Děti Duny

Děti Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192138/bmid_deti-duny-hhn-192138.jpg 4 676 84

Duna série

Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval - i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně - ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem. Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů. Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce - a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť - od jednoho z nich..... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Children of Dune , 1976

martineknatasa
17.06.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale musím před dalším dílem číst jiný žánr. O to více se budu těšit na 4. díl DUNY.

painthers
25.05.2022 5 z 5

Jsem ráda, že jsem to nevzdala a po slabém druhém dílu se vrátila časem ke třetímu.
Ta propracovanost celého světa Duny mě fascinuje. Místy se v tom člověk může trochu ztrácet, ale podle mě je to cílem - jak se postavy občas také ztrácí ve svých vizích. Nejradši mám ale popisy červa - pohyby, pach ozonu, obavy o jejich vyhynutí… jak kdybych je viděla před sebou. :-)

monika3332
26.04.2022 5 z 5

Mám ráda tu propracovanost a neodbytnost vyprávění. Teď jsem dočetla a hned jdu na další díl

cziss
20.04.2022 2 z 5

O trochu lepší jak předchozí díl. Ale co vlastně takhle knížka je, sci-fi, fantasy, filozofický traktát? Nevím. S touto sérií končím, takovéto knihy mě neskutečně nudí. Vzhledem ke komentářům k dalším dílům změna nenastane.

mirek93
11.04.2022 5 z 5

Výborná kniha. Řekl bych, že se jedna o stejně mistrovský román jako je první díl. Příběh i dialogy jsou skvělé. Doporučuji.

hungryreader00
07.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Předchozí díly mě nadchly hned na začátku, tenhle bohužel ne. V jedné části se kniha poměrně vlekla než se začaly odhalovat motivace činů a jednání významných postav. Upřímně jsem byla poměrně zaskočená Letovým osudem a písečnými pstruhy. Vůbec jsem nevěděla jak si to v hlavě vizualizovat. Ale když pominu tyto záležitosti, stále je to skvěle promyšlený příběh, všechno do sebe krásně zapadá.

opic 12
31.03.2022 4 z 5

Duna...Arrakis...Fremeni...Atreidi...Červi...Melanž...
Však to znáte.
Jednička bezchybná.Dvojka úplně jiná,příjemná změna s výhledem a netěšeností na další díl.Trojka samozřejmě nezaměnitelný rukopis.Jen tak nějak čím dál víc ukecanější.Rozvláčnější.A těch putek a spiknutí s politickými pletkami je na mě už asi moc.Jako by se to motalo příliš v zamotaným červovi.
O tom tak nějak je asi celá série,samozřejmě.Jen v pokračování není už zas tolik nového a objevného co by mě nutilo se opět zakousnout do tohoto písečného světa.
I přes tento konfliktní rozpor zůstává tento díl čtivý a bezesporu zajímavý.
Baví nadále,jen už to není tentokrát taková šleha a čtení bylo o to delší.
Vlastně jsem zvědav o to více na další pokračování.
Nu vydejme se tedy opět na Arrakis zvanou Duna

zelda7
27.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Z třetího dílu Duny mám rozporuplné pocity, ze začátku chvíli trvalo než se děj "rozjel", ale na to jsem si u Duny zvykla a zároveň se mi to i líbí, že člověk s knížkou vydrží déle a přemýšlí co jednotlivé věci znamenají a někdy v půlce knihy to vždy do sebe začne zapadat. Co mě na knize zklamalo byl konec, moc nevím co si mám myslet o tom co se stalo s Letem... Každopádně se i tak těším na pokračování, i když je celá série Duny poměrně atypickou knihou stejně mě k sobě něčím láká. Také mě mrzí, že v tomto díle zemřela moje nejoblíbenější postava, a to byl Duncan Idaho. :(

alishek
30.12.2021 4 z 5

Trochu pomalejší začátek knihy, ale pak příběh nabere na spádu, opravdu povedené pokračování. Zajímavé rozuzlení předchozí knihy a začátek nového dynastie, fakt super.

