Přízrak

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193106/harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4.41832

Harry Hole (9.)

Gjenferd (2011)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Kniha Zlín

Danuše7
02. prosince

Už to vypadalo, že to dobře dopadne a došlo ke zvratu. tohle Harry jen tak nerozchodí.

VeronikaAug
17. listopadu

Geniální. Jo Nesbo zkrátka umí a je jednoznačně mým nejoblíbenějším autorem. Ani tomuhle dílu nic nechybělo, mělo to spád, akce za akcí, opět promyšlené, většina zápletek nepředvídatelná. Naprosto působivé je, jak vás Nesbo v jednu chvíli rozuzlením rozesmutní, aby vám za pár stránek dal novou naději, že to třeba nebylo tak jednoznačné zlo. Za mě pět hvězd bez zaváhání!

Ticiana
10. listopadu

Tak zas velice ctive. Autor mne tak popletl, ze jsem se musela az smat. Ale co ten konec? Jsem zvedava na dalsi dil a na to, jak to mohl prezit.

dadako
08. listopadu

Výborné, napínavé čtení. pár věcí jsem tušil dlouho jiné mě překvapili. I když těch věcí, které jsem věděl nebo tušil dopředu bylo několik, stejně jsem hltal stránku za stránkou. Co se mi moc líbilo, tak to kam Beavis zašil Tutuovo tělo.

SadUnicorn
05. listopadu

Přízrak se mi nejdříve vůbec nelíbil. Po dočtení jsem měla dost smíšené pocity, ale ve výsledku jsem vlastně s knihou spokojená. Rozhodně jsem se nenudila, přečetla jsem ji za pár dní a musím říct, že ve mně zanechala spoustu emocí. Je to zase něco jiného. Drogové prostředí je rozhodně zajímavým tématem a i když je zápletka ve výsledku vlastně jednoduchá, celou dobu jsem spolu s Harrym věřila v opak. Harryho emoce jsou zkrátka nakažlivé. Konec knihy jsem četla s otevřenými ústy a s mrazením v zádech. Nebudu lhát, i slza mi ukápla. Dalším zajímavým námětem byla korupce ve vedení města nebo drogová mafie. Nesbo se v téhle knize zaměřil na spoustu palčivých témat a rozdrásal to svědění do krve. Na příklad popis toho, co je schopný závislý člověk udělat kvůli svě droze, byl skutečně věrný. Nebere si s ničím servítky. Tahle kniha je zkrátka jiná než všechny předchozí. Ale za mě si zaslouží určitě nejvyšší hodnocení.

Hustoles380
04. listopadu

Harry opět nezklamal, výborné jen tak dál.

Alexxxka
04. listopadu

Tento díl se dle mého fakt vydařil. Doporučuji!!!

Lmslaver

Přízrak je o něco akčnější než předchozí případy Harryho Hola, které jsem četl, ale na druhou stranu jsem měl pocit, že se vytratilo napětí, při kterém vás mrazí při otáčení stránky a nedokážete knihu odložit, dokud ji nedočtete do konce.
Posmrtné feťákovo vyprávění vkládané do knihy, sice blíže vysvětlovalo okolnosti, které vedly k jeho zavraždění, ale na mě působilo rušivě. Možná bych se cítil víc spokojený bez něj, i za cenu, že bych se o pozadí celého případu dověděl méně a konec je samozřejmě zašmodrchaný jinak, než to původně vypadá, ale nějaký ten závěrečný zvrat se u Nesba stejně očekává. Pořád je to hodně dobré detektivní čtení, jen mi to nějak trvalo déle, Harry prostě už řešil lepší případy.

Iva1988

Harry Hole opět nezklamal.

Katulinka69

Paráda.

Réza4

Nesbøho jsem dlouho nečetla, tak mě překvapilo, jak rychle jsem odhalila všechny padouchy, čili překvapení na konci se nekonalo:) Poslouchala jsem audio se skvělým Hynkem Čermákem a zhltla jsem to jedním dechem.

