Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1903 1903

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. DATUM VYDÁNÍ 14.2.2018 DATUM DOTISKU 8.1.2019... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

allebra
04.08.2019 5 z 5

Na knížku jsem v knihovně čekala půl roku, ale za to čekání určitě stála. Na pár dní jsem se ocitla v Neapoli v 50. letech minulého století a byla to návštěva moc příjemná. Začetla jsem se hned od začátku a jen nerada knihu odkládala. Zajímavé vyprávění o přátelství Eleny a Lily mě zaujalo a těším se na pokračování.

Sotek43
01.08.2019 5 z 5

Do knihy jsem se absolutně nemohla zacist, tak jsem koukla na film a nadchnul me. Momentálně hltám druhy dil a nemůžu se od nej odtrhnout.

ladyka
30.07.2019 5 z 5

Ač pasáže líčící dětství běžně nemusím, ač jsem se do knihy, která není postavena na klasické konstrukci s ústřední zápletkou, začetla až na druhý pokus, navzdory tomu, že jsem se ztrácela ve všem těch jménech - přesto všechno si mě autorka zcela získala a naštěstí se tedy mohu řadit mezi nadšené čtenáře. Hned po dočtení prvního dílu jsem se nedočkavě pustila do druhého. U této série mi přijde, že "s jídlem roste chuť" - první díl mi přišel jako jakýsi úvod (zejména pasáž o dětství, u dospívání kniha začala nabírat na tempu, i když pozvolně) a předehra k dalšímu pokračování. Knihy o přítelkyních jsou velmi vrstvité - zabývají se jak rodinnými, příbuzenskými a (ne)přátelskými vztahy, tak společenskými, komunitními a politickými otázkami, a to ve všech možných směrech. Ústřední roli tu samozřejmě hrají přítelkyně Elena a Lila, jejich proměny, touhy, skryté ambice i pochyby, jejich zoufalství, hledání sama sebe a místa ve společnosti/světě...mohla bych se tu rozepisovat donekonečna. Vím jistě, že tuto sérii si (min.) jednou někdy přečtu znovu, abych si ji mohla pořádně v klidu vychutnat...teď mě totiž unáší děj druhého dílu a stránky letí jedna za druhou. Určitě knihu doporučuji nebo ji aspoň zkusit - nemusí vám sice sednout (jak z některých komentářů vyplývá), ale dle mého názoru to za pokus rozhodně stojí.

Eduarda
23.07.2019 4 z 5

Pro mě totální pokus s tímhle žánrem, místem i obdobím dějin - a paráda! Začátek jsem protrpěla, chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, o co autorovi/autorce jde - ale pak to byla jízda! Na první pohled se může zdát, že to o ničem není, ale když čtenář zvolní a začne si představovat, vnímat, cítit, dívat se na svět očima obou hlavních postav, tak je to fakt zážitek.

Pavla111
18.07.2019 odpad!

Zvladla jsem precist pulku knihy, dal jsem to uz nedala. Za me tato knizka ne.

lištička123
17.07.2019 5 z 5

Skvělá série, moc se mi líbila. Mám ráda knihy Elleny Ferrante. Řešení ženských otázek, přátelství, rodinných vztahů,...

Yogi
16.07.2019 5 z 5

"Potřebovala jsem se nějak vyjádřit, v hlavě jsem měla včelín."

Geniální přítelkyni jsem vážně nedůvěřovala. Možná to bylo tím mediálním boomem, protože obecně nemám moc ráda mainsteam. Možná to bylo samotným tématem a anotací - nepůsobí to jako kniha, která by mi mohla přinést do života něco nového, když to tak řeknu. No... snad nikdy jsem nebyla dál od pravdy.
Tohle dílo mi dalo odpovědi na dost podnětné otázky. Otázky, které jsem v nynějším období svého života potřebovala vědět. Potřebovala znát.
Jedná se o perfektně napsanou záležitost - asi jsem ještě nezažila vytříbenější, okouzlivější styl psaní, přestože příběhy nejsou vesměs nijak pozitivní, kolikrát až strašidelné, ale díky lehce plynoucím větám vám to tak vlastně vůbec nepřijde - je v tom cítit pot, bída, prach a horko Neapole takovým způsobem, že máte chuť odjet někam do Itálie, toulat se po dusivých ulicích, číst si na pláži, opalovat se, blbnout - nebo se chcete vrátit zpátky do doby, kdy jste byli ještě malí a právě začali budovat takováhle první silná, celoživotní přátelství. Není to pro každého, na dnešní dobu to je asi až moc táhlé, pomalé, emocionální - přece jenom to řeší hlavně do sebe vzájemně vpadající dvě silné dívčí postavy, které se navzájem ovlivňují - mluví se tu o tom, jak ženské vztahy fungují, na bázi určité soutěživosti, nevraživosti, na otázkách proč ona tohle má a já ne, proč jí tohle bylo dopřáno a mě ne - a já se do toho všeho ponořila tak dokonale, že jsem nevnímala čas - četla jsem v autě na roadtripový dovče místo toho, abych koukala na krajinu kolem.

