Dvůr trnů a růží

Dvůr trnů a růží
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286248/bmid_dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4 4385 4385

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses , 2015

Ms.Floyd
24.01.2022 3 z 5

(SPOILER) No... já tedy nevím. Asi to není určitě nejhorší fantasy kniha/série, kterou jsem četla, ale za mě to tedy na tak vysoké hodnocení (87%) spíše nemá. Příběh samotný i hlavní hrdinové mi přijdou strašně ploší, bez větší hloubky a propracovanosti. Nápad je super, ale na ten počet stránek to mohlo mít klidně více hlubší myšlenku a rozhodně méně vaty, kterou jsem dost přeskakovala. Jediný důvod, proč jsem se rozhodla v sérii pokračovat, bylo zjištění, že se jeden ze záporáků stane druhem hlavní hrdinky. Rozhodně dávám černé přednost před blonďatou :D Rhys je pro mě takovým "světlým" bodem mezi všemi hrdiny.
Ten první díl je prostě za mě slabší, nicméně - pokud vám nedojde trpělivost, tak zkuste druhý díl, ten je za mě o trochu lepší.

A to vtipné upozornění autorky, že kniha obsahuje:
• explicitní erotický obsah - ehm, ať si autorka přečte nějakou pěknou harlekýnku např. od Lisy Kleypas, tam jsou explicitní erotické scény. Ve Dvoře z trnů a růží je ale fakt nečekejte;
• znásilnění - to jsem tedy v knize nepotkala, pokud nebylo zamíchané do nějaké "vaty", kterou jsem zrovna přeskočila;
• násilí na ženách - násilí tam obecně je, za mě i možná víc, ale násilí explicitně na ženách? Spíše ne..
• psychické problémy - je to fantasy o vílách... já nevím, no, tak asi asi tam některé postavy budu spíše labilnější, ale to většinou u záporáků bývá. Je třeba na to upozorňovat?
• promiskuita, diskriminace - ??? asi jsem slepá, ale nějak jsem tam ani jedno nezaznamenala.
• problémy s alkoholem - kde?
• potrat a traumatický porod - rozhodně ne v tomto dílu, a ani ve druhém se k tomu podle mého názoru neschyluje;
• smrt blízké osoby - tak o nějakých smrtích se tam píše, ale většinou to jsou vzpomínky na minulost;
• válka - ta spíše až ve druhém a třetím díle;
• traumata z dětství - tak ty už by se měly uvádět asi i u klasické Popelky, ne? ...
Tohle upozornění je více, než směšné. Chápu, že je série řazena mezi YA, ale myslím, že je to víceméně pohádka pro batolata, když vezmu v potaz, na co se dnešní YA dívá v TV/Internetu, co paří za hry a podobně.
Já osobně bych si snad představovala silnější milostnou linku (ano, doslova více sexu z lásky), než relativně časté vyvrhování vnitřností, lámání kostí, upalování zaživa, řezání a vůbec.. méně krve.

luculi
22.01.2022 2 z 5

První stránky působí dojmem smíchání Popelky a Krásky a zvířete, zasazené do světa s vílami. Což jsou asi autorčiny oblíbené postavy... Nicméně první dojmy jsou jako vystřižené ze šablony, kdy jsou tu postavy, nepřátelé, ale určitým způsobem to mezi nimi jiskří. Tajemný vílí muž a chudá lidská dívka. Román pro ženy jako vyšitý, jen ne z naší doby. Upřímně to bylo jaksi zaměřené jen na vztahy a nějaký děj a příběh byl v nedohlednu.

Knihu rozhodně nebudu vychvalovat do nebes. V podstatě se tam jen řešila hlavní hrdinka, nerudná, hádavá, protivná. Zoufala nad svým osudem, místo toho, aby byla ráda, jak dopadla. Přece jen si polepšila, než se to zvrtlo z jiného konce. Vzhledem k tomu, že její přesun k vílám měl být trestem, skončila tak, že žila v přepychu a nikdo po ní nic nechtěl. Chuděrka jedna... A Tamlin se moc nechoval jako hrdý zástupce vílího rodu. Byl náladový, ale jinak kolem ní až moc skákal. Amaranthina zuřivost a síla byla málo uvěřitelná a její scény před koncem ubohé...

I samotné popisy víl s tesáky a drápy, připadala jsem si jak v nějakém upírském příběhu. Nicméně za dlouhou dobu, hodně za polovinou knihy, se to konečně začalo rozjíždět a dávat i větší smysl. Autorka to měla dobře promyšlené, ne že ne. Vcelku se to i pěkně četlo. Ale to zpracování bylo do očí bijící, s velkým nápisem young adult..

