Duna

Duna https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445401/bmid_duna-pkG-445401.jpeg 4 3364 500

Duna série

Příběh Duny se odehrává v daleké budoucnosti v mezihvězdném impériu, kterému vládne padišáh imperátor Shaddam IV. z rodu Corrino, jemuž jsou podřízené všechny velkorody. Mladý Paul Atreides – dědic a následovník rodu Atreidů – odlétá se svým otcem vévodou Letem a matkou Jessikou na Arrakis, pouštní planetu, jež je jediným zdrojem výjimečného koření, nejdůležitější a nejcennější látky ve vesmíru s podivuhodnými vlastnostmi. Rod Atreidů má planetu spravovat poté, co ji opustili jejich odvěcí nepřátelé, Harkonnenové. A v tu chvíli se rozbíhá mnohovrstvá interakce složitého světa politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí, to vše ve snaze ovládnout Arrakis, protože ten, kdo ovládá Arrakis, ovládá i koření...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Dune , 1965

Čmeláček
19.06.2022 5 z 5

Sci-fi čtu docela rád, ale ne moc často. Duna je ale klasika, kterou jsem nemohl vynechat :).

Adasin
14.06.2022 4 z 5

Uznávám, že je to skvěle napsaný , předběhlo to dobu atd., jako sci-fi super, ten svět je fakt zajímavej, ale prostě mi to nedá a hvězdu seberu. A to hlavně proto, že mi vadilo, že v podstatě od začátku víme, co se bude dít dál. I kdybych neznala obě filmová zpracování, tak po pár stránkách vím, co se stane a jak je to nevyhnutelný. A nikdo se nepokusí ani naznačit, že by si mohli svůj osud vybrat a něco s těma varováníma dělat. Ne prostě, oni na Arrakis jdou, i když věděj, že to půjde do háje. Paul se sice v duchu nějak snaží události změnit, ale je takový strašně zmatený, divný. Nejdřív tam postavy přemejšlej skoro o všem a pak tu máme hned několik časovejch skoků. A to jsem si myslela, jak je druhá půlka původního filmu strašně uspěchaná - sice je, ale ono to má původ už v knize. A ten konec... skoro to na mě působí jako první část knihy než celá kniha. A ty vsuvky od Irulán mi přišly celkem zbytečný. Musím ale ocenit přílohy na konci knihy. 8/10

JelloBiafra
08.06.2022 5 z 5

Právoplatná sci-fi klasika, ktorá sa v priebehu rokov stala úspešnou franšízou a vďaka dvom filmovým adaptáciám či nemenej úspešným videohrám sa stala ozajstným kultom. Duna je fascinujúci príbeh o vzdialenej púštnej planéte Arrakis, ktorá je príčinou sporov medzi dvomi mocnými rodmi Atreidesov a Harkonnenov, a to hlavne vďaka tajomnému koreniu, ktoré údajne predlžuje život a poskytuje zvláštne schopnosti. Z pozadia však ťahá za nitky mocný Imperátor Padišach Shaddam IV. a zároveň aj mocná prepravná spoločnosť. Našťastie sa tu objavuje dedič Atreidesov, Paul Atreides, ktorý je predurčený Arrakis spasiť. Frank Herbert knihu naplnil viacerými motívmi od politiky, filozofie, ekologických posolstiev až po jeho fascináciu arabskou kultúrou. Piesoční červi, Fremeni, Sardaukari, Benne Gesserit, melanž, Gom Džabár či Vesmírna Gilda - tieto pojmy si osvojíte keď si prečítate tento výpravný púštny epos. Našiel som novú srdcovku medzi knižnými sériami a teraz sa už môžem tešiť na ďalšie pokračovania.

martineknatasa
31.05.2022 5 z 5

Kniha se krásně čte. Už se těším na další díly. Kdo má rád tento žánr tomu doporučuji k přečtení.

AdamPycha
13.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Duna je dílo zásadní nejen pro sci-fi žánr. Je velkolepou odpovědí na nedostižný svět J.R.R. Tolkiena, zcela originální a ve všech svých aspektech odvážné a neskutečně skvěle zpracované. Frank Herbert zde začínal stavět základy svého obrovského autorského odkazu a svou práci odvedl naprosto bez chyb a to dokonce tak mistrně, že již nikdy nedokázal na tento díl kvalitativně navázat. Na Dunu lze tedy nahlížet jako na zajímavou sérii s velmi kolísající kvalitou či stavební kámen a mistrovské dílo žánru, které zde chci popsat já.

