Goldstein

Goldstein https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392599/bmid_goldstein-4PH-392599.jpg 4 228 63

Gereon Rath série

Berlín 1931: Hospodářská krize, násilné střety mezi SA a Rudou frontou, mocenský boj berlínských gangů. Když Gereon Rath dostane za úkol sledovat amerického gangstera Abrahama Goldsteina, netuší, že z kolegiální výpomoci pro americkou Bureau od Investigation se brzy stane smrtící závod. Zatímco on se nudí na svém pozorovacím stanovišti v hotelu Excelsior, ozbrojený Goldstein se už dávno volně pohybuje po městě. Když pak Marlow, šéf podsvětí, donutí Ratha k soukromému pátrání, dostává se komisař mezi bojové linie ve válce zločineckých spolků. Charly Ritterová nastupuje přípravnou právní praxi, a když nechá ze své kanceláře utéct mladou bezdomovkyni přistiženou ve vlaku bez jízdenky, setkává se její pátrání s tím Gereonovým – a je z toho další konflikt…... celý text

PájaHája
14.06.2021 4 z 5

Tato série mě opravdu baví. Rozhodně v ní budu pokračovat.

DvěTéčka
03.05.2021 4 z 5

Trochu mi přijde že každý další díl má čím dál více stran xD

Vestička
17.04.2021 4 z 5

(SPOILER) První dva díly jsem viděla na HBO jako Babylon Berlín. A bylo to skvělý, hlavnĕ po vizualní stránce. Oba hlavní herci naprosto úžasní, elegantní v kloboucích. Do toho nacisti, komunisti, ruští emigranti a vagon zlata. A ta Charlotina kamarádka , hrůza Druhá série mě až tak neohromila. Pak jsem v rámci boje proti imperializmu zrušila HBO a zaplatila si Audiolibrix. Dost mĕ překvapilo, že se Charlotta tak vyšvihla na společenském žebříčku. A bylo tam příliš mnoho omáčky, příliš mnoho Kirí, málo politiky. Jen ten Goldštajn byl velký sympaťák, jestlipak on nakonec nepracoval pro dona Corleona.

Boby17
30.03.2021 5 z 5

Wow, to tedy byla zběsilá jízda! Hnědokošiláči SA se roztahují po ulicích Berlína a nový Gereonův kolega není tím, čím se zdá být. Do toho americký občan s nevalnou pověstí a partnerské problémy na pokračování. Bichle má sice 640 stran, ale oči po stránkách jenom letěly a než jsem se nadál, byl jsem na konci. Za skvělý čtenářský zážitek dávám 5 hvězd a těším se na pokračování.

simona5r
21.03.2021 5 z 5

(audiokniha) - Tuhle sérii jsem si moc oblíbila. Detektivka na historickém pozadí příjemně plyne a moc dobře se poslouchá. Jen jsem se občas ztrácela ve jménech, ale nakonec mi to do sebe pěkně zapadlo.

jaroiva
25.02.2021 4 z 5

Opět skvěle napsané, ovšem oproti Tichému zabijáku zase méně zábavná zápletka. Tentokrát mě víc zajímala linka kolem Gereonova soukromého života.
Určitě budu pokračovat dalším dílem.

m_martina
11.11.2020 5 z 5

I tuto knihu s Gereonem Rathem jsem přečetla jedním dechem. Líbila se mi moc, autorův styl psaní mi sedí a jeho knihy mají čestné místo v mé knihovně.

martin8550
09.11.2020 3 z 5

Bohužel slabá zápletka. Padouchem je opět kolega.. trochu jednotvárné. Bohužel Peter May to má ve svých čínských detektivkách podobně. Rychlé vydávání dalších dílů série snižuje kvalitu zápletek. A tak nejvíc opět baví osobitý komisař, který neustále překračuje pravidla lovu a celá partička na Hradě v čele s požíračem zákusků Budhou.