Prostě a jednoduše jde o knihu, kde se dva zamilují a bojují za svou lásku s celým světem. Aspoň tak to na mě působí. Zvlášť po Skleněném trůnu, který byl úplně jiné kafe a který byl pro mě zaručeně lepší, nemůžu říct, že Dvory mají smysl. Tohle čtení mi absolutně nic nedalo, žádný pořádný příběh, jen předělávka něčeho, co jsme četli tisíckrát. Autorka hrála hodně na romantickou strunu, zamilovanost a podobné věci, ale něco víc v tom rozhodně nenajdete. Tuto trilogii už asi dočtu, ale pokračování mě vůbec neláká.
2,5*

Toledo
17.01.2022 4 z 5

Normálně tento žánr nečtu, ale přesvědčilo mě hodnocení a tak jsem se do knihy pustila. Začátek mě úplně nenadchl, ale v druhé půlce se kniha rozjela a bavilo mě to. Pěkný závěr.

Eruname
15.01.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst a hned mě vtáhla do děje. Moc se mi líbila a musím říct, že už patří mezi mé oblíbené knihy :)

LucyBlack
14.01.2022 2 z 5

Celá kniha je o ničem. Autorka jen nabrala stránky na zbytečných líbivých scénkách co zamaskují že kniha nemá žádný příběh. Postavy nemají charakter. Jsou to jen jakési archetypy vlastností do kterých se každý zamiluje. Všechny vztahy i hlavní hrdinka jsou kýč jak vrata. Nedoporučuji.

ElessaRiverbow
06.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem se Dvorům vyhýbala, ani netuším proč, ale teď trochu lituji, že jsem se k nim nedostala dříve. Nakonec jsem ji dočítala v jednu ráno a byla jsem nedočkavá, jak to dopadne. Do knihy jsem se začetla velmi rychle, děj odsýpal a já se od knihy nemohla odtrhnout. Zamilovala jsem se do popisů krajiny v Prythianu. Vztah mezi Feyre a Tamlinem byl skvělý, mám moc ráda hate-love romantiku a to jejich popichování bylo úžasné. Zatím jsem si neoblíbila Rhysanda, ale tak nějak tuším, že v dalších dílech se to změní. Stejně tak jsem moc nemusela Feyřinu rodinu, hlavně Nestu. Nejraději bych se hned pustila do dalšího dílu, ale bohužel mám doma knihy, kterým v tuto chvíli musím dát přednost.

ivetapl
03.01.2022 5 z 5

Kdo mě zná ví, že čtu jen romány a erotické romány. Tudíž fantasy jde mimo mě. Ale sakra. Tohle je úžasný.
Četla jsem knihu delší dobu, ale pro mě to bylo vystoupení z ,,komfortní zóny.´´ Prostě člověk o tom víc přemýšlí a já se třeba i často koukala na mapu.

Ten příběh je úžasný. Co si budeme, žít v tom světě bych úplně nechtěla. Ale zase být vznešená víla? Prožít to alespoň takhle ne úžasný. Ten svět já fascinující. Tohle vymyslet. Strašně bych chtěla vidět jezero že světla hvězd. ️ Romantická linka tam je a je skvělá. Tamlin a Feyre spolu se mi líbili už od začátku. ️ Chvilkama jsme si říkala, jestli se nebude do jejich vztahu nějak zamotávat i Lucien. A chvilku sjem si to i lrala. To jak se popichovali...

V knize je docela slušné hnusné násilí a je třeba s tím počítat!

Takže za mě - kdo se bojí zkusit, jděte do toho! Já lituji, že jsem se do série nepustila dřív! Hltala jsem to doslova.

AnDyB
03.01.2022 5 z 5

Nadšená, to vystihuje moje pocity z knihy. Každé zaklapnuti knihy mě nutilo co nejdříve se do děje vrátit a hltan každý doušek. Opravdu povedené moc se mi libi jakým způsobem autorka rozepisuje intimní chvilky jaké slovní obraty při tom používá. Celkový děj pro mě byl opravdu skvělý a jdu rovnou na 2. Díl a nemůžu se dočkat.

