Fiorella a Bratrstvo křišťálu

Fiorella a Bratrstvo křišťálu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37806/fiorella-a-bratrstvo-kristalu-37806.jpg 4 273 43

Fiorella série

Do Prahy přijíždí z Itálie dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Giovanni da Ponte. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, kam však dívky nesmějí. Převléká se proto za učedníka Rafaela. Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády – Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji mezi sebe nepřijali… Záhy se ujímá s novými přáteli pátrání po ukradeném stříbře z městské radnice a po nelítostném vrahovi. V příběhu plném dobrodružství i nebezpečí sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší a nepřátelská parta kluků. K odhalení zločince je nakonec přivede nejen odvaha a chytrost, ale také Fiorelliny znalosti alchymie. zdroj: www.pitaval.cz... celý text

Jaruš7
21.12.2018 5 z 5

Hezký, čistota křišťálu má v Bratrstvu hodnotu ryzího přátelství, což pro dětskou duši je významově zásadní.
Kde jinde se ztotožňovat s hrdiny než v knížkách.
Bratrstvo - dívčí element by mohl vyvrátit význam, ale její tehdy neodhalené tajemství v pátrací akci spíš změnilo jejich přátelství do Bratrstva křišťálu.
Bezvadný,

Francoa
10.12.2018 4 z 5

Právě poslouchám Bratrstvo křišťálu, které čte herečka Eva Josefíková (docela pěkně) i když nedokážu přesně posoudit, protože je to teprve druhá poslouchaná kniha. Jelikož se při čtení občas vracím, tak asi černé na bílém je lepší řešení.I když je příběh pro podstatně mladší čtenáře, tak docela prozatím baví.Do posloucháno 14. prosince, dobrý jako každý příběh od Vondrušky.

Joges
01.12.2018 5 z 5

Docela velké překvapení. Líbila se mi jednotnost a ucelenost příběhu, dobrý nápad, postavy, vyprávění a gradace děje, detektivní zápletka určená mladšímu čtenáři i dobové reálie. V závěru příběhu Fiorella sice zbytečně ohromuje velkými znalostmi a schopnostmi, vypadá to na malého génia, ale nakonec jsem nad skutečností či spíše fikcí mávl rukou. Je to jediné menší mínus celé knihy.

Elizza
23.11.2018 5 z 5

Moje srdcovka. Jediným problémem bylo, že jsem jako první dostala třetí díl a v knihovně byl jen druhý, takže jsem to četla vlastně odzadu.

Isew
06.11.2018 5 z 5

Záhada, loupež, vraždy vše zahalené v alchymistickém odéru a v prostředí rudolfínské Prahy. Fiorella, ač holka, je raději ve společnosti kluků, protože tam se užije větší legrace. Je mi dost blízká. Taky jsem v dětství čelila dotazům, proč si raději hraji s klukama, lezu s nimi na stromy, hraji fotbal a proč si nehraji s holkama. Protože holky řešily blbosti, což jsem považovala za zbytečnou ztrátu času. Jak já Fiorelle rozumím. A jako bonus beru, že i dceři se knížka líbila. Za mě je to jasné, určitě sáhnu po dalších dílech.

Rup
03.09.2018 3 z 5

Příběh à la Rychlé šípy z rudolfinské Prahy. Želbohu postrádá jejich napětí, gradaci i jistou ponurost. Želbohu, přes autorovu erudici kovaného historika, je zcela nepatrně využit nabízený potenciál dětské dobrodružné literatury k rozšíření jejich obzoru historických reáliích. Želbohu, ačkoli autor nepochybně při svých studiích přečetl nespočet knih, dokumentů, foliantů, etc., a v jiných svých prací dokáže ze svých znalostí "jazykově" těžit, v tomto případě použil jazyk vskutku velmi chudý, duchaprázdný. Proč, jest mi záhadou. Mládež přece není hloupá, pouze jí chybí dostatek zkušeností, vědomostí, slovní zásoba, apod. Namísto snahy o doplnění znalosti došlo spíše k degradaci textu i obsahu. Je mi líto, ale víc jak tři hvězdy nedám.

black-kitty
09.04.2018 5 z 5

Mám ráda Vondruškovy historické detektivky. Tuto jsem přečetla "omylem", neboť je určená především dětem a dospívajícím. Přesto jsem byla příjemně překvapená. Kniha se četla sama, vtáhla mě do příběhu a nechtěla pustit. Doporučuji opravdu všem věkovým kategoriím...

