Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434447/bmid_kejklir-MQ1-434447.jpg 4 112 35

Faust série

1486: Knittlingen platí za klidné místo v hornaté oblasti Kraichgau do té doby, než do města vkročí komedianti. Najednou se v okolí začnou ztrácet děti. Johann Georg, zvaný „Faustus“, Šťastlivec, to nevnímá. Jeho zajímá jen kejklíř a mág Tonio del Moravia, který mu předpovídá velkou budoucnost. Johann se připojí k záhadnému společníkovi a společně táhnou zemí. Mladík lačně vstřebává vše, co ho Tonio učí. Avšak v Toniových ponaučeních se tají netušené nebezpečí a Johanna se brzy zmocní pocit, že jeho Mistr je ve spojení s temnými mocnostmi. Silami, které začnou určovat jeho další život… Oliver Pötzsch, autor bestsellerové série o Katově dceři, se nechal historickou postavou doktora Fausta inspirovat k jedinečnému dobrodružnému románu, který představuje úžasný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

Der Spielmann: Die Geschichte des Johann Georg Faustus , 2018

Mystifica
21.06.2021 4 z 5

Kniha mě bavila. Musím se hned na začátku přiznat, že jsem fanouškem faustovské tematiky. V této knížce sledujeme v podstatě celý život Johanna Fausta (nebo aspoň jeho první půlku - nedávno vyšel druhý díl, který jsem zatím nečetla). Já mám ráda takové romány. Je tam přiměřeně tajemna, středověké reálie mi připadaly dostatečně reálné. Je pravda, že úvod je roztahaný - ale to mi nevadilo. Spíš mi vadilo těch posledních asi 10 % příběhu, kdy Faust přijede do jednoho nejmenovaného města a poslední část je spíš jako laciný thriller. Nic neříkám, napětí tam je vybudované velmi dobře, ale hlavní záporák tam podle mého názoru ztrácí ohromnou část svého charismatu a stává se z něj v podstatě jen blázen, i když se čtenář ani na konci knihy nedozví jeho úplnou podstatu. Ten konec mě doscela mrzel, no :( Na druhou stranu se velmi těším na pokračování, které mám už objednané, tak uvidíme, zda autor bude pokračovat v té lince, kdy bude dělat z této postavy šílence a blázna, nebo se obnoví její tajemná aura a opět budeme krůček po krůčku hledat odovědi na otázku PROČ? Na kterou (stejně jako Faust) stejně nikdy odpověď nenalezneme...

Red_Fox
20.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Slabší čtyřka.

Přestože mi bichle nevadí, této knize to bohužel moc neprospělo. Délka byla hodně nahnaná omáčkou, kdy se cestovalo a nedělo se nic moc zajímavého. Johan byl za svého mládí kus blbce, který nechal svoje nebližší na pospas. Na druhou stranu je zajímavé se zamyslet nad tím, jak bychom se zachovali my v tak vypjatých momentech. Raději mám tedy staršího a moudřejšího Johana. Neméně důležitou postavou byl Tonio. Naprosto jasný záporák zahalen otazníky a vy napjatě čekáte, kdy se konečně objeví na scéně a odhalí své plány. Myslím, že hlavně díky němu se ráda pustím do dalšího díla knihy.

Bezantina
28.05.2021 3 z 5

První třetina byla velmi čtivá, druhá už tak moc ne, třetí byla zase až moc akční. Konec na mne působil poněkud otevřeným dojmem a to nemám ráda.
(Osobně si myslím, že skutečným otcem Fausta byl Tonio).
* Jinak pokud by se někdo zajímal o postavu Gillese de Reise, tak doporučuji knihu "Ve znamení lilie" od S. Obermeiera.

braunerova
11.05.2021 2 z 5

Nezbývá mi, než se přidat k Atuin. Bohužel to co začalo jako historická freska Evropy na prahu novověku se s přibývajícími stránkami překlopilo do průměrného hororu a moje počáteční nadšení kleslo na nulu. Goethe i jiní autoři líčili doktora Fausta jako člověka, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Pötzscheho Faust připomíná oběť, kterou Tonio del Moravia, hvězdy a vlastní hloupost postrkují sem a tam. Navíc se Johann, údajně brilantní mozek, občas chová jako úplný trouba. Za mě vyhozené peníze, kniha poputuje do světa.

Atuin
07.05.2021 2 z 5

Půjdu proti proudu. Nezpochybňují že se autor po řemeslné stránce snaží. Ale ta snaha je příliš vidět takže to šustí papírem a je to vypocené. Myslím že historický román by měl dokázat vytvořit atmosféru, ať už svou formou vyprávění, nebo tím že autor vytvoří mimo jednoduchých schémat a postav i fresku doby. Takhle se to sice sympaticky čte, ale nijak zvlášť objevný to tedy není. Jazyk jednoduchý, postavy také, vlastně mi to dost silně připomíná jisteho našeho autora. Nebudu jmenovat.
Možná se mi hodnocení ještě rozleží v hlavě ale zatim zklamání a nemohu si pomoct. Výsledek je 2,5/5
Sám nápad je dobrý ale je to bez chuti, bez čehokoliv co by vás oslovilo dovnitř, co by zachutnalo. Slova. Občas pěkná věta, která však hrdinům vůbec nesedí. Naroubované, ale uznávám čtivé.

katerina5544
05.05.2021 5 z 5

Vynikající. Přes 500 stran a čte se to samo. Líbil se mi zvrat na konci a jsem hodně zvědavá jak to bude v dalším díle. Od autora jsem četla ještě Případ Ludvík a ten je taky skvělý. Doporučuji!

