Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1896 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

mataj
22.03.2020 5 z 5

(audiokniha)
Takové příjemné vyprávění o dětství a dospívání dvou kamarádek v 50. letech v Neapoli. Kniha je psaná formou vzpomínek Eleny na život v té době, jaký vliv měla její nejlepší přítelkyně Lily na všechna rozhodnutí, které udělala, na její postoj k sobě samé i k ostatním. Jedná se o první díl tetralogie a abych pravdu řekla, zpočátku mě to moc nezaujalo (taky v postavách jsem se občas ztrácela). Ale postupně mě kniha chytla za srdce a jsem zvědavá, jak se bude dál vyvíjet život jak Eleny tak Lily.

mi-380
22.03.2020 5 z 5

Ideální kniha pro mě: příjemné, klidné a zajímavé vyprávění se přímo prolíná s realitou. Během toulek po periférii té slavné, krásné, opěvované Neapole mi v paměti zablikal nějak už polozapomenutý neorealismus: Fellini, Sofia, Claudia, Giulietta, Marcello a spol. Přečetl jsem několik komentářů a nemám co dodat. Občas se to stává. Budu tedy alespoň s poděkováním citovat:
… Návrat ke kráse prostého vyprávění, ale nikoliv prostým jazykem.. (kap66)
… Naprosto nelítostný až intimní pohled do života lidí v neapolské periferii. Nikdo není jasný a čitelný a každý má svůj stín. (Elsinor024)
… Pod povrchem to bublá a vře skoro jako v nedalekém Vesuvu (ddkk)
… Geniální! Nepamatují si, že bych kdy četla něco podobného. (Toffee)
… Záver je famózny, nenechá vás chladnými a budete chcieť čítať pokračovanie čím skôr (zuzilique)
100 % (1074 hodnotících s průměrem 84 %).

P.S.
Nechal jsem si číst do ucha (Zuzana Slavíková) během cest přírodou. Pravý opak přelidněné Neapole. Kolo, chůze, pes, les. Mám na to vše teď nějak víc času…

puuha
17.03.2020 4 z 5

velmi čtivé

lyrra
17.03.2020 5 z 5

Fantastická kniha! Myslím, že mnohé neosloví, zvlášť ty, kteří jdou po knize podle recenzí a vychvalování, že tohle si musíte přečíst. Nemusíte. Není totiž ani trochu líbivá. Pokud se ale toužíte nechat unášet stylem vyprávění a okusit atmosféru poválečné Itálie 50.let, konkrétně periferie Neapole, pak ano, musíte ji číst. Líbilo se mi, jak se děj líně nese, vykreslení postav a autentičnost vyprávění.

Lusie
13.03.2020 3 z 5

Své čtenáře si jistě najde,ale mě děj moc neoslovil. I tak musím uznat, že styl, kterým je napsaná je velice čtivý.

nemer
03.03.2020 4 z 5

V této knize je zásadní atmosféra a styl vypravování. Protagonisté působí naprosto autenticky, tedy docela dobře chápu, proč při dnešní oblibě online života v záplavě sterilních instagramových a jiných účtů mnohé kniha neosloví. Osobně naopak přítomnost hrdinů z masa a kostí vítám a před talentovaným autorem smekám. Ať chceme nebo ne, nakonec jsme všichni pouhými smrtelníky z masa a kostí.

knihovnička007
03.03.2020 3 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá, s chutí jsem si ji půjčila z knihovny a ... Nadšení se u mne nekoná. Jsem v polovině knihy, děj veškerý žádný. Pořád se někdo s někým hádá, dvě "přítelkyně" se stále snaží být lepší než ta druhá.
Opravdu je možné, že se nejchytřejší holka široko daleko zeptá v 50.letech, kdo to byli nacisti???
Život v Neapoli hezky vykreslený, chvilkama mne to bavilo, ale pak se musím do dalšího čtení nutit a přistihnu se při myšlence "o čem to vlastně je, proč to čtu?".
Ještě dám knize příležitost, ale... nadšení se nějak nekoná :( Druhá půlka již byla lepší, dokonce je v knize i nějaká akce a ne jen hádky a soutěž, která ze dvou přítelkyň je lepší. Líbí se mi, jak autorka vykreslila život v chudinské čtvrti. Ten smutný život Leny, která sice bydlí Neapoli ve stínu Vesuvu, ale nikdy neviděla moře a celý život přežívá jen v neutěšeném prostředí. A po dočtení prvního dílu se odvážím a půjčím si druhý :)

zuzana4587
03.03.2020 4 z 5

Vytrvale jsem čekala na nějakou zápletku, obrat v ději, velký zlom, až jsem si uvědomila, že nic takového nepřijde. Geniální přítelkyně je líbezná, Lenu skvělá vypravěčka, a celá doba 50´let Neapole, i přes svou chudobu, mi přišla svým způsobem krásná. Kolikrát jsem přemýšlela, kdo vlastně Elena Ferrante je. Chvílemi se mi však děj táhl a k 5* mi chyběl pocit "už se nemůžu dočkat, až budu zase číst".

