Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145715/bmid_egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 5 5089 707

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Gabriellam
04.05.2012 5 z 5

Krásné, čtivé a poutavé. Moc jsem si to užila, celý příběh od začátku až do konce!

hkrat.sn
11.04.2012

kniha jenž se dá číst znova a znova prostě špica

anthea
04.04.2012 4 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila, jelikož mám ráda knihy ze starého Egypta a všichni ji tak vychvalovali. Bohužel mne tak nenadchla. Zajímavé to bylo, některé věci skoro neuvěřitelné a zarážející. Ale pro mne to bylo moc tragické, bylo tam moc mrtvých, moc krutosti, surovosti, mocichtivosti atd. Je mi jasné, že to je obrázek toho, jak se doopravdy tenkrát žilo, ale radši mám, když je to trošku okrášlené. Žádná kniha ze starého Egypta, co jsem četla, nebyla takhle reálná.

Layss
24.03.2012 4 z 5

Možná jsem se do četby téhle knihy pustila zbytečně brzy. Kdybych si ji přečetla později, možná bych knihu ocenila ještě lépe. Ale i tak, v pubertálním věku mě to dokázalo zaujmout. I když jsem se občas divila, jak je možné to, či ono. Nechápala jsem Sinuhetovu zaslepenost, to s jakou lehkostí se dokázal vzdát všeho hodnotného pro ženu, která ho jen vodila za nos. Ale právě v tom je kouzlo této knížky. Líbilo se mi putování, popis lékařských praktik té doby. Až bude jednou čas, za pár let, znovu si tento příběh přečtu.

Ládja
29.02.2012 5 z 5

Tato kniha není lejno u mých noh, ani její slova mi neznějí jako mouchy v uchu. Zajímavý, leč občas zdlouhavý příběh jednoho člověka, který nikdy nikam nepatřil a vždy byl vlastně sám. Chvilku mi trvalo, než jsem se vžil do stylu psaní, ale potom bylo každé nové dobrodružství jednoho Egypťana jen pohodou a krásou v mých očí. V knize existují místa, kde Sinuhetovi nevěřím jeho smutek a nevědomost, ale zas existuje i mnoho dalších míst, kde právě tomu všemu věřím a zasahuje to až do samotné podstaty člověka. Egypťan Sinuhet je výprava po Egyptu a okolí, výprava do jedné společnosti lidí, kdy člověk tak trochu zjistí, že všechny společnosti jsou vlastně stejné a veškeré vlády jakbysmet. Že vládne král či faraón? Nikdy! To kněží...

chamyl
22.02.2012 4 z 5

Zajímavá kniha, která je zábavným čtením především pro lidi se slabostí pro historické reálie. Styl vyprávění v atraktivních staroegyptských kulisách i použitý jazyk mě bavil a děj vcelku pěkně ubíhal, řada úvah včetně celkového vyznění díla určitě stojí za zamyšlení. Přesto všechno ovšem nemám pocit, že by se jednalo o nějakou výjimečnou knihu bez jejíhož přečtení zůstává člověk zásadně ochuzen. Je to příjemné, je to čtivé, ale někdy i dlouhé - přesně jako řada jiných dobrých a třeba i méně známých knih bez aspirace na výsadní postavení v dějinách literatury.

Bránolog
07.02.2012 2 z 5

Je mi líto, ale já to nedal. Jedna z mála knih, kterou nejspíš nedokážu dočíst.

Wolf_1
30.12.2011 5 z 5

Skvělé počteníčko... No prostě klasika...

papaja
01.12.2011 5 z 5

Velice propracovaný děj, napínavý příběh, napsaný formou deníku, což dokáže čtenáře opravdu vtáhnout do děje, vřele doporučuji! Je tomu už pár let, co jsem ji četla, ale je to jedna z knih, na kterou nelze zapomenout.

Armin
13.11.2011 5 z 5

Po velmi kladných komentářích se chystám přečíst si tuto podle Vašich komentářů perfektní knihu. Upřímně se na ni velmi těším a doufám, že mě nadchne, tak jako Vás ostatní!

Bezejmenný
05.10.2011 5 z 5

Pro mě základ domácí knihovny, k Sinuhetovi se po čase rád vracím. Kniha, co pohladí po duši, myslím si, že každý v příběhu našel kousek sama sebe.

janacheca
04.10.2011 2 z 5

Nesdílím nadšení ostatních čtenářů. Kniha je určitě nadprůměrná, ale znám i mnohem lepší. Za jedno přečtení nicméně rozhodně stojí.

martin č.
30.09.2011 5 z 5

Waltari (a Egypťan Sinuhet) - to je už od střední školy má srdcová záležitost. Zde je přidanou hodnotou k dokonalému příběhu a Waltariho krásným melancholickým myšlenkám prostředí starého Egypta (a já obdivuji starověký svět obecně). Knihu jsem poprvé shltnul za méně než deset dní a od té doby se k ní rád vracím a kupuji a čtu každou nově přeloženou Waltariho knížku. Od jisté doby mám spolu s Waltarim rád vše finské (nebo jsem měl rád nejprv vše finské a pak až Waltariho?), finskou melancholii a málomluvnost, poslouchám rád finskou hudbu, ve formuli 1 jsou mi nejsympatičtější finští jezdci a tak bych mohl pokračovat dál.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Vynikající kniha zvláště pro milovníky Egypta a jeho historie ;)

Ikkju
15.09.2011 5 z 5

Ano, výborné! Dlouhé? To je naopak plus: tahle kniha mě naučila si čtení vychutnávat, ne se hnát k poslední stránce... Vzpomínám na bichli se stránkami z tenoučkého cigaretového papíru a výborné čtení, bylo to skoro jako relaxace s nohami pomořenými do konejšivé vody někde na rákosových březích Nilu...

DeDe
15.09.2011 5 z 5

Když jsem začala číst tuto knihu, pochopila jsem, že se nedokážu odtrhnout. Okamžitě jsem si zařídila dovolenou, obsadila jsem gauč a četla a četla. Uplná magická přitažlivost to byla. A za tu vybranou dovolenou to rozhodně stálo. Prožila jsem tolik dobrodružství v Egyptě a ještě jsem ušetřila za letenku:-) Tato kniha patří mezi moje nejoblíbenější. Bez ní by moje knihovna nebyla úplná.

Bowle
08.09.2011

Abych pravdu řekla, od té knihy jsem očekávala víc, v první části to bylo ještě trochu napínavé, ale potom už jsem se u toho nudila.

Neo1tex
06.09.2011 2 z 5

Mě se tahle kniha nikdy nepodařila dočíst - a zkoušel jsem to asi 3x. Vždy jsem se dostal tak na stranu 200 - 250, pořád jsem si říkal, ono to už přijde, už to přijde... A ono to pořád nešlo a nešlo... Takže asi nic pro mě.

termitlada
01.09.2011

Jedna z mála knih co mi pootevřela cestu.

Switch
27.07.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl a můžu opravdu říct - že jedním dechem.