Jirka0604
28.10.2020 5 z 5

Třetí díl série a pro mě nejlepší. Zápletka příběhu vlastně není nic zázračného, ale kniha je velmi čtivá, čemuž napomáhá rychlé střídání kapitol. Velmi zajímavě je podaná atmosféra Berlína, kde nabírá na síle nacistická ideologie, nyní ještě bojující o své místo s ideologií komunistickou. Názorný příklad a poučení, kam vede přehlížení a netečnost mlčící většiny.

katallinka
11.08.2020 5 z 5

Díl od dílu je to lepší a lepší čtení. Z této série jsem nadšená. Velmi zajímavé postavy. Prolínání s historickými událostmi je naprosto geniální. Líbí se mi, že detektivka nemá pouze kladné nebo záporné postavy. Všichni mají nějakým způsobem svou temnou část nebo tajemství se kterým se musí vypořádat.

BlackBlade
28.07.2020 4 z 5

Goldštajn nebo Goldstýn, o kterém kniha vlastně zas až tak moc není :)
Opět dobrá detektivka (čtená ušima), která je uvěřitelná, zápletka v pořádku.
Gereon a Charlie jsou jak sinusoida, jednou nahoře, podruhé dole. A pan "Šklebil" mě mooc bavil :)

Jaruš7
28.06.2020 5 z 5

Další díl výpravné série s bohatým dějem v e-knižní verzi se těch 640 stran nezdá v tom napětí, tak náročných.
To bylo doba, jistota jen v chaosu, a to co přijde je jako čtenářova role Sibyly, která spíš ví, že spasení útěkem je jediná možnost.
Bravurně ztvárněná scéna, antisemitismus, antikomunismus, nacionalismus, zločinnost, utajované spolky šířící hrozbu, mafie, vše v hledáčku infikované policie.
Citace:" A myslíte, zeptal se, musí dobrý policajt umět zabíjet?"
Propadnout této sérii je jednoduchost sama.
Namasírovat zápěstí, další díl o 628 stranách a o 750 g.

Jap
23.06.2020 5 z 5

Čím dál tím lepší. Retro detektivka, se sympatickými hlavními hrdiny. Atmosféra předválečného Německa pomalu houstne.

Opatov
06.06.2020 5 z 5

Do třetice všeho dobrého. Tenhle díl se mi líbil nejvíc. Zajímavá zápletka na pozadí předválečného Berlína, opět propojená s politickou situací. I když knížka je poměrně rozsáhlá, děj má spád. Souběžně probíhající dvoji pátrání, válka mezi gangy a opět sympatický Rath.

Ales.BD
24.05.2020 4 z 5

V záplavě detektivek pořád nad průměrem. Možná proto, že detektivní zápletka není zase až tak důležitá. Výbušná situace v Německu mezi válkami je v každém případě atraktivní a je dobře vystižena. Vadí mi jen drobná selhání překladatele, který každou chvíli používá divnou nečeskou konstrukci "x dnů/měsíců/let zpátky" i jiné podivnosti, čímž mi kazí čtenářský zážitek.