Kniha skvěle funguje díly několika hlavním pilířům. Tím jsou bravurně napsané postavy, jedinečné prostředí a jeho zákonitosti, perfektní plynutí děje a revoluční koncepce autora, která pozitivně ovlivnila celý příběh (a následně pohřbila celou sérii). Mluvím o faktu, že je středobodem děje postava, která vidí a ví vše, co se v čase stalo či mohlo stát. Duna je hravou teoretickou hříčkou, která je mimochodem atraktivním a čtivým příběhem.

Stačí pár stránek a čtenář navnímá, že se pohybuje v těžce feudálním světe, byť v rozměrech celé galaxie. Rody ovládají celé planety, mají obrovské prostředky a milionové armády. Politika a intriky hrají v příběhu naprosto klíčovou roli, ale nejsou obtěžující. Naopak nám dávají nahlédnout do charakterů jednotlivých hlavních postav, což nám je jen více přiblíží a polidští. Čtenář ví, že je jeden rod dobrý a druhý veskrze zlý. Nerozehraje se Hra o trůny, kde je adeptů o post nejvyšší mnoho desítek, ale určité srovnání je na místě.

Planeta Arrakis je jednoznačně třešničkou na dortu, kterou si Frank Herbert připravil. Mohla by být jen nudnou pouští, ale tak to není. Díky národu fremenů tato nehostinná planeta ožívá a má neuvěřitelnou poetiku. Vidíte její západy slunce, vlnění písků a sen, který žije v každém muži, ženě i dítěti s modrýma očima. Sen o tom, že jejich planeta se může také stát rájem na zemi.

Frank Herbert si liboval ve filozofování. Je jedno, zda z knihy promlouvá on sám nebo nechává tyto otázky pokládat své postavy. Náboženství, jeho význam a základy, jsou všudypřítomné. V první knize dávají naprosto smysl a to i díky hlavní postavě Paula, který stojí v jejich středu a chce zabránit smrti miliard v žáru nezkrotného džihádu.

Možná je chybou Dunu číst jako sci-fi. Je to hluboký, mystický a velmi lidský příběh o podstatě lidství, našem osudu, předurčení a schopnosti ovlivnit svět a vesmír kolem nás. Vesmírné lodě a mezihvězdné cestování je zde jen prostředkem, který umožnil vyprávět tak komplexní a nekonečně ambiciózní příběh. Snese to nejpřísnější srovnání s klasiky všech žánrů.

Další díly budu komentovat samostatně, ale musím je zde zmínit. Těšil jsem se na ně, ale věděl jsem, že jejich hodnocení jsou výrazně nižší a často jsou odmítána. Jejich hlavní nedostatek jsem spatřil v tom, že se autor více ponořil do svých nápadů s genetickou pamětí, ohýbáním času a někdy trochu zapomněl na děj samotný. Také se mu nepodařilo představit nové atraktivní postavy. Nicméně to za přečtení stojí! Byť je to jen malý dezert po pětihvězdičkovém hlavním chodu.

Komu určitě doporučuji:
- milujete politické intriky
- sci-fi vám koluje krví
- hledáte zajímavé myšlenky
- chcete mít načten základ žánru

Co může být pro čtenáře výzva:
- musíte se soustředit
- vyšší počet stran
- hodně postav, byť zapamatovatelných
- abstraktní hrátky s časem

jakub2199
24.04.2022 5 z 5

Ne nadarmo je Duna nazývána Pánem prstenů Sci-fi literatury. Jde o označení v pravdě zasloužené. Mnoho konceptů, které se v knize objeví jsou velmi zajímavé, politické intriky a živost světa dává tušit historii a velikosti a rozsáhlosti. Nečetl jsem ostatní knihy, tak nemohu srovnat, jak se kvalita psaní udrží, ale minimálně této knize se její velikost nedá vytknout.
V mnoha směrech příběh, který předběhl svou dobu, svým varováním před náboženským fanatismem, nebezpečím umělé inteligence a nekontrolované technologie a především ekologie a místo člověka v ekosystému planety.
Pro skalní příznivce sci-fi povinná literatura, pro čtenáře fantasy literatura doporučená pro její podobnost k fantasy, pro ostatní lze doporučit jako knihu, která propojuje několik žánrů najednou.

monika3332
20.04.2022 5 z 5

Teď jsem ji dočetla. Paráda!!!! Kniha krásně vtáhne do děje. Nikde se člověk neztrácí a dějová linka plyne jak má. Prostě paráda. Už jdu na další díl

tom2843
17.04.2022 5 z 5

Úžasná kniha, propracovaný svět s kulturou a historií, který nenudí a dává smysl. Nic jednoduchého, nic plytkého, ale zároveň postupně strhující se silným závěrem. Vřele doporučuji a pouštím se hned do druhého dílu.

