Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1896 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

jana_briza
16.04.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Chytlo od první strany a nepustilo do poslední. Nemůžu se dočkat dalších dílů série.

babyboar
30.03.2017 5 z 5

Na téhle knize se mi nelíbí jen to, že další 3 díly ještě nejsou k dispozici. Román, který mě přenesel na periferii Neapole 50. let plný horkokrevných Italů, kteří se spolu hašteří, milují, nenávidí, střílí po sobě, vyhazují se z oken... a v této vřavě také dospívají a vydávají se na cestu životem pod vlivem okolí blízkého i globálního. Do děje tetralogie nás vtáhne již prolog a předpokládám, že příběh z něj se uzavře až s knihou číslo 4. Záhadná Ellena Ferrante umí vyprávět i napínat!

Atuin
25.03.2017 5 z 5

Opravdu zajímavý počin. Nic překombinovaného, vcelku rozumně prokleslené postavy i ovzduší Neapole. Místy úsměvné, místy bolestivé. Kniha u které už doslova vyhlížím další díl,jelikož to bylo opravdu mimořádně příjemné, místy i znepokojivé a velice výřečné čtení.

Jen trošičku možná vadí ta měkká vazba, sice je to pohodlné a snadno přenositelné, ale člověk to hned ohmatá.

syskas
20.03.2017 4 z 5

Pekný príbeh dvoch úplne odlišných kamarátiek. Som zvedavá na pokračovanie.

tyn_ka
20.03.2017

Úžásný příběh dvou kamarádek, které jsou velice propojené,ale zatím si to neuvědomují. Vřele doporučuji :)

intelektuálka
17.03.2017 3 z 5

Myslela jsem, že knihu odložím, ale vzhledem k recenzím jsem se jí prokousala. Určitě najde svůj okruh čtenářů, ale pro mě to není to pravé. Život v Neapoli je jistě popsán realisticky, takže z tohoto pohledu zajímavé.

rottovat
09.03.2017 3 z 5

Tak nevím, chybí mi asi 60 stran do konce a už to nedokážu dočíst, odkládám, což se u mě děje zcela výjimečně. Kniha mě skoro vůbec nechytla, přitom námět jako takový mi nepřijde špatný. Možná to dělá styl vyprávění nebo málo přímé řeči, těžko říct, ale celé mi to přišlo takové o ničem, dost rozvleklé...místy mne to sice bavilo, např. postava Lily byla velmi dobrá, ale prostě mě to nelákalo sednout si a číst dál, na knihu jsem se netěšila a nedokázala jsem se do ní začíst. Škoda.

iška
05.03.2017 5 z 5

Chytlo mě to. Ale hodnotit bych chtěla až po čtvrtém závěrečném díle.

veron_nika
04.03.2017 5 z 5

Genialne. Pri citani tejto knihy som mala chut horlivo gestikulovat rukami ako taliani, zacala som sa uplne inak pozerat na svoje topanky, mala som chut ucit sa latincinu a grectinu, citila som vonu mora a talianskej kuchyne. Atmosfera knihy je vykreslena tak dokonale, ze mate pocit, ze tiez zijete na dvore v Neapole a citite obrovske sklamanie a tak trochu aj ulavu, ked zistite, ze tam nie ste.

GreenMagritte
02.03.2017 4 z 5

Geniální přítelkyně nejsou špatné, jsou vlastně nadprůměrně dobré, ale. Ale musíte přežít prvních 150 stran. Ano, nebýt všech těch nadšených recenzí, asi bych s knihou nebyla tak trpělivá. Když se ale prokoušete pozvolným začátkem, něco se zlomí a knížka najednou dostane spád.

Geniální přítelkyně mi v mnohém připomněly italské neorealistické filmy – onu pestrou směs lidských vášní a osudů, na jedné straně něžnost a nostalgii, a na straně druhé drsnou realitu a brutalitu. A já příliš neorealistické filmy nevyhledávám, možná právě kvůli tomu exaltovanému lidskému hemžení, živelnosti a násilí. Do poloviny knihy jsem byla přesvědčena, že Elena Ferrante hovoří sice zajímavým literárním jazykem, ale ne ke mně. Od druhé poloviny se můj názor sice změnil, ale pořád si nemyslím, že to je kniha, kterou bych musela všem doporučovat.

arket
24.02.2017 2 z 5

Po přečtení 140 stran odkládám. Vůbec mne příběh nezaujal a nemám trpělivost pokračovat dál.

TessD
24.02.2017 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem a nemůžu se dočkat, až vyjde další díl.

Arella
23.02.2017 3 z 5

Moc jsem se na tuhle všude opěvovanou knihu těsila, až jsem se zpočátku nemohla začíst. Jako by autorka hledala tu správnou rovinu, kterou po cca třetině našla, najednou to nebylo kostrbaté, ale děj začal příjemně plynout, lehce jsem se vcítila do geniální přítelkyně i jeji geniální přítelkyně. Moc se těším na další pokračování, protože konec nám autorka nabídla vskutku zajímavý a pln dalších očekavání, co se bude dít dále.

akrash
10.02.2017 5 z 5

Tuhle knihu doporučuji naprosto všem!!!!!!!! Je neskutečná, už se třesu na 31. března! (Ano, bohužel až za tak dlouho vyjde druhý díl...)

adorjas
01.01.2017 4 z 5

Nehodnoťte knihu do prvej polovice, dej sa rozbehne až následne! U mňa sa to rozbehlo tak, že po dočítaní 1.časti, som utekala kúpiť 2.diel.

Myslím, že autorka vystihla fungovanie priateľstiev vo všetkej jej zložitosti. Možno až príliš popisne, ale nenájde sa duša, ktorá by niečo takéto nezažila...

zuzulique
19.11.2016 5 z 5

Už dlho som nečítala knihu, o ktorej by som chcela rozprávať toľkým ľuďom naokolo. Ferrante je neskutočne dobrý rozprávač, príbeh, ktorý napísala zaujal mužov i ženy v mojom okolí. V práci sme okolo nej spôsobili hotovú epidémiu, Geniálna priateľka je na čakačke. Kniha vám ponúkne obraz Neapola a života v ňom, množstvo malých i osudových postáv, veľkých príbehov i mikropríbehov, ktoré vám nedajú spávať. Nie je to žiadny intelektuálny román, zvyknú ho označovať skôr za inteligentný page-turner, ktorým skutočne je. Tento príbeh sa číta sám, žiadna strana nie je zbytočná, zaujme skúsenejších čitateľov i čitateľov začiatočníkov. Záver je famózny, nenechá vás chladnými a budete chcieť čítať pokračovanie čím skôr.

čika
18.11.2015 5 z 5

kniha sa citala velmi dobre, ale nemozem si pomoct, hoci je koniec vypointovany, v suvislosti so zaciatkom mi pride utaty a nedopovedany. normalne mi naznakovost nevadi, tu sa podla mna pyta vacsie prepojenie s tym, co sa podla zaciatku udeje v pritomnosti. je to trochu skoda....ale rozhodne stoji za precitanie
upravene hodnotenie - az teraz som pochopila, ze sa jedna o tetralogiu, takze pridavam...