Hana

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.87767
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2398)

Kniha Hana

Přidat komentář
Terezz1
01. dubna

Velmi smutná kniha, odehrávající se v době, kdy jedno špatné rozhodnutí ovlivní celý váš život nebo ho rovnou ukončí. Autorce se skvěle povedlo vylíčit atmosféru strachu a utrpení i příběhy jednotlivých postav, které utváří jejich charakter a vysvětlují jejich chování. Velmi se mi líbilo, že autorka vystihla míru, do jaké popisovat historické události, které všichni známe, aby se z knihy nestala učebnice dějepisu.

Mermaida
31. března

Velmi čtivé zpracování a propojení tří období - předválečného, válečného a poválečného s jednou ústřední postavou. I když já osobně bych řekla, že v tomto románu máme hlavní představitelky dvě. Hanu a Miru. Mira se díky nečekaným událostem a vzniklé epidemii tyfu, stane sirotkem a po sléze se ji ujme její "bláznivá" teta Hana. Ale teta Hana není "bláznivá", jen má za sebou strastiplnou cestu plnou bolesti a utrpení. S výčitkami a pocity viny se nežije snadno. Ale i tak se přes hustou mlhu vzpomínek, která jí den co den obklopuje, snaží jít dál - nyní právě hlavně díky Miře. Dluží to totiž své sestře Rose.
Kniha byla plná smutku, ale tak skvěle napsaná, že mi skoro do posledních stránek nedocházelo, že čtu o něčem smutném....

MMacicekk
31. března

Autorce se povedlo znamenitě vylíčit válečnou a poválečnou dobu a utrpení, které na mnoho lidí čekalo a jemuž nemohli uniknout. Příběhem vévodí rovněž špatná rozhodnutí, která mnohdy znamenala i smrt. Zejména v případě Hany. Jejího osudu mi bylo nesmírně líto a při čtení závěrečné pointy, která mi vyrazila dech, mi zároveň běhal mráz po zádech. Konec byl velmi dojemný a smutný a věřím, že mnoho čtenářů při něm uroní nejednu slzu. Příběh Hany mi zůstane ještě dlouho v hlavě.

Kamcatak
31. března

Tak to byla rozhodně jízda, taková kniha se do ruky nedostává velice často. Čtení jsem si opravdu "užila", pokud se vůbec takové slovo dá použít. Někdy v budoucnu možná zkusím i další knihy této dnes tak oblíbené autorky.

Rossel
31. března

Jo, je to tam. Po tom, co jsem si kvalitu paní Mornštajnové otestovala v méně profláklé Slepé mapě, věděla jsem že tahle vychvalovaná kniha nebude zklamáním.
Příběh Hany je nesmírně tragický a smutný. Ale ta neuvěřitelná osudovost událostí kolem ní příběhu dodává přídech antické tragédie. O to tíživější vše je.
Spisovatelský um autorky je nediskutovatelný. Nelze jinak než 100% :)

RHorse
29. března

Tak jsem se konečně dostala k této v databázi už dlouho vychvalované knize. Přečteno jedním dechem, je to skvěle napsáno a člověka to úplně zatáhne do válečné a poválečné doby.

nikola2205
29. března

Kniha skvěle popisující hrůzy války a poválečného období. Nejsem na tento typ literatury, jako jasný člověk si uvědomí jak se ma skvěle a že mi nic nechybí, ale i tak to slabším povaham zanechá lítost v srdci.

JanaPav
28. března

Pro mě to byl spíš takový příběh, co nenadchne ani neurazí. Chvílemi zvláštní, chvílemi celkem dobrý, čtivý a emotivní. Ale spíš bych ho asi zařadila mezi průměr, takže výsledné hodnocení jako skoro nejlepší kniha na DK je pro mě hodně velkým překvapením...

katallinka
28. března

Výborná knížka, musela jsem ji přečíst na jeden zátah.

Archšermířka
28. března

Od autorky jsem doposud nic nečetla, ale po této knize rozhodně přečtu. Příběh mě pohltil, přečetla jsem za pár dní. Velmi zajímavé téma a dobře napsáno. Mohu jen doporučit.

