Farma

Farma https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282960/bmid_farma-w3R-282960.jpg 4 957 281

Autor celosvětového a oceňovaného bestselleru Dítě číslo 44 se tentokrát ponořil do temných vod rodinného psychothrilleru. Daniel je přesvědčen, že jeho rodiče si po odchodu z Londýna užívají klidný důchod na odlehlé farmě v matčině rodném Švédsku. A pak mu jednoho dne zatelefonuje otec. „Volám kvůli matce… Není v pořádku… Fantazíruje – vidí hrozné, hrozné věci.“ Daniel si okamžitě zarezervuje letenku do Švédska, když vtom má další hovor. „Tvůj otec s tebou už určitě mluvil,“ ozve se matčin hlas. „Všechno, co ti ten člověk řekl, je lež… Počkej na mě na Heathrow…“ Daniel je zničehonic nucen rozhodnout se, komu věřit. Matčinu tvrzení o děsivém zločinu, o spiknutí, na němž se podílí i jeho otec? Otcově přesvědčení o matčině duševní nemoci? Klíčem je příběh plný znepokojivých detailů a hlubokých tajemství z minulosti – navíc Daniel skrývá jedno čerstvé, současné…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Farm , 2014

denib
12.12.2023 2 z 5

Jako bych četla jinou knihu než všichni ostatní. Pro mě to byla hrozná nuda. A nepravděpodobná k tomu. Nemůžu svoje výhrady moc konkretizovat, protože tím bych prozradila moc z děje. Ani jedna postava mi nebyla sympatická. Ani jedno rozhodnutí mi snad nepřišlo logické. Ani jeden důkaz mi nepřišel něco dokazující. u některých věcí jsem vůbec nechápala, proč o nich autor vůbec píše. Kde je pravda, bylo z větší části předvídatelné. A styl vyprávění ve vyprávění mě nebavil. Pozitivní je, že i tato kniha měla konec. Oceňuji ale zajímavý nápad.

evismaior
26.10.2023 3 z 5

50% - O autorovi z jeho série o Lvovi Děmidovovi vím, že umí splést poutavé, byť často dost překombinované a nepravděpodobné zápletky, a těšila jsem se, že když se vymaní z prostředí sovětské totalitní mašinérie, kterou popisoval spíš jako nadrcený studentík, než jako někdo, kdo si skutečně umí představit, jaké to asi bylo v té době v SSSR žít, mohly by být jeho romány docela pecka. Navíc v tomto se pouští do atmosféry uzavřené komunity švédského venkova, a jelikož je sám původem částečně Švéd, říkala jsem si, že by mu to mohlo sednout. Sama mám navíc příběhy šmrncnuté Skandinávií dost ráda, tak co by se mohlo při čtení takové knížky pokazit?
Ale jsem zklamaná a původně jsem chtěla hodnotit ještě hůř - vyprávění paní Tilde mi nesedlo, někdejšímu harmonickému vztahu s jejím synem Danielem jsem nevěřila, natahování toho, co vlastně Tilde zjistila, mě dost otravovalo a několikrát jsem se přistihla s úvahou knihu odložit, protože mě vlastně ani nezajímalo, jak to tedy vlastně všechno bylo - jestli si to novopečená seniorka a rádobyfarmářka vracející se po padesáti letech na důchod do rodného Švédska všechno vymyslela v rámci jakési duševní poruchy, kvůli které ji nahání zpět do Londýna i její vlastní manžel, anebo se skutečně stala obětí spiknutí korupcí prolezlé místní komunity, která ji nikdy nepřijala mezi sebe a navíc tají strašlivé zločiny. Její vyprávění je navíc podivně odosobněně oddělené od vyprávění jejího syna (v jeho případě se autor navíc tak trochu svezl na vlně LGBT+, protože na rovinu - Danielova homosexualita zas tak stěžejní pro ten příběh nebyla, aby se tam v sobě musel natolik pitvat), který byl tak nějak celkově nevýrazný a nebavil mě. V posledních asi 40 stranách se autor nakonec přece jen dokopal k rozuzlení, za nějž zvyšuji hodnocení (byť ve skandinávských rodinných příbězích nejde o motiv zdaleka ojedinělý), a podle mě je dost škoda, že taková nebyla celá kniha.

slaska77
30.07.2023 4 z 5

Poutavě vyprávěný příběh, který nutí čtenáře číst dál a dál a přemýšlet, co se mohlo stát, že se pohodové manželství během pár měsíců změní do stavu, kdy jeden druhému nevěří a utíkají před sebou. Rozuzlení je zajímavé, ale závěr mi přišel malinko uspěchaný, ale rozhodně to nebylo zklamání.

simca9342
20.06.2023 2 z 5

Přečtená před lety.

Já jako čtenář všeho možného miluji knihy s odkryvanim minulosti a nejen z oblasti druhé světové, ale ve spojení všeho: od strašidelných domů přes rodinné osudy po instituce s neznámým prostředím, obsahem nebo obyvateli. Ale tohle fakt ne..
- příběh jakoby neměl pointu, sice ano děj měl, ale že by mě nějak zaujal. Někdy jsem se v něm ztrácela.
Hledala jsem uvozovky a nenašla. Moc jich tam totiž nebylo.
Kniha dočtená jen kvůli edici.
Ke knize : Daniel žije daleko od rodičů s představou, že žiju dobrý život důchodců na farmě. Pak se vše změní jediným telefonátem z domova se slovy :" Volám kvůli matce, není v pořádku." Jak moc se změní Danielův život, co se od matky dozví a uvěří ji vůbec? Na druhou stranu : přijmou rodiče pravdu syna,který jim roky zahajoval skutečnost, že je gay?

rumund
03.05.2023 3 z 5

Zapeklitý příběh knihy Toma Smitha se mi z počátku moc nezamlouval, ale nakonec se při rozuzlování příběhu, trošku rozjel a ve finále už to bylo úplně napínavé. Prostě takový zlatý střed.

