Evžen Oněgin / Евгений Онегин

Evžen Oněgin / Евгений Онегин https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284/bmid_evzen-onegin-EGW-284.png 4 1341 142

Klasické dílo světové literatury. Veršovaný román klasika ruské literatury podává obraz života a mravů vyšší a střední ruské společnosti ve městě a na venkově v 1. polovině 19. století.

Literatura světová Romány Poezie
Vydáno: , Romeo

Евгений Онегин (Jevgenij Oněgin) , 1833

jolii
23.06.2016 5 z 5

Jedu ve vlaku. Naproti sedí omladina, asi 4 osoby. Posílají si mezi sebou a popíjí lahev Puschkina. Tu jeden povídá: "Vole, puškin, puškin , to mě něco připomíná". Další se diví, jim to nepřipomíná nic. Tak říkám: "A co takhle Alexandr Sergejevič Puškin, Evžen Oněgin, dopis Táně, Já píši vám - co mohu více ...?" "Ty vole, no nemáme to nakonec k maturitě?"
V duchu jásám, lámat hůl nad naší mládeži budu jindy.

Damato
07.06.2016 5 z 5

Kdysi - v mládí, ve svých 12-14 letech , jsem milovala operního zpěváka Reného Tučka a díky němu viděla a slyšela Evžena Oněgina mnohokrát a mnohokrát - a neměla jsem vůbec ráda Taťánu - protože jsem ji záviděla, že ji ve finále Oněgin klidně miluje. Nedávno jsem znovu otevřela stránky této knížky a moje srdéčko zaplesalo - vzpomínala jsem, jak se v mém pokojíčku "třískal" plakát Tučka a vedle něj Bee Gees - no rozervanost vidět na první pohled. Možná i proto mi byl a je Oněgin tak blízký. Je to nádherné, napínavé, prostě krásné čtení.

Unormalgirl
02.03.2016 5 z 5

Hodně dobrá kniha, i když není úplně lehká na čtení. Nečte se zrovna jedním dechem, ale člověk se k ní rád vrátí.
No, občas mi prostě vadilo, že Puškin vždycky v té nejnapínavější prostě začal popisovat všechno kolem kromě toho, na co snad každý čeká.
Konec byl docela smutny, ale myslím si, že to Oněginovi patří. :D

TinaFr
27.02.2016 5 z 5

Velice kvalitní kniha, ke které se ráda vracím. Pokládám jí za jeden z vrcholů romantistické (kterým samozřejmě je) literatury, velice dobře a rychle se čte, děj je poutavý.

Limboračka
23.01.2016 1 z 5

Už to znovu nechci číst...

fremundice
10.01.2016 4 z 5

Četla jsem jako knihu k maturitě. Není lehké číst epický příběh ve verších, zvláště, když Puškin tak rád odbíhá od tématu. Asi by mě to nebavilo, kdyby nebyl Oněgin sám tak úžasný, vůbec se Taťáně nedivím. Mor na toho, kdo ho nazývá zbytečným člověkem.

Pavluška33
06.01.2016

Ona chce jeho, on nechce jí.
On chce jí a ona nechce jeho.
...a mezitím se hooodně tancuje.
Pro mě jednoznačný vrchol ruského romantismu. Tolik vášně, kolik je v téhle knize, aby člověk pohledal.

Ajrad1981
01.01.2016 4 z 5

První části se mi zdály dost zdlouhavé a o ničem, ale jakmile začal samotný příběh, stálo to za to. Hlavně popis souboje byl neskutečný, až mě mrazilo. A to jednoznačně preferuji prózu! V celkovém hodnocení by to asi dosáhlo na tři hvězdičky, ale nejde míchat jablka s hruškami a prózu s poezií, a jako poezii tomu dám hvězdičky čtyři :-)

Babsie
03.12.2015 1 z 5

Psáno neskutečně nudně, neustálé odbíhání od tématu. Přiběh by se mi asi líbil, kdyby byl podán jinak, tohle se nedalo číst.

Barus23
21.10.2015

Moje srdeční záležitost. A naštěstí pro mě... téma mé maturitní zkoušky :-)

Páájí
01.10.2015 5 z 5

Naprosto úchvatná poezie!

Schullerka
09.09.2015 5 z 5

Ať tak či onak, škoda chvilek
jež neprožívá, necítí,
milenec, básník, smutný snílek,
nejbližším druhem zabitý.

Některé části knihy byly naprosto boží. :) Puškin nezklamal, chtěla jsem si Oněgina přečíst už dlouho, ale nakonec mě k tomu dokopala povinná četba k maturitě. Rozhodně si Oněgina za pár let přečtu znovu.

Četla jsem vydání z roku 1966 v překladu od Olgy Maškové. Takže jsem se nedočkala známého - Já píši vám, co mohu více... ale překlad, který jsem četla se mi opravdu líbil a některé pasáže, které se mi líbili jsem si prostě musela přepsat do sešitu. :)

janasim
21.08.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Od prvního přečtení jsem ji četla snad každý rok. Vždycky na podzim, to na mě nejvíc působila.

JeKa
01.07.2015 4 z 5

Velmi zajímavá poéma o nenaplněných nadějích. Za nejlepší považuji autorské glosy a kontrast poetična s cynickým jazykem nadhledu.

nakavusterezou
13.06.2015 3 z 5

Knihu jsem bohužel nedočetla až do konce, jelikož poezie není můj šálek čaje. Děj mě ale rozhodně zaujal, když jsem byla na divadelním představení E. Oněgina. To mě také dovedlo k tomu, abych si dílo i přečetla, ale bohužel ... Proto dávám 3 hvězdičky.

Naoki-Keiko
30.05.2015 5 z 5

Osobně se mi to moc líbilo, škoda jen, že ostatním puberťákům toto dílo nemůže přejít přes jazyk. Nechápu, za mě plný počet bodů.

Daniel.95
05.03.2015 2 z 5

Musel jsem se hodně přemáhat abych to vůbec dočetl.

Erudite
15.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a i když jsem znala konec, úplně mě uchvátila. Miluju schopnost A.S.Puškina udělat z knihy skvost, který člověka ještě k tomu všemu úplně pohltí do děje.
Pět hvězdiček pro nešťastnou Taťánu a znuděného Evžena.

Thereza
21.01.2015 3 z 5

Skvěle podaný filozofický román, který s vtipnou nadsázkou a lehkostí popisuje přirozenost člověka, tragiku žití, rozmarů a lidské pýchy. Puškin si tady dělá srandu snad ze všech postav i sám ze sebe - to mi bylo velmi milé. Nižší míru kritiky použil snad jen u Taťjány, jediného silného a nekomického charakteru. Kompozice veršů a užití slov je podle mě mistrovské, smekám.

Aingeal
31.12.2014 4 z 5

Začátkem jsem se trochu prokousávala, ale pak mě to chytlo. Krásné, dojemné dílo; na konci jsem litovala Oněgina i Táňu, jelikož se pořád milovali, ale čest zvítězila. Smutné, ovšem poučné.

19. století ruská literatura dvojjazyčná vydání

Alexandr Sergejevič Puškin