Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

Imor
04.06.2017 5 z 5

Koupí 1. a 2. dílu jsem udělala velikou chybu ! Opravdu jsem měla počkat až vydají všechny díly, protože co teď budu dělat - to čekání bude strašné :-( Tak a teď vážně - už dlouho jsem nečetla něco tak dobrého. Jedna emoce za druhou, chuť vyrazit do Neapole nebo jet na dovolenou na Ischii. Na druhé straně husí kůže z násilí, chudoby , svatba ještě před plnoletostí...je neuvěřitelné co tak mladé dívky musely řešit. Prostě doporučuji přečíst a moooooc se těším na další díl !!!

veru_nedvedova
24.05.2017 5 z 5

Pořád se nemůžu rozhodnou jaký díl je lepší. Každý má v sobě tak krasné kouzlo, že vždy při čtení cítíte, jak vás spaluje horké slunce.
Každopádně tyto knihy ve mně vyvolávají takové emoce, že mi přijde, jako bych ten příběh prožila já. Jsou to geniální knihy a mohu to jen doporučit.
Třetí díl, prosím...

akrash
14.05.2017 5 z 5

Je to ohromná kniha. Už chci třetí díl, jsem děsně zvědavá, jak to všechno dopadne!!!

hs777
12.05.2017 5 z 5

Nevím, kdo je Elena Ferrante, ale píše úžasně. Těšila jsem se na každou další stránku, cítila jsem se jako mezi svými, jako bych s Lenu a Lilou sama vyrůstala, jako bych znala všechny místa, zákoutí a lidičky kolem. Cítila jsem přitom mořskou sůl ve vzduchu, prach z ulic Neapole a bylo mi moc příjemně. Nemohu se dočkat dalšího dílu - vydržet až do října bude kruté.

Atuin
08.05.2017 5 z 5

Stejně démonicky jako dopadla svatební fotografie jedné z hlavních hrdinek ( té o dva týdny starší), tak stejně by se dala komentovat celá kniha. Ostré, nervy drásající, vyhraněné, ale zároveň velice empatické a sdílné. Postavy jsou nuceny procházet nesmiřitelnými peripetiemi, které vypadají zdánlivě ukončeně a snad normálně a vzápětí se roztříští do prostoru jako by všechny posedl fantas.

I tento díl má opět tu milou a krásnou vlastnost, že pokud se člověku dostal pod kůži,dokáže ho přesvědčit, aby s ní strávil co nejvíce času, a tím myslím, že po zavření knihy mě stejně jako u prvního dílu nebude činit problém ji prostě otevřít znovu a prožít takový dojezd, stejně jako s prvním dílem.
Shrnuto podtrženo
Elena Ferrante je autorka vysokých kvalit, to již předvedla v prvním díle své velice osobité a osobní série. Do dalšího psaní, se ve své Neapolské sáze pustila z ještě ostřejšími lokty, které vyrazí každému pořádnou ránu a to ve chvíli čekanou, i nečekanou. Ani jedna z hrdinek nespustí ze sebe oči navzájem a všechny dohromady nespustí oči z vás, co by čtenáře, kterému vykouzlí na tváři jak úsměv, tak ho patřičně naštvou.Jemné prvky italského prostředí rozházené do prostoru, se také zvýrazňují a ačkoliv dokáží zmást pláží a sluníčkem, tak ve vzduchu visí pořád cosi nabitého a zveličeného co nesnese odkladu a co se ani neodkládá. Ve výsledku s vámi kniha prostě zamává a vyvolá celou škálu protichůdných i neschůdných emocí.
Za mě knihu opravdu komentuje osud fotky Lily.

Výborné 5/5

Len04
06.05.2017 5 z 5

Neskutecne intimni pohled do duse hlavni hrdinky i jeji kamaradky. Syrovejsi nez prvni dil, nektere pasaze jsem musela preskocit a precist pozdeji, ma feministicka duse se vzpouzela to cist, 60. leta na jihu Italie byla opravdu jina nez ve zbytku Evropy, zejmena te zapadni. Kazdopadne tahle serie je velky ctenarsky zazitek, tesim se na dalsi dily.

syskas
17.04.2017 4 z 5

Druhý diel je ešte lepší ako prvý. Pekne sa nám to zamotáva. Mám pocit, že sledujem nejaký časozberný dokumentárny film. Ťažký, občas až krutý život, opísaný bez pozlátky, bez príkras. Postavy nie sú buď kladné alebo záporné a nikto nie je dokonalý - presne tak, ako v ozajstnom živote. Autorka sa s nimi doslova poriadne zahráva.

čika
11.03.2017 5 z 5

hoci sa sagam vyhybam, tato ma dostala a samozrejme, ako dalsi tuna podo mnou, netrpezlivo cakam na dalsie pokracovanie. len pevne dufam, ze sa k nemu nedostanem po vyse roku tak ako k druhej casti, bolo troska na skodu, ze realie z prvej casti nie su tak cerstve v pamati (a knihu nemam doma, bola z kniznice). no a to je aj odpoved na otazku, preco sa vyhybam sagam :)

adorjas
05.02.2017 5 z 5

Tak, ďalší diel vyjde v máji 2016 a už teraz sa teším ako malé dieťa. Čo ma pri čítaní napadlo? Autorka síce dej opisuje retrospektívne, ale nikdy na začiatku nejakej situácie neopíše, či to dobre dopadne, čiže sa nám zdá, akoby sme príbeh prežívali prvýkrát aj spolu s autorkou. A zároveň ma ešte v druhej časti napadlo, že rozdiely medzi dvomi priateľkami sa začínajú zväčšovať- kým jedna mala v dospievaní takpovediac všetko, tá druhá sa trápila, a akoby sa karty obracali- žeby morálne ponaučenie?! Som zvedavá na vyvrbenie deja...

parvitas
10.01.2017 5 z 5

Dokelu, to zase skončilo ako?! Keď už všetko vyzeralo ideálne, alebo aspoň ako-tak v norme, tak sa to takto pošahá?!
Vážení z Inaque.sk, urgentne potrebujem 3. a 4. diel. Prosím, preložte to čo najskôr. Je málo sérií, ktoré majú dobrý, prípadne lepší, druhý diel.
V dobrom slova zmysle ma prekvapila Lena a oproti prvému dielu som zmenila sympatie a obľúbila som si ju viac. Som zvedavá, ako sa to celé domotá ďalej... :)

zuzulique
19.11.2016 5 z 5

Mnou dlho očakávané pokračovanie nesklamalo. Trochu som sa obávala, či druhý diel z Neapolskej ságy nebude slabší ako ten prvý, no opak je pravdou. To čo si Ferrante vymyslela s postavami a ich životami a to, ako sa s nimi nemilosrdne pohrala, ma v dobrom priam rozčuľovalo i prekvapovalo zároveň. O Lile a Elene sa vám bude aj snívať, dostanú sa vám hlboko pod kožu.
Opäť nechýbal vypointovaný záver, ktorý otvára dvere novým začiatkom...
Verím tomu, že tretí diel, ktorý už teraz netrpezlivo očakávam, budem opäť čítať so zatajeným dychom a zhltnem ho za pár dní, ako sa na výborný page-turner patrí :-)