívalo. Väčšina stôp totiž vedie inam, do vyšších kruhov, a inšpektor sa takisto stáva nepohodlnou osobou. Vyšetrovanie smeruje k prekvapujúcemu vyústeniu. A zatiaľ čo Harry pátra, Gusto pokračuje v rozprávaní svojho príbehu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Gjenferd , 2011

prostěkáťa
22.05.2016 5 z 5

Opět úplně jiný Harry Hole, místo obvyklého vzorce - vražda a Harry povolán ji vyšetřit - zasahuje tento příběh mnohem víc do jeho osobního života, ve kterém se z notorického alkoholika stává milující otec, což je příjemná změna.

Disease
19.05.2016 3 z 5

Někde mezi 3-4* Poněkud nevyrovnané, první půlka jen ta "trpělivá mravenčí práce", druhá jen akční. Místy poněkud přehnané, až na hranici Fantoma Morrisvillu.

Jaruš7
16.05.2016 5 z 5

Ze zvukového nosiče adrenalinový zážitek , drogová závislost je zde, v plné nahotě.
Takže fajnový.

Michele1
10.05.2016

Další úžasná "Nesbovka". Knížka o svineckém drogovém světě, prodejných policajtech, zkorumpovaných politicích, prostě o tom, jaké to je. Olega mi spíš bylo líto, získal si můj soucit a svým způsobem pochopení, Gusto byl tak krásný, že i přes stránky mě přitahoval a Ráchel a Harrymu jsem fandila. Jedno malinké mínus za to, že jako většina čtenářů mám raději Harryho jako geniálního kriminalistu, než jako akčního hrdinu.

Jen malá výtka - bylo by fajn, kdyby sem čtenáři nepsali celý obsah, na to si přece máme počkat, třeba uživatel JelloBiafra tady vyzvonil celou podstatu příběhu...

simona5r
09.05.2016 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvělý výkon narátora, super hudební efekty. Občas jsem se při poslechu ztrácela ve jménech, ale na konci vše dává smysl. A Harry je prostě nesmrtelný :-D

Aniga
07.05.2016 5 z 5

Při čtení knihy mi napadá otázka: Kam jen na to p. Nesbø chodí? Jak je možné, že tohle vše dokáže vymyslet nebo něco z toho je založeno na skutečnosti (např. prostředí Osla, praktiky zabití člověka)?
Každopádně bravo, zase mi příběh nedal spát, dokud jsem nedočetla na konec.
Knihy HH čtu tak, jak jdou za sebou.... a myslím, že to byla rozhodně správnější volba. Na předchozí knihy se upozorňuje nejen v detailech.
Ještě, že mám Policii doma, abych mohla hnedka pokračovat dál.... jen škoda, že se už blížím k závěru.
Spadám prostě do té kategorie závilosti na závislém HH :o)
Nemohu jinak než pět *****.

HanaNov
30.04.2016 4 z 5

Parádní Nesbovka! Akce, promyšlenost až rafinovanost, nečekané zvraty, zběsilé tempo, překvapivá odhalení, o to všechno opět není nouze.
Někdo tu psal, že je příběh překombinovaný, já myslím že NAOPAK! Příběh je zamotaný, to ano (to je ale také to, co nás na Nesbovkách mimo jiné tak přitahuje), ale není překombinovaný. Vlastně je to geniálně jednoduché... Nesbo vytvořil v Přízraku jakýsi kruh, který obkrouží kolem dokola, takže na konci se de facto vrátí na samý začátek, respektive k prvotní myšlence. Skvělé! Příběh je tedy vystavěn tak, že ona téměř primitivní zápletka na sebe jako sněhová koule nabaluje neočekávané a směřuje k odkrytí nemyslitelného....
Za mě 4 hvězdy. Proč ubírám jednu hvězdu? Z několika důvodů:
1. V některých scénách jsem místo Harryho viděla Arnolda Schwarzenegera, jak obtěžkaný granáty a samopaly sám běží proti celé armádě, aby vyváznul jen s několika nepodstatnými šrámy.
2. Hodně se mi zprotivil Oleg, naopak víc než předtím jsem začala fandit Harrymu a Rachel (přistihla jsem se, jak jim tajně držím pěsti a přeji si, aby jim to vyšlo), takže mě naštvalo, jak to nakonec dopadlo.
3. Zcela překvapivě jsem správně identifikovala, kdo je Dubajec. A to už přibližně v polovině knihy.
4. CO TEN KONEC????
--------------------
Nicméně je mi jasné, že Přízrak je nejspíš jakýsi prolog k Policii, proto ten konec. Takže směle do toho, ať se kruh uzavře:)

POZN.: Přízrak jsem poslouchala jako audioknihu v podání Hynka Čermáka. Oproti klasické knize jsem musela být víc trpělivá, žádné nedočkavé listování stránkami a úprk po řádcích a větách. Ale vyplatilo se. Pro mě úplně nový a skvělý zážitek!!

sackrebleu
25.04.2016 5 z 5

Môj obľúbený diel. Miestami už síce hlavný hrdina začal pripomínať nezničiteľného terminátora skríženého s Jamesom Bondom, čo sa skôr hodí do amerického akčného thrilleru, ale keďže celá kniha je istým (výborným) vyústením zápletiek z predchádzajúcich dielov, tak sa to dalo autorovi celkom ľahko odpustiť. Taktiež veľmi oceňujem "osobnú" líniu s Olegom a hlbšie ponorenie sa do Harryho psychiky a riešenie určitých filozofických otázok, čo knihe pridalo niečo navyše. Jedna z mála kníh, ktoré som nedokázala prestať čítať a po dočítaní som mala v hlavne fakt prázdno..

ondrash77
24.04.2016

V Přízraku Harry Hole přestává být oním "nedobrovolným" rváčem, který si z bitek odnáší šrámy a zranění. Místo toho se proměnil v neohroženého hrdinu dostávajícího se z nastražených pastí způsobem, za který by se nemuseli stydět ani James Bond s MacGyverem dohromady. V některých momentech se detektivka proměňuje v akční thriller s nechtěným ironickým nádechem. Při jedné z potyček například soupeře vyřadí pomocí vývrtky na víno.

