Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2155 2155

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

Kočičáci
30.11.2020 5 z 5

Ach, Harry!
Ten pan Nesbo ti ale dává zabrat! Přála bych ti, abys měl alespoň v jedné knize jenom klid a pohodu a nemusel honit nikoho, kdo se ti neustále nabourává do tvého osobního života. Celou dobu jsem ti věřila, že to "dobře" dopadne, ani na chvíli jsem nezapochybovala!!! Ale že těch potencionálních vrahů tam tentokrát bylo... No a ten hnusák Svein Finne! Dobře jste to na něho upletli! Závěr mi dává naději, že se spolu ještě potkáme.
Tvoje věrná čtenářka Eva ❤️

hey123
27.11.2020 5 z 5

Myslela jsem si, že nejlepší knihou z této série je Sněhulák. A že ji už žádná nepřekoná. Ale stalo se! Nemám slov.. Vůbec, ale vůbec jsem nečekala takový zvrat. Chvilkami jsem si i musela dát pauzu, abych vše vstřebala.
Přišlo mi, že tento díl byl něčím jiný, než ty předchozí . Možná tím, jak moc byly z celé knihy (nebo spíše po celou dobu knihy) znát Harryho emoce.
Kdo je vrahem pro mě bylo šokujícím překvapením.
A jsem ráda, že je konec opět otevřený

dusan27
26.11.2020 5 z 5

Trochu sa to vlieklo, ale ako vždy dobré. :)

Fanda74
23.11.2020 5 z 5

První setkání s autorem a musím říct, že dobrý. Dobře se to četlo, pěkně vymyšlené - vlastně jsem se od toho nemohl odtrhnout.

Limboračka
23.11.2020 5 z 5

???????? nemám slov, jako... vážně ne, tohle mě absolutně dostalo...

twiggynka
16.11.2020 5 z 5

Jo Nesbo opět nezklamal. Harry a jeho vylomeniny neznají hranic, ale jeho dedukce a fantazie je neuvěřitelná.

martinka1751
08.11.2020 5 z 5

Jakože haló?! Prostě další skvělý díl, ve kterém se Harry Hole tentokrát snaží najít vraha svoji blízké osoby (nebudeme spoilerovat o koho jde, že jo :D). Navíc se probouzí z noci, ze které si absolutně nic nepamatuje a postupně si vzpomíná a rodí se z toho pěkná noční můra ...

Ze začátku jsem se docela nemohla začíst, nějak mě to prostě nelákalo, ale náhle se to začalo rozvíjet tempem, kdy jsem si říkala kdo je sakra ten vrah?! Celou dobu jsem to tipovala na jednu osobu (hlavně kvůli druhé kapitoly xd) ale to by nebyl Nesbo, kdyby vám prostě nepopletl hlavu xd... Konec jsem absolutně nečekala a vůbec by mě to nenapadlo... Jako fakt jsem si říkala jak? Proč? A pak se dozvím další překvapení, které nám objasní proč to vrah udělal...

Harryho jsem si jako fiktivní postavu hodně oblíbila...a nevím proč, připomíná mi trošku horší verzi Sherlocka Holmese, která je ještě k tomu závislá na alkoholu xd

I přes to, že to mělo pomalý rozjezd, musím tomu dát prostě 5⭐ Doporučuji

plobpreis
08.11.2020 5 z 5

Přečetl jsem už několik Nesboových knih a k “Noži jsem se dostal po delší pauze na základě výzvy pro rok 2020. Příběh předčil mé očekávání. Nesbo mistrně proplétá dějové a časové linie. To napětí se občas nedalo vydržet a musel jsem na chvíli knihu odložit, ale stejně jsem ji přečetl téměř za tři dny. Autor také geniálně zkombinoval události, které se již staly v mnoha detektivních příbězích. Objevil se také střet mezi právem a spravedlností, který ještě více vystupňoval napětí. Závěr příběhu láká čtenáře na další pokračování. Moc pěkné

Lilip
30.10.2020 5 z 5

Podle mne patri k tem lepsim dilum ze serie. Cte se vyborne. Jen musim priznat, ze mi trochu vadila ta temer nadprirozena schopnost jedne postavy vzdy zmizet.