Greengrass

Můj obdiv a láska k Harrymu stoupá úměrně se stoupajícím počtem jeho jizev. Jen tak dál, Harry!

Zdenda20

Dost drsný.

Pavla79

Zapletka dobra, i ta stala neutuchajici laska.., ale celkove mi to prislo trochu pritazene za vlasy... Ale jedu dal..., cela rada HH je skvela a ctiva...

u_marketa

POZOR, TROCHU SPOILEROVÁNÍ. Z Přízraku jsem rozpačitá. Těžko sežrat Harrymu tu nekonečnou lásku k Ráchel, když ji přes tři roky neviděl a staral se o svoje na druhém konci planety. Nicméně ona tam pořád musí vystupovat, protože to je postava, která dělá problémy. Její otec byl kriminálník (O. K., za to nemůže), muži, které si vybírá, jsou šílenci a závisláci, no a teď vidíme, jak vychovala syna (a neviděla jsem ani zmínku o tom, že by si všimla, jaké má problémy, a pokoušela se to zarazit na začátku). A Nesbo se to pořád snaží uhrát na Harryho lásku - k ženě, která se přes to všechno šťastně usmívá. A ani na chvíli ji nenapadne, že ona tady dělá problémy, naopak z toho obviňuje labilního a ochranitelského Harryho. Kterýmu už z toho v devátém díle série hráblo natolik, že s různými zbraněmi v rukou prolévá krev (a někdy je to fakt přes čáru) - a přitom ještě nedávno tolik přemýšlel, když musel na někoho namířit s vážným úmyslem. Ano, napětí tam graduje, ale v momentech, jako je vyskočení z okna hotelu a šťastný dopad do kontejneru s odpadky, jsme někde v Kobře 11. Nekonal se u mě ani nijak závratnej wow moment, protože bylo podle mě docela dobře poznatelný, kdo je vrah. Jako u Sněhuláka. A přitom v jiných knihách série to uměl Nesbo hodně zamotat a překvapit. Nicméně závěr je překvapující v tom, kolik špíny tam nakonec ještě vyplave, přestože člověk tuší, kdo není čistej. Nakonec bych vzdala hold potkaní samici a musím přiznat, že tomu stejně dám víc hvězdiček, než doopravdy chci, pro samou nostalgii k předchozí trojici dílů... :)

77yasmin

Harry Hole sice s protézou, ale v plně formě. Napětí, fungování drogové scény a její provázanost s vnějším světem, feťák co je pro drogu schopný obětovat všechny a vše. A nakonec překvapivé vyústění. Za mě dobře sestavený příběh, co se čte jedním dechem.

Monika145

Vypravování je rozvláčnější, ale čtivé se zajímavým vyústěním, které zapadne do celého příběhu jako chybějící kus skládačky.

Peťulka8

Další skvělé pokračování, za mě sice trošinku slabší díl. Ale i tak je kniha velmi napínavá a s překvapivým koncem ;-)

Atlantis

Předchozí dva díly byly přinejlepším dobré, a tak jsem přistupoval k Přízraku s lehkou nedůvěrou. Naštěstí můžu říct, že pro mě jde asi o nejlepšího Harryho.
Příběh je tentokrát více osobní, komornější (pokud tedy nepočítám Rambo akci s granátometem) a tak akorát zašmodrchaný, aby nakonec dával zatraceně dobrý smysl.
Přízrak vlil této sérii novou krev do žil a na další díl se zase po delší době těším.

