Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/bmid_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4 1666 219

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

NicolettaViolet
27.03.2014

Úžasná kniha. Jak já bych si přála mít ten originál z roku 1870... to by bylo naprosto dokonalé. Celkově mám Julese Verna velice ráda a všechny jeho knihy. Konkrétně tato kniha je velice napínavá, zajímavá.

Kmotr99
05.02.2014 4 z 5

Adi první kniha, kterou jsem přečetl. Do teď si pamatuji na okamžik, kdy jsem ji dočetl. Musím se ale přiznat, že jsem přeskočil kapitolu dopodrobna popisující technologické parametry ponorky. To vysvětluje, proč nehodnotím plným počtem. Některé pasáže, zvláště dnes, jsou bohužel příliš rozvleklé...

JiříŠkorpík
07.12.2013 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem, knížka se mi už skoro rozpadá, kolikrát jsem ji jako kluk četl, a nebylo to jen kvůli tomu, že jsem nějakou knihu dostával jenom 1x za rok k vánocům. Vzpomínám si jak jsem si marně lámal hlavu jak se mohli potopit 20 mil pod mořem než mi došel skutečný smysl názvu.

Rup
18.10.2013 5 z 5

Jedno ze stěžejních děl J. Verna. Autor dokázal ve své tvorbě fenomenálně skloubit žánry, kromě jiného, od cestopisu přes populárně nanučnou literaturu až po sci-fi, včetně boje za osvobození a státní suverenitu, slabších proti silnějším, jednotlivce proti stádu.

Sejber
16.10.2013 4 z 5

Velmi pěkná kniha. Chvilkami možná až příliš popisná.

Eigis
21.08.2013 5 z 5

Důkaz Vernova úžasného vizionářství. Není to jen o tom, že to má skvělý příběh, ale je to o atomové ponorce , jedno století před jejím skutečným postavením, navíc napsané v době kdy sci-fi, rozhodně nemělo tak nakročeno jako teď.

Maica
13.07.2013 3 z 5

Já vím, je to Jules Verne, je to klasika. Jenže mě se prostě moc nelíbí. Příběh to je úžasný, to ano, ale stránkové popisy skříně s lasturami, škeblemi a kdovíčím ještě jsou dnes už trochu náročné. Každopádně rozhodně je přínosné si od Vernea přečíst cokoli!

calibre44
07.07.2013 4 z 5

Knížku jsem četl jako kluk a teď jsem se k ní z nostalgie znova vrátil. Chtěl jsem znovu prožít tu cestu světovými oceány s Nautilem a jeho posádkou. Knížka ani časem neztratila nic ze své kouzelné atmosféry. Přiznám se, že mě trošku nudily dlouhé popisy biologických druhů, kterým autor věnuje na můj vkus docela hodně místa, i když v době vzniku knihy, kdy mořské hlubiny nebyly ještě tak prozkoumány a televizní programy nenabízely přehršel přírodovědných filmů, právě tyto popisy měly své opodstatnění a do jisté míry tyto filmy nahrazovaly. Byl bych rád kdyby Verna objevily i dnešní děti, ale současnost zřejmě tomuto žánru nepřeje. Na rozdíl od módních vlkodlaků a upírů.

Janulka56
30.06.2013

Tak tuto knížku jsem četla několikrát a pokaždé jsem si čtení užívala. Stejně tak dva roky prázdnin. Stejně by mě zajímalo, jestli by se knížka líbila i dnešním malým čtenářům.

Skye Isis
27.06.2013 5 z 5

Celá ta kniha je jedním slovem bezkonkurenční! Kapitán Nemo je fascinující osobnost, Verneova vyprávěcí schopnost mě nutila číst a číst a číst. Několikrát.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Knížku jsem četla dvakrát a vždy jsem objevila něco nového. Verne si vzal na mušku něco,co mohlo dopadnout katastrofálně,ale on se s tím vypořádal velmi dobře. Velmi pěkné počtení:-)

tyzik.cejka
07.06.2013 5 z 5

autor bere nápady z rukávu to film už je něco jiného

Hedwik
29.05.2013 5 z 5

Take jsem knihu zacal cist, kdyz jsem byl maly, ale nedocetl a jsem za to rad neb jsem si ji precetl az nyni, kdy jsem starsi a uzil jsem si kazdou stranku. Verneovka do kazde knihovny !

Niraj
08.05.2013 4 z 5

Jako kluk jsem tuto knihu několikrát začal číst…nicméně nikdy nedočetl. A tak jsem se jal tento handicap odstanit nyní. A podařilo se. Nicméně jsem očekával od knihy větší poutavost, místy je kniha nudná svými popisy míst, kudy Nautilus prolouvá a já se musel vyloženě nutit k pokračování, resp. po odložení knihy se přimět druhý den pokračovat. Také zde autor dává (na můj vkus) příliš na odiv své znalosti v oboru fyziky, chemie a biologie - celostránkové popisy různých druhů živočichů a rostlin nadchnou snad opravdu jen podobné nadšence. Též značná naivita prof. Aronnaxe je úsměvná.
Odhlédnu-li však od těchto "nedostatků", pak jako román pro kluky (a dobrodružně založená devčata) určitě doporučuji. Jen se obávám, že právě ty nudné výčty by mláděžníky odradily.
Váhám v hodnocení mezi 3* a 4* . Ale vzhledem k tomu, že román je určen prvotně pro mládež a já ji čtu až teď, musím být shovívavější a hodnotím 4*.

adam.ruby
24.03.2013

knížka, které si mi jako malému klukovi moc líbila, i když jsem dneska už o něco větší kluk, je to pořád skvělá knížka, Verne byl prostě borec :) jinak mě docela štvala naše češtinářka, že ho opomínala, a normálně o něm ani nemluvila...to mi fakt vadilo, pže ať si každej říká co chce napsal spoust výtečných románů a trošku tak i hleděl do budoucnosti...kdo tohle umí, že?

Daxie L. Jesus
24.03.2013 4 z 5

Jak skvostné a dobrodružné vyprávění. A ano, bývaly momenty, kdy mi lezla houserská kůže, a sice okamžitě zanikla, za což dávám -1*.

fan_tomas
28.02.2013

Zajímá kniha, plná dobrodružství. Moje první Verneovka :-)

petka-2007
22.01.2013 4 z 5

Je to již spoustu let, co jsem ji četla, ale pamatuji si, že se mi moc líbila.

RadeneWriter
06.09.2012 5 z 5

Je to úžasná kniha pri ktorej som si prišla na svoje, dlho som ju nevedela zohnať, ale stojí za tú námahu :D

Dera
28.08.2012 4 z 5

Verne je pro mě jeden z největších spisovatelů všech dob. Tato kniha je snad jeho nejznámější. Pravda, v mém věku se dívám na jeho knihy už trochu z nadsázkou, ale v dětském věku to byla pecka! Jeho vize budoucnosti byla geniální...!