Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

eliska8413
28.01.2021 5 z 5

Skončit jednu knihu v podstatě v půlce věty čtenáře prostě vybičuje k okamžitému čtení dalšího dílu. A zatímco první díl byl plný dětské nevinnosti, kdy i když dívky vyrůstají skoro v ghettu, tak se jim dospělí snaží alespoň prvních pár let udělat skutečné dětství byť poznamenané dobou a místem. Tak druhý díl již obsahuje tu mladistvou vášeň a opět až téměř telátkovské vidění světa.
Kniha dokazuje, jak důležité je v životě dobré zázemí, a jak snadno i velice nadaný člověk nepromění svůj potenciál, když k tomu nemá vhodné podmínky. Byť se příběh spíše točí kolem Eleny, já se osobně stavím na stranu Liny. Protože z příběhu se dá krásně vyčíst ta závist autorky nad jejím životním příběhem, který je tragický, plný bolesti, ale přesto bohatší než ten její, zasvěcený vidině budoucnosti někde jinde někde jinak a nějak lépe. A trochu škodolibě sleduji to pachtění se za cílem bez jistoty zdárného výsledku ale spíš s tíživým pocitem neúspěchu.
Linka s Ischií je toho jasným důkazem. A jen tak mezi námi děvčaty. Úplně si neumím představit zachovat si Elenin stoický klid s myšlenkou, že si počkám, až na mně přijde řada.
Trochu rušivě na mě působí stále dokola opakované sdělení, že postavy mluví v dialektu. Buď by to chtělo takový dialekt do knihy skutečně zakomponovat, nebo se o to minimálně pokusit. Takto je to takové alibistické zmínění poměrně důležitého prvku knihy, ale nijak s tím překladatel nepracuje.

Schary
26.01.2021 4 z 5

Druhý díl je lepší, čtivější než jednička. Příběh mi připomíná vyprávění kohokoliv o svém mládí, o snaze se prosadit, o škole, o milostných pletkách a zklamání. A jako v životě nechybí hromada vedlejších postav, které jsou jednou důležité a jindy zas bezvýznamné pro hlavní hrdinky. Lina i Lenu jsou někdy těžce pochopitelné a někdy se k sobě teda vůbec nechovají jako kamarádky. Je zajímavé sledovat, jak se jim daří a jak se zpívá: jednou jsme dole jednou zas nahoře:...Těším se, co holkám ve třetím díle život přinese...

Honey19
25.01.2021 3 z 5

O kus lepší než první kniha. Nicméně nesdílím všeobecné nadšení. Mě to prostě moc nebaví. Elena je mi strašně nesympatická, stejně tak i Lila. Děj místy zajímavý, ale pro mne spíše vleklý.

juliesze
08.01.2021 5 z 5

Předně jsem zjistila, že u románů a podobných knih se prostě nedá hodnotit příběh (jako je tomu u dektektivek). V Geniální přítelkyni jste prostě obyčejný pozorovatel ubíhajících dní obyvatel Neapole. Pokračování příběhu dospělejších hlavních hrdinek je neskutečně propracované, a proto se mi víc líbí vývoj postav a jejich myšlenky, pocity a zmary. Musím uznat, že žádná z postav není černobílá, chvíli Vám je někdo sympatický a pak k němu najednou začnete pociťovat odpor. Tuto tetralogii bych přirovnala k Lásce nebeské, kterou vždy když vidím, osloví me dle mého rozpoložení a nálady vždy jiný příběh. Síla této knihy je dle mého názoru právě ve variabilitě postav, jejich pocitech. S někým sdílíte stejný osud, někdo vám zase připomíná někoho, koho nesnášíte. Cítíte se třeba stejně zoufale z rodinného života, nebo naopak fandíte někomu, kdo vám připadá stejný jako vy. Je samozřejmé, že kniha není napínavá jako detektivka, nepřekvapí vás nějakými thrillerovými zvraty a napětím. Ale tím, že popisuje tak bravurně pocity, běžný život a štěstí hlavích hrdinů je krásná. Navíc každá věta je tak dokonalá. Je to kniha, ke které se vždy můžete vrátit a odnést si nový zážitek - a takových skutečně moc není!

