Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40384/bmid_egyptan-sinuhet-lUf-40384.jpg 5 5081 706

Waltariho nejslavnější román nám dává nahlédnout do složité a bouřlivé doby panování osmnácté dynastie egyptských faraónů, kdy došlo k neobvyklému pokusu o sociální a politickou reformu společnosti, jenž se v náboženské oblasti projevil jako zápas dvou bohů: boha starého pořádku Amona a boha lásky a míru Atona. Obraz těchto událostí je nanejvýš spolehlivý, historicky přesný, přitom však Egypťan Sinuhet rámec historického románu značně překračuje, takže v něm najdeme řadu paralel s naší současností (sám autor v jednom z rozhovorů prohlásil "psal jsem v historickém převleku"). V příběhu o životních osudech lékaře Sinuheta, plných zvratů, vítězství i proher, reagoval ve skutečnosti Waltari na vlastní prožitek válečného běsnění (kniha poprvé vyšla těsně po skončení druhé světové války) a vyjádřil v něm svůj humanismus a víru v nesmrtelnost základních lidských hodnot, jako je svoboda a tolerance. Vydání šesté, v Odeonu první.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Odeon

Sinuhet egyptiläinen , 1945

baryblueberry
29.08.2015 4 z 5

Kniha je naprosto úžasná, ale já měla problém se do ní začít. Přes všechno jsem se kousla a do četla ji. Nelituju. Člověk pozná plno zajímavostí ze starověkého Egypta, stylu života té doby a plno životních mouder.

darthvader77
23.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem, kdy četl a kterou číst, kdy budu. Vynikající nahlednutí do starověkých dějin, o které tu tolik nejde. Jde tu o spletitou životní cestu Egypťana, který poznává, že bohatí vždycky budou tyranizovat chudé, že pokusy spáchat dobro povedou jen k tomu, že napáchají zlo. A také, že většina věcí, kterým lidé věří, jsou jen lži. Tohle všechno se dovíte z Egypťana, který se svými postavami a výborným vyprávěním z úhlu pohledu Sinuheta diváka neskutečně dobře stáhne do děje. Kapitolou sám pro sebe je vynikající Kaptah, který působí jako komická figurka a rádce. Na mne tohle hodně zapůsobilo, některé scény jsou nezapomenutelné (Válka v Sýrii, pomsta na Nefernefernefer, smrt málého Thovta jeho matky). Člověk tu pochopí zkaženost lidí a nevyhnutelnost osudu, že problémy, kterým lidstvo dnes čelí nejsou problém současné, ale nikdy nekončící kruh, který se táhne od starověku. Tahle kniha je v povinné četbě zasloužené.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Egypťan Sinuhet byl svého času hit, na který se stály mnohahodinové fronty. Naštěstí jsem měl kámoše knihkupce, tak jsem frontu nestál. Ale zhltnul jsem to s týmž frenetickým zápalem jako všichni. Později jsem přečetl ještě pár dalších Waltariho románů a moje nadšení postupně poněkud opadlo. Ale při vzpomínce na tu vše prostupující posedlost Sinuhetem, na níž jsem byl cele účasten, nemůžu než dát pět hvězdiček.

TerezD
17.08.2015 5 z 5

Nadčasová kniha plná životních mouder, které by se daly krásně aplikovat na naší dobu...

rohlajda
03.08.2015 4 z 5

Ke knize jsem se poprvé dostala v rámci povinné četby a uchvátila mě. I po letech se k ní ráda vracím.

mončičáček
31.07.2015 4 z 5

Několikrát jsem ji odsunula na horší časy a dala přednost jiným, až jsem se konečně začetla a nechala se vtáhnout do starého Egypta. Byla to sice hodně dlouhá, ale zároveň moc zajímavá pouť životem jednoho člověka ve starověku a několik úryvků zůstane vypsaných :-)

Eli-Eli
23.07.2015 5 z 5

Ještě žádnou knihu jsem nečetla tak dlouho, ale když jsem přelouskala nezáživný začátek a Sinuhet dospěl, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Tahala jsem tuto osmisetstránkovou bichli všude, i na venčení se psem - no škoda každé půlhodinky, která mohla odhalit, jak pokračoval život lékaře Sinuheta i všech, kteří ho milovali, ať už ženy, otroci, či faraóni, a kterým přinesl smrt, aniž by si to přál. Bavilo mě jeho putování za poznáním po sousedních zemích v době volných mravů a krvavých bojů, stejně jako poutavé životní příběhy obyčejných lidí i faraónů doma ve Vesetu v době, kdy vše řídí bohové, a kdy "nikdo neví, co přinese zítřek".
A fakt jsem si užívala jazyka, resp. českého překladu. Stálo to za to! :)

linhi22
22.07.2015 5 z 5

S touhle knížkou jsem strávil hodně času, ale rozhodně toho nelituju, protože o to déle jsem mohl setrvat v podmanivé, úchvatné i hrůzostrašně době starého Egypta. Nejde o žádnou strhující akci ani plejádu překvapení - naopak, rozvážná řeč vypravěčova plyne zvolna a vyrovnaně, tak jako životodárný tok řeky Nil.

