Goldstein

Goldstein https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392599/bmid_goldstein-4PH-392599.jpg 4 228 63

Gereon Rath série

Berlín 1931: Hospodářská krize, násilné střety mezi SA a Rudou frontou, mocenský boj berlínských gangů. Když Gereon Rath dostane za úkol sledovat amerického gangstera Abrahama Goldsteina, netuší, že z kolegiální výpomoci pro americkou Bureau od Investigation se brzy stane smrtící závod. Zatímco on se nudí na svém pozorovacím stanovišti v hotelu Excelsior, ozbrojený Goldstein se už dávno volně pohybuje po městě. Když pak Marlow, šéf podsvětí, donutí Ratha k soukromému pátrání, dostává se komisař mezi bojové linie ve válce zločineckých spolků. Charly Ritterová nastupuje přípravnou právní praxi, a když nechá ze své kanceláře utéct mladou bezdomovkyni přistiženou ve vlaku bez jízdenky, setkává se její pátrání s tím Gereonovým – a je z toho další konflikt…... celý text

Regger
27.02.2020 5 z 5

Příjemné početní, jako každý díl.

SilvieK001
11.01.2020 5 z 5

Moc dobře se četla, příběh mi plynul před očima a moc se těším na další!

OBECINY
03.12.2019

Pro mne zajímavé z pohledu na atmosféru Berlína třidátých let před nástupem fašismu. Stejně jaho Mokrá ryba a ichý zabiják. K přečtení těchto knih mne dovedl seriál v ČT Babylon Berlín.

85098211
11.11.2019 5 z 5

A zase jeden výborný případ s Gereonem Rathem :-). Atmosféra pomalu, ale jistě houstne, nástup fašismu se už nedá zastavit. Případ jako takový je hodně zajímavý, už začátek mne vtáhnul do děje. Nejdřív bylo poměrně těžké se ve všem zorientovat, postav je tam docela dost, ale dá se to zvládnout. Moc se mi líbí vztah Gereona a Charly, ten knize dodává tu správnou šťávu - a já doufám, že se nakonec dočkám happyendu? I když momentálně to vypadá všelijak... Konec knihy je hezky vygradovaný a nemá chybu ;-). Opět musím ohodnotit plným počtem a budu se těšit na pokračování.

brabofka
18.10.2019 4 z 5

Nestihla jsem napsat komentář k této knize a už jsem za půlkou další v sérii - Vaterlandu. Nicméně možná o to lepší, protože mi to dovoluje už nyní porovnávat. Gereon je Gereon. Atmosféra Berlína se mění pouze z historického hlediska - to jak postupně přichází na scénu nacismus. Ale tento díl oproti předcházejícím a i následujícím je takový rozvláčnější. Je hodně rozvětvený, než se čtenář zorientuje kdo, s kým, kde, je to dost náročné - a to i na to u příběhu vydržet. Nicméně jakmile Vás Gereon chytí tak Vás nepustí. A to také proto, že mě strašně baví sledovat jeho eskapády s Charly a Kirie :-D Takže za tu rozvláčnost mínus *. Miluju GR. Už dlouho mě žádná série tak nepohltila jako tahle.

astroweb
03.10.2019 4 z 5

Hodně dobré. Spíš jako historicko sociální román z kriminálního prostředí. Nikoli napínavé, ale dobře napsané. Určitě si přečtu další.

denisa7430
26.09.2019 3 z 5

Nebyl žádný problém se do knihy začíst. Milovníci kriminálních detektivek budou nadšeni. Přes šest set stran textu sice může čtenáře ze začátku odradit, ale pokud se pro román rozhodne, nebude litovat, je totiž plný akce a napětí.

petaSk
16.08.2019 4 z 5

Sáhnout po Kutcherovi je pro mě jistotka. Mám ráda tyhle retro detektivky s cynickým Gereonem Rathem. A v tomhle díle už začínají vystrkovat růžky nacisti. Jen zápletka se mi tady zdála roztříštěnější než obvykle, a ta hlavní šla těžko rozeznat.
Za mě kvalita a v knihovničce už na mě čeká čtvrtá kniha Spis Vaterland.

frky
21.07.2019 4 z 5

Možný spoiler:

Jelikož mě baví i dlouhé popisy všemožných ulic, náměstí a míst, tak mi tyto pasáže, které na něčí vkus mohou být více rozvleklé, nevadily. Nicméně ke konci knize docházel dech a byť se kniha jmenuje Goldstein, nemohu se ubránit dojmu, že tato postava šla v druhé polovině do pozadí a nehrála takovou roli, jak by se na první pohled mohlo zdát. Konec mi přišel vzhledem k roztahanosti předchozího vyprávění hrozně moc rychlý (Tornow, Bílá ruka, plynojem...) a utnutý. Ale i přes to všechno mě to bavilo, teď je na řadě Spis Vaterland.

vekune
25.06.2019 3 z 5

Mé nadšení tady už trochu opadlo. Je to takové stejné, i když třetí část byla i na mě hodně tlustá. A zbytečně. Nějak mi chybělo napětí, dej i zápletka. Takové nijaké. V první dvou dílech jsem ocenila vykreslení róby a to mi tu chybělo-jen na závěr autor napsal par řádku, asi jen aby se neřeklo.

soukroma
24.05.2019 3 z 5

Nebavilo: strašidelně dlouhé (téměř neudržitelně tlustá kniha), příběh Alex mě vůbec nezaujal, Gereon pro mě pořád nemá žádné pevné tvary a kouzlo, to už se přesněji vytvaroval spíš Goldstein, a do toho ta děsná doba... Mně se tahle série prostě nelíbí a po dvou dílech mám až dost. Seriál jsem nesledovala.

Arbenin
21.05.2019 3 z 5

Asi nejlepsi zapletka z v cestine vydanych tri dilu. Ctyri hvezdicky proto, ze by bylo fajn, kdyby nakladatelstvi investovalo do korektora. Nebo kdyby aspon odpovedny redaktor delal svou praci. Pan prekladatel totiz sem tam nebyl cestinarsky spravny ve vyrazech a napriklad slovo “vzepjeti” me uz ani nepobavilo, spis rozzurilo.

marimari
14.05.2019 5 z 5

Opět musím chválit! Pestrý obraz berlínské společnosti v období hospodářské krize a nastupujícího fašismu. Doporučuji a těším se na vydání dalšího dílu.

astra3
29.04.2019 5 z 5

Mohlo by to mít méně stran. Každopádně velmi zamotané. Místy neuvěřitelné. No prostě Berlín ve 30. letech. Čtivé, doporučuji.

Kristynaond
22.04.2019 5 z 5

Kniha Goldstein od Volkera Kutschera byla moje první kniha od tohoto autora a dokonce moje první kniha od německého autora. Autor má podle mě trochu jiný styl psaní, než na který jsem zvyklá. Bylo to spíše vypravování, moc přímé řeči tam nebylo, ale to mi nijak nevadilo. I tak to pro mě bylo hezky napsané a osvěžující čtení, po všech těch severských detektivkách. Už po pár stranách si Volker Kutscher získal mé sympatie. A do knihy jsem se krásně začetla.
Skvělá a místy tajemná atmosféra meziválečného Berlína, který se zrovna potýká s vzestupem nacismu, hospodářskou krizí a válkami gangů. A velmi sympatické postavy. Gereona Ratha jsem si oblíbila hned na začátku, velmi houževnatý a ctižádostivý, neustále v doprovodu svého miláčka-fenky, což se mi na něm velmi líbilo, ale Charlottu jsem si oblíbila snad ještě o něco více, riskantní a neodbytná žena, která jsi jde za svým. Musím říci, že dokonce i Goldstein mi byl trochu sympatický. Chvílemi mi přišla Charlotta hlavní hrdinkou, ale to mi nevadilo, ba naopak.
Na prvních 200 stranách se děj teprve rozbíhal. Zpočátku často sledujeme děj, který se odehrává z pohledu Alex. Někdo tvrdí, že postava Alex byla v knize úplně zbytečná, mně osobně to zbytečné nepřišlo. Aspoň jsme viděli situaci z jiného úhlu pohledu, než ze strany policie.
Dalších 200 stran bylo spíše o Gereonovi a Charly. Autor se více zaobíral vztahem mezi těma dvěma. A také tu samozřejmě nechyběla nějaká ta vražda.
A od strany 400 se děj rozbíhá a něco se pořádně děje. Kniha nabrala pořádný spád. Jedna akce za druhou. To mě kniha začala ještě více bavit a těch 200 stránek uběhlo nevěřitelně rychle.
Konec a rozzuzlení sice nebylo žádné velké překvapení, ale o to mi nějak nejde. Kniha poukazuje na to, že né vždycky je pravda to, co si myslíme o tom druhém a falešní lidé jsou i tam, kde by jste je nečekali.
Musím říct, že i když kniha byla dost objemná, měla přes 600 stránek-což mě trochu vyděsilo a byla jsem trochu skeptická, jestli se mám do knížky vůbec pustit, tak se mi četla opravdu dobře a kupodivu mi i rychle utíkala.
Za mě dobrá knížka a určitě doporučuji všem, ktreří se zajímají o toto téma. Není to jen taková oddechovka, určitě se dozvíte i něco nového.