Terva
30.10.2020 5 z 5

„Stejně jako by bankovní loupež
neměla trvat déle než čtyři minuty,
nemělo by oplodnění na veřejném místě
nikdy zabrat víc než dvě a půl.
Evoluce mu dá za pravdu, je to jen otázka času“.

Toto je Harry Hole č.12, odehrávající se dva a půl roku od příběhu Žízeň.

Po dočtení příběhu Žízeň jsem si říkal, co pro nás pan Nesbø připraví v další knize. Kam až zajde, kam až dovede svého hlavního hrdinu Harryho, do čeho horšího ho ještě namočí. Možná jsem si myslel, že už nic horšího být nemůže. Při čtení této knihy jsem zjistil, jak jsem byl naivní. Ono to jde zhoršit. Pro pana spisovatele to není problém. A Harryho Hola opravdu namočil. Nejen do vody, ale i do krve.

Citát: Musím něco dělat a umím jen vyšetřovat vraždy. A chlastat. Pokud nebude zbytí, uchlastám se.

Tím, že čtu tyto knihy postupně, od prvního příběhu, mohu nakrásně posoudit, jak se příběh vyvíjí. Co všechno si už hlavní hrdina dovolil, vytrpěl a přežil. Všechna ta láska k ženám, hlavně k Ráchel, otcovský vztah s Olegem a problémy v práci, s kolegy, s pitím a drogami a v neposlední řadě i chování ke kriminálníkům a vrahům, které chytá. Všechno se to stupňuje a ve své podstatě zjistíte, že vše směřuje, skoro vždy k horšímu.

Malá ochutnávka:
Stejně jako největší výrobci zbraní, jsou výrobci aut mocní hráči a soukromý automobilismus je pro ně otázkou života a smrti. Proto se zoufale brání vývoji a předstírají, že udávají trendy. Ale když se nyní snaží lidi přesvědčit, že řešením jsou samořiditelná auta, nedělají to samozřejmě proto, že by si přáli zlepšit dopravu, nýbrž proto, že tím v maximální míře zbrzdí vývoj a dál budou moci produkovat tunová monstra, ačkoli vědí, že tím světu neprospějí, a naopak tím spotřebovávají neobnovitelné zdroje.....

Abych nespoileroval, musím zamlžit jednu skutečnost, která mě napadla hned na začátku tohoto příběhu. Vzpomněl jsem si totiž na jeden známý seriál, kde zazní legendární věta: „Zabili Kennyho, hajzlové!!!!“ V této knize však může být Kenny kdokoliv, muž, žena či kolega nebo dítě – je to jen na vás. Ovšem, situace a věc, která se stala hned na začátku příběhu mě celkem dost překvapila. To, co tady provedl pan spisovatel s jednou ze základních postav, je tak zásadní, až mě zamrazilo. Chvilku jsem ho i nenáviděl.

Citát: Pokud uzavřeš výměnný obchod s Ďáblem, měl by sis klást otázku, proč Ďáblovi ten obchod připadá tak výhodný.

Navíc se tu děje tolik zajímavých věcí, že jsem se nepřestal divit vlastně až do konce knihy. Totální zvraty, šílený situace a úmrtí lidí, od kterých byste to vůbec nečekali a samozřejmý je i fakt, že vlastně až do konce netušíte, kdo je vrahem, i když náznaky tady jsou, ale pro mě se překvapení konalo až na samém konci. Nemohu tedy věřit některým, kteří tvrdí, že od půlky knihy věděli, kdo je vrahem. Ano, možná věděli, ale na konci to byl stejně někdo jiný. Velice působivý příběh, který je jedním z nejlepších v této sérii.

Citát: Pustíme nějaký Stouny, ať to tady drobátko rozvíříme, co?

kokos1
27.10.2020 4 z 5

Klasický Nesbo, ale už mě to nějak nebaví. Kniha je napsána dobře, čte se rychle.