brabofka
24.02.2020 5 z 5

Než si zvyknete na styl, na to jak se příběh pomalu šine, vrací se zpět aby se opět předběhl, tak to trochu trvá. Jakmile ale pochopíte Lenú a Linu, jejich vrstevníky, jejich způsob života v nejchudší čtvrti Neapole na přelomu 50. a 60.let, máte vyhráno. Přijde mi, že pak už to běží samo. Obě jsou opravdu pro tu druhou tou geniální přítelkyní. Bez Linu by nebyla Lenu a naopak. Je to zajímavá sonda do poválečné Itálie, do jejich života. Mám rozečtený druhý díl, a tam kde první skončil, hned druhý pokračuje. Za mě palec nahoru.

PéťaH.
23.02.2020 4 z 5

Kniha se po,maleji rozjížděla, ale velice mě zaujala. Byl zde krásně nastíněn živit a rozdíly ve společnosti, které v Neapoli na přelomu 50. a 60. let byly. Určitě si přečtu i další díl. Knihu jsem četla na doporučení kamarádek a jistě ji doporučím i dál...

lima123
17.02.2020 4 z 5

Začiatok sa rozbiehal pomaly, no asi v tretine dej zobral taký spád, že sa mi nechcelo pustiť knihu z ruky. Bohato opísaný citový život dvoch najlepších kamarátok v tinedžerskom veku na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia v Neapole.Vrelo odporúčam.

Martooni
14.02.2020 4 z 5

Kniha mi nepřijde nějak zvlášť strhujici, ale je zajímavá. Hnala mne touha dozvědět se více o osudu hlavních hrdinek.
V prvním díle se seznamujeme s hlavními hrdinkami Lilou a Elenou. Krásnou, chytrou, energickou, nebojacnou, drzou Lilou a jejím opakem, uzavřenou, trochu zavidejici, nevýraznou Elenou. Prožíváme jejich mladí a dospívání. Obě mají stejne starty, ale každá se vydá jiným směr, na každou čeká jiný osud. Lila se rozhodla vdát, Elene nezbylo nic jiného než studovat.

Hrozienko
28.01.2020

Neapolsku sagu som si vychutnala. Vsetky 4 diely! Nelutujem cas ani peniaze. Dlho ma pribeh sprevadzal v beznom zivote. A rada som sa vracala k citaniu.

heliholt
27.01.2020 4 z 5

1. díl super

martinasudová
21.01.2020 5 z 5

Tak jsem lapena, už jsem si koupila zbývající knížky série....

Marunator
14.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbilo, rozjezd byl takový pomalejší, ale pak jsem se začetla a nemohla přestat. Už se těším až si přečtu další díly. Ano, ne vždycky jednají postavy tak, jak bychom si asi představovali, ale vzhledem k prostředí, době a navozené atmosféře to smysl dává. Za mne hodně povedené čtení!

Peti
13.01.2020

Román, jehož hlavní děj se točí ohledně přátelství Lily a Elen. Kniha mě vůbec neoslovila, nedokázala jsem se začíst, chování obyvatel neapolských hrdinů mi bylo protivné a násilné a ani jsem nedokázala pochopit kamarádství hlavních hrdinek. Knihu jsem dočetla, stále jsem očekávala vylepšení pocitů z četby, ale bohužel se tak nestalo.. Další díly číst nebudu.

Kotscha
31.12.2019 2 z 5

Mně osobně tedy kniha moc nenadchla, měla jsem co dělat, abych jí dočetla.

Janek
20.12.2019 4 z 5

Nejsme všichni svatoušci, také proto mě tak bavilo číst Geniální přítelkyni. Protože to není idylické vyprávění o bezchybném přátelství, hlavní hrdinky nevzbuzují sympatie, a přeci (spíš právě proto) jsou nám často tak podobné. Text je výborně přeložen do češtiny.

knihovniceS
15.12.2019 3 z 5

Není to špatné, ale po předešlé pentalogii Kočár do neznáma , která byla úžasná a pět dílů jsem "slupla" za 20 dnů, se do čtení nutím. Ale věřím, že se začtu - je to zase něco jiného. Zatím je to na 3 hvězdy ... Dnes 17.12. 2019 dočteno, jdu na druhý díl

Je mi líto, po několikadenním přemáhání jsem druhý díl v polovině odložila ...