Ms.Iris

Moja prvá kniha od Nesbø..
tešila som sa na jeho dielo, chcela som ochutnať jeho štýl písania... vybrala som si rovno PRÍZRAKY ....a vskutku nebolo to zlé čítanie, no od ospevovaného autora som čakala niečo oveľa lepšie. Žiaľ, moje nadšenie nebolo uspokojené.

davas

Vyplatí se mi ,dělat pauzy mezi knihami Nesba ....protože ,tohle byla další pecka

Řihis

Tak tohle zase byla nálož! Po všech předchozích případech už jsem ani nečekal, že dojde až na takovouto zápletku. Knize nechybí nic! Vraždy, lži, intriky, nadlidské výkony, obchod s drogami... A závěr naprosto neuvěřitelný, který si moje hlava nedokázala ani v nejmenším představit.
Přízrak se mi četl velmi dobře, prostě paráda! Jdu na další... :-)

Pagin7

Ze začátku jsem si říkal, že to bude asi trochu odpočinkový díl ( po tom všem, co už chudák Harry zažil, by to nebylo na škodu), ale neodpočinul jsem si. A ani Harry ne. Naopak. Ten to zase pěkně schytal...
Chce mít prsty prostě ve všem a jak víme, už to není jako dříve...
Jdu na Policii ( knihu ), měl by se tam zjevit přízrak Harryho Hola...
4* a půl

Kaka.cs

Další báječná kniha od Nesbøho. Tenhle díl je vlastně tak trochu jiný než ostatní ze série, ale rozhodně mu nechybí nic z toho, co na těchto knížkách miluji.

francouz

No tak jsem si chtěl trochu odlehčit od Orwella, tak že si dám jednu Nesbovku, a to jsem si dal. Tak jako většina knížek, i tato je trochu temější než ostatní detektivky.
Navíc jsem si nepřečetl, že je to poslední díl s Harrym.
Je to prostě jízda od první stránky do poslední. Naprosto neuvěřitelný detektiv, který ucítí jako ohař náznak stopy a jde po něm, i kdyby to znamenalo konec světa.
Takový je prostě Harry. Je to naprosto skvělé, barvité, to propojení s prodejem drog, je prostě naprosto perfektní. Protože většina z nás chodí okolo, vidí to co se děje, ale tváří se, jako by to neexistovalo. Bohužel opak je pravdou. Knížka byla opravdu super.

ZuzanaHabi

Četla jsem sérii Harry Hole celou a pěkně od Netopýra až po poslední díl, což je obrovská výhoda, protože chápete souběžný děj. Kniha je velmi temná, nenajdete v ní mnoho pozitivního, ale nenechejte se odradit a těšte se na navazující Policii. Kniha je čtivá, napínavá a pokud nejste superman, vraha v tomto díle prostě neodhalíte! Vřele doporučuji

dan-sam

...a zase jsem mu to sežral i s navijákem. Kniha se rozběhla a já byl po dvou dnech v polovině a měl pocit, že jsem postřehl něco, co Harry jen tak naznačil. Že jsem odhalil stopu, kterou Jo upustil pro pozdějí odkaz. Byl jsem si tak zatraceně jistý a říkal si, že to je vlastně už trochu nuda. A pak se mnou Jo zase vyběhl. Tak jako skoro v každé jeho knize cvaknul "wow moment" a já zjistil, že jsem na to zase skočil. Až mě to někdy štve jak mě má autor přečteného. Ale člověk si nepomůže a chce další dávku... Další knihu s červenou obálkou...

Johhanka79

A uděláme z Harryho polotovar. Harry je morální a napůl mrtvý přesto podávající nadlidské výkony hodné terminátora... Zápletka zajímavá, provedení přehnané. Kniha se četla dobře, ale ten pocit: Dejte Harrymu hergot už pokoj... přetrvával celou dobu čtení. Kniha není špatná, jen všeho moc škodí. Ač mám celou sérii velice ráda, musím s hvězdičkami dolu:-(

rekon

Příběh se mi zdál v první půli takový rozvláčný, pak už to byl zase typický Nesbo, spousta zápletek, rozuzlení jsem předpokládala správně. Takový lepší průměr.

mautina7

Devátá knížka v řadě a já si říkám, jestli už některých pasáží, kde by každý umřel, ale Harrymu to vyjde, nejsem přesycena. Možná ano, každopádně stejně jsem jí zhltla během chvilky a byla jsem na konci překvapena a mám hned chuť si dojít pro další..