Hamlet

Hamlet https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/673/bmid_hamlet-mng-673.jpeg 4 3590 290

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král). Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejvěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí... Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Československý spisovatel

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark , 1601

Lucijáš276
05.03.2019 2 z 5

Další maturitní kniha, která se četla rychle i dobře ze začátku - potom už ne. Po pravdě pro mě bylo hodně náročné si zapamatovat všechna ta jména a samotný zdlouhavý děj.

Anna27
17.02.2019 2 z 5

Z Shakespearových děl mi tahle přišla nejhorší. Děj do půlky ještě dobré, ale potom překombinovaná matlanina.

any37
03.02.2019 3 z 5

Kniha z povinné četby, kterou bych si už znova nepřečetla. Ale i tak ji řadím mezi jednu z nejlepších školních četeb. Děj byl rychlý, jednoduchý a odsýpal.

tereza5413
25.01.2019 5 z 5

Musí uznat, že jsem se na tuhle knihu nesmírně těšila a docela se mi hodilo, že jsme ve škole z povinné četby měli přečíst něco od pana Shakespeara. Na rozdíl od zbytku třídy já si vybrala Hamleta a nelituji ani jediné stránky, kterou jsem přečetla a přeslavný monolog ''Být či nebýt,, si pamatuji skoro nazpaměť. Rozhodně doporučuji číst Shakespeara v překladu pana prof. Hilského, který tomu staršímu jazyku dá nový kabát a krásně se to čte. Konec mě velmi překvapil a po této knize mám pocit, že jsem na knížkách od Shakespeara závislá a musím začít číst další.

Castanier91
19.01.2019 odpad!

Slibně rozjetá tragédie, ale musel jsem strhnout hvězdu za každou mrtvolu. Oceňuji ale vykreslení truhlářského řemesla v "Dánsku". Co se mi moc nelíbilo, byl Hamlet a ta lebka. Já jednou našel lebku v lese a mám trauma. Takže trigger warning pro všechny, co mají podobnou zkušenost, nebo třeba s něčím úplně jiným.

Venny345
09.01.2019 4 z 5

Nikdy bych neřekla, že zrovna tragédii Hamlet, budu hodnotit 4 hvězdami! A právě se nemožné stalo možným. Knihu jsem začala číst, neb ji máme v povinné četbě. Ze začátku jsem si říkala, že tohle v životě nedočtu. Ale! Asi tak po 20 stranách se ve mně něco zlomilo a toto drama mě začalo neuvěřitelně bavit. Do konce jsem to četla jedním dechem. Jednu hvězdičku jsem strhla zato, že jsem si musela často vyhledávat významy různých archaismů, nejsem přeci jazykovědec. :)
P. S. I když je to tragédie, tak ironie a sarkasmu není nikdy dost! :)

monishek
03.01.2019 4 z 5

Takova klasika, o ktere slysel kazdy. Hned po Romeo a Julie. Ja nevim,no .. Pribeh je zajimavy. Ale ten styl psani neni uplne muj salek kavy. Shakespear za to nemuze. Napsal uzasna dila a zaslouzi si svou slavu. Akorat asi nejsem na hry. :-\

Twinny
27.12.2018 3 z 5

Četla jsem kvůli škole. Bohužel mě příběh nezaujal a nepamatuji si skoro nic. I když věřím, že divadelní představení může být zážitek a na knihu vrhnout jiné světlo.

asanita
27.12.2018 4 z 5

Shakespearovo dílo, které nejspíš nelze opomíjet. Objevují se v něm zajímavé myšlenky a nelituji, že jsem si ho přečetla. Hamlet je velmi rozporuplná postava a sledovat jeho duševní pochody bylo chvílemi více než napínavé. Bavilo mě i počínání dalších postav jako například Claudius, Polonius či Ofélie. Některé pasáže mi sice připadaly o poznání nudnější než jiné, ale i tak si nemám na co stěžovat, jelikož poutavé události převládaly - návštěva herců nebo rozhovor s hrobníky.

amejzlík
07.12.2018 3 z 5

Opět povinná četba na SŠ. Děj této knihy byl velmi zajímavý, ale měla jsem trochu problém se v něm orientovat. Jazyk byl docela těžký a postavy mi nebyly nijak sympatické. Takže takový zlatý střed.

boxas
26.11.2018 5 z 5

Zkuste se na tuto hru podívat trochu z jiného úhlu. Ne jako na něco, co stojí vysoko na podstavci s názvem UMĚNÍ, ale jako na detektivku: hnusná zákeřná vražda, podezření a následná jistota, napětí, sex, další vražda, úklady, intriky, sebevražda, další násilí, další smrt atd. atd. atd. Kam se hrabou na starého dobrého Willa všichni ti autoři severských detektivek! A k tomu navíc je to tak chytré, tak nadčasové, tak dnešní. A pak, že jenom SLOVA, SLOVA a SLOVA.

krevetinka
04.11.2018 5 z 5

Tohle bylo parádní, několikrát jsem se i zasmála, bavilo mě to! Shakespeare to prostě uměl - barevnost a rozmanitost jazyka a filozofické úvahy o životě, to mu nikdo nezapře.

SweetCake
04.11.2018 4 z 5

Moje první Shakespearovo dílo, které nezkalmalo. Myslím, že spoustu věcí ale nedokáži náležitě ocenit, vzhledem ke složitým filozofickým monologům, které já osobně moc nechápu. Dávám přednost jednoduššímu stylu psaní;)

Haubíslav
20.10.2018 5 z 5

Četl jsem v češtině i v angličtině a musím říct, že to jsou docela dva odlišné světy.
Co se mi na příběhu líbí nejvíc je to, kolik se toho skrývá pod pokličkou. Pokud se zamyslíte nad jednotlivými postavami, i nad postavami vedlejšími, objevíte různá, tragická tajemství.

ondra1995
04.10.2018 4 z 5

Nemůžu říci, že bych knihu nedokázal odložit, ale některé části jsou opravdu vydařené. Místy je těžší rozumět. Závěrečné vyvrcholení se odehraje velmi rychle.

kykiryki28
27.09.2018 4 z 5

HAMLET je za mě nejlepší Shakespearova divadelní hra. Prostě klasika...

Pjefa
11.09.2018 5 z 5

Klasika, kterou mám fakt ráda! Některé části dokážu číst dokola a dokola a neustále mě něčím překvapují a fascinují. Zároveň je zajímavé porovnání překladů této knihy. Každé uplně jiné, ale každé svým stylem pěkné. Určitě doporučuji! :) Hlavně pokud máte zálibu ve čtení divadelních her.

Edice
10.09.2018 4 z 5

Nebylo to něco, co bych hltala anebo pravidelně vyhledávala, ale několikrát jsem byla porůznu překvapená a uznávám, že mě kniha vlastně i bavila.

Lujza031
09.09.2018 4 z 5

Četla jsem na střední a klidně si přečtu i dnes. Poutavé a smutné. Viděla jsem hru i v divadle, došlo mi, že je téma stále aktuální a zajímavé.

hu_87
06.09.2018 4 z 5

Uvažuju, že si jí přečtu znovu.