Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29765/bmid_duna-2V7-29765.png 4 3380 505

Duna série

První kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi. První díl šestidílného sci-fi románu vypráví o pouštní planetě Arrakis s naprostým nedostatkem vody a jediným známým nalezištěm zvláštního koření, které má moc prodloužit lidský život a které poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti. Román vyšel poprvé v roce 1966, získal několik literárních cen (např. Nebula) a měl u čtenářů omračující ohlas. Podle románu vznikl o dvě desetiletí později i film, který natočil známý režisér David Lynch. Frank Herbert svůj úspěch rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. Šestisvazková sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světového science fiction.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Dune , 1965

CarolC
02.12.2021 2 z 5

Upřímně řečeno, jsem z knihy taková celá rozvrkočená a úplně nevím, co si o tom myslet či jak ji hodnotit. Tento žánr prakticky nečtu, ale filmy s touto tématikou mám moc ráda a po skvělých ohlasech filmového zpracování jsem si řekla, že sáhnu po knize. Zaskočilo mě ale, že o samotné planetě, jejím fungování a "slibovaných" červech tam je hrozně málo. Měla jsem ohromný problém si tak celý svět vůbec vykreslit a působil na mě dost chaoticky a často jsem se v knize ztrácela. Celé to na mě působilo spíš jako nějaká rodinná sága než sci-fi trhák. Mám ráda, když s hlavními hrdiny souzním, ale tady mi byli tak nějak jedno. Bylo to prostě celé takové hrozně divné a mdlé a opravdu mě to mrzí, tohle ale prostě nebylo ono. Jsem ráda, že se mi ji povedlo vůbec dočíst. Dvě hvězdičky alespoň za nějaký občasný popis celého světa a červů.

hudiny
30.11.2021 3 z 5

Tak včera jsem dočetl i druhý díl série a upřímně nechápu to hodnocení téměř 90% to fakt ne. Ne že by to byla špatná kniha ale četl jsem to na doporučení že je to skvělé sci-fi a byl jsem zklamán sci-fi to není jisté malinké náznaky opravdu malinkaté tam jsou ale ne dost abych to to označil jako sci-fi možná to před skoro 60-ti lety to byla sci-fi jízda ale dnes ne.
Hlavní problém jsem měl s tím že jsem si k hlavní postavě Paulovi nevytvořil žádný vztah bylo šumák co se s ním stane a stejně to bylo i s ostatními postavami. Děj kde bych si mohl nějaký vztah k postavám vytvořit byl přeskočen.
No závěrem kniha je spíše lehce nadprůměrná ale spíš jako psychologický román. Jako sci-fi byl doporučil spíše Pekelnou díru od Brian Herbert, Kevin J. Anderson ALE tam bohužel není a nejspíš nebude přeložen třetí díl takže jedině anglicky.

Marcas94
27.11.2021 4 z 5

Duna je výborná. Bohužel jsem ale nebyl schopen se do toho úplně na 100% začíst, proto dávám hodnocení o jedno nižší. Věřím ale, že až budu Dunu jednou číst znovu (a jakože určitě budu), tak budu moct dát hodnocení vyšší. Protože tohle dílo si to určitě zaslouží. Ne nadarmo je nazýváno průkopníkem sci-fi žánru. Duna má totiž fantastický příběh, který je navíc napsán výtečným stylem a nic tu není uspěcháno. Do toho se přidává obrovská rozmanitost světa a rázem tu máme neuvěřitelně komplexní a do sebemenšího detailu promyšlený svět, za který bychom měli Herberta uctívat. Film jsem také viděl a myslím, že knize více než důstojně sekunduje.

Dom95
26.11.2021 5 z 5

Perfektní. Jen se několikrát dost přeskočilo v ději. Přitom by se dalo krásně rozepsat. Jinak mě překvapil rychlý konec, kdy je spousta děje nahuštěna na posledních 100 stran. Těším se na film.

Percabethka
23.11.2021 5 z 5

Výborná kniha, takový sci-fi pán prstenů. Třebaže ne tak dopodrobna jako Tolkien, Herbert má skvěle promyšlený svět, jazyky, politiku, náboženství či dokonce ekologii na Arrakisu. Stejně jako u Tolkiena tu také máme nepřeberné množství postav, z nichž většina má různá jména v různých jazycích a člověk se občas musí zastavit, zamyslet a zorientovat, o jakou postavu to zase jde. Ničemu to ale nevadí. Co bych však vytkla je psychologický vývoj postavy Paula (náhlým skokem v ději o dva roky dopředu, připravil Herbert čtenáře o možnost sledovat Paulovu proměnu ve Fremena - a pak, Paul je celkem Gary Stu) a také určitou distancovanost vypravěče, kvůli které je těžké se do postav vžít - s tak velkým množstvím postav to ale možná ani jinak nešlo. Navíc je to vyváženou spoustou filosofie a skvělým vypravěčským stylem.

painthers
21.11.2021 4 z 5

Není to snadný, ale nakonec to stojí za to, už jen pro to, aby člověk ocenil autora. Něco podobného se totiž neurodí často. :-)

samuel5955
17.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Povedal som si jeden deň: „Mal by som prečítať nejakú sci-fi.“ A urobil som chybu – lebo som si následne z knižnice vypožičal Herberovu Dunu.

