Přízrak

Přízrak
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235226/mid_prizrak-235226.jpg 4 2954 2954

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

VladkaBU
11.11.2014 4 z 5

... i já jsem začala Sněhulákem, který mě pohltil, pak přišlo několik dalších, a pak bum Levhart. Musím říct, že Přízrak mě zprvu hned nezaujal, až v druhé polovině příběhu mě knížka začala bavit, byla jsem zvědavá, kdo to tedy byl a nebyl. A četlo se to samo

pkweb.eu
10.11.2014 5 z 5

První co jsem s Holem přečetl, byl sněhulák. Ten mě zaujal natolik, že od té doby pokračuji. Zatímco levhart mi přišel částečně okopírovaný sněhulák, přízrak je jiný. jiný a přitom stejný. Styl vyprávění, střídání pohledů, atmosféra (a bohužel i Bondovské schopnosti hlavního hrdiny). Kniha je čtivá takřka do posledního slova a krom hlavního příběhu se je velmi zručně posunut i celkový příběh Harryho. Parádní čtení.

Merynkaw
09.11.2014 5 z 5

Nesbo ani Harry :-) nezklamali. Asi to nevydržím, a budu muset přelouskat poslední díl v angličtině, do roku 2015 na něj čekat nebudu.

Paja85
08.11.2014 5 z 5

Super díl, moc se mi líbil.

Eevina
08.11.2014 5 z 5

Sakra, ten konec! už se nemůžu dočkat jara. Nicméně musím říct, že tohle je nejtemnější knížka z celé série. Výborná, geniální a skvělá. Další slova by byla jenom opakováním toho samého:)

ElenaM
06.11.2014 5 z 5

Fenomenální a nejlepší kniha z celé HH série! Mnoho napětí a naprosto nečekaný závěr a rozuzlení....!!! Severská krimi už nikdy nebude osobnější!

allebra
05.11.2014 5 z 5

Nesbo opět nezklamal, četlo se velmi dobře, všechno do sebe zapadalo, napětí až do konce! Těším se na Policii!

joki
04.11.2014 5 z 5

Dobré.

goldiex
04.11.2014 5 z 5

Milý Jo, děkuji, zase se ti to povedlo. Parádní počteníčko, napínavé a krásně propletené. I po tolika knihách máš stále čím překvapit.

Zodiak
02.11.2014 3 z 5

Předesílám, že mám Nesbøho knihy rád a přečetl jsem je všechny. Na Přízrak jsem se moc těšil a zvláště po přečtení prvních ohlasů. Ale musím souhlasit s DejnouDee níže. Hary se v některých okamžicích stává supermanem v Hollywoodském stylu (ne, že by tomu tak občas nebylo i v některých předchozích knihách, ale už to začíná být dost přehnané, zkuste se nadechnout vzduchu z prázdné láhve od Jima Beama a pak uplavat pod vodou 40 m). A ty já nemusím. Samotný konec překvapující momenty nepostrádá, ale přesto jsem čekal asi něco víc. Takže do mého topu HH se Přízrak nedostal, ale rozhodně se těším na další knihu.

DejnaDee
31.10.2014 3 z 5

Po přečtení tohoto dílu mám hodně rozporuplné pocity. Děj opět napínavý, svižný, někdy doslova dechberoucí, krásně napsaný a prošpikovaný mnoha zápletkami, honičkami, dedukcí a Harryho ohromujícího instinktu, ale mnohdy také hodně překombinovaný a silně nereálný a přehnaný. Z Harryho Hola se postupem času a dílů stává superman - co všechno on vydrží, to je až k nevíře. Dalo by se říci, že Harry-superman zvítězil nad Harrym-člověkem. Za mě tentokrát je tři hvězdičky, určitě jsou lepší díly.

michalka S.
31.10.2014 5 z 5

Opět skvělá kniha už teď se těším na další díl HH !!

kaaaci
28.10.2014 5 z 5

Nesbo nezklamal!! Policii mám v angličtině, takže asi neodolám :-)

Modrina
27.10.2014 5 z 5

Uffffffff.......... Dočetla jsem to v noci a ještě se z toho vzpamatovávám. Nesbø je magor. Geniální magor.

