Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13490 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

michellereads
23.01.2024 5 z 5

Po přečtení knihy Les v domě od stejné autorky (Aleny Mornštajnové) jsem si myslela, že už mě asi žádná česká kniha nepoloží tolik - no, safe to say, že jsem se neskutečně mýlila. Knihu Hana jsem si měla příležitost přečíst ve štafetě u @stafety.rachel, které za pořádání této štafety moc děkuji! Zároveň se předem omlouvám holkám po mně, protože skoro všechny moje lepíky a popisky se nachází pouze v první polovině knihy :D. Od druhé poloviny totiž příběh nabral úplně jiné energii a nálady, která mi vzala slova, dech a naopak probudila slzy a pocity, které jsem cítila neskutečně silně. Alena Mornštajnová se totiž dokáže postarat o to, abyste příběh nečetli, ale prožívali. Osobně jsem knihy z období 2.sv.v. nějak nevyhledávala, ale protože jsem již měla zkušenosti s autorkou, bez váhání jsem tuto knihu popadla, aniž bych si přečetla anotaci či hodnocení - a jsem za to ráda! Děj je psaný z několika úhlů a časových linek. Poznáváme do detailu postavy, některé více či méně, a jak toto období ovlivnilo jejich životy. Je to opravdu silný příběh, který ale rozhodně stojí za přečtení. 4,5/5

K.larki
17.01.2024 2 z 5

Míjí mě nadšení touto autorkou...dozvěděla jsem se o tyfove epidemii ve Valmezu (který znám) a o které jsem predtim nevěděla.Toť vše. Za to děkuji. Celou dobu jsem měla pocit, že je to jen o "efektu" a pointa knihy mě v tom spíše jen utvrdila.

Pokud budu chtít číst dalsi knihy o podobné tématice, za mě existuje spousta autorů a knih, které jsou literarne i myšlenkově na jiné urovni.

AlenaF
12.01.2024 5 z 5

Krásný, ale velmi smutný příběh.

DodyF
10.01.2024 1 z 5

Kniha na mě působila velmi komerčně, psaná s cílem vytěžit z tohoto hrozného tématu co nejvíce emocí. Bylo to skoro až bulvární zobrazení lidského utrpení, které má zcela mizivou literární hodnotu. Podle mého názoru by měla existovat hranice při zpracování takovýchto témat.

TerezaCa
07.01.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla, bravo. Skvělý předválečný, válečný a poválečný příběh jedné židovské rodiny.

Tichéroky2023
05.01.2024 5 z 5

Příběh, kde nejdříve do osudu rodiny zasáhnou historické okolnosti a další ránu o pár let zasadí obyčejná náhoda. Příběh je vyprávěn očima dítěte a pak i očima další postavy dospělé ženy, některé dějové linie se prolínají, dochází k popisu jedné situace dětskými očima a i popisem dospělé ženy, což vede k dost překvapivým dějovým obratům. První a poslední část románu je psaná v ich formě a druhá část v er formě, což dělá knihu také zajímavější. Nechtěla jsem už číst knihy s tématikou Holocaustu, ale přečetla a nelituji. Povedené, promyšlené a dokonalé dílo. Knihu jsem už četla 2x a slyšela na Audiotéce, asi se k ní budu pořád vracet. Myslím, že by si tato kniha zasloužila filmové zpracování nebo klidně mini TV sérii, ať tam dají vše. Divadelní představení jsem neviděla, ale velice by mě zajímalo.

Evkaha
02.01.2024 5 z 5

Jak děj knihy člověka vtáhne dovnitř a vypustí ho až na konci. Silný a smutný příběh. Po přečtení něčeho takového si vždycky víc vážím toho co mám.

werick
31.12.2023 5 z 5

Skvěle napsané, čtivé..ale smutný příběh

felixrr
30.12.2023 5 z 5

Působivá a výborně napsaná kniha, děj vyprávěný ze tří perspektiv je přehledný a díly skládačky do sebe postupně zapadají. Nemám to jinak ve zvyku, ale tuhle pasáž o Vojně a míru ocitovat musím:

„Z knihovničky v pokoji, o který se dělila s Rosou, vytáhla Tolstého tlustou knihu, z níž se lidstvo stejně nepoučilo, protože ti lidé, kteří čtou klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou.“

FirstDaw8ID
27.12.2023 4 z 5

Vyprávění které vtáhne a i přes silné téma se dá kniha přečíst na posezení. Líbilo se mi vyprávění z několika úhlů, čímž člověk získá nový pohled na předchozí události a reflektuje to myšlenku, že pokud se nezajíme o historii vlastní rodiny, nemůžeme pochopit věci do hloubky. I přes to, že je první a třetí část knihy výtečná (a obě mi dokázaly nahrnout slzy do očí), druhá sice dává do souvislosti další skutečnosti a nabízí jinou část historie, ale po nějaké chvíli jsem si uvědomil, že mě nevtáhla jako část předchozí, zpětně bych řekl, že byla moc rozvláčná a ztrácela tempo. Nebýt toho, dal bych plný počet hvězd i přesto, že je to knížka nenáročná na přemýšlení. Určitě chci ale vidět divadelní adaptaci!

helcavo
16.12.2023 5 z 5

přečteno za jedno posezení, senzačně napsané, silné příběhy, které nenechají oči suché

