Farma zvířat

Farma zvířat
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10154 10154

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Makovník
13.07.2013 4 z 5

Jak trefné, pravdivé a poučné! Skvěle vykreslený příběh do bajky!

Pa3k
13.07.2013 5 z 5

Jedním slovem geniální stejně jako 1984

h.romca
12.07.2013 4 z 5

Když jsem tu knížku dostala do ruky, tak jsem nevěděla o čem je.. Postupně mi to začalo docházet. A myslím si, že je to dobré dílo. Orwell zde dokázal vystihnout zásady komunismu. Dobře zasazené do zvířecího prostředí. Nakonec už snad jen řeknu, že poslední scéna v knize mě dostala, spoiler (jak lidé obdivují prasata jaký na farmě nastolili režim a zde už nelze odlišit prasata od lidí).

TessVond
04.07.2013 5 z 5

Úžasná, čtivá kniha. První od George Orwella, která se mi dostala do rukou. A jsem za to moc ráda. Ještě si rozhodně plánuji přečíst dílo 1984, které mi kamarád doporučil.

Je zajímavé jak se autorovi dopředu podařilo vystihnout povahu komunismu atd. Poměrně nečekaně zvolil neškodné pašíky jako metaforu pro prohnané vůdce proletariátu.. Jiné metafory jako třeba psi a kůň Boxer se daly čekat.

Všem tuto knihu vřele doporučuji.

samson87
22.06.2013

Myslím si, že spisovatel v této knize trefně a naprosto výstižně situaci 40. let. Měl by si jí přečíst každý.

Kate.S
22.06.2013 4 z 5

Občas mě i mrazilo, jak rychle přešla zvířata k totalitě. Orwell to opravdu dobře vystihl. Byla jsem trochu smutná nad osudem Boxera, který byl mou jedinou oblíbenou postavou. Nemám slov. Líbilo se mi to a udělalo to na mě dojem. Určitě doporučuji, Farma zvířat stojí za přečtení.

Luczie
22.06.2013 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Není co dodat, snad jen, že každý člověk by si ji měl přečíst.

smnpka
21.06.2013 3 z 5

Občas jsem se u této knihy nasmál, jsou ale zde i smutné úseky. Každá společenská vrstva jako jedno zvíře ukazuje bezpochyby zajímavé situace, které si ve světě lidí málokdy uvědomujeme.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Když jsem vyhrabala tuhle knihu v naší knihovně,docela mě šokoval nejen její katastrofální stav,ale i to,že má 70! stran. S učitelkou jsme se shodli na tom,že je to dost málo. Ale i to se stává. Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli tomu,že film mě zaujal už v 10,kdy jsem ale nechápala podstatu. Brala jsem to jen jako docela zábavnou i smutnou pohádku o zvířátkách. Což tak docela není pravda. Orwell si vzal na paškál stav společnosti ve 40. letech 20.století a dokonce i předpověděl politický stav v budoucnu.
Knihu se mi velmi líbila,krásně zpracovaná,má spád a navíc poučná.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Musím říct, že knížka ve mě zanechala opravdu silný dojem. Naprosto úchvatně je zde popsáno, jak původní myšlenka s dobrým záměrem pro všechny je zneužita ve prospěch určité privilegované vrstvy, v tomto případě se jedná o prasata. Opravdu mě děsí představa toho, jak je vlastně jednoduché manipulovat s nevědomými stvořeními a je jedno, zda se jedná o zvířata nebo o lidi.
Doporučuji k přečtení snad každému.

vipera
09.06.2013 4 z 5

Příběh jednoduché formy, leč vydařeného obsahu. Krátké a úderné.

budíček
08.06.2013 5 z 5

„…My prasata pracujeme duševně. Celé zařízení této farmy závisí na nás. Ve dne v noci se staráme o vaše blaho. My ta jablka jíme a mléko pijeme pro ""vás""!..."

