Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1939/bmid_duna-5Tw-1939.jpg 4 3361 500

Duna série

Sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science-fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autorovi získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

hetzerjoke
19.07.2019 5 z 5

Výborná kniha ALE poněkud mě zdržovolo nepřeberné množství postav, cizých názvů a obtížně stravitelného popisování Paulových myšlenek. Příběh je silný, jen stránek trochu moc...

3DD!3
13.07.2019 5 z 5

Koření je ropa. Arabové a západní vzdělání. Frank Herbert poukázal na nebezpečí degenerující civilizace a využití barbarských sil k ovládnutí pokročilejších národů. Bohatý svět je na první pohled jednoduchý a drsný jako písek, ale nabízí pochopitelný systém hodnot založený na vodě. Klasická linie o vzestupu vládce a proroka Muad'Diba je obohacena o moc předvídání možných budoucností a meditací o údělu jedince v nezastavitelných kolech osudu. Výborná kniha s koncem, ze kterého mrazí.

smazenaryba
29.06.2019 5 z 5

Piesok sa mi stále presýpa v hlave a na vodu sa tiež pozerám tak akosi inak. Duna má všetko to, čo má kvalitné sci-fi/fantasy mať. Prepracovaný svet, uveriteľnú víziu, zaujímavé postavy, osudový príbeh...dopĺňajte sami podľa ľubosti. Tá skutočná hodnota sa však skrýva hlbšie, tak ako fremenské vodné nádrže. Opýtam sa. Ako dlho potrvá, kým sa Zem zmení na obdobu Arrakisu ? Je úplne jedno, či sa bavíme o globálnom otepľovaní, vyčerpaní prírodných zdrojov, výrube lesov, či znečisťovaniu. Niečo príde. Bude to o tisíc, či dvetisíc rokov ? Na tom až tak nezáleží, no prísť to musí. Predstavme si, že všetky múdre mozgy, ktoré vymýšľajú rafinované spôsoby, ako zefektívniť ťažbu, produkciu, predaj (melanž), ako nakŕmiť kapitalistickú obludu, ako rozširovať túto rakovinu a našu závislosť na nej, by sa jedného dňa rozhodli, že svoje úsilie obrátia opačným smerom a pustili by sa do zveľaďovania (zachraňovania?) Zeme. Ako povedal Liet, výsledkov by sa nedočkali naše deti, vnúčatá, ani pravnúčatá, no raz, výsledok by sa dostavil a púšť by sa zmenila na oázu. A v tom sa skrýva skutočná hodnota Duny. Škoda, že človek má v náture vydať sa správnym smerom až keď niet inej cesty.

Pár poznámok k slovenskému prekladu. Na prvé slovenské vydanie Duny sme čakali 53 rokov. Je to hanba, ale aj česť pre vydavateľstvo, ktorý tento obrovský rest napravilo. Spracovanie knihy je hodné titulu a ikeď k prekladu mám svoje výhrady (na určitých miestach si kniha žiada uvolněnější, menej doslovný prístup), Gálisová sa ako prekladateľka zlepšuje a ja už nemám obavy, ako bude vyzerať pokračovanie, či iné dielo, ktorého sa chopí.

OldřichHanton
22.06.2019 4 z 5

Asi platí, že když má být sci-fi nadčasová, je lepší když se inspiruje spíše historií, než nejnovějšími vynálezy své doby. To je asi důvod, že ani po více jak padesáti letech od napsání, pouštní svět Duny vůbec neztratil svoji úžasnou atmosféru.
Příběh jsem trošku znal, je dobrý a velmi propracovaný. Je samozřejmě otázka, jestli je skutečně tak hluboký, a má takový přesah, jak se tváří. Výhrady mám spíše k akčním pasážím. To, jak hrdinové stále absolvují různé rituální zkoušky a souboje už bylo trošku repetitivní. Kapitoly o politice a intrikách jsou však hltal.
Nevím, jestli někdy přečtu celou ságu, některá pokračování jsou hodnocena docela rozporuplně, ale následující díl určitě ještě vezmu do ruky.

ViBe
29.05.2019 5 z 5

Vzal jsem si hned první české vydání na čtení v jednom tehdy sovětském velkoměstě. Obojí se skvěle doplňovalo - téměř surrealistická atmosféra knihy i pouštní šeď města. Není to pravá technická SciFi - delší dobu potrvá, než se člověk začte a ponoří do tohoto zvláštního světa.
Později jsem přečetl všechny návazné díly ságy se spoluautory Brianem Herbertem a Kevinem J. Andersonem až po závěrečné Písečné červy Duny. Jednotlivé knihy si udržují svou kontinuitu s dobrou kvalitou (pravda, enormních počtů stran Bitvy o trůny nebo Temné věže nedosáhly - někdy si myslím, že George R. R. Martin a Stephen King měří svá díla na metry). V žádném případě nedoporučuji tomu, kdo četl knihy v tištěné formě, dívat se na film / filmy - bude krutě zklamán.

fincik
26.04.2019 3 z 5

Ano, kniha se mi líbila, ale něco tomu přece jenom chybělo. Hlavně jsem se nemohl sžít s hlavním hrdinou, z kterého se vyklubal chladnokrevný, až bezcitný diktátor. To byl asi autorův záměr, aby Paula charakterizoval nejen jako postavičku bez chyb, ale když mu pak vlastně ani nijak nefandím, tak je to těžký.
Postavy umírali na můj vkus moc rychle. Jakože konec odstavce a jede se dál. Taky mi vadilo přehršel filozofických keců a doslova na každé stránce popis počasí. To mi opravdu došlo, že na pouštní planetě svítí slunce a fouká vítr, nemusí to tam být napsané šestsetkrát. Jako přečtu si i druhý díl, který jsem si koupil zároveň s prvním, v dárkovém vydání s krásnými ilustracemi. Tím však končím. Moc nechápu zdejší vysoké hodnocení.