slyvuska
22.12.2020 3 z 5

Rozhodně lepší než první díl, tady se aspoň něco děje a hlavně Elena tu není až tolik zakomplexovaná a posedlá Lilou, což mě upřímně dost iritovalo v tvním díle... Uvidíme, kam se to bude dál vyvíjet

okap
14.12.2020 5 z 5

Myslím, že opravdu dobrá kniha se pozná i tak, že po jejím přečtení se mi vůbec nechce kouknout se na seriálovou verzi, i když to u jiných děl dělám obvykle. Celý příběh, postavy a jejich myšlenky jsou vylíčeny tak dokonale, že vůbec necítím potřebu to nějak "dohánět" obrazovým zpracováním, protože to se snad zpracovat ani nedá (čímž seriál nehodnotím, neviděla jsem). Chci tím jen říct, že jsem si tím uvědomila, že vyprávění v této knize je opravdu tak živé, že stačí samo o sobě. Těším se na další díly a seriálu možná nakonec taky neodolám, ale uvidíme.

PéťaH.
02.11.2020 5 z 5

Musím říci, že druhý díl je snad lepší nežli první. Mě tedy určitě příběh víc pohltil a bavil...

Jančislava
05.10.2020 5 z 5

Druhý díl mě bavil více. Je nabitý událostmi, které vás nutí číst dál a dál. Doporučuji a jdu na třetí díl.

Marta08
31.07.2020 4 z 5

Druhý díl mě bavil o něco víc než první. Možná za tím stojí i větší vyspělost hlavních hrdinek, ačkoli ani jedna z nich není vyloženě kladnou postavou. Elena mi byla o něco méně sympatičtější než v první knize. Propast mezi oběma hrdinkami se dále prohlubuje, podle mě by ale tolik soutěživosti a závisti mezi přítelkyněmi být nemělo. Překvapilo mě, že se mlácení žen bralo jako normální a společensky přijatelný jev. Z dnešního pohledu to považuji za skandální.

metadonjuan
16.07.2020 5 z 5

Nejdřív jsem si říkal, že první díl byl lepší, nicméně popis postupného vývoje v mileneckým vztahu mezi Lilou a Ninem pohledem hlavní hrdinky byl skvělý. Spisovatelka už od prvního dílu předvedla dokonalou slovní zásobu.

Allys
14.07.2020 5 z 5

Druhý diel mi prišiel ešte zaujímavejší ako prvý, som rada, že sa mi ich podarilo čítať za sebou, aby som sa nestratila v tom množstve postáv. Elena mi bola menej sympatická ako v prvej časti. Priepasť medzi priateľkami sa zväčšuje, ale mám pocit, že toľko závisti a suťaženia by v žiadnom priateľstve nemalo byť. Autorka priam majstrovsky vystihla amosféru v tej dobe, pri čítaní som mala pocit, že prežívam všetko s postavami, keď boli pri mori, bola som tam s nimi, to bolo super :-) Zápletky sú priam až neuveriteľné, autorka píše drsne a bez príkras, vystihuje to danú dobu a danú štvrť v Neapole, zároveň však dielo pôsobí jemne a intímne. Je to proste sága, ktorá sa človeku dostane pod kožu ;-)

Knihetty
04.07.2020 5 z 5

má slabé chvilky, ale je čtivá a příběh je úžasný.

petrucha86
01.07.2020 5 z 5

Možná i tím, že hlavní hrdinky už byly o něco starší, tento díl mi sedl ještě více než první a těším se na další. Ač bych obě hrdinky chvílemi profackovala, aby se probraly :) Takže ne, není to příběh, ve kterém člověk najde nějakého svého oblíbence. Ale i tak mě nutí číst dál a dál.