Farma zvířat se mi četla snad líp než autorovo slavné 1984. Povahy jednotlivých zvířat vykreslil přesně, a celý průběh revoluce na farmě byl tak poutavě popsán, že se to četlo skoro samo. Původně šlo o vzpouru zvířat proti utiskovateli – člověku. Poté co ho zdárně vyhnali z farmy, nastolila si zvířata řád pravidel a vzájemnou rovnost mezi sebou. Ta se ale postupně začala přeměňovat, aniž by si toho zvířata chtěla vůbec všimnout, odmítala sama myslet a jen tupě opakovala, co jim bylo do omílání opakováno skupinou vychytralých prasat, která žila v blahobytu na úkor jejich dřiny. Tak si zvířata ani neuvědomovala, že žijí mnohem hůř než za vlády jejich původního majitele a prasata jen stále posilovala svůj vliv a vesele si měnila pravidla ve svůj prospěch, včetně jejich změny postoje vůči člověku, zvlášť pokud z toho měli vlastní prospěch…

Orwell sice narážel na tehdejší Sovětský svaz a jeho režim, ale v podstatě se dá tenhle příběh uplatnit na jakoukoliv ideologii, pokud je až fanaticky propagovaná a pokud jsou lidé pohodlní a nechce se jim přemýšlet a radši jen papouškují, co jim kdo předloží…

Svým způsobem to byla odstrašující četba taky, vláda jedné elity, která obírá všechny ostatní jen proto, aby si žila sama nad poměry, a ještě to ospravedlňuje ohlupující ideologií opět není nic povzbudivého a člověka často napadlo, že tohle se už ve světě objevuje a děje nebyl to příjemný pocit (tohle je vyloženě dílo ze života, dá se říct), přesto musím uznat, že celé to vládnutí jedné elity vystihl Orwell absolutně přesně a ještě s jistou nadsázkou, která dílku občas dodávala vtipnost a odlehčovala situaci. Opět jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý...

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Čo k farme dodať? Kto čítal a vyčítal Orwellove predpovede a posolstvo, ten rozumie. Kto nečítal, nech neváha a do knihy sa jednoznačne pustí.
Geniálne vystihnuté charaktery ľudí prostredníctvom zvierat a perfektne predpovedaný, nie len totalitný režim. Veď aj dnes, a to nie len v politike, ale v akejkoľvek spoločnosti nájdeme podobné "prasiatka", "psy", "ovečky", "kobylky".... taktiež všade platí to, že keď sa niekto dostane k moci, tak veľmi rýchlo zabúda na sľuby, ešte rýchlejšie ich mení a nikdy ich nedodrží.
Vždy a všade sa budú vyskytovať tí, čo manipulujú, a tí, čo so sebou manipulovať nechajú.
Viac nemám čo dodať, len takú perličku na záver. Pink Floyd a ich album Animals vzniklo práve na základe tejto knihy. Takže, ak si k čítaniu púšťate hudbu, tak práve toto album je ako doplnok k správnej atmosfére nenahraditeľné.

jollie
04.06.2013 5 z 5

Jako u každé povinné školní četby jsem zprvu ohrnovala nos.
Ovšem kniha mě naprosto dostala, četla se jedním dechem, autorovo vystižení reálné situace je naprosto perfektní.

_sjuu_
27.05.2013 5 z 5

naprostá paráda, ráda si to někdy přečtu znovu :)

Rousse
22.05.2013 5 z 5

Tohle prostě sedí jak prdel na hrnec. V průběhu 2. světové války už 2 totalitní režimy vystrčily a zaťaly drápky a tak, když to člověk čte, neubrání se myšlence, že Orwell to vystihl naprosto dokonale už v této krátké bajce. A co potom 1984.

Hedwik
22.05.2013 5 z 5

Další kniha, která by neměla chybět v každé domácí knihovně.

Misan1993
26.04.2013 5 z 5

Jojo Farma zvířat, další kniha se kterou jsem se setkal při četbě mých maturitních knih, velice na mě zapůsobila a Orwell na mě udělal dojem :)

exitus
23.04.2013 5 z 5

Hodně znepokojující... na druhou stranu krásně čtivé. Kniha, kterou přečtete za jedno odpoledne, ale nikdy na ni nezapomenete. Všechna zvířata jsou si rovna, ale....

MagdalenaHalow
22.04.2013 4 z 5

Děj je hodně předvídatelný. Vždy aspoň tušíte, co se bude dít dál. Řekla bych, že je to spíš takový příběh pro děti, aby se seznámily s nacismem a komunismem. Ale i tak je to vážně dobré.