Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35973/emma-fuV-35973.jpeg 4.11104
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

Emma, 1815

Kniha Emma

Lucy2211
dnes

Jane Austenová je jedna z nejznámějších spisovatelek na světě a dodnes má mnoho fanoušků, mezi které se hrdě řadím i já. Je to má vůbec nejoblíbenější autorka a Emma je má nejoblíbenější hrdinka. Když se vysloví jméno této autorky, asi si mnozí z nás vybaví jako první její nejvíc úspěšné romány - Pýchu a předsudek a Rozum a cit, ale já osobně si vždy vybavím jako první její román Emma.
Ke všem knihám Jane Austenové se každoročně vracím a nejinak tomu bude i letos.
Kdybych měla poskládat svůj pomyslný žebříček TOP tří knih Jane Austenové, byly by to tyto:
1) Rozum a cit
2) Emma
3) Pýcha a předsudek

Emma se mi četla ze všech knih nejsnadněji, její hrdiny jsem si zamilovala - obzvláště pana Knightleyho. Celá atmosféra příběhu nádherně vykresluje aristokratickou společnost, milostné vztahy i příjemné venkovské prostředí. Pokud hledáte knihu, u které si odpočinete a máte rádi romantiku, tato kniha je pro vás jako stvořená. Moc doporučuji.

ElleNora

Kniha mě velice příjemně překvapila. Přečetla jsem v angličtině, na což můžu být hrdá, a zároveň jsem se tak nepotýkala se špatnými překlady.
Několikrát jsem byla překvapena nesčetnými oznámeními, jež všechny nebylo možné předvídat. Pro postavy byl výsledek tím nejlepším, co se mohlo stát.
Se zaujetím jsem sledovala růst Emmy po celou dobu. A přestože je Emma často za své chování kritizována, já jsem byla schopná si ji oblíbit pro její nefalšovanost, lásku k otci a snahu své chyby napravit.

Ronny97

Třetí kniha, kterou jsem od autorky četla. Bavit mě, narozdíl od prvních dvou, začala až od posledních 100 stran. Strašně mi vadila paní Eltonová a Harrietino ,,jézusmankote’’. Dočetla jsem jen proto, že jsem chtěla vědět, jak celý příběh dopadne. Přijde mi, že všechny autorčiny knihy jsou stále o tom samém...

SumýšIrena
06. dubnaodpad!

Dočetla jsem jenom díky Čtenářské výzvě. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická a postupem času mi začalo být úplně jedno, jak to dopadne...

LucyT

Moje úplně první kniha od Jane Austenové a nezklamala! Prvních 100 stran jsem musela přelouskat, neboť to nebyl můj šálek čaje, ale poté jsem se do toho tak moc zažrala, že jsem nemohla přestat a knihu za tři dny dočetla. Emma mi zprvu přišla jako nesympatická osoba, ale postupem času se měnila k lepšímu. A ten konec jsem popravdě vůbec nečekala, ale mile mě překvapil. Za mě rozhodně doporučuji!

Jara.v

Jane Austenová mě prostě baví. Další kniha, kterou jsem přečetla s nadšením. Příběh se trochu chvílemi táhne a jedna postava mi lezla na nervy, ale celkově mě to pobavilo a určitě si přečtu další příběh od skvělé Autstenové.

JanaDor

Předně musím pochválit obálku z nakladatelství Slovart. Je absolutně úžasná a já jsem zjistila, že Slovart vydalo již dvě knihy od této autorky a připravuje další. A co je nejlepší, všechny mají obálky v ladícím duchu a v knihovně vedle sebe budou knihy vypadat krásně. Mám veliké nutkání si všechny tyto výtisky koupit. Nejspíš si tu radost udělám.
Nejen obálka, ale i překlad je výborný. Autorka umí skvěle vystihnout a popsat charaktery postav. Jejich myšlenky, dojmy a chování. Až mě to překvapilo. Vůbec si nepamatuju, že Austinová má postavy tak perfektně propracované a vykreslené. Proto obdivuji i překlad Kateřiny Hilské, který je lehký a přirozený vzhledem k tomu, že autorka žila v letech 1775 – 1817. Což si myslím, že je určitě náročné překládat knihy z té doby.
Mě se kniha moc líbila a velmi dobře se mi četla. Doporučuji.

pip11

Klasický příběh, který se mi ze začátku mírně táhl, ale po seznámení se s postavami to bylo příjemné. Kniha je v pomalejším tempu a důkladně propracovaná. Je to dobrý příběh, ale asi nesedne každému kvůli své ‚monotónnosti‘.