Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1901 1901

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

asterixka
23.01.2018 5 z 5

Jsem nadšená a natěšená na další díl! Velmi poutavě a čtivě psáno, navíc Neapol (nejen) padesátých let minulého století byla pro mě velkou neznámou. Skvělý román, doporučuji.

indyka
14.01.2018 5 z 5

Autorka vykreslila prostředí děje a mentalitu postav naprosto dokonale. Chudoba, ošuntělost, závist, sobectví, neschopnost pohnout svým osudem, facky, silný vliv rodiny, rodičovská a sourozenecká autorita, peníze přinášející moc aneb silnější pes mr... Strhlo mě to a nechalo to ve mě dost negativní pocity - a popravdě to na mě působilo více než hlavní motiv knihy, zvláštní soupeřivé přátelství mezi vypravěčkou Elenou a nevyzpytatelnou Lilou. Nicméně další osud hrdinek mě velmi zajímá, určitě si přečtu zbytek tetralogie - a snad opět načerpám něco z neapolských dobových reálií.

ZuK1
07.01.2018 4 z 5

Výborně vystihnutá atmosféra a prostředí chudé neapolské čtvrti padesátých let s nahlédnutím do života jejich obyvatel, vzájemných vztahů i vzniku jednoho trochu komplikovaného přátelství.
Chvilku mi trvalo se do knížky začíst a zorientovat se ve všech rodinách, potom mě však knížka chytila a už se moc těším na další díly.
Líbí se mi i její obálka.

dagmar7365
02.01.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně je pravý realistický román, již dlouho jsem žádný takový nečetla. Je napsán velmi čtivě, současně velmi zajímavým jazykem, autorka používá nevšední slovní obraty, které ale trefně zapadnou na své místo. Při jeho čtení jsem měla pocit, jako bych byla přímo v Neapoli v 50. letech 20. století, jako bych splynula s prostředím. Těším se na pokračování.

Niki.28
01.01.2018 5 z 5

Geniální! Způsobem, stylem, větami, příběhem se nemůžu nabažit.

Crimble
30.12.2017 4 z 5

Velmi čtivé, ale není to žádná červená knihovna, jak jsem taky někde zahlédl... Silné přátelské pouto mezi dvěma tak trochu výjimečnými dívkami. Hodně věrohodně vylíčená chudší neapolská čtvrť, až se mi někdy zdálo, že to tam znám. Všechny ty jihoitalské nuance, temperament, camorra, násilničtí chlapi, rivalita, dozvuky fašismu. Uvidíme, jaké budou další díly, jednu hvězdu jsem si ještě pošetřil.

Helča17
20.12.2017

Hodnotit nebudu, kniha mě vůbec nechytla, dočetla jsem tak do poloviny, ale vzdávam to, nebavilo.

Šánka
18.12.2017 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a vysoké hodnocení s převážně kladnými komentáři mé těšení jen umocnilo. Hustě psaný text bez téměř žádné přímé řeci by snad ani nevadil, zvykla bych si, kdyby mě příběh chytil, nestalo se, ale hlavně mě příběh nebavil, a to hodně nebavil !!!
Asi se nedozvím, která z hlavních hrdinek je ta geniální přítelkyně, protože do dalšího dílu se již pouštět nebudu. Ale kniha jistě má něco do sebe, když si našla tolik příznivců, já to tam ale bohužel nenašla.

myšpa
16.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha, dočetla jsem jedním dechem a už se pouštím do druhého dílu.

Karolína52
15.12.2017 5 z 5

Kniha mě baví, má své kouzlo, upoutala mě.
Těším se na další díly.

vojteska70
13.12.2017

Nebavilo mne to vůbec a nedocetla jsem.

Květ
09.12.2017 5 z 5

První část této čtyřdílné italské ságy pro mě byla lahůdka. Bavilo mě sledovat příběh dvou nejlepších přítelkyň (a jejich rodin a přátel), ponořit se do jejich pocitů, sledovat jejich úspěchy, sblížení i rivalitu, a to vše na pozadí Neapole v 50.letech. První díl nás provází dětstvím a dospíváním hlavních hrdinek, autor se dokáže perfektně vcítit a popsat pocity, přání a touhy dívek, které se pozvolna mění v ženy. Zavzpomínala jsem si přitom sama na toto svoje období :) Knížka je psána formou vyprávění, není v ní příliš přímé řeči, ale mně to perfektně sedlo.

Mali88
04.12.2017 4 z 5

Bohužel jsem knihu nedočetla. Nechala jsem se strhnout davem a knihu si koupila. Čekala jsem pecku, ale mě nezaujala. Nemohla jsem se začíst. Ač jsem to zkoušela dlouho, nešlo to. Knihu odkládám. Možná jí dám někdy šanci.

