Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1439/bmid_ranhojic-arj-1439.png 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

bdolezalka
28.12.2021 3 z 5

Knihu jsem si koupila na základě vysokého hodnocení, ale byla jsem poměrně zklamaná. Celkově je námět knihy skvělý, ale místy trochu nudný a zbytečně popisný. Proč se autor neustále zabývá popisem učení žonglování, složením denního meny, popisem představení, například v Persii dostává šáh darem cennou vázu a je na ní popsaný snad každý kamínek, když hrdinův přítel běží vysněný závod, popisu závodu je věnováno celých patnáct stran atd. atd. Posledních 150 stran už jsem se nemohla dočkat, až dočtu do konce. Škoda, kdyby měla kniha méně hluchých míst, mohla být mnohem poutavější, protože, jak jsem psala výše, námět a samotný příběh je skvělý.

martin_aston
13.12.2021 5 z 5

Veľmi dobre napísaný príbeh mladého muža, ktorý šiel za svojím snom - stať sa lekárom v stredovekom svete.

Sixao
10.12.2021 5 z 5

Román je opravdu rozsáhlý, ale je tak barvitý a výpravný, že jsem s délkou neměla vůbec problém. Přes své nelehké dětství si Robert šel za svým snem a velmi jsem mu fandila. Nejdříve se učil u bradýře, nějaký čas sám vykonával praxi ranhojiče a poté podnikl na dnešní poměry neuvěřitelnou cestu do Persie, aby zde studoval medicínu. Musel překonat spoustu překážet jak v podobě předsudků tak kvůli rozdílům mezi vyznavači jednotlivých náboženství. Četba pro mne byla zajímavou exkurzí do 11. století.

Ales.BD
04.12.2021 4 z 5

Poctivá práce. Rovnoměrné tempo, na začátku vezme čtenáře do vleku a nepustí až do zatraceně vzdáleného konce. Pan spisovatel pečlivě vypracoval domácí úkoly, takže historická realita je vykreslená výborně. Jakýmsi způsobem mi to připomínalo Neffův příběh Petra Kukaně z Kukaně. Film jsem neviděl a po přečtení vidět nechci. Něco takového na plátno nikdo nepřenese, ani kdyby Ibn Sínu dělal sir Ben Kingsley.

Anavi8912
17.11.2021 5 z 5

Krásný a napínavý příběh chlapce, který i přes krutou nepřízeň osudu, jde za svým snem stát se dobrým lékařem. Knihu jsem vyhledala po shlédnutí filmu Ranhojič, který jako i v jiných případech má s knihou jen málo společného. Knihu jsem s odstupem času četla již podruhé, jelikož si chci přečíst i další pokračování dynastie Coleových.

DericCaster
10.11.2021 5 z 5

Tak jako mnozi zde i já sáhl po této knížce se znalostí filmu v mysli a těšil se, že příběh bude určitě obsáhlejší a barvitější, ale skutečnost velmi předčila představu. Kniha má s filmem společný vpodstatě jen velmi hrubý rámec příběhu, ale vlastně to vůbec nevadilo. Knížka je prostě skvělá a jen s obtížemi ji budete odkládat...

deirdre
15.09.2021 5 z 5

Vybrala som si túto knihu do výzvy, a ako oddychovku. Bol to dobrý výber, čítanie som som si užívala od začiatku do konca a na chvíľu som aj uverila, že "život je plný nekonečných možností."

Martooni
14.09.2021 5 z 5

Tak tohle byl krásný zážitek. Kniha se mi velmi líbila, ale film si vůbec nepouštějte.

Robymu jsem od začátku velmi fandila. Líbilo se mi vyprávění jak z doby s ranhojičem, který ho povolání naučil, tak i putování do Isfahánu. Líbilo se mi, že autor při putování nevynechal i české země.
Věděli jste, že Robertovi trvalo putování z Londýna do Ishafánu skoro dva roky?! V dnešní době neuvěřitelné, díky panu Gordonovi tak autentické.
Dále jsem hltala každou stránku Robertova života v Isfahánu. Ibn Sína mne fascinoval. Zajímavé bylo i královské prostředí a šáh.

