Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35973/bmid_emma-jzq-35973.jpg 4 1525 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)

Emma , 1815

wiix
01.06.2015 3 z 5

Austenová má už aj lepšie diela. Aj keď možno na mňa vplýva fakt, že je to posledná kniha v poradí od nej a niektoré frázy a vety, ktoré sa opakujú, lebo to inak nejde, chápem; ma začali nudiť. Ktovie.

Kalina
26.05.2015 5 z 5

Kniha od začátku s předvídatelným koncem, ale velice pěkně zpracovaná.

Janea777
24.05.2015 5 z 5

Naprostý skvost. Čím jsem starší, tím více oceňuji autorčinu nerozvláčnost. Každá věta, každé slovo má své místo a na pár stranách Austinová stačí hezky vystihnout charakter postav, některé společensko-ekonomické souvislosti a zároveň i pobavit. Samozřejmě s notnou dávkou napínavé romance.

kklepkaa
06.05.2015 3 z 5

Emma mě do jisté míry zklamala. Spousta pasáží mě vyloženě nudila a pak se vše vyřešilo během pár stránek. Není to špatné čtení a postavy jsou opět zajímavě vykresleny jako v jiných románech Austenové... ale rozhodně to bylo slabší než Pýcha a předsudek či Rozum a cit. Příběh sám o sobě je opravdu krásný, jen místy příliš rozvleklý. Postava Emmy mě ze začátku hodně štvala, pak se mé mínění celkem zlepšilo, ale stejnak to nestačilo k tomu, abych si ji oblíbila třeba jako postavu Lizy. Rozhodně to ale stojí za přečtení.

cukrovka
11.04.2015 3 z 5

Přelouskala jsem ji jenom proto, že se jedná o klasiku. Tato kniha mi nesedla, byla na můj vkus moc zdlouhavá. Nechci ji ale úplně odsuzovat. Určitě má svůj okruh čtenářů.

Lily28
02.04.2015 5 z 5

Nečakane poučné čítanie.

Maya.K.
17.02.2015 2 z 5

Bohužel tato kniha mě nezaujala, přišla mi zdlouhavá, přestože ostatní knihy od autorky jsou úžasné, Emma se pro mě stala knihou, kterou už si znovu nechci číst.

tynahof
15.02.2015 5 z 5

I když je kniha poněkud obsáhlejší a některé typy lidí by mohlo unavovat přílišné detailní popisy každodenních činností anglické společnosti, přesto mě osobně nejvíce pobavily nečekané zvraty. Už už máte pocit, že se Harriet zalíbí panu Eltonovi, Franku Churcillovi,..a hned je vše jinak. Samozřejmě nejvíce otravnými postavami je sám pán Woodhouse a paní Batesová, jenž svými detailními myšlenkami člověka poněkud vytáčí, ale samozřejmě je to dobrý způsob humorného obohacení románu. I samotná Emma Woodhousová nakonec poznala, že ne vše v životě vychází podle jejího mínění, a že nelze spojit do svazku manželského jen tak kohokoliv :).

Thanyss
20.01.2015 2 z 5

Přivažte mě ke kůlu a upalte, protože se budu rouhat!

Emma je bezesporu tou nejnudnější knihou, jakou jsem do této doby měla tu smůlu číst. Naprosto nezáživný děj v kombinaci s protivnými postavami mi velmi často připravoval nepříjemnou četbu. Dočetla jsem to jen proto, že nemám ve zvyku nechávat knížky nedočtené.

Emma měla být na tehdejší dobu revoluční hlavní hrdinka, ale vyšla z ní do sebe zahleděná, arogantní slečinka s hromadou předsudků a přesvědčením o vlastní neomylnosti, která ráda strká noc do lidských vztahů. Horší už snad byl jen její hypochondrický otec se svým neustálým fňukáním, jež mi místy vážně lezl na nervy. Mít takového otce, vyhlídnu si v Hartfieldu nějaký pěkný dub a oběsím se na něm.