KajkaRych
15.12.2023 5 z 5

Výborná kniha, první, kterou jsem od Mornštajnové četla. Skvěle napsané, čtivé tak, že jsem se nenadála a už jsem byla na konci knihy :D.

mirek93
11.12.2023 5 z 5

Po dlouhé době jsem četl knihu od českého autora a dovedu díky tomu i asi více ocenit dobrý příběh z českého prostředí.
Příběh byl vyprávěn z pohledů tři postav během 3-4 časových linií, které se občas překrývaly.
Příběh byl poměrně zajímavý a bavil mě. Každý byl svým způsobem o něčem jiném a každá z postav měla jinou povahu a jiné životní cíle. Určitě zajímavá část byla i ta v koncentráku, protože tentokrat tu postavu znáte celou knihu a díváte se potom jinak na jejich utrpení, než když příběh začíná rovnou tam.
Určitě knihu mohu dále doporučit.

KerliDepp
03.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Moje první kniha na tohle téma. Příběh Hany a její rodiny za období druhé světové války. 3 generace, propojí celé válečné období - začátek války, průběh války a poválečné období. Je to čtivé, napínavé a poslední kapitola (té jsem se bála nejvíc) - příběh Hany který je emocionálně nezvladatelný. Nebyla jsem schopná to ani procítit jak bych chtěla jelikož ti, kteří přežili koncentrační tábory museli projít neskutečnou představou bolesti.
SPOILER!
Hana si dávala za vinu neuskutečněný odjezd do Anglie ale proč? Šanci měli i poté co nakonec dopis doručila. Její matka sama nebyla schopná se rozhodnout jestli odjet nebo ne. Větší hloubku by to mělo kdyby Hana dopis opravdu nedoručila a matka dejme tomu nedoručený dopis jednoho dne našla.
Jak to teda je? Byla Ida opravdu nevlastní sestra Miri? Na konci příběhu mohlo i tohle vyjít na povrch.

dacek
21.11.2023 5 z 5

Hezky česky napsané a čtivé. Koho znám, měl knihu přečtenou za chvíli.

Achillesaželva
20.11.2023 3 z 5

Mám rozporuplné pocity. Stejně jako drtivá většina čtenářů jsem román přečetla jedním dechem. Téma holokaustu a je samo o sobě natolik silné, že má potenciál překrýt vlastně i docela zásadní mezery literární, jak se mi zdálo, že se stalo v tomto případě. Začnu od pozitiv..
Velmi oceňuji zajímavou retrospekci a řazení kapitol, postupné rozkrývání vztahových spletenců i samotný nápad spojit a propijit v jednom románu tímto způsobem dvě hlavní postavy Hanu a Miru. Ostatní dějové zápletky též pěkné!
K nedostatkům...
Po celou dobu jsem měla pocit, že čtu spíš průměrnou gymnaziální esej z hlediska bohatosti jazykových prostředků. Dokonce bych řekla, že místy to byl až do očí bijící kýč a nerada bych, aby to vypadalo jako hejt, jen prostě takový jsem měla subjektivní dojem. Zdálo se mi, že autorka se mermomocí snaží o psychoanalýzu postav - jejich nejniternějších pocitů v hraničních životních situacích, místo toho ale na mne dýchala až laciná povrchnost, která se nakonec ke skutečnému jádru lidské bolesti ani nepřiblížila. Zvlášť Hana měla životní ránu za ranou a dost možná, že jsem ovlivněná skutečnými příběhy, ale většinou ti lidé mají sklon nést si jednu bolest z toho bezpočtu hrůz jako tu nejvíce drásající, a pokud autorka kdesi řekla, že u Hany to byl pocit viny, pak i přes explicitní mnohačetné pokusy sdělit to čtenáři přímo, jsem tomu prostě "nevěřila". Hana zůstala pro mne tak nějak neosobní, beztvarou hrdinkou, ač mi jí pochopitelně bylo líto. Mrzelo mě, že tak skvělý námět nakonec sklouzl, možná trochu komerčním způsobem, ke snaze vzbudit emoce, zrychlit tep atd., ale pro mne vrcholná literární díla jsou ta, kde to podstatné není vlastně ani vyřčeno, jen vyplyne z kontextu, na čtenáře dýchne, on sám pochopí a tím se vnitřně s hlavní postavou (koneckonců s jakoukoliv postavou) ztotožní a tento dojem si s sebou nese dlouhá léta, celý život...jako událost setkání. Toto mi v knize chybělo a je to škoda, protože tento námět by si větší hloubku velmi zasloužil. Abych byla ale upřímná, knihu bych nakonec doporučila, jen s tím, že bych právě zásadně snížila vysokou laťku očekávání, kterou jsem od ní vzhledem k vysokému hodnocení sama měla.

Ambo
20.11.2023 5 z 5

Chápu, proč se to lidem líbilo. Je to precizní dílo. Taky se mi líbilo, ale děj nebyl nijak hluboký.

Drnkla
13.11.2023 5 z 5

Pět hvězd, jinak to ani nejde. Dneska jen tak neusnu... Famózní kniha.

bohejsova
10.11.2023 5 z 5

neskutečně silný příběh, kniha se dobře četla a bylo těžký přestat číst, doporučujii!!

Market233
09.11.2023 5 z 5

Krásný příběh, silné emoce! Velmi dobře napsaná kniha.