TaLu
21.07.2015 5 z 5

Knihu, která se celosvětově umísťuje na předních místech žebříčků, jsem přečetla kdysi na škole. A asi nikdy ji nebudu číst znovu. Ten kdo příběh prožil, nezapomene. Genialita autora je podle mne v tom, že skutečně čtenáře vtáhne do Egypta a do života hlavního hrdiny. Já jen četla a četla a četla, dokud jsem nedočetla. A dosud si pamatuji ten pocit zvláštního neskutečna, když jsem se zase rozhlédla kolem sebe. Málokterá kniha mne tak dlouho "neopustila" ani po svém dočtení. Myslím, že je v mnoha ohledech opravdu jedinečná a hlavně jedinečně napsaná.

kamibe
06.06.2015 5 z 5

K této knize jsem se dostala až v hluboké dospělosti a nadobro mne uchvátila. Patří ke knihám, které mi zůstávají v mysli napořád. Je mi jenom divé, jak jen je možné, že jsem se s ní setkala tak docela pozdě.

Sláča
17.05.2015 5 z 5

Skvělá klasika. Strávila jsem s ní 3 měsíce, strávila jsem 3 měsíce ve starém Egyptě. Po dlouhé době jsem se těšila z práce na večer, až uspím děti i manžela a ocitnu se ve starém Egyptě.... Doporučuji.

Stolda
12.05.2015 5 z 5

Sáhl jsem po ní, protože se najednou objevila doma- objemná kniha a v televizi zrovna nic nedávali...tak co s časem. A netušil jsem , že pro další dny bychom mohli televizi prodat a já budu závidět našim nezaměstnaným sousedům, kteří mají čas na čtení, zatímco já musím do práce- to mě od čtení této knihy v této chvíli velice zdržovalo. Pochopil jsem manželku, která, když má rozečtenou knihu se vším spěchá, jen aby vyšetřila čas. V tyto dny byl u nás klid, mír a oba jsme seděli nad svými knihami - já neprudil s fotbalem, manželka neprudila s Ulicí...... idyla. Děkuji ti Egypťane,

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Úžasný příběh o životě egyptského lékaře Sinuheta... o jeho prožitých dobrodružstvích, zklámáních, chvílích štěstí a láskách. Mika Waltari použil ve svém příběhu historická fakta, takže kniha působí velmi reálně a naplno vás vtáhne do doby starého Egypta. Kniha je velmi čtivá a jsou chvíle, kdy je velmi těžké se odtrhnout od čtení. I přes svou objemnost, jsem se u knihy ani na chvíli nenudila a naplno si to užívala. Nemohu jinak než doporučit.

Blekmun
03.05.2015 5 z 5

Hrubá a rozvláčna kniha, no už ju mám dvakrát za sebou. A nie naposledy. Keď spisoval život egyptského lekára, Waltari asi tak trochu dosť popisoval svoj život, všetky jeho vrcholy a pády nechal prežívať svoju hlavnú postavu. Knihu ako je táto môže napísať len niekto, kto už si v živote niečo preskákal. Zbytočné popisovať, treba si prečítať.

"Toto napísal Sinuhet, ktorý bol po celý život sám."

Nedesíte sa, že tiež raz niečo také budete musieť prehlásiť?

camillio
03.05.2015 4 z 5

Dobrá kniha s velmi hlubokou myšlenkou. Osobně mi ale nevyhovoval styl vyprávění - velká rozvleklost a opakování se. Několikrát jsem se musel nutit ji neodložit.

vladi8267
29.04.2015 5 z 5

Opravdu nádherná knížka. Měla jsem ji jako povinnou četbu, ale už po pár stránkách jsem ji jako povinnost přestala brát. Mám ráda starý Egypt a knížky o něm, ale tahle je opravdu ta z NEJ. :)

Dandy87
28.04.2015 5 z 5

Nádherná kniha!!!

Kelderek
26.04.2015 4 z 5

velice zajímavé, jediné co bych knize vytknul je velká délka a rozvláčnost ...

patas.burda
18.04.2015 5 z 5

Skutečně nevím co napsat, abych vyjádřil všechny své pocity z této knihy. Po celou dobu jsem žasl nad tímto dílem; skutečným uměleckým dílem, který patří k nesmrtelným památkám naší planety. Hluboce se před Mikou Waltarim klaním.

Daniel.95
18.04.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Hned po přečtení prvních stran vtáhne do děje a nepustí, velmi silný příběh, který donutí přemýšlet o životě. Za celou knihu sem se nenudil ani na jediné stránce. (Taky vás tak štvala Nefernefernefer ?) :D