Azmodan
23.03.2021 5 z 5

Vynikající kniha. Obdivuji autorovu schopnost balancovat na hraně mystična, kouzel a čar, pohádky a na straně druhé vědy, poznání a reality. Vždy, když jsem už už myslel, že spoza stromu vyskočí čert, skřítek nebo se stane kouzlo, které něco přičaruje nebo odčaruje se vše logycky a smysluplně vysvětlilo. A to celému příběhu přidalo uvěřitelnost. Příběh sám je poutavý a putování Fausta po Německé říši a části Itálie bylo velmi zajímavé. Byly i okamžiky, kdy jsem si vzpomněl na povídky H.P. Lovecrafta o čarodějnících, černých kocourech a prastarých tajemných rituálech v hlubinách neprostupných bažin a lesů. Jen Faust sebou tahal černého psa a ne kocoura :o)
Knihu vřele doporučuji a už netrpělivě vyhlížím pokračování!

LucieT
16.03.2021 5 z 5

Wow, super! Knihu jsem si pořídila na základě recenzí níže a jsem nadšená. Určitě si přečtu i další autorovy tituly.

Palus
21.02.2021 5 z 5

Skvělý román, poutavý a poctivě zpracovaný...

LittleK
13.02.2021 5 z 5

Ne nadarmo se Oliver zařadil mezi mé oblíbené autory. Jen málokdo dovede tak poutavě vyprávět "skutečný příběh" Fausta, jak se na začátku sám autor chvástá, a nutit čtenáře hltat každé jeho slovo. Příběh nabitý kouzly, tajemnem a osudy obyčejných lidí, kteří se souhrou událostí staly neobyčejnými. Nemůžu jinak než soucítit s Johannem, kterého životem provází špatná rozhodnutí, fandit mu do samého konce a věřit, že i jemu bude přáno a nalezne klid v duši. Už se nemůžu dočkat, co pro nás ve druhém díle autor přichystá. Po Katově dceři, jejíž další díl netrpělivě vyhlížím, si i Faustus našel místo v mém srdci a knihovně.

DraculasLady
12.02.2021 5 z 5

Nemám slov... Tomu říkám opravdu historický román se vším všudy. Čekala jsem sice trochu jiný příběh, protože Faust je velice známá postava i z pohledu českých pověstí a legend, ale tohle opravdu nezklamalo. Chvíli jsem přemýšlela nad tím, jestli je autor normální, když v každé z prvních kapitol někoho zbavil života. Ale i díky tomu se člověk dostával do větší hloubky příběhu a lépe chápal psychické rozpoložení hlavní postavy. Mystično a tajemno je protkáno celou knihou. Autor nezapomíná ani na historické reálie a tehdejší způsob myšlení. Cestujete po skutečných končinách německé říše i italského území. Studium toho všeho muselo stát spoustu času a sil... A ty je třeba patřičně ocenit. Za mě skvěle napsaný a sestavený historický román, který stojí za to zhltnout.

Kristi_čte
25.01.2021 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto super! A vůbec jsme to nečekala. Má očekávání byl klasický historický román o známém příběhu Fausta. Ale tahle kniha mě opravdu překvapila, a to velmi příjemně. Od první stránky mě pohltila, díky přitažlivé postavě Johanna Fausta, která se celou dobu zajímavě vyvíjela. Hodně napínavé pro bylo pozorovat ho, jak celou dobu balancuje na velmi tenké hranici mezi dobrem a zlem, protože jsem opravdu jen čekala, kdy přepadne.
V téhle knize si podle mě každý přijde na své, protože je tu tajemno, nadpřirozeno, historie, cestování, ale i láska a dobrodružství.
Za mě skvělá kniha!

miroslava8528
22.01.2021

Skvělé. Rozhodně doporučuji i další knihy autora o jeho předcích.

WopiMK
12.12.2020 2 z 5

Nezajímavý, naivně psaný text. Banální, bez jakékoliv hloubky. Škoda těch peněz.

Babouš
08.12.2020 5 z 5

Panebože, něco tak skvělýho jsem rozhodně nečekal! Když se řekne historický román ze středověku, rozhodně si nepředstavím takovouhle jízdu. V téhle knize najdete zajímavé postavy, tajemno i romantiku a pořád se tam něco děje, takže se ani odstavec nestihnete nudit. Moje první seznámení s tímto autorem a rozhodně ne poslední. Moje nejoblíbenější část byla v římské věži a v tajemných Benátkách :)

Německo mágové putování 15.-16. století historické romány kejklíři dobrodružné romány německé romány Johann Georg Faust, cca 1480-1540 alchymisté

Oliver Pötzsch
německá, 1970