Verrrunka
24.11.2017 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem ke knize přistupovala trochu skepticky, zase ta všechna reklama kolem a tak... No ale nezbývá mi nic jiného, než sklapnout paty a jít slepě s davem. Protože něco tak poutavě, barvitě napsaného jsem nečetla hodně dlouho. Z knížky úplně dýchá ta atmosféra Neapole. Jednu hvězdičku ubírám za trochu pomalejší rozjezd, chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. A pak, už mi dlouho nebyl nějaký charakter v knize tak nepříjemný jako Lila, ale té se asi v dalších dílech nezbavím no :-)

simona5r
23.11.2017 3 z 5

Pozitivní ohlasy na knížku mě přimělo si ji nakonec taky přečíst. Bohužel ale nechápu, proč je kolem ní takové pozdvižení. Ano, je to přiblížení života v Neapoli v 50.letech. Ano, je to příběh (ne)přátelství 2 odlišných dívek. Ano, je to hezky napsané. Ale pro mě to nebylo čtivé a hlavně mě to nudilo. Možná za to může to přílišné vychvalování a natěšení, jaká senzace tato kniha bude.

harena
20.11.2017 5 z 5

Strhující styl vyprávění už od prvních stránek, sugestivně popsaná atmosféra špinavé Neapole 50. let. Kniha o zrození přátelství mezi dvěma dívkami, příběh, který se mi opravdu před očima odvíjel jako film. Je to kniha, která si říká o pohodlné křeslo, kávu, čaj nebo skleničku vína a čtete a čtete. Líbila se mi emotivnost příběhu, úžasný styl vyprávění, schopnost formulovat krásné věty, že jsem si ani nevšimla, jak je tam málo přímé řeči. Těším se na pokračování.

Amazonka72
19.11.2017 3 z 5

Psát komentář po prvním dílu mi připadá unáhlené. Vzhůru na druhý díl, je potřeba vědět, jak se příběh rozvine a kam nás zavede. Zatím nesdílím všeobecné nadšení, ale čte se velmi dobře, rozhodně to není ztráta času.

Kamienkova33
14.11.2017

Naozaj pekné čítanie, iné, na aké som zvyknutá. Príbeh dvoch priateliek, ktoré spolu žijú na periférii Neapolu a osudy celého sídliska nám autorka popisuje naozaj autenticky, vedela som sa vcítiť do deja. Veľmi zaujímavý je vzťah medzi dvoma dievčatami - rivalita, možno aj závisť, ale možno aj skutočné priateľstvo. Mám kúpené aj ostatné diely, keďže som na ich osudy zvedavá :-)

MichelleS
03.11.2017 4 z 5

Moc pěkné čtení. Jen se nedokážu smířit s pojetím životního přátelství tak plného soupeření, závisti, neupřímnosti. To je důvod, proč si mě kniha nedokázala úplně podmanit a nepřinutila mě pominout další věci (např. množství vedlejších postav, které se mi stále pletly navzdory častému listování na úvodní přehled nebo pro mne příliš strohý styl vyprávění). V doslovu zmiňovaná Elsa Morante, jejíž dvě knihy jsem letos četla, mě dokázala okouzlit a strhnout, snadno jsem odpouštěla drobné nedostatky (pokud nějaké byly), příběh jsem měla pořád v hlavě. Tady jsem se nedokázala vcítit ani do Eleny ani do Lily. Lila byla příliš vzdálená, tajemná, svéhlavá a nepředvídatelná. S Eleniným věčným srovnáváním a z toho plynoucí motivací jsem se míjela úplně.
Velmi zajímavé bylo sledovat italský temperament, sílu rodinných vazeb a minulých křivd, časté násilí, msty, pohled na místo ženy ve společnosti, na vzdělání.
Určitě si přečtu pokračování, třeba si mne Lila s Elenou nakonec získají.

SuperSojka
28.10.2017 5 z 5

Jak tak sleduji zdejší komentáře, převládají tu dva proudy hodnocení. Buď úplné nadšení nebo komentáře o průměrnosti. Asi záleží, jak moc se ztotožníte s hlavními hrdinkami, zda vám někoho připomínají nebo je vám jejich chování vzdálené a nepochopitelné. Já jsem se do toho vžila úplně a pro mě je to kvalitně a velmi upřímně napsaná kniha o spletitém a osudovém přátelství. Přeji co nejvíce lidem, aby měly právě ten pozitivní a okouzlující zážitek z četby.