Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/bmid_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

evca7271
29.02.2016

pekne cteni

IYv
29.02.2016 5 z 5

jedna z nejvýraznějších knih mého dětství. Období kolem 12 let jsem věnovala plánování své vědecké kariéry paleontologa a archeologa. Mě popisy a technikálie nikdy nevadily :-).
a přiznám se, že když jsem se poprvé potopila v Egyptě, právě kapitán Nemo mě provázel na každém kroku, tolik jsem si z knihy pamatovala.

konicekbily
15.02.2016 5 z 5

V mládí jsem se hodně potápěl a když jsem asi v deseti letech obdržel brýle na potápění a asi ve dvanácti letech se seznámil s "podvodníkem" Nemem a byl jsem z knihy celý PAF.

Páža1
04.02.2016

Musím se přiznat, že jako malý kluk jsem přečetl několik Verneovek, avšak ta Dvacet tisíc mil pod vodou mezi nimi nebyla. Zkrátka jsem ji neměl k dispozici. Nyní jsem si ji před několika dny zakoupil a právě jsem v polovině knihy. Viděl jsem i samozřejmě filmové zpracování. Nerad porovnávám filmy s knihami, neboť knihy jsou většinou lepší než filmy. Obsah této knihy jsem samozřejmě již znal, avšak Verna čtu velmi rád a tato kniha rozhodně patří mezi jeho velká díla. Zkrátka a dobře kapitán Nemo a Nautilus to jsou legendární pojmy. Verne zde tak jako u jiných knih, je to pro něj typické, dost podrobně popisuje podvodní faunu, se kterou se cestující na Nautilu během svých cest setkávají. Mě osobně toto nevadí, zvykl jsem si na to při četbě jeho prvních knih. A ten, komu to nevyhovuje, nemusí Verneovky čísti. Tohoto spisovatele obdivuji pro jeho nadčasovost. V dnešní době již čtenářům přijde zcela přirozené čísti o různých vynálezech pocházejících z dob minulých století, a dnes již tyto mnohé vynálezy berou jako úplnou samozřejmost. Ale v takové době, kdy Verne knihy napsal, musel být o ně jistojistě velký zájem a řekl bych, že jeho v knihách představované a popisované vynálezy zcela jistě vedly obyvatele této planety k velkým debatám. Pro mě rozhodně jeden z nejvýznamnějších spisovatelů nejen své doby.

koubi
31.01.2016 5 z 5

Za mne jedna z nejlepších knížek pro malé čtenáře vůbec. Nádech něčeho tajemného a skrytého přetrvává i do dnešního uspěchaného světa. Také dává velký prostor pro fantazii a to je pro mladší generace velmi důležité.

Cryptkeeper
21.10.2015 5 z 5

Překrásná knížka,která mně jako malému naprosto učarovala.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Mám tu knihu rád, i když mi dlouho nebylo jasné, který z hrdinů mi je nejsympatičtější. Kapitán Nemo je "divnej" - to mi bylo jasné od začátku. Profesor Arronax je potrhlej vědátor, který ani neví, jestli by na Nautilu radši zůstal nebo z něj uprchl. Ned Land je cholerickej trotl. Takže mi nakonec vyšel jako můj oblíbenec Conseil. Kliďas každým coulem, za každého počasí. I on má své mouchy, ale z těch čtyř je jednoznačně nejnormálnější. (Poznamenávám, že toto hodnocení jsem učinil někdy ve věku 12-13 let, takže za něj nemohu být činěn odpovědným).

Aniga
20.05.2015 4 z 5

Tato kniha mi pohltila. Sice některé kapitoly se mi trochu vlekly, ale některé byly zase až neuvěřitelně čtivé a nedalo se odejít od rozečteného. Jen jsem čekala, že se kapitán Nemo nakonec trochu více "otevře" a dozvíme se jeho celý životní příběh. Velmi pěkná kniha, pro mne daleko zábavnější než např. "Dva roky prázdnin".

Faustka
24.04.2015 5 z 5

Mořem zeměkoule začala a kdo ví, zda mořem také neskončí. V moři je největší klid. Moře nepatří tyranům. Na jeho povrchu mohou ještě prosazovat své neoprávněné nároky, rvát se i požírat a předvádět tam všechny pozemské hrůzy, ale deset metrů pod hladinou jejich moc končí, jejich vliv ustává, jejich síla mizí!
.................
Taky mám občas velkou chuť zmizet. A kapitán Nemo mi to umožnil. Díky pane Verne!

yank3e
21.03.2015 4 z 5

Příběh se čte lépe, než bych čekal, jen mě brzy začaly nudit vyčerpávající popisy podmořské fauny.