milary
22.05.2020 4 z 5

Nebudete tomu věřit, ale přemýšlela jsem, že dám tři. Jenže, jistá věc; v Kutscherovi jsem prostě definitivně našla svého ideálního autora, takže jsou z toho nakonec stejně zase čtyři - co s tím naděláte..?
Kymácivé hodnocení někde kolem 70% způsobily tentokrát dvě související věci. Málokdy - skoro nikdy, dá se říct, nežehrám na nadbytečný počet stránek. Baví mě to - čtu, nebaví mě to - pak je i stotřicet stran moc. "Goldstein" jich má 640, podobně jako ostatní díly. Ale klopotné úsilí dostát obvyklému rozsahu se tentokrát opravdu i při nejlepší vůli nepřehlédnutelně opírá převážně o - a to je ta druhá věc - neuvěřitelně stereotypní líčení vztahových peripetií Gereona a "Šárlí"; oč frekventovanější, o to monotónnější. Rozumím tomu, že je ještě (pámbuzaplať) pěkných pár stovek stránek před námi (jupíííí), ale pokud není vztahový posun, či jiný "kostlivec ve skříni" ještě na řadě, domnívám se, že by se dalo u autora tak dobrého (a v daném žánru) dostát požadovanému objemu stran vynalézavěji.
A jestliže se mi zdál v minulých dvou dílech Rath pro svou umanutou (leč, přiznejme, mnohdy funkční) neukázněnost "na pěst", tentokrát převzala podobnou roli doposud předpisově zásadová Charlie a - no, působí to místy trochu křečovitě a její konání je - řekněme - poněkud nepravděpodobně impulsivní. Což nese opakovaně nevyhnutelně odpovídající výsledky, vyvolávající u čtenáře mírné osypky.
Znovu jsem poslouchala; je to trochu zápřah na šedé buňky mozkové, protože se cyklicky střídají tři čtyři dějové linky i aktéři. Ale to nevadí; a také vše, co je v předchozích dílech skvělé, zůstává; včetně zajímavé zápletky.
Tak proto čtyři :).

kamila5406
10.04.2020 3 z 5

Místy zajímavá, čtivá kniha

konicekbily
25.03.2020 5 z 5

Moc hezký román z Německa, tedy přímo z Berlína, z počátku třicátých let minulého století. Spíše než detektivní zápletka a její rozuzlení mne zaujaly složité vztahy mezi lidmi a sociálními vrstvami navzájem. Policejní práce v tehdejší době nebyla vůbec jednoduchá a propojení se zločinem je pěkně popsáno. Další knihu série hodlám číst.

broskev28
15.03.2020 4 z 5

Souhlasím: kniha objemná až příliš (636 stran!), spousta nepodstatných dějů i postav - kromě Alex mi tak občas připadal i hodný gangster, celkem zanedbatelnou roli má v tomto díle i Johann Marlow a jeho Číňan; vyšetřování nijak zapeklité, milostná zápletka víceméně triviální.
Navzdory tomu a při vědomí všech nedostatků se mi třetí díl série četl skvěle a moc jsem si ho užila. Pravda, až na ty chyby, jejichž počet narůstá úměrně počtu dílů. Tiskařský šotek tentokrát začal řádit hned na 1. (resp. 7.) straně, ve 2.odstavci, a s postupujícím příběhem se objevují další chyby.
Kromě již zmiňovaného vzepjetí se stalo i to, čeho jsem se obávala: na "Hradě" pracují dva pánové velmi podobných příjmení a vlastně i profesí - kriminální sekretář Gregor Lanke (protekční zmetek) a kriminální asistent Andreas Lange, velmi schopný, poctivý a často se červenající mladý muž. Byla jen otázka času, resp. narůstajícího počtu stran, kdy se tahle jména popletou; na s. 518 se mi to potvrdilo. Možná to autor udělal naschvál - taková past na nepozorného korektora?
Ovšem tahle drobná zmínka na s.108 mě opravdu pobavila:
"Podsouvat Židu Bernhardu Weissovi (jinak šéfovi berlínské policie, doplňuju já) antisemitismus by bylo skutečně směšné. V tomto podniku však tyhle věci brali vážně. Excelsior, tak se to alespoň povídalo, prý jednou zavřel své dveře Adolfu Hitlerovi - z ohledu ke svým židovským hostům, které chtěl ušetřit toho, aby nocovali pod jednou střechou s takovým primitivním antisemitou."

Lumír23
08.03.2020 5 z 5

Je to sice více stránek ku čtení, ale zase si člověk může představovat, jak postupně nastupovalo zlo v Německu ke své moci, jak jeden každý, kdo nesouhlasil, čekal že s tím někdo, něco, udělá. Velice silná paralela s dnešní dobou. Nesouhlasíme s mnohým, mlčíme, čekáme že někdo, něco, s něčím...