Prológ, ktorý predchádza každú epizódu Star Wars (,,Kedysi veľmi dávno vo veľmi, veľmi vzdialenej galaxii...“) by sa hodil aj ako prológ na Dunu (aj keď sa dej odohráva v 102. storočí). Frank Herbert na vytvorenie svojho rozsiahleho, prepracovaného literárneho sveta, kde je voda vzácnejšia viac, ako korenie predlžujúce život, využil ako šablónu viac mytológiu blízkeho a stredného Východu, ako jalové predstavy postmodernej budúcnosti. Postavy v Dune sú vykreslené do najmenších detailov (rovnako, ako rozpálená planéta Arrakis; pri čítaní knihy takmer cítite v ústach sucho a na jazyku pachuť vzácneho korenia melanž), včítane ich najvnútornejších myšlienkových pochodov.

Napriek tomu môj subjektívny názor na Dunu nie je pozitívny. Kniha je písaná veľmi rozvláčnym spôsobom, ktorý brzdí plynulosť deja a napriek všetkému úsiliu autora priblížiť čitateľovi ľudí, ktorý budú žiť o 8000 rokov neskôr, na mňa jednotlivé osoby pôsobili cudzo a ich osud ma necháva chladným – možno s výnimkou Paula, ktorý sa okrem bežných trampôt tínedžera musí vyrovnať aj s nutnosťou predčasne dospieť, stať sa vodcom hnutia odporu voči tyranii, ktoré snáď nemá nádej na úspech, milencom, otcom, a tiež akýmsi novodobým mesiášom a jeho matky, ktorú Paulova premena desí a obaja z času na čas prežívajú hlboké mystické zážitky prepojenia s ľuďmi minulosti, budúcnosti i prítomnosti.

Aj tak však neľutujem, že som Dunu prečítal, avšak čítať druhý diel sa nechystám.

pucii
17.11.2021 5 z 5

Fakt úžasné čtení. Skvěle promyšleno i z technického hlediska, nápadité s rychle ubíhajícím dějem. Kniha obsahuje i autorovy dodatky o ekologii a náboženství.

Pro více časově vytížené čtenáře doporučuji nakombinovat se čtenou variantou (audioknihou) dostupnou na portále youtube.com. Člověk se takhle fakt těší na práci (samozřejmě v případě, že u toho nehlídá děti :D)

A doporučuji i filmové zpracování, které je pro diváky znající obsah knihy velmi pěkně zpracované (tedy dle mého názoru filmového amatéra a laika) ...

blimba
14.11.2021 4 z 5

Když jsem to četla v 18, tak to bylo asi lepší...ale výhoda časového odstupu je ta, že si člověk pamatoval jen pár scén... takže stále napínavé

Speedy076
13.11.2021 5 z 5

Asi to nejlepší scifi, jaké jsem, kdy četla. Naprostá bomba a fenomenální zážitek. Rozhodně doporučuji všem, kteří jsou věrnými fanoušky scifi literatury, ale i všem ostatním.

Wara
12.11.2021 5 z 5

Famózní čtení. Chtěl jsem to přečíst znovu (četl jsem to poprvé kdysi hodně dávno) před filmem ale nestihl jsem to, ale ono to možná bylo nakonec i dobře. Film je výborný a kniha je skvělá, spojení toho co jsem četl s vizuálem z filmu fungovalo skvěle hlavně kvůli tomu, že si film nevymýšlí nic navíc- ono to totiž není ani potřeba. Nemohl jsem se od toho odtrhnout, tak strhující děj se tam pro mě odehrával. Není to lehké/pohodové čtení, vyžaduje to soustředění a přemýšlení, ale odměnou je skutečně bohatě větvený příběh ve kterém se do epického finále spojuje několik dílčích dějových linií. Hrozně se těším na další knihy ze série i na pokračování filmu...

cziss
10.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Vynikající sci-fi pro dospěláky a inspirace pro spousty dalších děl později (SW, Battlestar Galactica, Babylon 5...). Moc se mi líbí atmosféra dálného východu, která je pro nás Evropany tak exotická. Cítím tam i takovou lehkou příchuť post-apo. Dobře vymyšlené má autor důvody pro boj s chladnými zbraněmi, nebo ty záležitosti ohledně proroctví. Taky se mi líbilo, že se třeba ani nezapomíná na ekonomické aspekty válčení, že zbraně, stroje a výcvik vojáků něco stojí a někdo to zaplatit musí. Že také existuje nějaké strategie a logistika. Neubráním se ale ani troše kritiky, protože některé, a dost zásadní, věci se mi zdají nedomyšlené nebo dostatečně objasněné. Asi nejvíc jako nesmysl se mi jeví, že by jeden člověk a k tomu ještě bez jakéhokoliv poplachu mohl deaktivovat hlavní obranný systém komplexu na Arrakisu. Také bylo řečeno, že ve vesmíru nejsou mimozemské organismy, pouze zmutované. Červy a uhoři, ale evidentně cizího původu jsou - tak jak je to tedy? Fremenové mají dostatek finančních prostředků, to je z knihy jasné. Proč tedy raději neodletí na jinou planetu a proč se tam vůbec usazovali? Doufám, že to další díly trochu objasní. PS.: Jsem moc rád, že konečně Duna také dostala kvalitní filmové zpracování.