knihomolka27
02.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Dlouhou předlouho jsem se na tuto sérii chystala, ještě dřív než vyšly všechny díly...a ted mám za sebou konečně první díl. Řeknu vám čekala jsem všelicos, nejvíc asi klasické klišoidní YA, ale nakonec jsem dostala daleko surovější, dojemnější, a nadpozemštější příběh, než jsem očekávala. Co víc vlastně říct...je to velmi podařená knížka, extrémně dlouhá, ale zároven tak skvěle rozvrstvená...máte konečně poznat postavy a jejich vzájemné vztahy, ale né zas tolik, aby nebylo co objevovat i v dalších dílech...postavy jsou jedna zajímavější než druhá, a navíc ani omylem nejsou jen černé nebo bílé, svět který autorka stvořila je skvostný, temný, zrůdný a strašlivě zajímavý a uvěřitelný...což zas tolik autorů prodat neumí. Doslova jsem se zamilovala do některých scén v této knize, které byly tak krásně napsané.....namátkou třeba ty scény postupného sbližování mezi Tamlinem a F, nebo F a Nestou, nebo ta scéna jak se pod Horou beze slov jen dotknou rukama...ta scéna skvěle shrnuje celé vyznění posledních kapitol knihy, nebo první úkol F s tím červem ...tak skvěle napsaná a nervydrásající akce...ta temnota je aspon pro mě chvílemi nezvyklá a strašlivě krutá, ale k celé knize to děsivě patří...tak se jen budu modlit, aby autorka alespon ke svým hlavnějším postavám byla shovívavá...je to opravdu naprosto skvělá kniha s naprosto funkčními a nezapomenutelnými hrdiny, jenž tu mají přesně tolik prostoru kolik si zaslouží...dospělejší kniha než by se na první pohled mohlo zdát...mé knihomolské srdíčko plesá.EPICKÉ.

Karola050716
28.12.2021 3 z 5

Zajímavé. Některé pasáže strhující, třeba ta s červem, některé už tolik ne. Celkově dobré a slušně rozehrané směrem k dalším dílům, jsem zvědavá na pokračování.

evismaior
20.12.2021 4 z 5

75% - o téhle sérii jsem slyšela, že je v rámci žánru velmi dobrá, a tak jsem se se zájmem začetla do prvního dílu, který čtivý opravdu je, i když bylo poměrně dost věcí, které mi na příběhu neseděly. Hlavní hrdinka Feyre z říše lidí je poté, co zabije vílu ve vlčí podobě odvlečena pod záminkou jakési Úmluvy mezi lidmi a vílami na sídlo vladaře Jarního dvora Tamlina. Postupně zjišťuje, že země víl je sužována nákazou, která omezuje magické schopnosti víl, ale sama víly zpočátku kvůli dávným předsudkům (a ony to nejsou jen nepravidvé předsudky) nenávidí. První Feyřin pobyt v Prythianu mi připadal dost rozvláčně napsaný, plno úvah a rozhovorů Feyre s Tamlinem, jeho pravou rukou Lucienem a komornou Alis, ale nic skutečně podstatného se nedozvěděla (a její snahy se něco dozvědět - tedy kromě toho, jak se z říše dostat - mi nepřipadaly příliš přesvědčivé) - na to, že zabila jejich společníka, se k ní všichni chovali překvapivě slušně a ona se jakoby vůbec nesnažila pátrat po tom, proč tomu tak je. Takže se logicky (a jaksi účelově) dozvěděla všechno až příliš pozdě, což nás přivedlo do druhé poloviny knihy, která byla o dost zajímavější a víc nabitá dějem, i když na konci jsem se opět musela ptát, zda se současný fantasy žánr opravdu nutně neobejde bez toho, aby v příběhu postavy nebyly více či méně zalité vlastní či cizí krví, týrané, ubité a tak vůbec. Věci, na které upozorňuje autorka, do knihy bezpochyby patří, ale přišlo mi, že to krvavé podání už je přehnané, zřejmě asi aby se vyhovělo dnešnímu pro mě ne úplně pochopitelnému vkusu čtenáře. Ovšem vrhla jsem se hned na druhý díl a začalo to slibně, takže se těším na další pokračování.

Nemám.jméno
17.12.2021 4 z 5

(SPOILER) První díl z Dvorů nás uvádí hlavně do nově vytvořeného světa a seznamuje s hlavními postavami. Na knížku lze pohlížet na jakýsi prolog k rozsáhlejšímu příběhu, proto je dobré před zavrhnutím celé série dát šanci i sequelu, a podle něj se rozhodnout, zda v čtení pokračovat.
Dvůr trnů a růží je do první poloviny celkem nudný. Jarní dvůr s jeho vladařem a Lucienem mě nijak zvlášť neoslovil a pamatuji se, jak jsem netrpělivě čekala na hybný motor celé knihy – Rhysanda. Když se konečně na scéně objevil, příběh nabral spád a začal se ubírat mílovými kroky. Do toho přibyla i fajn záporačka Amarantha, které člověk snad fandil víc než té ne-moc-zajímavé Feyře. I když vrcholem mých nesympatií byla její sestra Nesta, jež mi vadila od první věty. Jinak ale děj hezky plynul a než jsem se nadála, kniha byla u konce.
Za mě jeden z lepších retellingů na Krásku a zvíře, který není zas tak pohádkový, jak se může zdát, ale přesto má schopnost okouzlit každého čtenáře...

