Fangirl

Fangirl https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225809/bmid_fangirl-9v7-225809.jpg 4 1291 292

Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji. Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet. Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Fangirl , 2013

SknihouVrukách
29.10.2017 3 z 5

Očakávala som viac. V kniha bolo strašne málo akcie. V prvej polovici sa nič nedialo.

FlakeWhite
23.10.2017 5 z 5

Vtipná, originální kniha. Hlavní postava Cath je rozhodně originál mezi dnešními young adult hrdiny. Vřele doporučuji.

Fenris
21.10.2017 4 z 5

Krásné čtení na dlouhou volnou chvíli. Autorčin styl psaní je velice čtivý, postavy vás pobaví, ale i zaujmou.
A je to i odpočinkové, dle mého názoru, by se kniha obešla bez pár stránek a stejně by nic neztratila. Za to asi hvězda dolů, jinak nemám, co vytknout.

Linda007
30.09.2017 5 z 5

Člověk se do toho hezky začte, je to takové milé.

Bookberry
01.09.2017 5 z 5

Děj knihy, styl psaní a autorčiny nedokonalé postavy se mi velice líbily. Zpočátku jsem četla úryvky se Simonem Snowem, ale šlo o kouzelníky, a proto mi to přišlo jak o Harrym Potterovi. V těchto úryvcích jsem se však začala brzy ztrácet, a tak jsem je začala přeskakovat. Napříč tomu mi přišla kniha velice originální a zajímavá, zvlášť když jsem se pak dozvěděla o knize Nedej se.

nani_nka
23.08.2017 4 z 5

Väčšinou každý začal od Rowell s touto knihou a až potom si prečítal jej ďalšiu Nedej se. U mňa to bolo naopak, čo bolo asi dobré, lebo narozdiel od iných, ma časti kde hlavná hrdinka písala fanfikciu o čarodejníkovi Simonovi (a hlavne Bazovi) nenudili a nepreskakovala som ich. Čiže ak ste od Rowell ešte nič nečítali, určite odporúčam začať s Nedej se a až potom prejsť na Fangirl. Na Fangirl sa mi páčilo to, že žiadna postava nie je prikrášlená ako to väčšinou v knihách býva. Hlavný hrdina je väčšinou opísaný v knihách ako brutálny sexoš, zatiaľ čo tu je to obyčajný chalan, ktorý už začína mať lisiny a vrásky na čele :D A ani Cath nie je taká tá typická hrdinka, ktorá si myslí, že je škaredá, ale všetci naokolo si myslia, že je prenádherná. Naopak je to príjemné dievča so svojimi plusami i mínusami. Knižka je taká milá, oddychová, popisujúca život Cath po príchode na vysokú školu. Či už ide o prvú lásku, nezhody s dvojčaťom, znovunavrátenie mamy, psychické problémy jej otca či jej problém socializovať sa.

AnnaAm
15.08.2017 odpad!

Tak čím mám začať? Mňa knižka vobec nezaujala. Príbeh bol vlastne uplne o ničom, a po dočítaní ani neviem čo som čítala. Zo začiatku som sa nevedela ani začítať, keď sa to nejakým zázrakom podarilo tak ma v čítaní rušili fanfikcie. Neviem prečo autorka mala potrebu tam fanfikcie dodávať ale za mna to narušilo súdržnosť celej knihy. Boli tam úplne zbytočné. Hlavne tie dvojstránkové. Myslela som, že keď je kniha o dvojčatách hlavné hrdinky budú dve. Mýlila som sa. Všetko sa točí len okolo Cath, ktorá mi vobec neprirástla k srdcu. Je psychicky narušený človek, ktorý by mal brať prášky, alebo sa aspoň liečiť. Prišla mi ako naivná káča, ktorá si myslí, že sa svet točí len okolo nej. Knižku som len s tažkosťami dočítala. Uričite knižku nedoporučujem niekomu, kto od kníh niečo očakáva, nieje to ani pohodové čítanie, ani nič odpočinkové. Len sa každou stránkou modlíte nech už skončí.

Barča 008
09.08.2017 5 z 5

Sakra, jak to, že jsem se do ní nepustila už dřív?! :o Je to jedním slovem paráda! :3

JmenujiSeZuzla
07.08.2017 3 z 5

Knížku jsem dočetla, ale stejně na ni nemám nějaký ustálený názor. U začátku jsem byla zklamaná, že je to nic moc, dál se mi začala víc a víc líbit, ale nakonec jsem opět došla k názoru, že je to typická holčičí knížka s modernějším kontextem. Svým způsobem jsem také fangirl a slyšela jsem o knize docela dost i přesto si nemyslím, že by kniha udělala díru do světa. Pokud je ale také někdo fangirl, může ocenit sitauce podobné těm z knihy. Leviho jsem upřímně odhadla hned na prvních stranách jeho objevení.Možná bych ocenila i pokračování bez Simona Snowa, protože ten mi paradoxně na knize vadil asi nejvíc (Nedej se od autorky si tedy rozhodně nepřečtu).

katallinka
31.07.2017 5 z 5

Ke knížce jsem přistupovala s obavami, že to bude přeslazený dívčí románek. Ale... i já jsem naprosto propadla kouzlu knížek Rainbow Rowell. Nemohla jsem se ani na chvilku odtrhnout od čtení. Samozřejmě pasáže se Simonem byly nudnější než celkový příběh, ale myslím si, že do knížky bezpochyby patřily a bez nich v kniha ztratila své kouzlo.

notsohappyanny
24.07.2017 5 z 5

Hezká, ale pasáže se Simonem mě moc nebavily. Dále mi na knize vadilo i občasné (ehm, ,,občasné") chování Cath, které bylo velmi nepříjemné - jako například to, že několik dní jedla jen müsli tyčinky, protože se bála jít do jídelny. (ano, beru vpotaz to, že má úzkosti, já je mám taky, ale fakt bych nevydržela celé dny jíst jen müsli tyčinky)
Jinak mám moc ráda Leviho - velmi sympatický a i celkem reálný kluk, čehož jsem si vážila. Reagan byla prostě úžasná a Wren byla na facku.

