Netopýří muž

Netopýří muž https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5745 1026

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Ratatka
30.10.2023 4 z 5

Úplně mě tato kniha neuchvátila, v novějších knihách za mě Nesbo vytříbenější jazyk, HH mě jako detektiv baví. Australské reálie příjemné odlehčení knihy, nerušilo mě to.

mila2411
29.10.2023 5 z 5

HH poprvé, upřímně s knížkou jsem měl malinko problém: nějak mě ten popis Austrálie nebral. Pak ale slyšeno coby audiokniha a... SUPER. Podání H. Čermáka posunulo vyprávění na ten správný level a Nesbø mě POLAPIL. Od té doby načteny / naposlouchány všechny "Hůlovky" a i zpětně je Netopýr výborné intro do příběhu HH.

princesse
27.10.2023 3 z 5

Zkusila jsem první díl, i když jsem již dva novější ze série před nějakou dobou zvládla. Ale nějak mi Jo ani Harry k srdci nepřirostli. Docela dobře se to četlo, ale až do místa kde se začne "chlastat". Nevím, nějak nemám tenhle druh závislosti v knihách ráda a nesedí mi. Za mě zbytečné rozepisování o tom jak, kdy, kolik, co vypil a kolikrát se pozvracel na podlahu. Stále mi hlava nebere a asi nikdy nepřestane brát, proč někdo propadne alkoholu, zvlášť, když dopředu ví, že ho to naprosto odrovná a znemožní mu normálně žít. A honit se po probuzení jen za tím kdy se už napiju ... za mě zbytečnost a nechat se vláčet tímto démonem je hloupost. Dám si od Harryho asi chvilku pohov a možná mu dám ještě později šanci.

hajrys
26.10.2023 3 z 5

Táhnoucí se děj, hodně reálií a anglických vět. Od severské detektivky a takového "čtenářského fenoménu" jsem čekala víc.

BlaV.
17.10.2023 5 z 5

Jsem za půlkou a mohu hodnotit kladně, pěkný příběh, seznámení s australskými reáliemi, hlavní hrdina není bez chyby, což ho dělá "lidským" - těším se na další díly.

Haloon
04.10.2023 4 z 5

Svérázný detektiv, pronásledovaný nejedním démonem, má svůj první případ. Čteno podruhé a já jsem přesvědčený, že série o Harry Holeovi je už teď klasikou žánru severské krimi.
A přesně proto se v prvním díle dostaneme do slunné Austrálie, k autorovu asi "nejslabšímu" dílu, přičemž ty uvozovky bych snad nejraději napsal tučně a s Caps Lockem.
Holeovky jsou vesměs chytré, napínavé a s postavami ani čtenářem se zrovna dvakrát nemazlí. Netopýr navíc vše obohacuje Australskými příběhy a osobitou, jedinečnou kulturou. Zemi, co vypadá jako idylický ráj založený na jedné velké křivdě.

Alma-Nacida
04.10.2023 2 z 5

Já vám nevím, moc mě to nebavilo. Rozhodně nejsem uchvácena a ani necítím potřebu přečíst si od autora další knihy. Poslouchala jsem jako audioknihu, možná je to tím a Nesbo si zaslouží druhou šanci, každopádně si dám od něj nejdřív oddych.

Pampalini
25.09.2023 3 z 5

Celkem standardní detektivka, která se ve chvíli, když Harry propadne chlastu stane mírně psychedelickou jízdou s nekonečným koncem. V čase vydání to byla originální bomba, v současnosti by se obtížně hledal bláhový vydavatel. Austrálie je dostatečně jiná, aby lákala ke čtení. Harry začíná myslet, až když si vypije. Největšími minusy jsou zlé vyšetřovací postupy a překombinovanost.

jan14s
18.09.2023 3 z 5

Jako většina knih má i tato ze začátku volnější spád než se děj více rozjede. Jako taková se čte dobře, příběh je zajímavý, napínavý i překvapivý. Jen občas mi chování některých postav nepřišlo logické. Jak píší ostatní, jde poznat, že se jedná o autorovu prvotinu. Přesto je to dobrá kniha, která stojí za přečtení.

LubosHacala
11.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Rozhodl jsem se, že si přečtu celou sérii znovu, abych chápal souvislosti, které mi mohly uniknout, když jsem knihy původně četl napřeskáčku.
Pokud se vám nechce číst všechny knihy, můžu vám s klidným svědomím poradit, že tenhle (první) díl, můžete klidně vynechat. Jo Nesbo se v něm teprve rozepisoval a kvalitou se obsah i děj ztratí v průměru televizních kriminálek.
V téhle knížce se nedozvíte nic, co by mělo zásadní vliv na další díly. Důležité by mohlo být pouze vysvětlení pro Harry začal chlastat. Ale myslím, že vám bohatě postačí, když víte, že detektiv má problémy s pitím.

monishek
05.09.2023 4 z 5

Asi jsem se zalaskovala do nove serie. Rikala jsem si, ze to nebude nic moc, protoze severské autory nečtu a skutecne ze zacatku jsem z toho nebyla nadsena. Bylo tam moc povidani a malo vyšetřování. Zadna akce nebo neco zajimaveho.ALE! Pak se to zlomilo a ja se nemohla od pribehu odtrhnout. Tesim se na dalsi dil.

rafan65
13.08.2023 3 z 5

Dlouho jsem se této série vyhýbal protože severské detektivky nějak moc nečtu. No když jsem se konečně rozhoupal tak opravdu musím říct že tato kniha mě nijak nenadchla. Příběh je nějak moc vláčný a nezáživný. Nebyl jsem schopen do toho příběhu vklouznout a pořádně si to užít.