gladya
02.02.2018 4 z 5

Přesně, jak to píše Piquillio. Dodám jen, že to, co v historických detektivkách pro dospělé náročnějšímu čtenáři oprávněně vadí, se u knížky pro děti snese spíš. Tím nechci děti podceňovat a tvrdit, že je to "jen" pro děti a tak to stačí. Naopak, jednoduchost, jasnost charakterů apod. svým způsobem k dětské literatuře asi patří a je to v pořádku. Je pravda, že existuje "hodnotnější" literatura pro děti, ale to nevadí . Tohle si mladý čtenář může užít. Ostatně my, co si Vondruškovy detektivky s chutí čteme jako nenáročné oddechovky, si je taky užíváme.

martas79
03.10.2017 5 z 5

Svižná a opravdu čtivá knížka. Čte se skoro sama a na uvolnění po nějaké náročnější knize působí jako balzám na duši. Jdu na další díl.

piquillio
21.08.2017 4 z 5

Klasický Vondruška. O nic víc dětský než série s Oldřichem z Chlumu. Mrtví jsou zde, přítomna je i lehká erotika, tedy nebýt věku hlavních aktérů, lze snadno přiřadit k dalším jeho historickým detektivkám. Příjemná a hezky vybavená kniha v péči nakladatelství Albatros. O to více zamrzí třetí a čtvrtý díl z produkce autorova domovského nakladatelství. Nehezké obálky, nesympatické ilustrace. Škoda.

klarahop
19.08.2017 5 z 5

Skvělá odpočinková četba.

Kerberos
26.06.2017 4 z 5

Asi jsem ve středním věku mladistvá,protože se mi Fiorella líbí a četla jsem celou sérii.

Hoshi
31.01.2017 5 z 5

Krásný čtivý příběh, který nadchne nejen malé čtenáře. S velkou chutí se pustím i do ostatních dílů :)

tak.normal
31.12.2016 3 z 5

Tři a půl hvězdičky. Začala jsem číst omylem, ale dočítala jsem již zcela záměrně a s velkým zaujetím. Je třeba mít na paměti, že je to kniha určená dětem a mládeži, ale i jako dospělá jsem si to moc užila a navíc se dozvěděla z historie něco, co jsem něvěděla.

marlowe
28.09.2016 5 z 5

Hledal jsem tip na dárek pro vnuka – a narazil na tuhle pro mne doposud neznámou sérii pana Vondrušky. Tak jsem navštívil okresní knihovnu a – slovy Přemysla Hájka, vechtra v. v. z Cimrmanovské Švestky – vyhledal, nedůvěřivě prolistoval, začetl se, zapůjčil, přečetl.
Je to čtení poučné, zajímavé, vtipné, napínavé a (snad někoho neurazím) i určitě mnohem smysluplnější, než mnohé bláboly, které jsou dnes dětem předkládány.
Takže ano, doporučuji – nejenom jako dárek pro děti, ale i jako příjemné počtení pro nás dříve narozené...

lizavett
10.07.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře. Pro mladší čtenáře i čtenářky (ale klidně i pro dospělého) ideální volba, pokud hledají dobrou a napínavou detektivku z historické doby, navíc z reálií Prahy doby Rudolfa II., díky níž si čtenáři mohou představit, jak se v Praze v té době žilo. Navíc jsou tu vyzdviženy hodnoty jako odvaha, přátelství, ochota pomoc bližnímu v nouzi, které jsou důležité v každé době.

SeverusSnape
17.05.2016 5 z 5

Krásné čtení s historickými fakty,které se prolínají mezi detektivním příběhem a našemu 3 kamarády nebo vlastně 4 ?:)

aktijnov
03.01.2016 4 z 5

Dlouho jsem se nemohla začíst, pak mě ale kniha pohltila. Krásné čtení...

rohlajda
10.08.2015 5 z 5

Souhlasím s názory níže. Přestože je kniha určena dětskému čtenáři (určitě ji doporučím svým synům), nadchla i mě. Zajímavě vykresluje život různých společenských vrstev i řemesla v rudolfínské Praze. A příběh nepostrádá zajímavou zápletku, napětí a především oceňuji, že nutí děti přemýšlet a odhalovat souvislosti.

Arya26
07.12.2014 4 z 5

Výborná , ale spíš méně známá knižní série!