Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2051 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Cherry1824
20.07.2023 3 z 5

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Leigh Bardugo je v této době považována za jednu z nejlepších autorek YA fantasy. Vydala jsem se tedy na cestu do Grishaverse přesvědčit se, zda je to pravda, nebo jen velké bum okolo ničeho. Dopadlo to tak, že stále nevím.
Autorka (nevím, jak moc v tom hraje roli překlad) píše velice, ale velice čtivě. Sloh plyne, je to zábavné, umí psát i romantické scény i ty akční. Její příběh je vystavěn skvěle a začátek knihy je jeden z nejlepších, jaký jsem kdy četla. Většina autorů má s úvodem do příběhu problém, ale Bardugo to riskla a vyhrála. Vrása stínů a celkové napětí bylo úchvatné. S radostí jsem se vracela k mapě a tetelila se blahem, jak úžasný to byl nápad vytvořit něco jako Bezmoří.
Dalším pozitivem je pro mě zasazení do ruské kultury. Tato východní tvář je pro západní svět stále neokoukaná a pro mě to bylo obrovské plus.
Sympatické postavy v krásně vystavěném příběhu, který má své body a pravidla - autorsky dobře zvládnuto.
Griša byl skvělým nápadem. Líbí se mi jejich hierarchie a rozdělení. Opět se to vztahuje k ruské kultuře a - jsem nadšená! Scény, kdy plují po Vráse a grišáci tam stojí v tichu s vojáky připraveni bojovat. Famózní.
A teď ta negativa...
Nemohla jsem si pomoci, ale od poloviny jsem si říkala: "Kdybych byla její beta, rozhodně bych jí napsala, že to stagnuje." Příběh jako kostra funguje, bohužel ale nemá nic jiného co nabídnout. Je to klasická YA, kterou jsme četli už stokrát. A co mě tedy zarazilo, byl nedostatek děje. Když jsem knihu zaklapla, nemohla jsem se ubránit myšlence, že se tam vlastně... nic nestalo. Začátek byl slibný a opravdu jsem si ho užívala. Od Os Alty (či jak) jsem začínala trochu uvadat s pozorností a od útěku jsem už jela stylem: Šup, šup... dělejte.
Alina je klasická YA hrdinka. Neurazí, nenadchne. Nějak jsem ale doufala, obzvlášť po ohlasech k Bardugo, že bude vystavěna na větším základu než jen: Ach, Male. Ach, Temnyj (odmítám, prostě o-d-m-í-t-á-m ho skloňovat na Temnyje). Ach, jsem nic. Ach, jsem silná a neporazitelná, ale vlastně stále nic. Hrozně mi její charakter zaváněl k Mary Sue - i když se to autorka snažila zamaskovat různými detaily typu: nepěkná hrdinka (přesto se do ní všichni, ale všichni zamilují), nic neumí (přesto dokáže na konci něco, co ani hlavní záporák nečekal, protože... to prostě nemohlo takto dopadnout, že), nikdo ji nemá rád (proto ji doslova všichni obskakují), je děsně skromná (nadává na zbohatlý život šlechty, ale celou stranu řeší, proč si nevezme černou barvu - protože skromnost nade vše, že, Alino...) a nezapomeňme na její neoblomný charakter (ano, koukám na tebe, jelene). Bohužel je to pro mě klasická YA Mary Sue.
Ostatní charaktery se vcelku povedly. Temnyj - och, bože. Úžasný charakter. To, co s ním Bardugo provedla, bylo nejen nečekané, ale... och. Jsem opravdu nadšená.
Mal - nemastný, neslaný... Klasický trojúhelník, kde ale bohužel nefandím ani jedné straně. Bodíky za originalitu, hádám? Ostatní vedlejší postavy jako Zoja, Žeňa (či jak), Ivan dobré a zábavné.
Ruská kultura. Další kámen úrazu. Na jednu stranu patří k velkému plusu, na druhou stranu - ach. Kde jen začít? Ruská slovíčka prásklá doprostřed knihy - aby byl vidět ten ruský duch, že - nepřesnosti...
Konec. Nedokážu si pomoct, ale bylo to trochu stylem japonských drah. Rychle a fofrem jako blesk. Žádná výstavba v příběhu, nic. Řešení hlavního klimatu bylo - neuspokojivé? A pokud jsem si do té doby nemyslela o hrdince, že je Mary Sue, po konci rozhodně.

