Příběh nového jména

Příběh nového jména https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328574/bmid_pribeh-noveho-jmena-Jc3-328574.jpg 5 1183 211

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante je přesvědčivě zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí… Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci „geniálních“, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů, pro které milovat znamená především vlastnit. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými šedesátými lety, kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, hospodářsky se rozvíjí, podporuje obchod a podnikání, ale taky bezskrupulózní dravost, poznává zábavu a hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi). Přichází sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje, vyostřují se střety mezi pravicí a levicí, camorristé Solarovi se stávají neomezenými vládci periferní čtvrti, ale jejich ambice sahají daleko za její hranice… A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti, s níž se budou moci vyrovnat jedině pomocí psaného slova. Psaní jako terapie, jako hledání řádu, jako způsob oživování i umrtvování skutečnosti dostává v jejich příběhu a osudu stále větší prostor a upřímná výpověď o ženském přátelství opět strhne čtenáře svou hloubkou a intenzitou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Storia del nuovo cognome , 2012

ZuK1
30.01.2018 5 z 5

Druhý díl Neapolské ságy mě hned od prvních stránek vtáhnul do děje a i mně se líbil víc, než první. S napětím jsem sledovala pokračování komplikovaného přátelství Lenu a Lily, opět výborně popsanou atmosféru měnícího se prostředí šedesátých let i vyvíjející se vztahy mezi ostatními kamarády či jejich skupinkami. Už se těším na další díly.

Aleen
26.01.2018 5 z 5

Velmi mi vyhovuje styl vyprávění Ferrante. Líbí se mi, co všechno nám při tom odhaluje, líbí se mi charaktery. Nejsou ploché, každý je trochu dobrý a trochu zlý. Líbí se mi, když autor(ka) dokáže vylíčit pohnutky, okolnosti a důsledky, které hrdiny vedou k rozhodnutí a jednání. Tahle kniha je opravdu silný slepičí vývar...vyléčí Vaše bolístky - protagonisté příběhu mají totiž zaručeně mnohem horší starosti, než my a zároveň nasytí Vaši touhu po dobrém příběhu a vtáhne Vás do svého místa a doby. To je přesně to, proč všichni čteme a proto tuhle knihu doporučuji moc ráda.

ipe
18.01.2018 5 z 5

Krásně vystavěný příběh, opravdový román. Skvělý překlad. Připojuji se k ostatním vysokým hodnocením.

Audrina
14.01.2018 4 z 5

Stále si na Neapolskou ságu nedokážu vytvořit ucelený názor. Stále mám pocit, že povyk okolo knih je větší než by si zasloužil, na druhou stranu nesmírně oceňuju krásu jazyka autorky.
Elena Ferrante dokáže vystavět celkem banální příběh v silnou knihu, ve které používá úchvatné jazykové obraty a naprosto obyčejné věci dokáže popsat neobyčejně.
Na knize mi ale trochu vadí právě to podivné přátelství Eleny a Lily. Věřím tomu, že ženská přátelství se částečně zakládají na rivalitě, vztah dvou hlavních protagonistek mi ale místy přišel až nezdravý.
Hvězdičku jsem přidala díky posledním 150 strankám knihy, ve kterých jsem měla pocit, že hrdinky opravdu dospěly a možná se proměnily z těch naivních holčiček v opravdové ženy. Jsem upřímně zvědavá, jak celá sága bude pokračovat.

harena
05.01.2018 5 z 5

Druhý díl napolské ságy se mi líbil ještě víc, než díl první. Poutavý příběh o jednom přátelství a o životě v neapolské dělnické čtvrti, o milostných hádkách, zápasech o moc a o peníze. Strhující vyprávění o nejzákladnějších lidských poutech, schopnost formulovat krásné věty, strhující živočišnost a emotivnost příběhu psaného tak mistrovským jazykem, že se mi jejich život promítal před očima jako film. Právem je Elena Ferrante řazena kritikou mezi největší žijící italské autory, já si ji řadím do oblíbených spisovatelů a těším se na další díl.

Amazonka72
10.12.2017 3 z 5

Druhý díl dočten. Žádné velké nadšení se nekoná, ale nejsem zklamaná, že jsem oba díly přečetla. Akorát do dalšího pokračování se už nepustím. Čtivé vyprávění o dospívání a vstupu do života dvou kamarádek, jejichž přátelství je již od samého počátku “podivné”, plné skrytého soupeření, závisti. To mi asi vadilo nejvíce, takhle si přátelství nepředstavuji. Občas se dalo předvídat, kam se osudy obou dívek posunou. Oceňuji však velmi zajímavý a poutavý popis života v Italské Neapoli v 50. a 60.letech minulého století.