Kajo98
21.12.2021 2 z 5

Od tretej knihy som čakal návrat ku kvalite prvého diela, ale žiaľ márne. Až na pár svetlých častí sa mi do knihy nepodarilo ponoriť. Veľakrát som sa stratil a nechápal som jednanie postáv ani ich zámer. Mrzí ma to, možno keby som si každú stranu rozobral na drobné a uvažoval nad každou vetou 5min. tak by som to možno dokázal oceniť. Žiaľ nato som nemál chuť...Snáď nabudúce.

Speedy076
17.12.2021 4 z 5

I když jsem nikdy nebyla fanouškem SCI-FI, série Duna mě dokázala okouzlit hned na prvních stránkách. V současné době jsem se dostala už ke třetímu dílu, který stejně jako ten předchozí je plný filozofických úvah, myšlenkových pochodů a hlavně ohromných změn hlavních postav (převážně postavy Alii a Leta).
Na můj vkus kniha postupuje trochu pomalu a v některých chvílích jsem se drobátko nudila, ovšem naprosto chápu důchody autora psát takovýto typ slohu. Právě proto knihu hodnotím opravdu velice dobře.

Nifredil
11.12.2021 3 z 5

ANi jsem nepostřehla, kdy se překlopila dvojka do trojky, tak hodně na sebe oba díly navazují. U trojky se mi podařilo konečně i trochu začíst a užívala jsem si ji, pořád to není to okouzlení jako u jedničky, ale nevadí mi to. Hodně mě bavilo, jak se Leto chová, všechny ty odbočky, Ghola a další věci kolem směřování na Zlatou stezku. Tenhle díl byl zkrátka fajn.

KubaHanzelin
01.12.2021 4 z 5

Na to, jak jsem se ze začátku nudil a říkal si, co se to s Dunou sakra stalo, okolo půlky jsem se zakousnul a nemohl jsem se od Dětí Duny odtrhnout.
Paul je pryč, na scéně jsou jeho děti Leto a Ghanima, následovníci trůnu, vychovávání dle fremenských zvyků, v Arrakeenu se dějí zlé věci a do toho na scénu vrací Lady Jessica, rod Corrino a přichází záhadný Kazatel..
Kdo bude dalším Imperátorem? Čeká nás válka?
To se sice dozvíme, ale akce tu je poskrovnu. Jedná se opět o dalších filozofickou, politickou část vesmíru Franka Herberta, do kterého jsem se musel vrátit po filmové Duně od Denise Villeneuveho, která mě svým useknutým dějem tak trochu urazila. A tak jsem se vrátil k předloze, která sice nedosahuje kvalit původního příběhu, ale pořád je to velmi zajímavé a originální..
Závěr byl fantastický a časem budu určitě pokračovat ve čtení tohoto eposu:)

1972Sixo
22.11.2021 5 z 5

Celkom som sa tešil na návrat na Arakis. No moje zážitky počas čítania oscilovaly od 3 do 5 hviezd. Nakoniec som si uvedomil výnimočnosť a nadčasovosť Herbertovej "Dunystickej" prózy a priklonil sa k najlepšiemu hodnoteniu. Ono to je predsa len iné čítanie než bežný sci-fi mainstream. Napriek lingvistickým šermovačkám číši z každej strany osudovosť a epickosť a napriek skoro polstoročnému textu je nadčasovo aktuálny. Znova ma šokujú nové poznatky , ktoré sú v tomto svete samozrejme. Charaktery nových hrdinov sa krásne profilujú a napriek dejovým paralelám s prvou Dunou vyznievajú čerstvo a prekvapujúco. Dejové zvraty šokujú, ale v konečnom dôsledku sú logické - tak ako aj konanie hrdinov nových i starých.

Asi som sa stal závislým od melanže. Zatiaľ som nadopovaný a spokojný. Vyzerá to, ako by mi rozširovala obzory. Ešte mi ostalo pár dávok.