a.k
21.04.2019 5 z 5

Postava Gereona s temnou atmosférou meziválečného Berlína je extra návyková a líbí se mi čím dál víc. Už se těším na pokračování.

akrim13
13.04.2019 5 z 5

Další výborná kniha

1amu
12.04.2019 3 z 5

Pravdu má Kilingjoke, když vytýká autorovi zbytečných více než 600 stránek popsaných z poloviny zbytečně. Volker Kutcher, jakoby se utrhl z řetězu (že by vidinou dalších peněz za popsané autorské archy),nekontroluje se a nemyslí na čtenáře. Tedy ne všechny, někomu se to líbí.
Líbila se mi třeba str.245, kde se na malou chvíli objevil pes podvraťák- obluda smíchaná z minimálně tří útočných plemen. Jmenovala se Stalin ! Uff, uff ! Zde se autor trefil pinktlich ! Ale to úmorné vypisování ulic, náměstí a čtvrtí Berlína ! Chtěl sice napodobnit kolegu Michaela Connellyho (který také popisuje, kudy Harry Bosch po Los Angeles jezdí). U toho se to dá snést, starý dobrý Mike se kontroluje. Volker ne ! Nebo těch vyhulených cigár hlavním hrdinou a jeho přítelkyní. Reklama tabákového průmyslu. Vždy, když si Gereon nebo Charly zapálí, mám dojem, že autor se teprve rozhoduje, co dál napíše. Ještě to zřejmě neví.
Již zde byla zmínka, že postava Alex, dívky bez domova, nemusela v příběhu vůbec být. Souhlasím . (Opět ubrat stovku stránek). A ještě k tomu komisař Rath si vodí do práce svou fenku ! Nedovedu si představit, že by s tím pruská policie něco ihned neudělala.
Ale i pochvala: konec knihy, kdy je zmíněna ještě "hvězdná chvíle bojůvek SA", vedených Ernstem Röhmem. Bylo to 12.9.1931. V té době mlácení Židů a organizované útoky na jejich bydliště a obchody bylo ještě OK. Šlo vlastně o prolog následné apokalypsy, nastartované podle plánu o pár let později. To již vzali do rukou "černé uniformy se smrtihlavem" - SS. Ti nahradili hnědé košile přihřátých SA. Dali o sobě náležitě vědět v noci dlouhých nožů (z 29.6. na 30.6.1934). Dlouhé nože posloužily. Obyčejní Němci možná i zatleskali. Konečně ! Banda primitivů je zlikvidována. Náš vůdce udělal pořádek !
Historie však nemlčí. Víme co následovalo.

Awča
03.04.2019 5 z 5

Miluji detektivky, ale tuto knihu nečtu jen kvůli zapeklitým případům, beru ji spíše jako román z meziválečného Berlína, jehož atmosféra je zde opět pěkně vykreslena, včetně života berlínských Židů a počínající agresivity nacistů.
Baví mě vztah Gereona a Charly, baví mě vyšetřování několika propletených případů, pletky s podsvětím, a zákusky u Budhy, a opravdu moc se těším na další díl.

Gracian1964
30.03.2019 5 z 5

Dočítal som toto tretie pokračovanie dobrodružstiev Gereona Ratha a jeho kolegov. Nebudem tu hodnotiť, či je lepšie alebo horšie než prvé dve. Je výborné a o to ide. Skvelo vystihnutá atmosféra, dobrý príbeh, dobre napísaný. Určite si prečítam aj ďalšie pokračovania, ak vyjdú.