Alex732
26.10.2014 4 z 5

Kniha dobrá a napínavá, až na to vyprávění Huberta nebo Hodana ze skládky někde u Vizovic. To mi připadalo tak nějak navíc, jako když jsem honil stránky do diplomky.

Katschka
26.10.2014 5 z 5

No do háje zelenýho! Pět hvězd a dalších pět k tomu! Vše bylo řečeno, nemám co víc bych dodala! Nesbo je Bůh!

cl3rick
26.10.2014 5 z 5

Po dočtení mě napadá asi jediná věc. Jak mám sakra vydržet čekat další svineckej rok na pokračování? V tomhle docela závidím naším východním bratrům, že objevili Holea před náma. Jinak Přízrak jako kniha musím uznat měla trošku pomalejší tempo uprostřed, které se ale na konci změnilo v opravdu zběsilou jízdu. Která skončila... jak skončila.

0anet0
25.10.2014 5 z 5

"Život je příliš drahá restaurace. Smrt je účet za jídlo, který jsi ani nestihnul sníst."

Rozuzlení, které opravdu nečekáte.

Petr K.
24.10.2014 3 z 5

Z kraje napisu, ze se mi kniha libila a clovek se do ni zacte a s cistym svedomim mohu doporucit. Podle meho nazoru take slabsi nez predchozi dily. Ale to bude tim, ze Snehulak je a bude neprekonatelny. I ten Levhart byl daleko napinavejsi a to koncil ve stylu americkeho akcnaku :-)

Pro me slabsi z duvodu tematu - drogy, politika a mafianske praktiky (pro me nuda) Uplne nejvice mi vadi neustale zvraty vztahu Harryho a Rachel (jo ne, jo ne, jo ne - od tretiho dilu!) Konec zustal otevreny, takze se tesim na dalsi dil :-) Pokud jste necetli predchozi dily (vsechny!!), tak se ani neobtezujte cist Prizrak, protoze budete absolutne mimo misu! Urcite to ale stoji za precteni i kdyz remcam (jsem ted namlsanej ze serie od Karin Slaughter - brutalni a napinave thrillery)

PS. libi se mi obalka, pripomina mi muj profilovy obrazek :-)))

Tak jsem precetll navazujici dil - Policie a opravdu je toto pouhy nemastny a neslany uvod do dalsi knihy, kde se mate na co tesit. Z tohoto duvodu opravuji hodnoceni na 3 hvezdy.

MarieAnnaSarah
23.10.2014 5 z 5

Harry Hole se po třech letech navrací do Osla, avšak nyní před ním stojí těžší úkol než dopadnout masového vraha, musí ochránit to, co je mu nejbližší...

Jo Nesbø tentokrát upustil od propracovaných vražd a profilů vrahů a pustil se do něčeho nového a musím uznat, že se mu to na sto procent povedlo. Vedle neotřelých vyprávění duše a krysy, rozvíjí příběh z drogové scény evropské metropole se vším všudy - závislostí, korupcí, mocenskými boji a ruskou mafií. Ačkoliv je to téma, které vyloženě nevyhledávám, Nesbø ho dokázal podat tak bravurním způsobem, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout a hltala jsem řádek za řádkem.
Zprvu jsem mu zazlívala, že na úkor stylu odbyl propracovanost zápletky, když identita Dubajce i Ibsena byla dosti zřejmá, ale to jsem mu křivdila. Jo Nesbø si naopak výborně pohrával se čtenáři a na pozadí jasných vodítek zaplétal nečekaný příběh, který vyústil v překvapivé rozuzlení. Páni.

Už jsem si zvykla, že mě Nesbø dokáže ohromit, ať už propracovanou Červenkou, zamotaným Sněhulákem či temným Levhartem, ale tentokrát to byla opravdu darda. Jen teď netuším jak vydržím do dalšího dílu :/