Geniální přítelkyně

Geniální přítelkyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320365/bmid_genialni-pritelkyne-ls5-320365.jpg 4 1907 1907

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie, která už uchvátila čtenáře bezmála na celém světě a vzbudila zaslouženou pozornost literární kritiky (poslední díl byl mj. nominován na italskou cenu Strega a dostal se mezi šestici kandidátů na The Man Booker International Prize). Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), 50.léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku 60.let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí. DATUM VYDÁNÍ 14.2.2018 DATUM DOTISKU 8.1.2019... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

L'amica geniale , 2011

kristyna3214
30.04.2019 3 z 5

Bohužel jsem se nemohla ztotožnit s tak opěvovanou knižní sérií. Četla se mi těžce, do čtení jsem se musela spíše nutit...nicméně ke konci jsem se konečně začetla. Zkusím dát šanci ještě druhému dílu, jelikož nemám ráda nedočtené série.

Raghnaid
23.04.2019 4 z 5

Tahle kniha je vážně zvláštní. Styl psaní... prostředí... myšlenka... vše je tak netradiční, že mám problém knihu hodnotit. Četla se pomalu, ale byla... zajímavá

Odehnalka
15.04.2019 5 z 5

Tenhle příběh mě baví! Těším se na další díl!

Bybyla
10.04.2019 3 z 5

Při čtení jsem zažívala rozporuplné pocity. Chvílemi jsem si říkala, jestli mě to vlastně baví. A nakonec bavilo, i když občas rozčilovalo (italský temperament mi úplně nesedí). Jsem zvědavá, kam se přátelství posune dál.

sassenkka
04.04.2019 4 z 5

No já musím říct, že jsem čekala něco úplně jiného. Vlastně ani netuším co, ale tohle ne. Každopádně nejsem zklamaná, jen překvapená. Ta knížka začala hezky, mile, příběh se rozjížděl a já si říkala, jak super to bude. Pak ale najednou přišel propad a několik desítek stran jsem se docela nudila. Přišlo mi to takové nijaké, hlavní hrdinka už mě svými myšlenkami a neustálým učením se unavovala. Čekala jsem asi více akce..? Každopádně pak se to naštěstí rozjelo, příběh začal být opět zajímavý, posunul se dál a konec jsem zhltla, ten mě bavil moc.
Co se mi hozně líbilo byl styl psaní. Přišlo mi to takové jemné, místy roztomile naivní, ale místy se zas objevují neuvěřitelně zajímavé myšlenky, na vyprávění malé dívky dost vyspělé. Takže já jsem nakonec spokojená, ale doufám, že v dalších dílech nebudou takové propady.

Nickky
30.03.2019 5 z 5

Ke Geniální přítelkyni jsem si musela najít cestu. Knihu jsem si přidala na seznam k přečtení, ale částečně mě od ní odrazovaly protichůdné recenze. Nakonec jsem se nechala zlákat na seriál, který byl vážně geniální. A potom už netrvalo dlouho a držela jsem ve svých rukách samotnou knihu.
Zaujalo mě prostředí Itálie v poválečných letech, kde rodinné poměry určují, kam budete v budoucnu směřovat - bez ohledu na vaše znalosti a schopnosti. A kde i to největší přátelství znamená zároveň tu největší rivalitu.
Ano, tato kniha se od ostatních v mnoha ohledech liší (například se v ní velmi sporadicky objevuje přímá řeč), ale to mě na ní právě zaujalo.
Doporučuji.

zdenaR
25.03.2019 4 z 5

Elena Ferrante (i když vlastně nevíme, kdo to je) vypráví velmi čtivě, poutavě a přitom obyčejně :-)
A kdo se začte mezi řádky, dozví se ledacos o poválečné Itálii, sociální situaci, atmosféře...
Těším se na další díly.

Laza27
20.03.2019 2 z 5

Nějak nechápu to všeobecné nadšení. Za mě nezáživný podprůměr. Dala jsem to jen díky audioknižní podobě. Četbu bych určitě přerušila. Dám šanci ještě druhému dílu, ale opravdu zatím nevím, proč si tato série získala takovou oblibu.

menalinda
18.03.2019 5 z 5

Příběh ni běžel před očima jako nádherně natočený černobílý film.Neapol,dvě kamarádky každá jiná,jejich obyčejný život popsaný tak že má člověk pocit že žije s nima.Těším se na další díl.

MaKolar
18.03.2019 3 z 5

Od této knihy jsem čekal celkem hodně, ale opak byl pravdou. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že je primárně určena pro ženy. Nicméně je zde pěkně vylíčená Itálie po druhé světové válce a celkový rozvoj průmyslu.

Dikyld
07.03.2019 2 z 5

Kniha byla průměrně zpracovaná. Nezaujala mě natolik, abych o í mluvila jako o senzaci. Přesto vše si ale myslím, že nějakou tu kvalitu určitě má.

IvaKo
03.03.2019 3 z 5

Na knihu jsem byla zvědavá, protože má určitý věhlas, ale jsem poněkud zklamaná. Celý příběh je vyprávěn z pohledu mladičké dívky a proto sklouzává do povrchnosti. Neapol 50tých let tvoří jen vzdálené pozadí příběhu dvou rozdílných kamarádek, jejich rodin, přátel i nepřátel a celé chudinské čtvrti. Mám ale ráda rodinné ságy a proto jsem zvědavá na další osudy hlavních hrdinek, takže zkusím ještě další díl.