EDIT po dočtení 3. dílu.: Se sérií končím a čtenářům nedoporučuji se do dalších dílů pouštět. Zbytečně si pokazíte dojem z dobré knihy.

Strážkyně
09.11.2021 5 z 5

Láska.

DredPitt
08.11.2021 5 z 5

Knihu jsem si dal jako předsevzetí přečíst před navštěvou kina. Ale jsem věrný zastánce prokrastinace, četbu jsem flákal a nakonec byl film v kinech rychleji. Po dočtení jsem na film zvědavý, protože si nejsem jistý tím, že lze Dunu filmově zpracovat (ale to se mylně tradovalo i o Lord of the Rings :)). Kniha naprosto famózní: osudovost, předurčenost, zrada, věrnost, naplnění, atd., atd. Pred očima ctenáře se odehrává antické drama zasazené do daleké budoucnosti, se všemi svými kličkami, které se postupně spojí na konci do ohňostroje vyvrcholení. Herbert dokazal skloubit realné drama, s odkazy v záhlaví k neexistujícím knihám, až po myšlenkové pochody postav a vybudoval tak právem knižní sci-fi fenomén, který dokázal ovlivnit jiné médium - film, protože inspirace Dunou je přímo hmatatelná od Star Wars až k Avatarovi. A co se týče "paralely" k reálnému arabskému světu (džihád, názvosloví, atd.), v rámci světa Duny mi přije celkem logické.

SputnikV
07.11.2021

za mne bezbřehá nezáživná nuda, přečetl jsem a skoro nic si nepamatuju,

ajucha
05.11.2021 5 z 5

No jo no, zlákána filmem, přečteno dřív, než jsem ho viděla teda. Je to fakt boží, rozsáhlé a hluboké. A teď hurá na film, schválně kolik tam toho zůstalo.

marra82
01.11.2021

Chápu všechny těžkosti při čtení, pokud nejste vyloženě fanoušek Duny a žánru, rozhodně to není lehké čtení... a ani nemá být. Určitý návod ke čtení nabízí sám autor- hledej plány v plánech jiných plánů. Teprve až pochopite úlohy všech hráčů (bene gesseritu, fremenů, koření), celý příběh se hezky zazipuje do pyramidální struktury, a jako taková je Duna velkolepý příběh, jednoduchý, univerzální a zároveň jedinečný, jedinečně napsaný.
Pro vizualizaci rozhodně doporučuji film (už proto, že "my planet arrakis is so beautiful when the sun low...")

girdi
01.11.2021 5 z 5

Svět Duny mi otevřela moje máma už před 20 lety prostřednictvím seriálu, který mi tehdy přišel fakt zajímavý. Doteď si pamatuji, jakou jsem měla radost, když jsem v menších rolích takového krutopřísného sci-fi díla poznala české herce. Ovšem knihu jsem tehdy do ruky nevzala, takže na mě čekala a jsem za to ráda, protože nevím, jestli by mě tehdy upoutala tolik jako dnes. Obsahuje totiž kromě perfektně vymyšleného universa, příběhu a propracovaných postav i mnoho hlubokých myšlenek o politice, ekologii, náboženství, technologiích...byl by to dlouhý seznam.
Přečetla jsem za tři dny skoro jedním dechem a bylo to mega moc super. Duna má neuvěřitelný přesah a obávám se, že v nedaleké budoucnosti bude ještě aktuálnější. Rozhodně doporučuji a těším se na nové filmové zpracování.

knihomolka_jaja
31.10.2021 4 z 5

Do čtení této knihy jsem se dala, abych si užila původní příběh před tím, než uvidím nové filmové zpracování (2021). Příběh je to velice dobrý, dobře napsaný, ale možná proto, že jsem věděla, co se v něm odehrává (viděla jsem v minulosti i staré filmové zpracování), nedokázala jsem se do děje úplně ponořit. Tak nebo tak kniha je stoprocentně lepší než film. Jde o kvalitní sci-fi, které se pěkně čte a stránky hezky odsýpají.

x1carbon
30.10.2021 5 z 5

O knize jsem se dozvěděl když se chystalo filmové zpracování 2021. Přečetl jsem před tím než jsem šel do kina. Musím všem doporučit. Film je brilantní ale nelze do něj promítnout vše. Proto jestli váháte, přečtěte. Kniha otevře novou perspektivu na svět Duny.
Občas může být čtení náročnější, ale když jste fascinovaní unikátním světem Duny, určitě se koncentrace a čas strávený čtením vyplatí.
A ikonická fráze "Fear is the mind killer." má určitě přesah nad vesmír Franka Herberta.