Dashmo
06.04.2022 5 z 5

Ešte som nečítala podobnú knihu tejto. Bolo to veľmi ťažké čítanie. Veľa sústredenia. Skvelé dielo. Ale musím sa priznať, že mám pocit, akoby p. Herbert bol na drogách

VladimirTetur
05.04.2022 4 z 5

Lawrence z Arábie na lysohlávkovém tripu.

Dalgiona
01.04.2022 5 z 5

Po letech jsem se znovu vrátila k této knize díky čtenářské výzvě a opět jsem nelitovala. Stejně jako po prve mě kniha okamžitě vtáhla do děje a já znova prožívala to vzrušení, kterým je kniha plná. Znovu jsem četla každou volnou chvilku a jen litovala, že ji nemohu přečíst najednou. Skvělý příběh, skvěle vykreslené postavy, se kterými je nemožné se neztotožnit prožívat s nimi to, co zažívají na Duně. Jen více takových super knih.

adorjas
29.03.2022 3 z 5

Teraz to vyzerá, že som Dunu čítala, len z dôvodu, že sa film odohral v kinách a dokonca som film videla skôr ako čítala knihu. Koncom roka 2021 som si dala záväzok, že okrem knižnej klasiky si dám na rok 2022 aj čítanie scifi klasiky, a tak som dala postupne Solaris, Nadáciu (aspoň doposiaľ v slovenčine vydané časti) a Dunu. Opäť právom uznaná scifi klasika! Zaujímavý svet, zaujímavé charaktery so zaujímavými schopnosťami a číta sa to jedna radosť - aj keď musím uznať, že ku koncu, mne osobne, už trošku vadila omáčka naokolo, a síce som pacifista, ale čakala som väčší popis bojov.

hungryreader00
29.03.2022 5 z 5

Jedna z nejpromakanějších knih, které jsem kdy četla. Téměř každá postava musí myslet několik kroků dopředu a vše je dokonale provázané. Děj čtivý, příběh graduje a překvapí.

Aquagirl
27.03.2022 3 z 5

Na Dunu jsem narazila ve své knihovně po hodně dlouhé době, četla jsem ji tenkrát jako malá a vzpomínám si že se mi moc líbila. Filmové zpracování jsem ještě neviděla, takže ten příběh pro mě byl po letech zase nový. A nevím čím to je, ale takové to prvotní nadšení už se tentokrát nedostavilo. Hlavně od té chvíle, kdy se děj začíná odehrávat na Arrakisu jsem z toho začínala být dost zmatená a ztrácet se v ději. Ale chápu, proč to byl - a vlastně pořád je kult.