Knihošelma
02.03.2019 5 z 5

Neuvěřitelná sága, která působí jako droga a musíte číst dál a dál. Nevím, kde je to kouzlo. Ze začátku jsem si říkala - to jako mě má zajímat život nějakých dvou holek, ještě tak dopodrobna vyprávěných, kde nic velkého, tu nic velkého? Ale příběh začne člověka pohlcovat. Jeho kouzlo tkví v tom, že ač soustředěn na dvě hlavní protagonistky, vypráví skrze ně příběh celé jedné čvrti a skrze ní celé Itálie a občas se dotýká až celého světa. A skrze tyto příběhy se dotýkáme všemožných životních osudů, pohnutek, vášní, motivací, tužeb a chtění, která ve finále jsou nám blízká, někdy se nás dotýkala, na podobných rozcestích jsme stáli, podobné ambivalentní pocity jsme měli. Príběh, který jde až na dřen lidství, pojmenovává dokonale vytříběnými větami pocity strachu, nenávisti, velkého odcizení, které se táhne knihou jako had. Hledání vlastní identity, cesty, kdo jsme, nakolik jsme "sami sebou", a co to vůbec znamená. Na dvou odlišných životních cestách hrdinek, kdy ten větvící se bod nastal v okamžiku, kdy jedné umožnili studovat a druhé ne, je drásavé sledovat, jak zdánlivé maličkosti ve skutečnosti znamení nevratnou výhybku. A nebo naopak, nic není nikdy pevně dáno, vše se dokáže obrátit ve svůj pravý opak? Elena má přeci pocit, že na kamarádku neustále jen dotahuje a je jedno, jestli ji potká zrovna na dně v závodě na výrobu mortadely zatímco ona sama má před vydáním knihy. Ta nezvratnost osudů a přesto trvalý otazník nad smyslem života, štěstím a naplněností (aniž by snad slovo štěstí jakkoli zaznělo v tom dnešním nadužívaném smyslu kontrolovaných návyků) se tlačí na prsa a nutí číst dál, doufajíc v konečný smír, úlevu, konečné vydechnutí.

gbrgbr
02.03.2019 5 z 5

V mnoha hodnoceních jsem se dočetla, že vztah Lily a Eleny, respektive obsese Eleny Lilou je nepochopitelná a nesmyslná. Troufám si nesouhlasit. Mě osobně kniha vtáhla do mého dětství. Postupně jsem měla takovou kamarádku. Četba Geniálních přítelkyň pro mě byla návratem do mého vlastního dětství a dospívání, kdy všechny naše pocity byly velice intenzivní a já bych tehdy pro mou kamarádku udělala cokoli. Byla mým vzorem, chtěla jsem být jako ona, napodobovala jsem její chování, její styl řeči. Jak jsem se později dozvěděla, tak ona to měla podobně co se týče mě! A myslím, že to je i případ Eleny a Lily, akorát mi čteme příběh pouze z pohledu Eleny, takže si to můžeme jen domýšlet z toho, když čteme, jak Lila s Elenou mluví, jak odpovídá a reaguje. Ve vztahu mezi nimi je spousta žárlivosti, sem tam naschvály, protože obě si připadají vůči té druhé nedostatečné, obyčejné, nehezké.

evask
28.02.2019 1 z 5

Na základě pochvalných ohlasů jsem si knížku půjčila v knihovně. Nedařilo se mně se do ní začíst, tak jsem přečetla jinou a k téhle jsem se po týdnu vrátila. Ale fakt mně to nejde. Vrátím do knihovny, udělá radost dalším čtenářům, ale já její výborné ohodnocení nechápu.

letadlosknihou
22.02.2019 5 z 5

Kniha, která vtáhne a nepustí. Skvěle, bez příkras popsané brutální, násilné prostředí chudších italských vrstev. Zajímavý příběh. Rozhodně stojí za přečtení.

Fafyna
20.02.2019 3 z 5

Teda, to bylo trochu zklamání. Proč já se vždycky natěším na základě recenzí a celkové popularity knihy? Tento příběh je "hezký", ale za mě tedy žádné terno. Začátek pro mě dokonce byl poměrně nudný. Puberta už pak trochu lepší a asi se časem odhodlám i k dalším dílům. Nyní ale odkládám na dobu neurčitou..

Jájinka
18.02.2019 2 z 5

Čekala jsem víc, knihu jsem nakonec ani nedočetla, nelíbilo.

OneBas
01.02.2019 3 z 5

Z knihy mám dost rozporuplné pocity především proto, že se mi knih četla velmi lehce, ale zároveň jsem se nemohla ztotožnit ani s jednou z hlavních postav a nedokázala pochopit jejich vztah coby nejlepší přítelkyně. Na druhou stranu, Elena Ferrante má velice osobitý styl, kterým okamžitě čtenáři detailně vykreslí prostředí a dobu. I přesto, že jsem z knihy na rozpacích, zkusím druhý díl (hlavně kvůli ukončení prvního dílu).

Teri_xo
29.01.2019 4 z 5

Úplně mi přišlo, že jsem se ocitla v Neapoli. Dvě kamarádky. Bloudění ulicemi. Koupání v moři. No nádhera. Od knihy jsem moc neočekávala a o to víc mě to nadchlo. Už mám připravené další díly.