Podtrženo a sečteno. Leigh Bardugo je slibná spisovatelka a dle hodnocení Šesti vran je asi už více vypsaná. Rozhodně bych nelitovala, že bych knihu měla v poličce, o to víc mě tedy mrzí to hodnocení (když ještě vezmu, že některým knihám mnohem ale mnohem horší kvality jsem dala pět hvězd). Bohužel na to, jaký je kolem toho humbuk, jsem dostala obyčejnou YA, která je skvěle napsaná a vcelku s originálním zasazením, která ale bohužel víc nabídnout nemůže.

mnohoknih
30.06.2023 3 z 5

Posloucháno jako audio. Bohužel styl Kristýny Skružné to dost kazil. Tedy ubrečený hlas se k Alině hodil, protože to je mega fňukna. Ale ve vyprávění mě to dost rušilo. Kdysi jsem četla Šest vran a to byl výborný příběh, takže jsem chtěla vědět víc, kdo a proč jsou Griši. Bohužel nevím o moc víc. Nic se nevysvětlilo, osoby jsou nesympatické, páry neuvěřitelné. Jedině Temnyj je jakžtakž zápornej. Zlatí Kaz a Inej ze Šesti vran.

Hanathor
13.06.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha, jak má Bardugo zvykem :) Příběh se odvíjel jinak, než jsem zpočátku čekala, nicméně jsem zvědavá na další díly.

KnihoSny
22.05.2023 5 z 5

Tato série je dost vidět a proto jsem se dlouho do kopávala si sérii přečíst a musim říct že to bylo skvělé rozhodnutí Alina mě občas sice štvala ale to se doufám změní knihu mohu doporučit..

Jaehyun
05.05.2023 3 z 5

Do této serie jsem se pustila hlavně proto, že ji vídám doslova všude a chtěla jsem vědět, jestli je opravdu tak dobrá jak všichni říkají.

První díl je taková fajn odpočinková fantasy se zajímavým světem. Líbil se mi styl psaní a dobře se mi to četlo, to knize upřít nemůžu. Svět byl také zajímavý ale takový plochý a nic moc se tam nedělo.

Vše vidíme z pohledu hlavní hrdinky Aliny, která je naivní a ufňukaná a já ji prostě nemám ráda. Docela mě zajímá Temnyj, jen mi přišlo škoda, že se tam objevoval jen chvilkami a hned zase zmizel.

Mám půjčenou celou sérii, takže ji určitě dám šanci, třeba se to v dalších dílech zlepší.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Celou grišovskou sérii hodnotím maximálním počtem. Opravdu od prvních tří Griš, přes knihy o Kazovi až po závěr o Nikolajovi z paměti už nikdy nevymažu. Excelentní

Tenebris_Draco
18.04.2023 4 z 5

Do této knihy jsem se pustila jen proto, abych se později mohla podívat na seriál.
Líbila se mi. Ovšem Alinu jsem si nezamilovala tolik, jak bych chtěla.
A Temnyj? Toho jsem si zamilovala. Přestože to s ním nedopadlo úplně nejlépe, místy jsem mu i fandila. Ano, nezlobte se za to na mě, ale prostě temný a sexy cílevědomý muž se v knihách milovat může.
Jinak jsem celkem zvědavá na další díl.

Erinien
14.04.2023 3 z 5

Začalo to tím, že jsem viděla pár dílů seriálu. Zaujal mě příběh šesti vran a tak jsem si je přečetla. A to byla velká chyba. Autorka se při psaní zlepšovala knihu od knihy, takže Griša nesahá vranám po kotníky. Krom toho vám ve Vránach vyspoiluji spoustu podstatných informací, takže tuším jak celá série dopadne a co se stane s některými postavami.
Děj je psán jen z pohledu hlavní hrdinky, která mě občas rozčilovala svou ufňukaností. Romantická linka mě nedonutila zamilovat se do Mala, uvidíme, jestli se to v dalších dílech nezlepší. Grisversum začíná pod povrchem bublat a bobtnat ale moc se i něm zatím nedozvíme.

TerapieKNIHOU
11.04.2023 4 z 5

K autorce a jejím knihám jsem se dostala po zhlédnutí seriálu, kdy jsem se platonicky zamilovala do Bena Barnesa a jeho postavy Temnyje "Make me your villain."

Knihy tak na sebe nenechaly dlouho čekat a já se naplno vrhla do světa Grišů.

Musím přiznat, že tím že jsem napřed viděla seriál, jsem měla 1. díl knihy hodně zkreslený, zápletka už mě nepřekvapila a postavy jsem si představovala podle seriálu. Nicméně bylo zajímavé sledovat vývoj jednotlivých postav, jejich růst a transformaci v knižní podobě. Takže napřed doporučuji určitě knihu!

I přesto mě však kniha bavila. Měla rychlý spád, od samého začátku se něco dělo. Leigh píše fakt chytlavě a stránky rychle odsýpají. Musím pochválit také mapu, kterou autorka pro příběh vytvořila a celý magický svět, jež byl do detailu propracovaný. Je to skvělá fantasy pro všechny věkové kategorie.

V úvodu této série se seznamujeme s originálním světem inspirovaným carským Ruskem. Zemí sužovanou existencí vrásy stínu - pruhem temnoty, uvnitř kterého číhají nebezpečná monstra. A dívkou, která je se svým nově objeveným nadáním schopná přinést naději a změnu.