Při čtení jsem si pak hledala místa a města, kudy Robert putoval. Knihu jsem louskala den za dnem a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Zůstane v mé knihovně a určitě si ji znovu přečtu. Dokonalé!

ciaram
29.08.2021 5 z 5

Ke knize mě přivedl film Ranhojič, který mám opravdu ráda. Ještě pořád jsem v šoku z toho, že kniha má opravdu velmi málo společného s filmem. Je dobře, že jsem nejdřív viděla filmové zpracování a až poté četla knihu. V opačném případě bych byla znechucená, protože obě díla spojuje maximálně velmi hrubá kostra - ranhojič, Rob, cesta, Ibn Sína.
A příběh je to široký, nádherný, vlastně takový, jaký jsem kdysi hledala u Sinuheta a nenašla. Takže velká spokojenost. Rozhodně se nejedná o jednorázovku nebo o příběh, který přelouskáte za jedno odpoledne. Vtáhne vás to do 11. století a s Robem cestujete a žijete jeho sen se všemi strastmi, bolestmi, přátelstvím, láskou a tvrdou dřinou.

puczmeloun
27.08.2021 3 z 5

Tolik chválená a oblíbená kniha, na mě ale působí jako řádně nafouknutý román z červené knihovny. Ano, autor využívá cestování a životní dráhu hlavního protagonisty pro vysvětlování lokálních i historických zajímavostí (až ad absurdum, kdy popisuje slona nebo šachy), v některých místech je to však poněkud na sílu, jako když v cestopise narazíte na infobox – tuto roli v Ranhojiči přebírají např. spolustolovníci v hospodách. Děj je tak natažený o různé kličky a poněkud nepravděpodobný, díky "nutnému" navštěvování nových míst a setkávání s postavami různého druhu však autor může odhalovat další kusy historie a kultury té doby...

I přes všechno výše řečené je však kniha až k uzoufání lineární jen s několika odbočkami ke konci, postavy deklamují životní moudra, vše je poněkud nepřirozené, strojené až teatrální. Velmi vrchovatou měrou naopak čtenář dostává podrobné pohledy do milostného života (nejen) hlavního protagonisty, až mě překvapuje, že tato míra více nepřekvapuje zdejší recenzenty. Podobně se v anglické části knihy čtenáři dostává hojného množství popisů zdejšího jídla všelikerého druhu – např. nadívaná labuť obalená slaninou*. V dalších částech se zaměření posouvá do oblasti nemocí a lékařských zákroků – se speciálním přihlédnutím k zánětu slepého střeva.

Jaký na mě kniha dělá dojem? Autor chtěl napsat román z červené knihovny, něco si však přečetl o Avicennovi, v knihovně měl encyklopedii dějin přelomu tisíciletí, kuchařku středověké Anglie a zajímavosti prvních krůčků euroasijského lékařství. Jen nedokázal škrtat v rámci vaty, kterou hutně našlehal mezi všechny ty nalezené zajímavosti, o které se musel podělit. Nebudu tvrdit, že to celé není přes to všechno v některých částech zajímavé, bohužel však třeba na rozdíl od Šikmého kostela ona jistá umělost ubírá uvěřitelnosti. Pohodové jako audiobook, protože svou nekomplikovaností umožňuje posluchači na chvíli odplout myšlenkami pryč a o nic důležitého vlastně nepřijde...

*Není náhodou Noah Gordon pseudonym Petra Stančíka ? Na Ranhojiči si piloval styl, který pak mistrně předvedl v gastropornografickém románu Mlýn na mumie?

Jenny46
27.08.2021 5 z 5

Strašně ráda se vracím k oblíbeným knihám, krásný historický román 5*

JitaJL
18.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha...která je podkladem pro hezký film. Ale knížka je knížka, tedy mnohem lepší.

š.m.i.k
05.08.2021 5 z 5

Moc příjemné čtení, celý příběh mě dojímal, chytil už od začátku. Robertovi jsem velmi fandila i když mě i občas "naštval" ;) Ale všechno to odhodlání a zvládání nástrah doby můžeme jen závidět. Ani bych neřekla, že to bylo tolik stran, jak se mi to líbilo... Rozhodně doporučuji.

LenkaDv
03.08.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se bála, že to bude podobná nuda jako Egypťan Sinuhet, ale naštěstí děj byl mohme zajímavější a kniha se mi líbila.