Vec1980
22.04.2016 3 z 5

Tenhle díl určitě nezařadím mezi Doporučenou četbu komukoliv. Kombinace drogové scény, politiky, nesmrtelného záporného policajta (nemyslím teď HH). Bohužel tahle rovina, kdy vražda je vlastně jenom nutnost resp. prostředek pro všechny ostatní zločiny spojené s drogovou scénou Osla a nakonec vlastně až tak podstatná není ....

koulas
16.04.2016 4 z 5

Místama mi přišlo , že už nečtu detektivku, ale spíš akční thriller. Harry je místama už tak nesmrtelnej, jako by to byl hrdina z americkýho filmu. Tenhle díl pokulhává za Sněhulákem a Levhartem, a to jak v nápaditosti a kompozici děje tak v prostředí, ve kterym se díl odehrává (drogy, fetky, atd.). Přesto mě ale knížka hodně bavila a dokázala mě udržet v bdělosti po celou dobu. Mrzí mě, že už mě od konce dělí jen jeden díl.

BlackBlade
15.04.2016 5 z 5

Skvělé pokračování příběhu s HH, kde se vše obrací k nevlastnímu synu Olegovi a dále se zamotává situace okolo Michaela Bellmana, Trulse atd. Napínavé, rozvíjí to celý příběh do nových větví, takže za mě zcela jednoznačně: 5/5
PS: vůbec nechápu, jak to lidi mohou číst napřeskáčku, vždyť jim musí unikat spousta detailů... ? Opravdu se přimlouvám k tomu, najděte si ten čas, buďte trpělivý a čtěte to od jedničky pěkně popořadě. První tři díly jsou možná slabší, ale pro příběh jako celek velmi důležité. Román je velmi komplexní a dostanete z něj naprosté maximum, které pozvedne celý obraz HH na novou úroveň.

Teninka
01.04.2016 5 z 5

Skvělá knížka, které musím dát 5 hvězdiček :-)
Moje první knížka se souvislosti s drogami. Harry Hole se vrací z Hong Kongu, aby jak jinak vyřešil vraždu, která souvisí s Olegem ....
No, musím říct, že kniha byla velice napínavá a má velmi zajímavý závěr :-)
Doporučuji k přečtení!! :-)

Liberush
31.03.2016 5 z 5

S každým dalším dílem se má závislost vůči HH stupňuje.

Jako vždy, skvělé počtení. Teším se, až budu mít v rukou i díl desátý. Potřebuji vědět, co bude dál s Harrym... :))

momo01
20.03.2016 3 z 5

Chvílemi jsem si říkala, jestli jsem nešlápla vedle a nečtu "filosofické" pojednání, tolikrát tam Harry řešil otázku "pít či nepít". Technicky odvedené dobře, ale příběh mě za žádnou ze srdečních chlopní nechytl.

čef
14.03.2016 5 z 5

"Člověk je zkažený a nemocný druh" myslí si Harry, ale sám je jen nemocný, zkažený ani náhodou. Zkažených je však v knize nekonečně - kniha chvílemi připomíná My všichni ze stanice ZOO nebo americkou tvrdou školu - armády nešťastných feťáků, bezohledných dealerů, levých policajtů a zkorumpovaných politiků. Příběh je fabulačně prostě úžasný - plný zvratů, falešných stop se vystupňovaným překvapivým závěrem, který nás zároveň připravuje na další snad závěrečný díl. Protože jsem ho již v předstihu přečetl, mohu jen doporučit.

josska
06.03.2016 5 z 5

poprvé jsem se jaksi nemohla začíst mám s tím problem u Nesbo ale pak super napínávé až do konce

Charlesska
24.01.2016 4 z 5

Není to jedna z těch detektivek od Nesba, která mě chytila hned na první stránce a nepustila až do konce. A taky už mi trochu začíná vadit, že Harry přežije prostě všechno:-) Ale přesto velmi dobrá detektivka a hned jsem se pustila do Policie.

Katuska88
18.01.2016 4 z 5

Hole je prostě Hole,
o tom žádná, k tomu se již nedá v deváté knize nic moc dodat,
ale konkrétně tento díl mne zklamal svým obsahem.
Byla jsem zklamaná jednáním většiny postav.
Otevřený konec mne překvapil, je to poprvé, ale celkem mne to mrzí. Kniha přečtená samotná bez návazností nedává žádný smysl.

adrianna0305
07.01.2016 4 z 5

Po sérii dobrých příběhů, byl tohle pouze Harryho přízrak. Nebylo to špatné, ale nemělo to ty překvapivé momenty. Vše nějak v poklidu vyplulo na povrch a doplavalo to k obyčejnému konci.