Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145715/bmid_egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 5 5089 707

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Tizoun
23.01.2011 5 z 5

Jen dva mně známí prozaičtí autoři mají schopnost naprosto věrně vybarvit ono těžko popsatelné historické prostředí, ve kterém se děj odehrává: Eduard Štorch a Mika Toimi Waltari. Jen dvě mně známé knihy dokážou upoutat mou pozornost po celých 800 stran bez ultra velkých zvratů a napínavých situací: Bible a Egypťan Sinuhet. Akorát že Osamělý k tomu nepotřeboval nadlidské schopnosti :P

carasino
06.01.2011 5 z 5

Úžasná kniha, čtu ji průběžně tak jednou za dva roky znovu a znovu

carasino
06.01.2011 5 z 5

Úžasná kniha, stále se k ní vracím, už ani nevím pokolikáté, vždy ji někde náhodně otevřu a zase mne pohltí.

bararich8
05.01.2011 5 z 5

Začala jsem ji číst kvůli škole, ale dočítala jsem ji náruživě jako skvělé a nenuceně naučné dílo. Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Klobouk dolů, pane Waltari.

lucajda
23.12.2010 5 z 5

Bezvadná kniha, rychle přečtená dokonce několikrát i naposlouchaná

Ilmarinen
21.12.2010 4 z 5

První a poslední pořádný z velkých historických románů M. Waltariho.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

"Ve svém stáří jsem nicméně zjistil, že všechny národy jsou koneckonců stejné..." Nezapomenutelná "bible" mého mládí, k níž se stále vracím. (Mimochodem AHOJ MOJDO!)

mojda

Výýýborrrnáááá :)

Ariana16
30.11.-0001

Opravdu nezapomenutelná kniha!!!!

luper
30.11.-0001 5 z 5

suverénně jedna z knih na mém top ten v první třech pořadí

nier
30.11.-0001 5 z 5

Některé věci se nemění...moc pěkná a moc chytrá knížka

eleonen
30.11.-0001 5 z 5

Pokaždé, když ji čtu v ní objevím něco nového. Je plná úvah o životě a přitom nenudí. Také musím pochválit překlad, je to napsáno hezkou češtinou.

Pande
30.11.-0001 5 z 5

Jsi jako bzučení v mých uších a prach u mých nohou.....geniální kniha - dobrodružná,vtipná ale i smutná,poučná,napínavá,nezapomenutelná.A nechápu,že není v první desítce (ba vůbec v padesátce).Ještě se přihlásí pár lidí a ona tam bude.

idero
30.11.-0001 5 z 5

Kniha se zdá dlouhá a za týden byla přečtena. Po třech letech zvažuji návrat a znovučtení :-)

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Vynikající a nadčasová kniha. Vracím se k ní docela často.

Vojta
30.11.-0001 5 z 5

SPOILER: Egypťan Sinuhet je knihou o lékaři, který za svého života pozná mnohé, ale k jeho konci by radši nepoznal nic. Když začínal se svou profesí, chtěl pomáhat lidem, když s ní končil byl zodpovědný za smrt svých rodičů, faraóna a chetitského prince. Špatné činy, kterých se za svého života dopustil jsou pochopitelné, byl do nich často nucen - on si je však vyčítá do konce života. Na konci svého života již nevěří v bohy ani v to, že by se lidé někdy mohli polepšit.
Přestože jsem tuto knihu četl bezmála měsíc, odměnou za moji trpělivost byl naprosto fascinující příběh, který kromě své nesporné literární kvality nepostrádá ani dobovou autentičnost. A to i přestože si Waltari zřejmě občas vymýšlel, přece jenom po druhé světové válce ještě nebylo tolik poznatků o starověkém světě.
To, že byl tento román napsán v poválečné éře má zřejmě rozhodující vliv na jeho neveselý konec. A tak je to i dobře, jelikož s dobrým koncem by román ztratil na kvalitě i na svém významu.
No, zkrátka - Egypťan Sinuhet je úchvatný román a zároveň i zcela pravdivý, co se chování lidí týče. Doporučuji každému přečíst, i těm co se nezajímají o historii, jelikož doba, kdy se román odehrává, není tentokrát tolik důležitá. Sám Waltari řekl, že tuto knihu psal v "historickém převleku".

Vavča
30.11.-0001 5 z 5

Úžasná kniha, přečetl jsem ji za týdne jedny prázndiny na střední, Waltari ji prý napsal za dva měsíce!!!!!! Waltari je prostě Bůh. opět dokonalé vylíčení a vžití se do jedné epochy, jímavý osud hlanví postavy, zákeřné osidla lásky, tohle vidím jako typický motiv autora, který vážně musí mít aspoň jednu silně negativní ženskou hrdinku, ze které se zvedá kufr určitě nejen i mě.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Výborná kniha, výborný Waltari. Šesté místo v anketě Kniha mého srdce hovoří za vše :o)

adams
30.11.-0001 5 z 5

Dlouhá, předlouhá knížka. Ale po celou dobu velice napínavá, čtivá a přitom tak fantasticky reálná. Skoro jako by jste žili za časů Achnatonových...

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Úžasná knížka, nebyla jsem schopná se od ní odtrhnout a pokaždé, když jsem už opravdu musela knihu odložit, tak jsem se jen divila, kde to jsem. Vřele doporučuji i těm, kdo zrovna nemilují Egypt či Starověk, protože i pro ně tohle dílo má spoustu věcí k nabídnutí.