Fallenyard
14.08.2021 4 z 5

Třetí kniha série se mi četla lehce, děj odsýpal, měl jasně vyhraněný začátek i konec. Přestože se pravidelně ponořoval do psychedelicky-filozofického chaosu, dalo se v něm orientovat (třeba oproti dvojce, která je jeden velký melanžový trip) - možná i proto, že jsem už věděla, jaký styl psaní očekávat a dovedla se povznést nad skutečnost, že autor psal bez ohledu na čtenáře. Závěr mě překvapil a těším se, až rozečtu pokračování.

hetzerjoke
31.07.2021 3 z 5

Strávit tuto filozoficky - politicko - psychadelickou baladu se pro mně ukázalo být mnohem těžší, než jsem očekával, a, upřímně, jakmile jsem na začátku kapitoly zahlédl jméno Leto, trochu jsem si povzdechl. Herbert se při psaní zřejmě skutečně bavil, což jde poznat dle barvitého a hravého jazyka, ale opět trochu opomenul zamíchat do stránek to, co dělalo původní Dunu tak stěžejním majstrštikem. Nevím, co to bylo, snad politikaření Harkonnenů, snad ten pozvolný start, díky kterému se čtenáři do knihy dokázali začíst a orientovat se. Děti Duny ani jedno nemají, zato však přinášejí skutečný hardcore duševní a psychologický zážitek, na jehož pozadí (ale bohužel skutečně pouze a jen pozadí) se rozehrává tragický příběh zevnitř rozvráceného trůnu rodu Atreidů.
Ale že jsem fanoušek a těším se na film, nenechám se odradit a jedu dál na Božského imperátora.

LenkaKT
08.04.2021 3 z 5

Jak mi druhý díl přišel prázdný a nudný, tohle mne bavilo, jsou tam nové neotřelé nápady a končíme s nadějí i skrytou hrozbou. Zas máme plány v plánech cizích plánů a úskoky v úskocích cizích úskoků. Nicméně první Dunu asi překoná jen málo co.

SONP
21.03.2021 2 z 5

Tak bohužel - jak se zdá, série o Duně se mnou nadále není literárně kompatibilní. První kniha mne chytla a nepustila, zejména neotřelostí tamního fantasy/sci-fi světa a fascinujícího mixu planetární ekologie a politky. Druhá kniha byla hodně zvláštní, ale ještě pořád jsem jí mohl číst s radostí. Ovšem tento třetí díl už jsem dočetl snad jen silou vůle - míněno vůle zjistit, zda se objeví aspoň náznak něčeho, co by bylo možno považovat za děj. Je mi líto, ale tento literární smotek intrik, manipulací a surrealistické filozofie už pro mě neměl nejmenší zajímavost. Tak strašně jsem si přál, abych se dozvěděl něco víc o tom skvěle vymyšleném světě, o lodích Gildy, o politickém zřízení, o biologii Červů, a místo toho postavy jen vedly nekonečné dialogy o manipulacích, zradách nebo nesrozumitelných otázkách náboženství.

Do čtení jsem se musel nutit a neměl jsem z něj žádný požitek. Objevil jsem tu sice celou řadu zajímavých politických myšlenek (které jsem si dokonce vypsal!), ale už to pro mne bylo za hranicí beletrie, kterou čtu přece jenom spíše oddechově, pro zábavu. Nechám proto Leta II. Atreida v jeho oděvu z písečných pstruhů panovat galaxii a napřu svoji pozornost zase k jinému literárnímu světu.
P.S. Počet hvězdiček nevyjadřuje kvalitu dílu, ale míru mého čtenářského zážitku.

iam.sokol
17.01.2021 5 z 5

Třetí díl Duny je zase o něco jinačí než oba předchozí. Tentokrát Herbert přidal více děje, ovšem ne na úkor myšlenek o filozofii a náboženství, kterých je v této knize opět požehnaně. Po přečtení Dětí Duny už mohu naplno prohlásit, že jsem celé této sérii bezmezně propadl a už teď vím, že ji rozhodně nečtu naposledy.

Kutcho
13.12.2020 4 z 5

Kniha na mňa nepôsobila takým kultovým dojmom ako pôvodná Duna a v prvej polovici toho celkovo neprinášala mnoho. Skôr mi pripadala ako také tápanie a pripravovanie sa na niečo. To niečo prišlo v druhej časti, a bola to veru paráda. Konečne mal príbeh zmysel, hry sa rozohrali naplno, Leto II úplne v mojich očiach zahviezdil a jednoducho to bola chuťovka, podobne ako prvý diel. Len škoda tej prvej polovice. Inak ma kniha nabudila na pokračovanie a určite stojí za prečítanie ak ste fanúšik série.

space opera sci-fi

Frank Herbert