Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1896 417

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

Simona Jedličk
29.06.2020 5 z 5

Geniálně napsaná kniha...

helenkan
28.06.2020 3 z 5

Všemi vychvalovaná kniha mě zrovna moc nechytla. Nemohla jsem se pořádně začíst a trvalo mi to dost dlouho než jsem jí zvládla.Taky jsem ji dost často odkládala. Docela mi daly zabrat i postavy. Vyznat se v těch rodinách a kdo ke komu patří byl taky oříšek. :-) Neříkám,že byla špatná. To rozhodně netvrdím. Jen jsem asi nechytla tu správnou dobu a náladu na její přečtení.

111moni
21.06.2020 3 z 5

Pokud si člověk stále připomíná dobu,kdy se přīběh odehrává, je kniha velmi zajímavým popisem doby,chudoby,beznaděje,touhy dostat se z této situace.Kniha se nečte úplně sama,příliš postav,takže orientace je složitèjší.Nicméně kniha se nedá jen tak odložit, člověk ji má potřebu dočíst a dozvědět se,jaký osud hrdinky čeká.

Vladii
17.06.2020 2 z 5

Bohužel nedočtu a odkládám...

misa.novakova
16.06.2020 3 z 5

Podle recenzí jsem čekala, že kniha bude úžasná. Byla čtivá, ale stále jsem čekala nějaký hlubší smysl a myslím, že to nebude ta z knih, kterou si budu dlouho pamatovat nebo se k ní vracet

Allys
16.06.2020 5 z 5

Krásne podaný príbeh o priateľstve dvoch dievčat. V knihe sa prelína jemnosť a citlivosť s drsným prostredím chudobnej štvrte v Neapole, kde hlavné postavy vyrastajú. Hlavná dejová linka a aj vedľajšie vystihujú úplne do podrobna snáď všetky odtiene vzťahov, dokonca aj nie vždy príjemné stránky. Autorka svojim úžasným rozprávaním poskytla akoby náhľad do duše a najhlbších pocitov jednotlivých postáv. Páčilo sa mi Talianske prostredie, začiatok bol trochu zdĺhavejší, ale neskôr som sa úplne tešila na ďalšie pokračovanie. Som rada, že som sa k tejto tetralógii dostala cez karanténu a stihla som všetky diely za sebou :-) Neskôr som videla som aj seriál, určite odporúčam aj ten.

tami1
12.06.2020 4 z 5

Elena a Lily jsou mladé, naivní a někdy velmi nejisté dívky vyrůstající v Neapoli chvíli po válce. Jako většina mladých lidí dělají rychlá rozhodnutí a svět kolem vidí jen černobíle. Nevím, jestli bych jejich vztah nazvala zrovna přátelstvím. Je to spíš neustálý boj a soupeření o to, která bude lepší, chytřejší, oblíbenější, hezčí... Nedokážu si představit, že bych svou věčnou rivalku dokázala považovat za nejlepší přítelkyni.
Bylo zajímavé sledovat proměnu města během jejich dospívání.

Jamira
09.06.2020 5 z 5

Skvele! Dokonale a bez prikras popsano pratelstvi dvou holcicek.. A ze to neni vzdycky jen slunickove.. :))) My zeny jsme uz proste takove, jen se o tom nikdy nemluvi takto otevrene. Tesim se na dalsi dil.

Jana-Marie
29.05.2020 5 z 5

Krásná kniha - četla se velmi dobře - pohodové, ale i kvalitní čtení. Jdu rovnou na druhý díl - moc mě zajímá, jak se bude příběh vyvíjet dále.

petrucha86
29.05.2020 5 z 5

Geniální! Rovnou beru do ruky druhý díl.

katkaost
27.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Vtáhla mě svou atmosférou a a naprosto jedinečným stylem vyprávění. Ojediněle vystihuje život v chudinské čtvrti a mentalitu lidí, kteří ji obývají v době 50. let. Vyprávění o přátelství dvou dívek, které prostě chtějí poznat a následně každé z nich život nadělí jiný směr. Zároveň každou z nich život té druhé ovlivňuje. Po dalším díle jistě sáhnu a věřím, že mě to potáhne dál.

eLeR
24.05.2020 3 z 5

Elena je slušná spisovateľka, jej príbeh je hutný, ľahko sa číta a ako tu bolo napísané má dušu. Bohužiaľ hlavná hrdinka mi vôbec nesadla ... žiť život neustále pod vplyvom svojej kamarátky, to ma po čase prestalo baviť. Určite nesiahnem po pokračovaní, ale možno dám šancu seriálu.

ctenarka881
06.05.2020 1 z 5

Strasne jsem se na knihu tesila, ale strasne me nebavila.. nemohla jsem se do ni zacist.. cekala jsem do poloviny knihy a nic.. mozna tomu dam nekdy zase sanci, ale nevim.. hodne o ni lidi pisi, ze se tim clovek musi prokousat, ale pak si ji clovek zamiluje.. no, nevim.. nemam na to nervy:-D

Pavlína79
30.04.2020 5 z 5

škoda, že to začíná koncem, ale jinak moc hezké ve své surovosti a realitě .... obě jsou geniální, ale pouze v očích té druhé

Weruschka
30.04.2020 5 z 5

Miluju. Nektere knihy maji dusi a tohle je jedna z nich. Doporucuji precist vsechny dily.

paxie
19.04.2020 3 z 5

Celkem příjemné vyprávění, nicméně jsem se lehce ztrácela v množství postav. Zkusím si nicméně přečíst i další díl, i vzhledem k poměrně otevřenému konci..

dachi
07.04.2020 5 z 5

Krásná kniha, velmi se mi líbila. Styl vyprávění dle mého názoru příjemný a musím pochválit i překlad, protože některá souvětí byla dlouhá a vůbec jsem se neztrácela ve větách.

lentila
05.04.2020 5 z 5

Uzasne vypraveni v italskych kulisach z dob nedavno minulych.

Blanche2913
29.03.2020 4 z 5

Jak moc ovlivňuje naši budoucnost prostředí, ve kterém vyrůstáme? Jak moc formují naši osobnost rodiče a jakou inspirací jsou nám přátelé? Příběh dvou přítelkyň v neapolské periferní čtvrti padesátých let detailně vykresluje hloubku těchto vlivů.

regulax
23.03.2020 5 z 5

Smutný, melancholický a zároveň nádherný přenádherný příběh! Začátek trochu drhnul, ale to přikládám bohatému ději, pedantnímu vypravěčskému rozsahu autora(ky). Ovšem pak to stojí za to. Geniální!