Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

Ctucomamrada
16.11.2021 5 z 5

Všechny knihy této autorky mám ráda. Píše vrcholně žensky, přitom se vám z toho nebude chtít zvracet. Moc pěkný a silný příběh - jeden z těch, od kterých jsem se nemohla odtrhnout.

huhuhu
25.10.2021 5 z 5

Snad ještě geniálnější než první díl...
Škoda, že zatím nemám po ruce další díly tetralogie, jsem zvědavá, jak se osudy obou "přítelkyň" budou vyvíjet dál. Zvlášť u Liny je možné všechno. :-)

Lucieenka
08.10.2021 5 z 5

Geniální příběh, geniální kniha ️

jankka0s
04.10.2021 5 z 5

Geniální kniha. Lidské osudy v plastičnosti, plné síle, touze.

Lily101
09.09.2021 5 z 5

Druhý díl jsem četla ihned po přečtení prvního dílu a dost se mi geniální přítelkyně dostaly pod kůži, ačkoliv poslední stránky byly občas natolik popisné, že spíš ubíraly na čtivosti. Nějak nad nimi pořád přemýšlím (pár hodin po dočtení) a těším se, až si budu moci vyzvednout navazující díly z knihovny (nyní jsou půjčené, tak snad na mě brzy vyjde řada/mám knihy pochopitelně rezervované/).

Druhý díl byl za mě o dost lepší (první není tak dynamický a je spíš pro mladší), ačkoliv už není úplně vhodný pro hodně mladé čtenáře a s nějakými rozhodnutími hlavní protagonistky i jiných postav jsem dost nesouhlasila.

jiri77
31.08.2021 5 z 5

Tak jsem si přečetl druhý díl ,a musím souhlasit s většinou komentářů, že je lepší, poutavější a napínavější. Čtení mě hodně bavilo a užíval jsem si tento skvělý společenský román. Určitě si přečtu i další pokračování.

LenkaKT
16.08.2021 3 z 5

Je to tak dobré a podmanivé jako první díl. Silné, rychlé, nejde odložit.

oskli
18.07.2021 5 z 5

Druhý díl by pro mě asi ještě chytlavější, protože holky vyrostly a jejich cesty se naprosto odlišily. Už jsem si zamluvila v knihovně další díl, ale je mi jasné, že žádná červená knihovna se ani v dalších dílech konat nebude...

Gleam
28.05.2021 3 z 5

I druhý díl knihy je velice čtivý, těším se na další. Osudy obou přítelkyň se začínají rozcházet a vliv na to má úroveň jejich vzdělání a stejnou měrou jejich rozdílné povahy. Nějak se nedokáži rozhodnout, která z nich mě zajímá více.

BarboraSalome
17.05.2021 5 z 5

Ještě větší nadšení se u mě dostavilo oproti 1. dílu. Barvitě vykreslen život v 60. letech v Itálii. Měnící se společnost, i hrdinky příběhu. Doporučuji.

aktijnov
09.05.2021 4 z 5

Čtivé, ale ani u druhého dílu se velké nadšení nedostavilo.

KirmaLee
27.04.2021 5 z 5

Upřímně, nemohu přestat číst. Druhý díl mě vtáhl do děje takovým způsobem, že mě něco nutí pokračovat, dozvědět se, jak se postavy vyvíjejí, co se děje ve všech společenských vrstvách a jak se může jedna maličkost podílet na změně celistvého osudu jednotlivého člověka ať chce, či ne ... Těch ani ne 430 stran uteče jako voda. A pořád mi něco říká, že tohle je stále ticho před bouří. Uvidíme, co se stane dále.