MiJant
29.07.2021 5 z 5

K tejto knihe ma priviedol náhodne jeden profesor z videa na sociálnej sieti, kde mal prednášku o matematike a použil felčiara z doby temna ako ukážku, že kedysi kdesi na východe Arabi prevzali staré učenie možno ešte z Egypta a ďalej rozvíjali, nie ako v Európe. Takisto ako v matematike, aj v lekárstve a iných odvetviach. Samozrejme som videl film, ale ako skoro vždy, kniha je krajšia a hlavne má úžasné pokračovania: Šaman a Liečiteľka.. tak schválne, čítali ste?

Elapheg
28.07.2021 5 z 5

Na začátku bych rád uvedl, že jsem v roce 2013 viděl film a letos si i přečetl knihu. Kniha Ranhojič je jiná, režisér si něco přizpůsobil. Na tuto knihu jsem byl moc zvědavý a nezklamala mě. Ze začátku to nijak napínavé nebylo, i když se rozjížděl příběh Roberta Jeremyho Colea, minimálně nadaného darem rozpoznat blížící se smrt, když podrží člověka za ruce. Grády to začlo mít ca od strany 250. Zde se již Robert dostane po krkolomné cestě do Persie za Ibn Sínou jako vyučený ranhojič v Anglii, avšak v Persii je zcela elév. Příběh je to velmi zajímavý. Je zde podrobně popsán život hlavních postav a každodenní úsílí za poznáním, ať už v oblasti lékařské, filozofické, či náboženské. Judaismu i Islámu je zde věnován dost velký prostor. Díky knize jsem se ocitl opět v jedenáctém století, tentokrát v Persii, chvíli jsem četl o lékářství, v jiné chvíli jsem byl konfrontován náboženstvím a filozofií, ale taky jsem prožíval příběhy jednotlivých postav, Roberta, Ibn Síny, Šáha, Karíma, Mary a dalších, které byly neméně zajímavé. Kniha je to velmi poučná i krásná. Budoucm čtenářům radím, nenechte se začátkem odradit od čtení, ono se to rozjede a pak je to jen čtenářský požitek. Je to historický román se vším všudy, snad se jen méně válčí, o to více je v knize věnován prostor medicíně a jejímu rozvoji. Šamana i Lékařku si také někdy přečtu. V knize jsem hlavně obdivoval vnitřní sílu Roberta, který musel projít mnohým úskalím, aby vůbec mohl studovat. Podaří se mu vysněný cíl, stát se lékařem u Ibn Síny a umět léčit mnohé nemoci??? To už zjistíte sami. Pět hvězd a doporučuji. :-)

Pralinka1910
18.07.2021 5 z 5

Jsou knihy a Knihy.
Ty první na chvilku zaměstnají moji mysl, ale nic v ní nezanechají. Po čase už si nejsem jistá, zda jsem to opravdu četla.
A pak jsou Knihy.
Nemam jich moc. Je to tématem, zpracováním, autorem…?
Nevim přesně. Ale Knihy se zapíšou někam hluboko a jistě do mé čtenářské duše. Do smrti si je budu pamatovat.
Ranhojič patří mezi ně.

… Ani lvi nedostanou chuť na seno, když navštíví krávu. ….

martina.culik
17.07.2021 5 z 5

Musím říct, že mi delší dobu žádná kniha nesedla tolik, jako tato.
Velmi příjemně se četla a navzdory většími počtu stran, děj i stránky ubíhaly (až moc) velkou rychlostí. Kromě zajímavého příběhu se čtenář dozví i poměrně dost historických faktů z medicíny - např. jak pokročilá mohla lékařská činnost být, navzdory tomu že pitva byla z náboženských důvodů naprosto nepřijatelná.
Určitě tedy přečtení doporučuji.

Sentinel
14.07.2021 5 z 5

Moc hezká kniha, doporučuji všem přečíst, nyní se chystám pro porovnání shlédnout film natočení podle této knihy.

Jerry H
03.07.2021 5 z 5

Parádní motivující kniha chlapíka, který si šel za svým snem a udělal pro to prakticky vše možné i nemožné. K zamyšlení je i to cestování v jedenáctém století, kdy vše trvalo měsíce i roky, kdy na každém rohu číhalo přepadení, jazykové bariéry, odlišnosti náboženství, neporozumění, nemoce apod.