Lely
10.08.2023 4 z 5

Ze začátku jsem měla z knihy poměrně rozpačité pocity. Děj je zprvu vleklý a chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale nakonec kniha dostala spád a určitě v sérií budu pokračovat.

Pazďa
08.08.2023 3 z 5

Na tuto sérii si brousím zuby už dlouho a konečně jsem se k tomu dokopal.

Netopýr je vlastně takový velký prototyp moderní severské krimi. Násilnější vraždy, podsvětí a disfunkční hlavní hrdina pravděpodobně nebyl modus operandi bestsellerrů když Nesbo představil světu Harryho Holea. Možná proto je Netopýr hůře hodnocený, mladý autor si ještě úplně nezajel svůj styl a tak trochu experimentoval s formulí.

Přesto je tohle docela příjemné čtení. Docela mě bavil tento formát "cestopisné detektivky", kde každý kolemjdoucí vypráví našemu hrdinovi kryptické folklorní příběhy a v příběhu hraje velkou roli i sociální rozpoložení Austrálie.

Tohle je ovšem dvousečný meč. Vyšetřování nemá v prvních dvou třetinách kniha prakticky žádný spád. Většinu knihy strávíte tím, že Harry chodí po městě a konverzuje s náhodnými postavami, které se jen tak objevují. Větší urgenci bych asi uvítal.

Vzhledem k tomu, jak velký věhlas tato série má věřím, že v Netopýrovi se učíme s Nesbem jezdit na kole. Občas zadařené pokusy, tu a tam nějaký pád, každopádně do detektivní tour de france máme daleko.

DuncanIdaho
01.08.2023 3 z 5

Rozjezd byl trochu pomalejší, konec už měl spád. Hlavní hrdina přichází k teoriím dost intuicí. Je tu také spousta hluchého místa. Harry je životní ztroskotanec, alkoholik a má problémy s disciplínou a respektováním autorit. Prostě klišé. Také bych první knihu série nedával dějově do ciziny. Číst se to ale dá, zabaví to.

alibaba72
31.07.2023 4 z 5

Trochu jsem se obával jak se mně bude Netopýr líbit, přátelé mně doporučovali číst tuto sérii až třeba od čtvrtého dílu, ale tak je to série a já je čtu postupně. Kniha se mně ve finále líbila, dobře toho alkoholu je tam hodně, ale spíš mně vadily ty pasáže s vyprávěním o australských legendách, to jsem trochu přeskakoval, ale kriminální zápletka mě bavila a půjdu se vrhnout na druhý díl.

bekule
30.06.2023 3 z 5

Tak ani Nesbo mě k nadšení ze severských detektivek nestrhl. Píše sice velmi čtivě a první část až do opileckého extempore mě bavila,tam se to zadrhlo a pak už to bylo spíš trápení a vyhlížení konce.Kdo bude poslední oběť bylo tak neuvěřitelně předvídatelný, to bylo jasný jen jak se objevila na scéně. Nechápu to nadšení pro alkoholika za kterým zůstávají mrtví nebo doživotně zmrzačení. Docela by mě zajímalo jestli by měly takové pochopení fanynky Harryho Hola mít takového ožralu doma, mě osobně stačil podobný případ v sousedství(a to ani nezpůsobil ničí smrt).

Dietwithstyle
25.06.2023 4 z 5

Když jsem sáhla po norském autorovi, rozhodně mě nenapadlo, že se dozvím tolik věcí o Austrálii. V první třetině knihy pro mě bylo občas náročné orientovat se v postavách a průběhu děje, ale poslední třetina mě chytla a nemohla jsem jít spát, aniž bych knihu dočetla. Jsem zvědavá na další díly.

Charming
19.06.2023 5 z 5

Upřímně jsem od knihy nic nečekal, ale musím uznat, že mě úplně pohltila. Těším se na další pokračování.

brunettlibrary
06.06.2023 2 z 5

Tak tohle bylo zklamání, ale snažím se to přisuzovat faktu, že se jedná o první díl série. Ztrhávám hvězdy za hlavní postavu, která mě neoslovila, za absurdnost víc než jedné situace, za až moc okaté natahování děje - i když australské mýty a legendy mi přišly zajímavé. Děj byl překombinovaný, takže se v něm nešlo moc vyznat. Na druhou stranu byly tu pasáže, které mě bavily a konec jsem dopředu neodhadla. Není to moje první četba Nesbø, takže určitě tohoto autora nezatracujte. Má i dobré knihy.