Niky034
24.07.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jen pasáže se Simonem bych vynechala.

SBH
16.07.2017 4 z 5

Kniha patří dle anotace do sekce puberťácké romantiky, a vzato po povrchu příběh zjednodušenému hodnocení odpovídá. A posléze v několika serpentinách autorka vybere zatáčky s přehledem a bravurou, například v popisu otce trpícího bipolární poruchou. Wren bych vzkázala, že její otec se pro nemoc rozhodl zhruba stejně jako jiní lidé pro chřipku či cukrovku. Je to NEMOC, proboha, nikoli otázka pevné vůle. Vztah mezi hrdinkou a nezodpovědnou matkou směřuje ke sladkobolnému vyústění, jehož je nakonec čtenář ušetřen. Stejně elegantní řešení dostane spor se zlodějem nápadů. Takže jediným záporem příběhu je pro mě relativní neuzavřenost hlavní osy příběhy, a to tvorby slavné fanfikce. Uměleckou lidovou tvořivost v domýšlení závěrů nemám úplně v oblibě.
Za překlad bych strhla víc hvězdiček než pouze jednu, ale nechci poškodit autorku, což už udělala paní Kunová. Úsloví přeložená z angličtiny doslovně jsou školáckou chybou. Některé věty kvůli chybným tvarům zájmen a sloves ztrácejí smysluplnost.
Celkově se mi však kniha líbila a nebyla zdaleka tak hloupá, jak se jevila z anotace.

Kate338
16.07.2017 3 z 5

Nevím ale fanfikce mi nějak k srdci nepřirostly a ano ty povídky jsem po nějaké době přeskakovala protože jsem se nedokázala do nich začíst. Příběh jinak takový byl celkem zajímavý a hlavní hrdinka Cath mi byla i v mnohém sympatická a byla takovým i vlastně osvěžením po všech těch sebevědomých hrdinkách se kterými jsem chtěla být tajně nejlepší kamarádka :) Nejoblíbenější postavou byl ale Levi a pasáže s ním a Cath jsem četla nejraději :) Čekala jsem že se příběh bude ale víc rozvíjet a posouvat. Myslím že knížka mohla být i podstatně kratší. Před pár lety by se mi asi líbila více, než dnes kdy jsem už starší.

Sunday
16.07.2017 5 z 5

Simon
Dočetl jsem Fangirl, odložil knihu vedle sebe na postel a chvilku jen tak koukal do prázdna a nechával to v sobě doznít.... S některými knihami to tak mám. Vy taky?
Pak se můj pohled stočil doprava, na Baze. Klidně spal v mých poduškách, čelo na mém rameni, jeho klidný dech mi lehtal nadloktí...
A byl ve spánku TAK krásný!
(Děkuju, Cath)

Alysa
14.07.2017 1 z 5

Možná jsem na hodnocení knihy již stará, ale odhaduji, že by se mi nelíbila ani několik let zpátky.

Scházela mi zápletka, postavy byly otravné a části o Simonovi mě nebavily už vůbec. Čekala jsem alespoň zajímavý závěr, ale ani ten v knize není.

MartinkaSl
13.07.2017 4 z 5

Ke knize jsem měla předsudky, že to bude typická teen knížka. Ale mile mě překvapila.
Cath mi okamžitě přirostla k srdci oproti Wren, kterou jsem nemusela.
Levi, to je prostě srdíčko. Hned, jak ho Cather spatřila, tak jsem se do něj zamilovala! A v průběhu knihy se mi to neustále jen potvrzovalo.

michaela669
26.06.2017 2 z 5

Oddechový romantický příběh. Chyběla tomu nějaká zápletka. Něco co by mě donutilo zadržet dech a číst dál a dál. Knihu jsem četla v angličtině a byla velmi lehká a čtivá.
Až na Leviho mi všechny postavy byly docela nesympatické. Pouze ukázky Baze a Simona pro mě byly zajímavé. Carry on se mi tedy líbilo o hodně víc.

kofina
21.06.2017 4 z 5

Četla jsem v angličtině, to pak knize leccos prominete. Příběh je milý a nevinný, stejný pocit jsem měla i z Eleanor & Park. :-) Každopádně Cath mě občas dráždila svojí "přehnaností", koukala jsem na ní podobně jako Reagan - jako na beznadějný případ, kterému musíte pomoct. Minus jedna hvězda za vsuvky se Simonem Snowem - nuda nuda nudaaa.

surynas
18.06.2017 4 z 5

Cath mi neskutečně přirostla k srdci. Všechny postavy byly tak reálné až to bylo neuvěřitelné. Miluju je všechny! Tohle je rozhodně nejlepší kniha od R. R . Každopádně chci aby byla Cath moje spolubydlící na vejšce, myslím že bychom si rozuměli.... :-D