Postavu Aliny jsem si úplně neoblíbila. Kartografka, která má pocit, že tak úplně nikam nezapadá a nepřipadá si ničím výjimečná. Po získání moci se v tom vyložené plácá a některé její myšlenkové pochody mi hlava prostě nebrala. Její nejlepší přítel z dětství Mal můj favorit bohužel taky nebyl, asi mi pohled na něj zkreslil seriál, ale i přes něj jsem jim to prostě nevěřila.

To nejlepší nakonec - Temnyj fascinující postava s velkou mocí, která prahne po změně, ke které však potřebuje Alinu. Za mě bohužel hodně nepochopený.

"Čekal jsem na tebe dlouho, Alino. Ty a já změníme svět."

Audrina
10.04.2023 4 z 5

Dlouho jsem příběh odmítala s tím, že se přece jenom jedná o čtení pro mladší čtenáře. S narůstající popularitou seriálu jsem si ale řekla, že se do knižní předlohy přece jenom pustím, abych si následně seriál mohla pustit.
V rámci žánru se nejedná o nic zas tak přelomového, ale kniha je napsaná dobře, děj je dobře vystavěný a příběh má celou dobu výborné tempo. Určitě se těším na další pokračování

Beltrix
09.04.2023 5 z 5

Do této knihy jsem se pustila na základě poměrně kladných hodnocení seriálu a musím přiznat, že se mi tím vrátila čtenářská vášeň. Vstoupit do nového světa (a obzvláště toho fantasy) je vždycky vzrušující a GrishaVerse nezklame. Byť je kniha psána v první osobě, tak hlavní hrdinka působí sympaticky, takže se to dobře čte; mým hlavním zájmem ale zůstává tajuplný Darkling.

Ivet_V
08.04.2023 4 z 5

Už dřív jsem četla Šest vran, ale teď pod vlivem seriálu jsem se vrhla i na tuto sérii. Autorku mám ráda a musím uznat, že hezky píše, ale přesto mi to přišlo místy nudné. Myslím si, že je to psáno pro mladší a kdybych byla trochu mladší, užila bych si to mnohem víc. Do postav jsem se taky nedokázala vžít. Ale, musím autorce pochválit její skvěle vymyšlený svět.

ivolginswife
29.03.2023 1 z 5

Nechci jmenovat a ukazovat, ale Julie Žemlová opravdu dovedla zasadit téhle knize poslední ránu se svým "obrozeneckým" překladem. Žeňu bych ještě skousla, ale Temnyj? Má duše rusisty se svíjí v bolestech!
Děj se asi dá přežít, když od toho nic neočekáváte a máte nulové znalosti o středověké historii Ruska (nebo jste Američan). Jestli si ale ještě jednou budu nucena přečíst něco o kvasu v kurzívě, balalajce a keftách (které podle internetu jsou jakási varianta kebabu? no budiž), tak někoho vyhodím z okna.
Jestli má tohle být lepší než seriál, tak bych se bála, co soudruzi z Netflixu splodili, protože to může být životu nebezpečné.

moonell
29.03.2023 2 z 5

Je to strašně špatně napsaný, ale fakt strašně. Proč to čtu furt dál?

Janadvorackova
27.03.2023 3 z 5

Ó jé :). Zajímavá nová závislost :).
Seriál se mi ovšem líbil víc než knižní předloha.

kolacky
24.03.2023 4 z 5

Zajímavě rozpracované. Jsem zvědavá na druhý díl.

Amiz
15.03.2023 3 z 5

Kniha je dobrá, ale na Šest vran a Zjizveného krále zdaleka nemá.

Monisek.B
11.03.2023 4 z 5

Poslechnuto v Audiotéce. Nejdřív jsem ale viděla první sérii seriálu, tak jsem věděla, co mě čeká :-) Ale je to super!

LenaWirus
09.03.2023 3 z 5

Slyšela jsem, že seriál je výjimečně lepší než kniha, to vzbudilo moji zvědavost, ačkoliv jsem seriál neviděla. I tak jsem ale byla obeznámena s postavami a hrubým dějem. Přiznám se, že jsem od začátku stranila Temnyjovi, proto jsem poté byla zklamaná, když se ukázalo, že je jenom parchant a nic víc. V tom vidím ztracený potenciál. Nejsem tedy vůbec fanda love-trianglů, takže toto mě iritovalo. Jinak Alina byla sympatická a dokonale nedokonalá. Nejsem si ale jistá, zda chci číst pokračování.

uzivatel1313
26.02.2023 3 z 5

Tohle bylo hezké. Na začátku jsem měla trochu problém se pořádně začíst, ale pak už to šlo samo. Alina, hlavní postava mi je moc sympatická, i když mojí oblíbenou postavou je a zůstane Temnyj. Jediná postava kterou jsem ráda neměla byl Mal. Připadal mi takový sentimentální a nudný. No ale jinak to bylo bezva! Bylo to čtivé, napínavé. Určitě doporučuju!