Synové člověka

Synové člověka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380670/bmid_synove-cloveka-TUQ-380670.jpg 3 95 36

Erlendur série

V centru Reykjavíku je nalezen brutálně zavražděný penzionovaný učitel. Téměř ve stejnou dobu spáchá jeden z jeho bývalých žáků v psychiatrické klinice sebevraždu. Bratr sebevraha zjistí jako první, že oba dva případy mají souvislost. To už jde o případy inspektora Erlendura a jeho kolegy z kriminálky Reykjavík...

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Synir duftsins , 1997

eiramka
28.12.2019 3 z 5

Trochu rozporuplné pocity. Za klad považuji, že děj je celkem přehledný, postav není mnoho a tak se dají dobře sledovat a zápletka je zajímavá. Na druhou stranu ovšem mi jednání některých postav připadalo přitažené za vlasy (i když jistě, je to detektivka a ne psychologický román). A ten konec...Dočetla jsem do konce, ale k přečtení dalších dílů se už přemlouvat nebudu.

šipek
11.11.2019 4 z 5

Tak klidné pohodové čtení s určitě zajímavým a nevšedním příběhem. Na styl psaní jsem si chvilku musel zvyknout, ale potom v pohodě. Je zajímavé a nevšední, že si na Islandu všichni tykají. Závěr knihy dost nečekaný, spíše spadá do oblasti sci-fi jak do žánru detektivního.

Vilma232
18.10.2019 4 z 5

Můj "první Erlendur". Proti jiným detektivkám z Islandu výrazně klidnější. Velmi zajímavý pohled na sociální podmínky na Islandu v určitém období. Závěr je spíš z oblasti sci-fi.

DavidKeller
18.10.2019 3 z 5

Kniha která přiběhem moc nepřekvapí, myslel jsem že autor má na víc..no neni každy den posviceni..určitě s nim ale nekončim :)

jasmína
13.10.2019 5 z 5

Pan spisovatel je pro mě vždy záruka kvality.

Líbí se mi, že zde panuje "poklid" oproti některým jiným severským autorům..

astra3
12.10.2019 5 z 5

Splnila má očekávání. Moje první zkušenost s autorem. Určitě si přečtu další.

konicekbily
08.10.2019 4 z 5

Konečně víme, jak tato islandská série začíná. Pomaloučký rozjezd, dvě nejasné sebevraždy s vyšetřováním hodně nudném-nemastném, seznámení se s hlavními hrdiny-vyšetřovateli a to vše v poklidném autorově stylu. A z této islandské idylky dokázal vykřesat nečekaný závěr - pro nás, kteří jsme to vydrželi a dočetli!

alzbeta4340
18.08.2019 4 z 5

O Erlendurovi jsem četla už několikrát, styl autora mi opravdu sedí. Všechny jeho knihy se mi opravdu líbí. Hlavně oceňuji určitou věcnost a realističnost. Proto je dobře, že tento první díl u nás vyšel až nyní. Všechno ubíhá jako obvykle, ale ten konec... Autor hodně popustil otěže své fantazii.

Lenka.Vílka
19.07.2019 5 z 5

Na tuhle sérii jsem se moc těšila. Trpělivě jsem si počkala, až konečně vyjde její první díl. To čekání ale za to stálo.

Je to taková klidná detektivka. Žádný krvák. Pořád jenom je to kniha dvacet let stará, takže to berte v potaz. Věci z minulosti starého člověka, byly logicky haló v té době, dnes už ne. Takže jdeme i hodně do minulosti. A kdo o Islandu nevěděl nic, tady se tím pádem jemně nastíní co a jak.

Takže...dva příběhy. Jedna vražda, starý učitel, jedna sebevražda, muž z ústavu. Každému, kdo už někdy četl byť jedinou detektivky, je jasné, že to má něco společného (navíc když je obojí v anotaci, nevyplave to během knihy). Jenom jde o zjištění co a kdy se to v knize rozsekne. Brr...