KristinaKubok
19.04.2021 5 z 5

Vím, že v nějaký moment mi i některé postavy lezly na nervy nebo jejich chování. Někdo by mohl namítnout, že byl příběh už příliš natahován. Nebo, že daná dějová linka už mohla vyhasnout a ne ji stále oživovat. Ale opak je pravdou. Přesně tak se přece chovají lidé. stále opakují stejně chyby. Stále chtějí nedostupné partnery. Chtějí lásku. Potom zase přijde na pořad dne rozum a mezitím jsou rozpolcení, stejně jako my všichni. Nevíme často, co přesně chceme a až to máme, tak zjistíme, že jsme to vlastně nechtěli, nebo nám to škodí, ale každý se musí spálit, i když to čtenáře "bolí číst".

JaLenka
14.04.2021 5 z 5

Geniální...
První díl mě nechal poměrně chladnou, ale s odstupem času jsem sáhla po druhém a nechala se strhnout...

Lily-fairy
11.04.2021 2 z 5

Je to už vlastně docela nuda. Bohužel jsou všechny postavy napřesdržku, takže člověka už přestává bavit, jak si navzájem ničí životy. Dalšího dílu se docela bojím...

Zuzafischi
02.04.2021 5 z 5

Nádherné! Neskutečně citlivě napsané. Pokračování přátelství dvou dívek. Autorka popisuje pocity, které má člověk problém přiznat sám sobě, že je kdy cítil, natož aby o nich mluvil nebo psal. Každá emoce je precizně popsána, jako by nějaký dokonalý vypravěč popisoval krajinu, kterou má přímo před sebou. Chvilemi mi bylo z některých osudů uzko, z té celé marnosti.

Momana
25.03.2021 5 z 5

První díl neřadím do mých oblíbených knih, zaujal mě ale natolik, že jsem si ten druhý přece jen koupila. Toho určitě nelituji, naopak mě příjemně překvapil a v několika ohledech byl dokonce lepší, než ten první. Pokud po přečtení prvního dílu váháte, myslím, že neuděláte chybu, dáte-li jí šanci :)

Skjaninka
22.03.2021 5 z 5

Temperament a vášeň sa znásobili, úroveň knihy si udržuje geniálne tempo. Stále je to o tom Talianskom charaktere, stále sa čitateľ vracia do úzkych uličiek a prežíva osudy všetkych postáv, ktoré sa v tejto druhej časti pekne skomplikovali.
Obe geniálne priateľky ma pekne štvali. Jedna zlá, protivná, nevie čo chce a druhá zas nevidí čo v nej je a neustále sa podceňuje. Joj, ako som bola nahnevaná. Nebyť to literárne podané na tak svelej úrovni (a o tom to je), tak knihu ani nedočítam. Ale autor/ka proste vie. Poskladať vety do takej dokonalosti, že neustále dokážu zaujať a nikdy ich nie je dosť.
Užívala som si každú stránku. Nádhera!

5/5

freejazz
12.03.2021 5 z 5

v tejto knihe je niečo, čo čitateľa pomaly ťahá ku dnu. všetky tie náznaky neschopnosti samostatne existovať – pokorne prijímať príkazy, rozhodnutia samozvaného „krstného otca“, podriaďovať sa majetku a moci, klaňať sa vymysleným modlám, mať strach pre násilím, ku ktorému vzápätí sami pomáhajú...
nečudujem sa, že je v Taliansku také silné socialistické hnutie, pretože pre chudobu z predmestských zanedbaných štvrtí musia myšlienky rovnosti, spoločného blahobytu a neexistencie nedotknuteľnej nadradenej moci znieť ako rozprávky.
osudy hlavných hrdiniek sú veľmi zaujímavé a často veľmi protichodné, i keď obe smerujú k rovnakému cieľu.
fakt som zvedavý na pokračovanie, ale musím si dať pauzu, lebo je toho naozaj veľa na strávenie.
výborná literatúra!

Surikata369
05.02.2021 5 z 5

Po spoustě skvěle napsaných a výstižných komentářů přede mnou, si tady jen rychle shrnu své pocity: naprosto pohlcující druhý díl, u kterého jsem už od poloviny knihy pořád převracela strany, které mi zbývají a odměřovala a loučila se s každou další přečtenou. Už se vážně těším, až se třetím dílem zase přenesu do horkých ulic drsného Neapole :)