jitka_dankova
08.12.2021 5 z 5

Fantasy série Dvory (myslím ty 3 knihy, další knihy už netvoří ten hlavní příběh) je něčím, co jsem dlouho hledala. Příběh o odvážné dívce, která poznává samu sebe, lásku, vztahy, přátele. Velice dobře jsem se začetla do všech těch jejích pocitů, toho, co musela prožít, snášet. Jasně, v knize je i dost míst, kde se hlavní postavy musejí vyrovnat s bolestí a starostmi, ale obvykle se to postupně promění v něco dobrého, posílí je to. I když bylo pár témat těžších (v dalších dílech), velice dobře se to četlo a byla jsem z celé série pozitivně naladěná. Tak trochu bojovně. Protože celé je to vlastně o cestě za svými sny. A úplně nejvíc oceňuji, že mi autorka ponechala všechny mé oblíbené postavy naživu. Už čtu celou sérii podruhé a stále mne baví některé části prožívat znovu a bavit se vtípky a některými scénami. S naprostou jistotou vím, že se budu ke knize hodně často vracet i v budoucnu.

JankaV80
07.12.2021 4 z 5

Můj dojem z této série - první díl sem přečetla ve velmi krátkém čase a uměl mě vtáhnout do děje. Nevím proč, co na něm bylo tak zvláštního, ale líbil se mi.
Aktuálně mám rozečtený díl druhý a musím říct, že to je pro mě utrpení. Nějak nejsem schopná se do druhého dílu začíst :-( Čím to je, nevím, ale působí to na mě takovým dojmem, jako by druhý díl napsal někdo jiný .....

Ronnie14148
04.12.2021 3 z 5

Tak zrovna u čtení této knihy jsem moc nechápala co na tom všichni vidí. Celkem dlouho mi trvalo se do knihy začíst a kolikrát jsem se do čtení musela nutit. Prostě takový slabý průměr. Další díl je už o něčem úplně jiném. Takže pokud vás první díl moc nenadchl, zkuste dát této sérii druhou šanci.

nikola3989
04.12.2021 3 z 5

Teď čtu druhý díl. A musím říct, že stejně jako u Skleněného trůnu, to působí dojmem, že první díl napsal někdo jiný. V obou případech je první díl nejhorší z celé série . Jako by autorka chtěla, aby její série četli jen zarytí fanoušci, kteří ví, že bomba to je až od druhého dílu . Toliko mé dojmy. Tenhle díl je takový jednoduchý, málo děje, zápletky ve výsledku nic moc.. ale doporučení: vydržte, opravdu! Pokračování už je autorčina skvělá klasika.

Salvatoreanne
30.11.2021

Jde jasně vidět že je to jen velky rozjezd velkého toboganu který má přijít po tom to díle. Tudíž na tuto knížku uplne v twn to moment nemohu říct svuj názor

Carol1122
27.11.2021 4 z 5

Kniha na motivy Krásky a zvířete, mé nejoblíbenější pohádky u dětství? Neskutečně jsem se na tento příběh těšila a musím se přiznat, že mě ze začátku pohltil. Ačkoliv jsem se bála, že bude uprostřed příběh utíkat pomalu, kupodivu příjemně utíkal. Nicméně jednu hvězdičku musím ubrat za směr, kterým se ubíral konec a za motiv milostného trojúhelníku, který se v těchto příbězích už trochu tváří jako větší klišé. Na druhou stranu, vyzdvihuji čtivý styl, sympatické postavy i natěšení na další díl, kde se nechám překvapit, o čem se bude odehrávat.

Maevie
08.11.2021 4 z 5

Na tuhle sérii jsem se chystala od té doby, kdy jsem její druhý díl viděla na Databázi v žebříčku nejlépe hodnocených knih. Angína pak byla skvělou příležitostí, kdy sáhnout po dívčí fantasy z netradičního světa víl, i když jsem jednou tak starší, než je u téhle knížky cílovka. A hle, neobvyklý svět víl – krásný, krutý, romantický i komplikovaný, mi naprosto učaroval. A přestože byla inspirace Kráskou a zvířete do očí bijící, dokázala autorka do příběhu vložit řadu nových zápletek.

Týna79
08.11.2021 5 z 5

Skvělý začátek série, hned se vrhám na pokračování.