MiraRunaway
17.06.2022 3 z 5

Mám rozporuplné pocity. Námět a prostředí bylo velmi zajímavé. Ale jinak takové divně rozpatlané a kostrbaté - možná chyba překladu? Myslím, že dobře zpracovaný film s postupným odkrýváním minulosti, trolly apod. by mohl být atraktivní. Kniha průměr.

beefeather
30.05.2022 3 z 5

Jak byl zajímavý začátek knihy, napínavý a nutící čtenáře číst dál (stylově podobné napínání jako u knihy Dítě 44), tak poté zklamal konec, který byl velmi uspěchaný, všechna tajemství a záhady shrnuty na pár stránkách, takže ani nemáte čas přemýšlet a vstřebávat nějaké pocity. Škoda. Pro mne plus, že nechybí tajemno a drsná příroda.

Margerite
26.04.2022 3 z 5

Příběh výborný, bohužel knížku strašně sráží nepovedený překlad. Nemůžu dát víc než 3*.

jprst
25.04.2022 2 z 5

Pro mne zklamání, hodně atraktivní zápletku slibující strhující drama autor postupně promění v takovou nějakou dost otravnou psychoterapii, děj začne ztrácet tempo, a tím i napětí. no a závěr také žádný zázrak. Takže stručné hodnocení: Dost slušná nuda.

ivanaci
18.04.2022 2 z 5

Asi jsem čekala víc, občas mě to i nudilo, konec překvapivý

klarkys
27.02.2022 3 z 5

(SPOILER) No….tak nějak nevím, co napsat. Mažu a přidávám hvězdičky, hlavou mi znovu letí celý příběh.
* Knihu jsem přečetla za pár hodin, takže špatná nebyla.
* Bavil mě námět.
* Až do konce jsem nevěděla, komu mám věřit.
* Ale! Mám spoustu otázek, které zůstaly nezodpovězeny a z konce mám dojem, že se autor na poslední chvíli rozmyslel a knihu ukončil úplně jinak, než jak bylo jeho původním záměrem. Škoda….

Januli
18.12.2021 3 z 5

Líbilo se mi zpracování knihy, byla jsem vlastně zvědavá jak dopadne. Líbilo se mi vyprávění matky a ještě mnohem lepší by bylo kdyby tam bylo hned i vyprávění otce, určitě by to přidalo k tajemnu, kdo vlastně má pravdu a kdo lže...

Meda77
16.11.2021 4 z 5

Označení thriller je podle mě zavádějící. Jde o psychologické drama s krimi zápletkou. Spousta komentářů tu působí dojmem rozčarování, ale je nutné si uvědomit že se jedná o severskou tvorbu a pokud jste viděli více severských filmů bude vám to jasné. Kniha na mě působí více jako filmový scénář, který připomíná vyprávění z pohledu třetí osoby. Každopádně bych tuto knihu nezhazoval do průměru, což potvrzuje i to, že se stala bestsellerem. Vyprávění většinou dokáže udržet napětí v celém ději, rozuzlení také vydrží až dokonce, což je fajn. Ano, konec se dal ještě vybrousit, je hektický a je to hodně cítit, ale čte se to skvěle a ve které knize nenajdete drobné chybičky nebo detaily? Rozhodně najdete průměrovější díla. Poctivé 4 hvězdy.

Knihomolka506
20.10.2021 3 z 5

Příběh mě moc nezaujal....

Prochajdaa
12.08.2021 5 z 5

Knížka byla zajímavá, konec pro mě překvapivý. Nenudila, určitě doporučuji.

Lucc93
22.07.2021 3 z 5

Od této knihy jsem očekávala hodně a moc se na ní těšila. Když se mi konečně dostala do rukou a já se pročetla do poloviny příběhu, překvapilo mě, jak je kniha jiná, než jsem čekala. Strašně zvláštní příběh, upřímně ani nevím, co k tomu říct. Napjatá jsem byla hlavně na začátku, později už tolik ne. Trošku mě to zklamalo. Konec otevřený.

Bedřich63
04.06.2021 4 z 5

Autor pojal vyprávění příběhu docela nezvyklým způsobem a také příběh samotný vybočuje z řady běžných detektivek, kam je tato kniha řazena. Mě tato kniha zaujala.
Co bych snad mohl vytknout je to, že první dvě třetiny knihy plynuly poklidně a vše bylo detailně popsáno, no a pak závěr, kdy Daniel pátral ve Švédsku, byl odvyprávěn tak nějak zrychleně. Jako kdyby měl autor nějaký limit počtu stránek této knihy.
Už dříve jsem od tohoto spisovatele přečetl tři díly Lva Děmidova a ty se mi také líbily.

eiramka
24.01.2021 4 z 5

Velmi dobře napsaný příběh, do kterého jsem se mohla ponořit a zapomenout na svět okolo. Vše začne telefonátem, kdy otec zavolá dospělému synovi, že jeho matka není psychicky v pořádku. Rodiče se odstěhovali do Švédska, odkud matka pochází. Několik měsíců se neviděli - a během těchto několika měsíců se odehrálo něco, co zcela změní osud všech členů rodiny. Syn se musí rozhodnout, komu uvěřit. Jak dobře zná své rodiče a jaká tajemství se vynoří z hlubin minulosti? Co je pravda a co výtvor chorého mozku? Knihu mohu doporučit, pokud hledáte napínavý , poutavý příběh.

Sanny_happ
09.11.2020 3 z 5

Kniha se mi moc líbila :-)

Dagmar76
07.08.2020 3 z 5