Takže ano, Geniální přítelkyně mě naprosto strhla, a to jsem se bála sáhodlouhých popisů a složitějšího pozadí, hlavně pak toho politického, děsila jsem se, že na podobnou literaturu ještě nejsem dostatečně zralá, ale byly to obavy dočista zbytečný. Nemůžu se dočkat, až se pustím do dalšího dílu.

yerisley
14.07.2019 5 z 5

Mám dočtený první díl, zrovna čtu druhý. Můj názor je ten, že je to pěkná knížka. Není pro lidi, kteří preferují moderní literaturu, kdy má všechno spád. U téhle knížky to nenajdete, ale to je to, co mě baví. Autorka sice zdlouhavě popisuje postavy, děj, školu, studium, ale tak, že to člověka baví a chce číst dál. Myslím, že to bude důležité pro celé chápání příběhu. Jo tohle je můj šálek čaje. Speciálně po tom, co jsem teď byla závislá na detektivkách. Toto je knížka hlavně na léto jako dělaná. Líbí se mi autorky styl.

i.snd
14.07.2019 4 z 5

Na prvních stránkách mě překvapil seznam postav, který jsem nakonec v počátku čtení využila pro orientaci. Mnohost užitých slov mě mnohdy zahlcovala. Podobně jako italská nátura ... divadlo s velkým povykem. Elena mě dráždila tím, jak si z přítelkyně stvořila modlu, bez níž nebyla schopna vidět barvy života. Její závislost stínovala její osobnost. Nuž, formujeme se skrze vzlety a pády. Tak uvidím, kam se bude odvíjet tento vztah v dalším díle.

Mateo67
07.07.2019

Nehodnotím, protože jsem knihu nepřečetla. Vybrala jsem si ji na doporučení kolegyně, ale hned jak se mi dostala do ruky, tušila jsem, že to nebude “šálek mého kafe”. A taky že ne. Příliš podrobné, příliš popisné, příliš zdlouhavé, minimum dialogů, děj se jen pomalými krůčky posunuje dopředu. Nedokážu si představit více dílů. Ale neodsuzuji, své čtenáře (čtenářky) si určitě našla a najde (viz komentáře dole). Což je dobře.

ThrisaManx
27.06.2019 3 z 5

Tato kniha se mi hodnotí opravdu těžko. Začátek vypadal dost dobře. Pak ale hlavní hrdinka začala líčit své dětství a já se začala nudit. Nemohla jsem se dočkat, až ta část skončí a něco se konečně stane. Jenže ono to neskončilo, jen dětství přešlo v dospívání. Za celou knihu se nestalo absolutně nic. Žádné zvraty, žádné napětí, žádné pořádné zápletky. Vůbec nic.

Přesto to ale mělo pár světlých chvil, kdy jsem se od čtení nemohla utrhnout a stránky ubíhaly, ani jsem nevěděla jak. Sice jich bylo opravdu jen pár a převažovaly spíš ty nudné části, přesto ale za to dávám hvězdy. A kladně hodnotím prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Krásně líčí italskou poválečnou společnost, tu bídu a násilí. Toto bylo v knize popsáno skvěle a dodávalo to příběhu na autenticitě. Člověk měl pocit, že to snad sám zažil. Toto musím opravdu hodně ocenit. Ve výsledku byla kniha asi jakýsi průměr, ovšem na další díly se rozhodně nechystám.

DanaH2019
25.06.2019 odpad!

Nedočetla jsem.

meluzena
23.06.2019 5 z 5

Život v Itálii té doby a městské čtvrti měl svá přesně daná (syrová a surová) pravidla a mantinely, z kterých rozum pobírající dívky chtěly vystoupit, ale čím víc toho rozumu pobíraly, tím jim bylo jasnější, že je to téměř nemožné.
Výborně napsaná knížka. Tak výborně, až si říkáte, že to snad ani nemůže být beletrie, ale že to musí být skutečný příběh. Příběh, který vám mezi řádky řekne hodně o tehdejším životě italské městské chudé vrstvy, která neměla moc na výběr.
---
"Po našem dětství se mi nestýská, je plné násilí. Dělo se nám kdeco, doma i mimo domov, den co den, ale nepamatuju si, že bych si někdy pomyslela, že život, který nám připadl, je nějak zvlášť ošklivý. Život už byl zkrátka takový. Vyrůstaly jsme s povinností ztěžovat ho druhým dřív, než ho ti druzí ztíží nám. Mně by se samozřejmě líbily zdvořilé způsoby, které kázala paní učitelka a pan farář, ale cítila jsem, že tyhle způsoby se do naší čtvrti nehodí, i když je člověk holka."
---
" 'Víš, co je to plebs?' - 'Ano, paní učitelko.' Co je to plebs, jsem zjistila v téhle chvíli a bylo mi to mnohem jasnější, než když se mě na to před lety zeptala. Plebs jsme byli my. Plebs byly ty tahanice o chleba a o víno, ty hádky, koho obsloužili dřív a líp, ta špinavá podlaha, po které číšníci chodili sem a tam, ty stále vulgárnější přípitky."