Hříbek
23.02.2015

Verneovky, na těchto knihách jsem "vyrostl". Tato je jedna z mých oblíbených. S kapitánem Nemem jsem se pak setkal ještě v "Tajuplném ostrově" (kde zemřel při výbuchu sopky na ostrově). Tajemná ponorka potápějící lodě, nebyl pan Verne vizionářem? ;-)

mira.l
05.01.2015 5 z 5

Knížky J. Verna jsem četl jako mladý kluk, 20000 mil jsem si koupil před pár měsíci víceméně ze zvědavosti, jestli to budu schopen ještě dneska ve svých pětatřiceti přečíst. A světe div se, ono to jde! Cesta s kapitánem Nemem je prostě Verne ve své nejklasičtější podobě, vrátilo mě to o 20, možná i víc let zpátky:). V některých komentářích se tu píše o zdlouhavosti popisu některých pasáží, co všechno cestovatelé viděli pod mořskou hladinou. Mě právě tyhle pasáže výčtu různých faktů na Vernovi vždycky bavily, je to taková esence skutečných už tehdy známých poznatků, ať už z historie, zeměpisu, botaniky, geologie nebo zoologie, kartografie a samozřejmě techniky, Vernových předtuch (kdy mnohdy poměrně přesně předpověděl mnohé objevy) a z dnešního pohledu totálních nesmyslů, nad kterými se dnešní čtenář už spíše jen pousměje. Ale to je právě to, co dělá díla J. Verna spolu s typickým "humorem" naprosto nenapodobitelnými. Knížku jsem přelouskal asi za 4 dny a určitě nebyla poslední, některé z těch známých mi od něj ještě chybí a k některým se zase rád vrátím.

xeroxino
20.12.2014 1 z 5

Ani by som nepovedal, ze to pisal Verne .. Kniha ma fakt nudila.. dej malo prepracovany.

tsal
28.09.2014 2 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem u mě dopadlo stejně jako Bílá velryba. Čím to, že autoři dobrodružné literatury této doby tolik propadali encyklopedické činnosti a pletli si ji s románem? Ano, příběh ponorky Nautilus a jejího tajemného kapitána by zcela jistě měl své kouzlo i pro moderního člověka, a stejně tak by barvité popisy podmořského světa jistě dokázaly uchvátit i někoho, kdo jej již viděl v televizních dokumentech. Avšak všechny ty výčty mořských živočichů a rostlin, to recitování fyzikálních zákonitostí, prezentování vědeckých objevů a teorií, s nimiž jsem obeznámena či je umím vyvrátit i já, přírodními vědami nepolíbený tvor, to bylo nad mé síly. Knihu jsem právě kvůli tomuto nedočetla, na posledních 60 stran mi již nestačila trpělivost.

vitek.sk
25.09.2014 3 z 5

I tato Verneova kniha se mi poměrně dost líbila. Potěšil mne originální námět, ačkoli některé technické detaily v knize popisované jsou samozřejmě naprosto nesmyslné. Jinak jde v podstatě o učebnici o podmořském životě. Kapitán Nemo je jedna z mých nejoblíbenějších literárních postav. Dávám 3 hvězdy.

Marky.F
27.08.2014 3 z 5

Kdybych knížku četla v době jejího prvního vydání, určitě bych z ní byla nadšená. V dnešní době, kdy ponorky, skafandry a podobně již nejsou žádné sci-fi a existuje spousta pěkných dokumentů o podvodním světě, mě knížka bohužel tolik neuchvátila. Určitě oceňuji velmi hezký styl vyprávění, místy zajímavý příběh a autorovu vizi budoucnosti. Od čtení mě ale odrazovalo poměrně časté a dlouhé vyprávění všech možných rostlinek a živočichů, které při svojí cestě potkávali. Na konec jsem ale určitě ráda, že jsem knihu přečetla, a hlavně, že jsem se dověděla, co znamená těch dvacet tisíc mil pod mořem:)

LucyMi
25.08.2014 5 z 5

Překrásný knížka, která se ani slovy vyjádřit nedá :-))

domi88
23.07.2014 4 z 5

Na Vernea jsem se vrhla takřka z povinnosti, že jsem od něj nic nečetla. Bylo to fajn, oddych a u vody super, obrázky, kapitoly. Jinak perfektní ponorky, skafandry, lampy... Velmi nadčasové, pěkné.

Čtec
12.06.2014 5 z 5

Moje první přečtená verneovka, a jsem rád, že to byla právě ona. Dodnes ji schraňuji jako svátost nejvyšší. Zamiloval jsem si ji a ta láska trvá dodnes. Myslím, že tato kniha je kvintesence Julese Vernea, nejčistší a nejdokonalejší podoba.

NicolettaViolet
27.03.2014

Úžasná kniha. Jak já bych si přála mít ten originál z roku 1870... to by bylo naprosto dokonalé. Celkově mám Julese Verna velice ráda a všechny jeho knihy. Konkrétně tato kniha je velice napínavá, zajímavá.