FejKýý
27. března

Rozhodně doporučuji přečíst, kniha mě nerozbrečela ale stačilo málo! Velice silný příběh. Tady nic moc nejde co dál o tomhle napsat.. Snad jen, že mě to bavilo jak kniha byla na tři části a na konci jsme se dozvěděli vše o Haně, proč se chová zrovna takhle, co jí k tomu vedlo atd. Prostě si to fakt musíte přečíst. Tohle byla moje první kniha přečtená od autorky. Chystám se i na Slepou mapu, Hotýlek a Tiché roky, už je mám hezky v knihovničce. :)

Anitram22
27. března

Moje prvni kniha od autorky. Velmi ctiva a moc se mi libilo vypraveni pribehu z pohledu jednotlivych postav. Knihu jsem mela prectenou behem chvilicky. Urcite doporucuji. Uz se tesim na Tiche roky a Slepou mapu.

Melodiel27
26. března

Tohle tema me asi nikdy neprestane fascinovat, tyto knizky se ctou samo ale zaroven se musi obcas i odlozit pro prostor se nadechnout. Velmi hezky a zaroven smutne zpracovane. Je to jiz asi 4ta kniha na toto tema a radim za jednu z nejlepsich na toto desive ale bohuzel realne tema.

AnetN2487
24. března

Skvělá kniha, která vás nepustí. Mate ji přečtenou během několika večerů a ještě dlouho po přečtení nad ní budete přemýšlet. několik lidí se mnou nesouhlasilo, ale já jsem v ní přece jen našla ten happyend...

lucie9998
23. března

Nejlepší knížka od teho spisovatelky, je to silný příběh, krásné napsaný a donutí lidi k zamyšlení.

martinastefkova
23. března

Píšu s odstupem více než půl roku od přečtení, ale stejně ten příběh nemůžu dostat z hlavy. Neskutečně emotivní kniha, jedna z nejlepších, jaké jsem četla.

E-fox
23. března

Hana je první knihou, kterou jsem četla od Aleny Mornštajnové, a k této autorce se určitě budu ráda vracet. Líbí se mi, jak popsala jednotlivé osudy, které jsou vzájemně propletené a jak se ukazuje, že nic není černobílé.

Olivie11
22. března

Moje první kniha od této autorky. Při čtení se mi tajil dech a každou volnou chvilku jsem četla.Tato kniha mě zasáhla a budu mít příběh dlouho v sobě zarytý.Tuto knihu by si měl každý určitě přečíst.

zahradnice18
22. března

Dobře napsaná holčičí kniha. O epidemii tyfu jsem neměla ani tušení, tak se dá napsat, že pro mě byla kniha i objevná.

Renáta41
22. března

Naprosto pohlcující kniha a skvělý jazyk autorky!

Knihomol2108
21. března

Kniha je čtivá a citlivě napsaná. Ovšem ohromné ovace, které jí provázely se u mne nekonaly. Je to dojemný příběh, ale beletristické zpracování tohoto tématu mi prostě nesedí. Je to ovšem pouze můj názor a rozhodně nechci nikomu ho vnucovat. Kniha totiž určitě stojí za přečtení a někoho dokonce rozpláče. Autorka je bezpochyby skvělá vypravěčka.

mats379
21. března

Bohužel mě kniha zdaleka tak nepohltila a nedojmula jako ostatní čtenářky. Připadala mi vyfabulovaná spíš na efekt, na hlubší ponoření do povah jednotlivých postav nebyl moc prostor, chyběla mi alespoň špetička humoru nebo vtipný dialog...jednou glosou holt Remarque to není.

Warty
20. března

Velmi hezky napsaný příběh plný smutku a tragédií.

prospero
19. března

Kromě Petišky nemám v knihovně snad jedinou knihu od českého autora, takže jsem se to rozhodl rozseknout právě Hanou a došlo mi, že jsem byl k novodobé české literatuře možná až trochu zbytečně předpojatý. Je to dobrá kniha. Užil jsem si způsob, kterým byla napsána z pohledu různorodých generací a různých lidí. Je to smutná záležitost, ze které je však cítit spousta naděje. S tímhle na polici už nikdo nemůže říct, že jsem nelida.

petra3597
17. března

Kniha čtená jedním dechem,ostatně jako všecky autorčiny počiny. Těžké a propojené osudy, zapomenuté křivdy i strašaci ve skříni...

2 ...

Doporučujeme

Já o koze, on o voze…
Já o koze, on o voze…
Utrpení knížete Sternenhocha
Utrpení knížete Sternenhocha
Hodina tance a lásky
Hodina tance a lásky
Katyně
Katyně