Pokud pominu nesympatické postavy v čele s Emmou, jejím otcem, arogantní a omezenou paní Eltonovou, stejně jako upovídanou slečnou Batesovou, potom děj je velmi snadno předvídatelný a nezáživný. Už po několika stranách mi bylo naprosto jasné, koho si drahá Emma na konci vezme.

Jedna hvězda za to, že si i tak paní Austen udržela hezký styl psaní. Druhá hvězda z čistého soucitu. Jdu se polít benzínem, abych vám to upalování usnadnila...

marli58
08.01.2015 2 z 5

Už jsem byla hluboko za půlkou a pořád se nic zvláštního nedělo,dlouhé věty o ničem. V poslední třetině dostal příběh konečně spád....))) Znovu bych to nečetla.

Raszkulce
20.11.2014 4 z 5

Knížka se čte jedním dechem a příběh o Emmě, která asi vždycky domýšlí úplné opaky věcí, které nemají se skutečností nic společného mě pobavil ;) A postavy věčného hypochondra pana Woodhouse a štěbetalky slečny Batesové dodávají knížce větší nadhled a komičnost! Doporučuji ;)

adorjas
19.10.2014 5 z 5

Malá dohadzovačka Emma :) Len jedno ma mrzí, že kvôli filmovej predlohe, si už navždy budem Emmu predstavovať ako Gwyneth (a tú ja veľmi nerada).

Blančitos
26.08.2014 5 z 5

Jane Austen nezklamala. :) Krásný příběh, i když Pýchu a předsudek budu mít nejspíš od ní pořád nejraději. :)

ivzu77
14.08.2014 5 z 5

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

adulik23
13.08.2014 5 z 5

zatiaľ najlepšia knižka akú som od Austenovej čítala, hlavná hrdinka mi bola nesmierne sympatická, veľmi som sa bavila nad jej dohadzovačskými praktikami, ktoré aj tak nikdy nevyšli :)

Cacolinka
30.07.2014 5 z 5

Musím říct, že mě osobně se pan Knightley zamlouvá ještě víc než pan Darcy. (No jo, ale kdyby se i ten Darcy v reálném životě nějaký našel, tak bych taky neodmítla..:D)

DennieForbes
23.07.2014

Nejdřív jsem se naprosto nemohla překousat před začátek. Zdálo se mi, že jsem si musela splést knihu, že tohle není román Jane Austen.
Emma se úplně vymyká ostatním hrdinkám. Zpočátku mi to vadilo, ale pak mi i Emma přirostla k srdci.
Paní Eltonová mi tedy drásala nervy po celou dobu :D
Každopádně velmi kvalitní kniha!

Lodja
19.07.2014 5 z 5

Už předtím jsem viděla BBC seriál (který je mimochodem naprosto skvělý), což je trošku švindl. Ale i tak jsem si Emmu strašně užila. S definitivní platností, ona je moje nejoblíbenější austenovská hrdinka, protože, no, možná se v ní trošku vidím. Sice jsem si celou dobu přála, aby se vzali s Frankem, ale na druhou stranu, i ten Knightley je sympaťák. Zkrátka a dobře, příběh na čtyři hvězdy, ale titulní hrdinka asi tak na deset hvězd. Určitě se k této knížce ještě vrátím.

Marisa
17.07.2014 5 z 5

Knihu mám moc ráda. I když je trošku zdlouhavá, je moc krásná. Viděla jsem i seriál od BBC v anglickém a slovenském jazyce, samozřejmě mám i DVD :)

LenysekC
14.07.2014 5 z 5

Sedla mi ze všech Austenovek asi nejvíc, nevím proč... Právě na těch dlouhých dialozích (nebo spíš vlastně monolozích) je krásně zachycena autorčina schopnost ironie a vykreslena povrchnost postav. Pecka.