March
24.10.2020 5 z 5

Taaaak, to nám zase autor nachystal lákadlo na další díl...už aby to bylo...protože tento díl byl WAU, ne že by jiné nebyly, to neeee. Ale slet událostí, zápletky a to rozuzlení??? A občas, že je HH nesmrtelný? No a co...o kom bychom asi příště četli?:-) Začínám mít abstak po Harrym a to jsem ho před chvílí dočetla...

capricorn__
24.10.2020 1 z 5

Já miluju celou sérii s Harrym, dokonce i ty první dva díly, které tu mají docela nízké hodnocení, ale pro mě je Nůž velké zklamání. Knihu jsem hltal možná tak do stránky 200, pak mě naštval ten "překvapující zvrat", který určitě čekal každý, kdo někdy Nesba četl, takže jsem pokukoval po konci, než na knížku budu moct zapomenout, abych si nezkazil dojem ze zbytku knižní série.
Nesbo má svůj styl psaní detektivních zápletek, který se v celé této sérii (a vlastně i při psaní jiných detektivních knížek jako třeba Syn), příliš nemění. Takže cca od Sněhuláka pro mě tedy jeho knihy ztratily to typické tajemno a momenty překvapení, protože jsem ho prokoukl. (Proto se mi tolik líbí jiné tempo ve Spasitelovi a Přízraku.) K tomu všemu mě trochu rozčilovala postava Harryho (já s alkoholiky prostě sympatizovat nedokážu) a to, že on prostě vždycky přežije všechno a vždycky je ve správný čas na správném místě.
Nůž jsem si chtěl přečíst, abych se dostal do "nostalgické nálady" po všech jeho ostatních knihách, ale kniha mě dost zklamala.

Ilirea25
23.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Tohle není konec... A vy všichni to víte.

Nesnáším ho, miluji ho. Tohle si nezasloužil nikdo, hlavně ne Harry.
Jsem zničená.

Kubajzz
19.10.2020 5 z 5

Super zakončení série :-)

lazarus
14.10.2020 5 z 5

Výtečné zakončení Holeovy série.

hanka2425
14.10.2020 3 z 5

Četla jsem všech 12 dílů. Ale asi jsem z Harryho Hole vyrostla nebo nevím, jak si to jinak vysvětlit. Poprvé mi trvalo se do knihy začíst. Některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé, ale zápletka je dobrá. Nějak mě jen už nebaví, jak je Harry nesmrtelný a přežije snad úplně vše a ještě se sám ošetří a někam doputuje, což by normální smrtelník nezvládl. Navíc vzhledem k tomu kolik vykouří a vypije už by snad ani neměl žít a přitom po něm všechny ženy stále touží. Tak nějak mi to přijde nereálné až mě to přestává bavit a to jsem ho přitom dříve hltala, že jsem knihu přečetla za 2 dny i bez spánku a bohužel tentokrát to tak nebylo.

Nymfadora.T.
11.10.2020 5 z 5

Skvělé jako vždy, napínavé, čtivé, mě tedy Nesbo nezklamal, už se těším na další.

RipaRiba
09.10.2020 5 z 5

Spoiler....asi nejlepší díl, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a za den a půl bylo hotovo. Celou dobu jsem hádala, kdo?? Kdo, že to mohl udělat, obvinila postupně všechny až na skutečného vraha... podvědomě jsem se bránila tomu, že tak blízký kamarád by byl schopen něčeho takového, i když v knize, a ono fakt. A ta Harryho ohleduplnost v závěru, nepochopitelné. Co na to říct, snad jen to, že doufám, že kostka dopadla tam, kde Harry chtěl.

Opatov
06.10.2020 5 z 5

Audiokniha. Harry opět ve skvělé formě. Při pátrání postupuje od jednoho podezřelého ke druhému, přitom se odvíjí několik dalších dějových linií. Motiv vraha a sám vrah překvapí, klasický Nesbo, který opět nezklamal. Konec otevřený, takže kdoví, kam Harryho osud dál posune, kterou ze dvou možností si vybere....
Tenhle díl se mi hodně líbil.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960