katarina4591
14.04.2019 5 z 5

Duna je skvělá! Rozhodla jsem se ji přečíst až po náhodném shlédnutí filmu. A přestože mě tento poněkud psychadelický Lynchův snímek trochu vyděsil, už po pár stránkách jsem věděla že to bude láska. Vyváženost mezi myšlenkovými pochody postav a přímou interakcí je vynikající. Herbertem vytvořený svět, jeho minulosti a budoucnosti, jeho intriky a náboženství, si mě získal jako si získala melánž gildovní navigátory!

zuzi.d
09.04.2019 5 z 5

Čtivě a chytře napsáno. Užila jsem si každou stránku.

Beer_bro
18.03.2019 5 z 5

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

EricNor
15.03.2019 5 z 5

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

jfialova
15.03.2019 4 z 5

Jo, Duna je prostě srdcovka. Nezapomenu, jak jsme pařili stejnojmennou hru, jak jsme se těšili na film a pak si hráli na harvestry (koš na prádlo přehozený dekou) a brácha byl Harkonen. Kniha je poněkud složitější, děj není tak přímočarý a jednoduchý, jak by se podle filmu či hry dalo usuzovat, ale četla jsem v pozdějším věku, takže mi to vůbec nevadilo.

MartyManCZ
20.02.2019 5 z 5

hodně náročné čtení, spousta postav, názvů, neustálé dialogy, politikaření...ale když si to zamilujete, neni co řešit :) Duna mě provází celý život od té doby co se objevila ve hrách jako první realtime strategie, přes film kterej sem vždycky zbožňoval...a teď sem se konečně odhodlal k tomu tuhle náročnou knihu přelouskat i literárně. A stálo to za to...má to své originání kouzlo, které mě vždycky bude přitahovat...asi to je ta vůně koření, na které sem se stal závislý :)

kobejn
10.02.2019 5 z 5

Díky knize jsem zpětně docenil film, kterýmu jsem předtím nerozuměl.

endyamon
05.02.2019 5 z 5

Kniha na celoživotné čítanie.

1972Sixo
02.02.2019 5 z 5

Chem jesť melanž. Ta planéta predsa musí niekde existovať.

Laxativum
21.01.2019 4 z 5

Pomalejší začátek, těžší orientace v postavách, strhující konec.

Gurus
26.12.2018 5 z 5

Klasika, která nezestárne.

Spajk
23.12.2018 5 z 5

Moje první scifi. Četl jsem ji poprvé v osmi letech a později několikrát znovu. Je to geniální kniha, potažmo sága (i když kvalita dalších dílů je proměnlivá) ke které se rád vracím.

JP
13.12.2018 4 z 5

Gom Jabbar. Muad'Dib. Benne Gesserit. Ty výrazy mě fascinovaly. Stejně jako spousta jiných drobných maličkostí. Trošku odbočím: Lynchův megapropadák, jakým jeho filmová Duna byla, jsem viděl kdysi jako dítě a nemůžu se dočkat, až Denis Villeneuve, který stojí za letošním Blade Runnerem 2049 a za Arrival natočí filmovou adaptaci, protože aktuálně není lepšího žánrového režiséra. Duna patří k mým dlouhodobým restům. Ty obrazy písečných červů z filmu, v Beetlejuiceovi (další oblíbený film spojený s dětstvím) byl vlastně taky písečný červ a pak nekonečné rozhovory celou základku a střední s mým kamarádem o olgoji chorchojovi, který byl pro červy z Duny předlohou. Takže můžete chápat, že můj rest byl dlouhodobý a jaksi i hluboko zakořeněný, ale konečně jsem se k Duně dostal. Definitivně chápu její status a respektuju ho. Trošku mě nebavila ta nekonečná politika, to věčný kdo co komu jak a za kolik z deseti různejch stran, kdy každá strana (nehledě na spoustu postav) sleduje vlastní zájem, musí to prostě fungovat, ale tady to jen lehce, jako písek, zanášelo... nicméně co mě naopak bavilo byla celá ta rozdílná škála a mentalita různých národů, jejich pohledy a postoje k životu (přežívání a smrti) a obvzláště ty způsoby, jakým šetřit s vodou na planetě, kde je jí takový nedostatek, že brečet kvůli něčí smrti není jen zátiším, ale jakýmsi hlubokým projevem, protože připravujete svoje tělo o drahocennou tekutinu. Definitivně palce nahoře, ale musím si to někdy zopakovat, v pravé knižní podobě (tohle byl audiobook), protože přes Herbertův um v popsání některých scén a přeskakování mezi myšlením postav, jejich komunikací, bych si to rád utřídil a dal tak nějak v klidu a ocenil pozitiva tohohle projektu víc. Záběr téhle knihy je totiž dost širokej. Ta LSD-čková verze, co zamýšlel natočit Jodorowsky, by byla půvabná, kdyby se dočkala realizace. Mimochodem, myslím si, že každej fanda Duny by si dokument o jednom z nejšílenějších nerealizovaných projektů (od jednoho z nejšílenějších lidí na planetě) měl definitivně pustit: https://www.csfd.cz/film/312948-jodorowsky-s-dune/komentare/ (thank me later)

Stauff
07.11.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Poprvé jsem ji četl v roce 1988, pomáhala mi přežít pakárnu na vojně. Od té doby je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Ten svět (Arrakis) snad musí i existovat, protože to vypadá, že Frank Herbert tam byl.