Jenom jsem si musela zvyknout na ta jména. Z těch čárek ve jménech jsem byla nejdřív trochu nesvá, ale je dobře, že to tak nechali (viz moje oblíbená Sarah, která je převážně Sára). Stejně jako to nevykání.

Trochu mě mrzelo, že se autor víc věnoval Pálmimu a jeho soukromému pátrání než pátrání Erlendura (ale ono to smysl dává, protože si čtenář skládá informace z jedné linky dohromady, k té druhé). No, ale co, mám před sebou dost knih, bude na to ještě čas. Ale udělala jsem si ohledně něj trochu obrázek za základě toho s dcerou. K téhle sérii se neobrátím zády. A k raznému Erlendurovi už vůbec ne.

Konec sice spíš jako ze scifi než z detektivky, ale co už...v ten moment mi začal dávat smysl ten název alespoň.

Autor mi sednul i po stylistické stránce. Píše moc dobře. Text je jemný a nenásilný. Dokázala jsem se vcítit do těch špatných vzpomínek na komplikovanou minulosti bratrů. Taky popis všeho, ten mě dokonale přenesl na místo.

Co mě zklamalo, byla ale kniha jako věc samotná. Jsem třetí maximálně čtvrtý člověk, který jí četl. Vlastně nemá tolik stran, ale je strašně tlustá a těžká, protože stránky (použitý papír) jsou strašně tlusté. To jsem u knihy ještě neviděla. Takže se blbě držela a nešla pořádně rozevřít. Chudák ten, kdo jí četl jako úplně první :(

zazvorka
14.07.2019 5 z 5

Moje oblíbená série, jako vždy - bezva čtení.

Alli005
01.07.2019 3 z 5

Přestože knížka vyšla v ČR až nyní, je dle informací první ze série o Erlendurovi.
Příběh je zajímavý, čtivý, ale hlavní postava celé série Erlendur toho v této knížce nevyšetřil, oproti dalším dílům série, nebo jsem aspoň měla takový pocit :-)

Schonecke69
05.05.2019 5 z 5

Precizní, skvěle napsaná detektivka. Tentokrát přináší téma klonování lidí.Takže autor zabrousul do sci-fi žánru.

PPardinio
12.04.2019 4 z 5

Dle mého názoru se zde autor oproti jeho jiným knížkám docela překonává. Děj má dobrý spád a vše je velmi dobře čtivé. Veliký důraz je kladen na Palmího, což mi nevadí, jelikož Erlendur působí již trochu vyhořele. Děj působí uvěřitelně, ale na konci se to opět trochu zadrhne a při rozuzlení příběhu jsem si lehce klepal na čelo. Autor nám zde chtěl naservírovat něco šokujícího, ale dle mého měl zůstat u falešného oleje z tresčích jater a testovaní na studentech, kteří to již před aplikováním léků neměli v životě snadné. Přemýšlel jsem dokonce, že dám 3*, ale přeci jen nebudu tak přísný. Myslím si tedy, že knížka se mohla obejít bez albínka, podzemní laborky, korejského ohmatávače a objevených plánů domu (vždy na poslední chvíli).

Radek2107
29.03.2019 4 z 5

Myslím, že to je pátá kniha, kterou jsem od Arnaldura přečetl. A musím napsat, že se mi četla nejlépe, měla spád a rozhodně nenudila. Navíc nezvyklé islandské reálie, jazykolomná jména osob i míst. Jasně, není to Carter, ale i tak s klidem dávám 85%.

Simstr
18.03.2019 5 z 5

Líbila se mi knížka moc. Přečetla jsem skoro na jeden zátah. Miluju Island, je to moje srdcovka :-) Autor píše povídkově, příjemně a nenásilně. Doporučuji :-)

astroweb
07.02.2019 4 z 5

Mám tohoto autora velmi rád, líbí se mi jeho vypravěčský styl, islandské reálie, ovšem i příběhy.

Island islandská literatura severská krimi islandské detektivky

Arnaldur Indriðason
islandská, 1961