Květ
09.12.2017 4 z 5

Po přečtení prvního dílu Geniální přítelkyně jsem měla velká očekávání, ale pokračování pro mě tak zajímavé nebylo. Ve většině recenzí se vychvaluje právě druhý díl, ale já jsem se na rozdíl od jedničky nedokázala vcítit do jednání ani jedné z hlavních hrdinek, někdy mi šly lehce na nervy ;) Nicméně, to neubírá na čtivosti a zajímavosti této knížky a ani na mé zvědavosti, co se stane ve třetím díle :)

Shari
26.11.2017 5 z 5

Druhý díl mě bavil mnohem víc než první - první mi přišel jako románek pro puberťačky, s druhým jsem se ztotožnila a přečetla ho víceméně jedním dechem. Autorka příběh vypráví a přitom vykresluje povahy a pohnutky hrdinů, že jsem měla pocit, jako bych je znala... Vtáhla mě do děje tak, že mě zajímá, jak se hrdinkám daří a kudy se ubírají jejich životy – mám u toho stejný pocit, jako když se vrátím do města svého mládí a setkám se se spolužáky ze základky :)

Adriana.82
22.11.2017 2 z 5

Teď to tady rozčísnu,ale říkala jsem si ,že první díl byl takovej .. no, že holky byly malý a blbý,že se to zlepší .... no a nezlepšilo se to,druhej díl jsem se vyloženě trápila.... hlavně jsem neporozuměla divnému přátelství a ani jedna z hrdinek nemá mé sympatie ... nevím,zda mám chuť se pouštět do třetího dílu .. asi vlastně vůbec ne ...

Marcela52
20.11.2017 5 z 5

Také pokračování Geniální přítelkyně je výborné napsané, tak už se těším na třetí díl. Rozhodně doporučuji, autorka má velmi čtivý styl a dokáže čtenáře tak vtáhnout do děje, že se vám knihu nechce odložit. Nedivím se, že je tato neapolská sága překládána do mnoha jazyků a všude se těší velkému čtenářskému zájmu. Je to opravdu výborné!

VeronikaZ
19.11.2017 5 z 5

Knížka ve vás vyvolá celou škálu pocitů ohledně hlavních hrdinek, především Lily. Podle mě i lepší než první díl, ale zejména po návštěvě zanedbané, špinavé Neapole toto léto i živější.

nase_zuzu
19.11.2017 3 z 5

Drobné zklamání. Čekala jsem nadupané pokračování a vyšel mi z toho relativně plochý příběh. Nakonec jsem druhou polovinu přeskákala. Třeba bude třetí díl zajímavější, ale teď na něj popravdě moc chutí nemám.

Amfitríté
12.11.2017

Stejně jako první díl Geniální přítelkyně mě kniha uchvátila a vtáhla do předměstí Neapole..Mohu vřele doporučit.

gossipavlina
01.11.2017 5 z 5

Stejně jako u prvního dílu, hrozně moc mě to bavilo. A asi víc není třeba k tomu dodat.
Snad jen, že se moc, moc těším na další díl.

VeruRomanská
29.10.2017 5 z 5

Sup, supr, supr...kniha, která obsahuje tolik popisů, že ji nelze brát jako oddychovku, přesto mě velice bavila stejně jako první díl :) Už se těším na pokračování.

Yorika
20.10.2017 3 z 5

Asi jsem trochu zklamaná.Čekala jsem, že se půjde více do hloubky, že se autorka bude více zabývat společenskou i politickou situací v tehdejší Itálii.Takto se příběh točí kolem vztahů a milostných vzplanutí, čímž se začíná nebezpečně přibližovat románům z červené knihovny.

Bláža9
20.10.2017 5 z 5

Moc krásná kniha, která je hlavně o životě a o všem, co nám přináší: lásce, nenávisti, štěstí, bolesti, radosti, bezmoci...svým rozsahem dokáže všechny tyto pocity úžasně popsat a nahlédnout tak do vnitřního světa hrdinek, jejich osobního vývoje a osudu...

Malachime
12.10.2017 5 z 5

Nádherná kniha!

SuperSojka
09.10.2017 5 z 5

O trochu méně čtivé než první díl, ale stále velmi poutavý příběh. V životě by mě nenapadlo, že mě příběh o jednom silném přátelství a dvou rozdílných ženách tolik zaujme.

Jituška82
06.10.2017 5 z 5

Druhý díl opět nezklamal, tak teď budeme vyhlížet třetí :)