Coco3
20.06.2019 5 z 5

Aaa Geniální přítelkyně, ta mi loni hodně zamotala hlavu. Dostala jsem doporučení od své nejlepší přítelkyně, slyšela chválu. Trvalo mi, než jsem se začetla, říkala si, jestli to vůbec přijde, zvyknu si na ten styl, jiný svět. A pak jsem nevycházela z údivu, jak lidé žili, nic jsem o poválečné Itálii nevěděla. Chytla mě a nepustila. Ty její vnitřní dialogy, úvahy, myšlenky, neustále srovnání se svou "geniální" přítelkyní. Nemohu říct, že jedna nebo druhá by byla moje favoritka, ale v některých úvahách jsem se poznávala. A celkově ta snaha odpoutat se od rodiny, místa narození, začít znovu, být někdo jiný... lepší, super témata a mohu jen doporučit. Velmi zajímá kniha, u které jsem se často musela zastavit a zamyslet.

JaKa1974
11.06.2019 5 z 5

Geniální příběh o geniální přítelkyni, těším se na další díl. Jaké budou další osudy dvou kamarádek?

Anilka13
01.06.2019 2 z 5

Opět nechápu, jak kniha mohla dostat tolik pozitivních komentářů a hodnocení. Další tlustá bichle ve které se od začátku do konce vůbec nic nestalo. Začínám být doslova nasraná na to, co v poslední době vychází za hrůzy. Jediné co mě utěšuje je, že jsem do knihy neinvestovala ani korunu.

Sobolosh
19.05.2019 3 z 5

Už podle naprosté převahy komentujících žen je patrné, že knihu moc mužů nečte, a připadám si jako na Monologách vaginy, kde jsem byl v několika řadách jediný muž. Mám za sebou první dva díly a dám si pauzu. Stejně jako redaktor - vydavatel prvotiny hlavní hrdinky nevím, v čem je síla té knihy. Obsahově dívčí román (nechci to snižovat na červenou knihovnu) a místy i dost rozvleklý. Jistě, román má socilání a historické pozadí, ale to určitě není to hlavní. Je to příběh především vztahový. Snad je to román o spříznosti dvou dívčích - ženských duší, které se navzájem inspirují i spolu soupeří přesto, že se jejich osudy rozcházejí. Snad je to příběh o snaze a talentu, o píli, ukázněnosti a spontaneitě, o pachtění se a zápalu pro věc, o cílevědomosti a prožitcích či požitcích, o tom, jak je nesnadné překročit hranice dané prostředím, o životní síle, která se prosadí i přes zábrany a úskalí. Ano, je to zvláštně napsané, místy to připomíná autobiografii místy až upravené deníky. Knihu jsem četl před odjezdem do Neapole a jistě jsem pak viděl město jinýma očima - přínos. Váhám mezi tři a čtyři. Po srovnání s jinými přečtenými knihami dávám za mužskou část publika trojku.

petunkav
08.05.2019 5 z 5

Na knihu jsem se hodně dlouho chystala, ale pořád na ni tak nějak nebyla ta správná doba.
Musím ale říct, že mě velice oslovila. Dějově "v podstatě obyčejné", přesto skvělé.
Hned jsem se pustila do druhého dílu.
Jediným problémem bylo se orientovat ve všech těch rodinách, jménech a vazbách. Ale velice často je postava tak nějak "vysvětlena" a ke správnému klanu přiřazena. Takže ani za toto hvězdu ubrat nemůžu.

sweeneytodd
04.05.2019 5 z 5

Přistupovala jsem ke knize s tím, že ji stejně určitě nedočtu, protože příběh o dvou malých holkách z Neapole mě přece nemůže bavit. Ale styl psaní knihy je geniální. Krásně psychologicky popsaný vztah dvou kamarádek a dění kolem nich vás nenechají knihu odložit a konec navnadí na další díl.

Kulhavá
02.05.2019 5 z 5

Příjemná, poutavá kniha. Není co vytknout :-)