Hana

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.87767
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2398)

Kniha Hana

Přidat komentář
janastok
16. března

Knihu jsem dlouho odkládala, navzdory dobrému hodnocení, protože ráda u knih relaxuji a odpočívám a věděla jsem, že u tohoto tématu to půjde těžko. Chyba, kniha je skvěle promyšlená, dobře se čte, příjemné prolínání času a závěrečné Hanino přiznání ( nebo odhalení souvislosti) je třešinka na dortu.

JarunkaP
16. března

Těšila jsem se na ní, vzhledem ke komentářům. Musím říct, že se líbila.

barca9312
13. března

Precteno jednim dechem

Zaneli
13. března

Včera jsem si nalila sklenici vína a pustila se do posledních stran této knihy. Po dočtení jsem musela láhev dopít. Silné, krásné, pohlcující, neskutečně smutné a beznadějné. Vyhýbám se knihám a filmům s tematikou holokaustu, koncentračních táborů, světových válek, krutému utrpení dětí - jsem přecitlivělá a pak nespím a nejím a nedokážu v sobě zpracovat, že se tahle zvěrstva opravdu děla. Za Hanu dávám sto hvězdiček!

Luciatta
13. března

Docela dlouho jsem se k ní odhodlávala a nakonec jsem se musela krotit, abych ji nezhltla naráz za jednu noc. Smutná a přesto krásná. Jsem moc ráda, že vznikla z pera české autorky.

Iva B.
12. března

Po dlouhé, ale opravdu velmi dlouhé době se stalo, že jsem na konci knihy potřebovala balíček kapesníků!! Čekala jsem hodně, ale že mě.to až tak semele... Začala jsem číst dnes ráno, skončila teď večer. Nešlo přestat, dokud jsem nebyla na poslední straně...

sarekaslukova
12. března

Ze začátku jsem si říkala proč tuto knihu většina tak opěvuje, ale čím se příběh rozplétal více, tím jsem chápala, jak je kniha skvělá. Určitě bych brala kdyby každý příběh byl popsán na víc stránek než všechny tři do 300 stránkové knihy, protože každý v sobě má své kouzlo.

E_Lan
12. března

Děkuji za tak krásnou knihu! Několik příběhových linií v různém čase se nakonec nádherně propojí a člověk doslova hltá co se hlavním postavám stalo a stane. Krásné, nádherně napsané. Bravo.

Boogie007
10. března

Nechci vybírat z autorčiných knih tu nejlepší, protože každá z nich mi něco dala. Ale, popravdě Hana mi nejvíc uvízla v hlavě a vyvolala nejvíc emocí. Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla jsem jí za jeden den. Zkrátka, všechno ve mě křičelo, že chci přečíst ... a odhalit ... víc. Jako by mě popadl vír.
Škoda, že nejde udělit víc hvězdiček.

Dejvidek
09. března

Čtivé, tragické, depresivní. Jedině dobře, že nadále vznikají díla věnující se období holocaustu...

Asterionella
09. března

Ačkoli jsem se dlouho bránila čtení knih s (po/před)válečnou tématikou, tak mně recenze na tuto knihu přesvědčily a nelituji, byl to skutečný zážitek... kniha se četla jedním dechem, je velmi citlivě psaná a člověka vtáhne do děje a dodnes když zahlédnu v cukrárně větrník, tak si uvědomím jak jsou někdy životní křižovatky nevyzpytatelné. Skrz knihu jsem si uvědomila spoustu věcí i ve svém životě, fungovala jako nenásilná terapie. Jednoznačně doporučuji přečíst, ale kapesník při ruce :)

Simona410
07. března

Ještě jednou si čtu poslední stránky knihy. Pak už jenom bez řeči sedím a tiše posmrkuji... Tak tohle mě dostalo.

LéňaM
06. března

Knihu jsem četla jiz po druhé, a opět me zasáhla tak hluboce jako prvně.
Opravdu úžasné, smutné, dílo

Anavi8912
05. března

Smutný příběh tří generací židovských žen jedné rodiny. Krásně napsaný a poutavý příběh, který se čte jedním dechem.

miskas81
05. března

Měla jsem ji doma už dlouho, až teď jsem sebrala odvahu si ji přečíst a rozhodně nelituji, krásné vyprávění, sice smutné, ale taková byla doba, každopádně klobouk dolů za vypravěčský um a u vysvětlení věnečku na přebalu knihy mě zatrnulo ... těším se na další tituly od paní Mornštajnové, vřele doporučuji.

barbora5363
05. března

Neuvěřitelně čtivá a napínavá knížka se silným příběhem. Dlouho jsem nepřečetla nic tak rychle. Doporučuju

darinakovacova
05. března

Skvěle vymyšlený příběh o osudu tří generací židovské rodiny z Meziříčí. Tragičnost hlavní hrdinky se prolíná celou knihou se světlým zábleskem naděje v posledním odstavci. Doporučuji!

JitkaSkřepa
04. března

I když smutny příběh, tak nádherně napsaný.

Imor
04. března

HANA ? Absolutně perfektně napsaná kniha.
HANA ? K takovému utrpení , kterým si prošla nevím jaký komentář napsat, to prostě slovy nejde popsat a proto všechny prosím - dělejme vše pro to abychom takové utrpení nezažili !

fons
04. března

Tak tohle bylo dobrý! Co dobrý... výborný! Do knihy se mi upřímně původně nechtělo, nerad sleduju nebo čtu něco, co je vyhajpovaný až na půdu. Ale tady je úspěch fakt zasloužený. Mornštajnové se povedla neskutečná věc. Po tom, co jsem četl jenom samej brak a uznávaný, avšak obludně nudný knihy, jsem znovu začal věřit v dobrou budoucnost literatury. A ještě k tomu český! Vážně tohle byla čistá radost číst. Strach, zármutek, slzy a oddanost. Všechno jsem to při čtení Hany zažíval. A já už se jen nemůžu dočkat, až se pustím do další tvorby týhle talentovaný autorky!

_Michelle_
04. března

Bolestná historie jedné židovské rodiny, kterou jsem v závěru knihy chtě nechtě obrečela. Příběh je velice dobře vystavěn a mě osobně upoutal už od prvních stránek. Vše do sebe postupně zapadá a krůček po krůčku čtenáři odkrývá, proč je Hana jiná, než tety ostatních děvčat. Knihu jsem přečetla jedním dechem a určitě ne naposledy. Moc se těším, až se mi do rukou dostanou další příběhy od této autorky, protože kniha Hana byla výborná.

Briseovna
04. března

Přečteno jedním dechem. Dynamická knížka. Děj jasný, přímý, hrozivý, bez zbytečných vytáček.

AbiesAlba
03. března

Výborná a poutava kniha. Zloutkove venecky me dostaly!

Ksyu
03. března

Přečteno jedním dechem. Velice silný emotivní příběh.

skyline
03. března

No... Právě jsem ji dočetla a nemůžu přestat brečet.... silný příběh ze kterého mrazí...
Přečteno jedním dechem....
Když jsem došla významu žloutkového věnečku, bodlo mě u srdce o to více....
P. Mornstajnova skvěle píše, Hotýlek byl první, teď Hana ..dám si chvilku pauzu a přečtu Tiché roky...

3 ...

Doporučujeme

Nebezpečná láska
Nebezpečná láska
Grandhotel
Grandhotel
Matka v koncích
Matka v koncích
Šikmý kostel
Šikmý kostel