Jana-Marie
21.06.2020 5 z 5

Krásná kniha, líbíla se mi víc než 1. díl - určitě doporučuji.

mi-380
07.06.2020 5 z 5

Celoživotní soupeření dvou kamarádek z neapolské periférie. Nikdy by mě nenapadlo, že mě to bude takhle bavit, ale popis vztahu vypravěčky a její nevyzpytatelné přítelkyně mi připadá opravdu geniální. Čas jako by se v této druhé knize zastavil, zážitky z věku dospívání jsou mnohem intenzivnější a podrobnější než ty z první části, z dětství.
Přede mnou napsalo komentáře už 156 čtenářů, není moc co dodat, takže s poděkováním několik citací:
- Čtivost tohoto dílu je skryta v protikladech; ten mezi Elenou, taktní a upozaďující se, a Lilou, někdy povýšenou a manipulující, jsem nevnímala tak silně jako dvě extrémní stránky Liliny povahy. (kap66)
- Kdo se chce poučit o absolutní nestálosti života, nemusí studovat filozofické a duchovní knihy, stačí sáhnout po Geniální přítelkyni. (Elsinor024)
- Oproti prvnímu dílu možná méně dějové, ale o to hutnější a mnohem intenzivněji pronikající do labyrintu lidské psychiky. (marlowe)
- Nutila jsem se číst pomaleji, vychutnávat si každou scénu, jen abych mohla strávit s Lilou a Lenů delší dobu. (Toffee)
95 % (zatím 735 hodnotících s průměrem 91 %).

Byla jsem zklamaná, strašně zklamaná. Obětoval dceru profesorky Galianiové kvůli hrátkám s lahůdkářovou ženou.

Nisus
17.05.2020 5 z 5

Každá z nás mala v detstve priateľku, to priateľstvo trvá dodnes a vieme, čo takýto vzťah často obnáša, dobre poznáme jeho horkosladkú príchuť.
Dlho som sa vyhýbala tejto spisovateľke, myslela som, že to nebude nič pre mňa. Ale mýlila som sa a som rada. Tu už po druhej knihe viem, že je to stávka na istotu a plánujem dočítať celú tetralógiu.

Bybyla
13.05.2020 4 z 5

Bavila mě víc, než 1. díl. Jsem moc zvědavá, jak se příběh bude odvíjet dál.

Nel.K.
16.04.2020 5 z 5

Jen těžko vystihnout slovy jak moc jsou knihy E. Ferrante geniální. Druhý díl se mi líbil ještě mnohem víc než první - příběh nabíral na dynamice, ještě víc čtenáři přiblížil nesnesytelnou realitu čtvrti, ve které dívky vyrosly, nutné přizpůsobování se představám ostatních, dopad unáhlených rozhodnutí mladých lidí, prožívání lásky, zklamání, tíhu, nebo naopak radost z následků jejich rozhodnutí. Úžasně lehce se to čte, přesto je v tom hluboké sdělení.

verculka
14.04.2020 4 z 5

K druhému dílu jsme se dostala docela později po prvním díle a měla jsem hodně problém se orientovat v množství postav. Jak se mi Lila v prvním díle líbila svou jedinečností tak mě v druhém díle neskutečně iritovala, ale v závěru si mě opět získala tím, že si stojí za svým. Elena mi je pořád nesympatická tou svou domýšlivostí, soutěživostí a nudností.

Janek
25.03.2020 5 z 5

Série Geniální přítelkyně (zatím přečten 1. a 2. díl) mě zaujala a baví zejména proto, že nemá pozitivní hrdinky - obě ty holky jsou někdy na pár facek, ne-li na zabití. Přesto se mi zdá, že v závěru druhého dílu už lze u Eleny sledovat mírný náznak sebereflexe. První díl se mi zdál kvůli velkému množství jmen nepřehledný, pak jsem ale viděla skvělý seriál (1. i 2. řadu / 1. a 2. kniha). V postavách se teď tedy mnohem lépe orientuji, ale při čtení druhého dílu jsem byla trochu ochuzena o moment překvapení. Těším se na třetí díl.