Lacie
24.03.2022 2 z 5

(SPOILER) V době mého dospívání bylo naprostou nutností vidět recenzenty ztrhanou, přesto kultovní Dunu, a pak o ní nekonečně debatovat. Mě dvě hodiny hučení a Olgoj Chorchoj nijak neoslovili, ovšem mohla jsem zasvěceně žvanit na téma Kyle MacLachlan aka patnáctiletý jinoch.
V této době dospívají moje děti a Duna je tu zase. Tak si říkám, že jí dám ještě jednu šanci, možná jsem na to byla moc mladá, neznalá předlohy – a půjdu na to od lesa, koupím si knížku!
Miluju tlusté bichle. Dává mi to naději, že když se mi bude příběh líbit, hodně si ho užiju. A příběh Arrakisu – kdyby to byl křehký předmět a my ho dostali poštou, vybalili a odstranili veškeré ty plastové vycpávky – by mohl být skvělý. Rod klaďouchů proti rodu padouchů, záludný Imperátor i dopravní Gilda, domorodci snažící se zachránit svou planetu, prachy kontra ekologie...
Jenže on to balík není. Plastik v podobě nekonečných a opakujících se zadumaných úvah na libovolné téma se odstranit nedá. Už po několika málo stránkách mám chuť knihu odložit, když zas a znovu čtu o úžasné benegesseritské výchově/výcviku. Cokoliv Paul nebo Jessica vidí/slyší/cítí, díky své benegesseritské úžasnosti vidí/slyší/cítí mnohem lépe, než ostatní... I ten nejtupější čtenář to pochopí maximálně na desátý popis, tak proč to pořád dokola musíme číst od začátku do konce knihy?
K tomu se přidávají i Paulovy vize. Čekala jsem nějaké zúročení benegesseritského a mentantského potenciálu, prolínání bylo, je a bude, cesty v cestách, košaté větvení, koneckonců Paul se k vizím obrací poměrně často. Jenže jejich popis ve mě vzbuzuje spíš pocit, že autor neví, jak to celé uchopit, případně že to přehnal s kořením a brzy mu hrábne, pokud se tak už nestalo.
Co mi ale vadilo nejvíc, byla ta nábožensko fanatická stránka. Chovná stanice Bene Gesseritu, fanaticky nadšení Atreidové, jdoucí s úsměvem na líci na jatka, fanatičtí fremeni, kteří z ekologického boje o svou zemi dokázali udělat děsuplné poslání. Aspoň ti Harkonneni jsou tak fanaticky hnusní, jak se na padouchy sluší, ničeho se neštítí a jde jim o prachy a moc, za to jim děkuji.
Chápu, že autor psal knihu v jiné době, ale džihád, šaríja, prorok... To si nemohl vymyslet nějaká nová slova i pro tuto potřebu? I když takoví sardaukaři, kdykoliv se objevili na scéně, můj mozek je tvrdošíjně četl jako srandakaury, nemohla jsem se toho zbavit. Přestože jsem vždy poctivě zastavila a přečetla to pořádně, pokaždé mě to donutilo k uchechtnutí a jejich bojové jednotky jsem nedokázala cítit jako hrozbu, spíš komický prvek, což mi vydrželo i do filmu. Ale jako povzbuzení pro čtenáře to ušlo, asi jsem potřebovala nějakou odlehčenou linku v tomto moři beznaděje – od začátku víte, že to se všemi těmi fajn Atreidy špatně dopadne, víte, kdo je zrádce a proč, víte, že zradil nadarmo, víte, co bude dál. Zůstane Paul, kterého jako syna vévody docela můžu obdivovat, ale jakmile povýší, sympatie rychle ztrácí.
Celkově vzato za to dám dvě hvězdy a další díly si nechám asi na dlouhé zimní večery. A tohle tedy nepatří ke knize, ale k filmu – nová Duna je koukatelná, i když do dvou a půl hodiny zatím nacpali jen první 2 části z knihy. Nový Paul je uvěřitelnější, ovšem že z planetárního ekologa Kynese udělají ženskou... vážně to muselo být?

horax
22.03.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih SF žánru!!! Vynikající atmosféra, specifické gradování děje, skvěle vybudovaný svět, ...
Další pokračování na mne už tak zdaleka tak nezapůsobily.
První filmové zpracování mne nechytlo, kniha je mnohem lepší. To nové filmové zpracování zatím nehodnotím, ale dnešní móda roztahovaných seriálů mi zde nesedí. Právě hutnost děje, náznaky toho co je v pozadí, domýšlení, to mám spojené s touto knihou.

JKDelaney
07.03.2022 3 z 5

Kde začít.. Úžasně vystavěný příběh, zajímavé postavy. Ke knize mě přivedlo až druhé filmové zpracování. Jelikož je tato kniha “tlustá jako prase”, tak jsem na ni nikdy neměl chuť. Chyba. A teď je mi líto, že jsem ji dočetl.. Nebudu zde nikomu nutit své názory. Udělejte si svůj vlastní názor. Přeneste se ve Vaší fantazii na Arrakis.. stojí to za to..

johana3160
05.03.2022 4 z 5

Pribeh Duny jsem znala ze starsich filmovych zpracovani. Ted jsem hledala neco na poslech do prace a 40h mi znelo slibne. Takze priznavam necteno ale poslechnuto. A prekvapive me to fakt bavilo. Prijemny hlas predcitajiciho dodal pribehu zivot a ja chvilemi tajila dech nebo se uculovala pribehu.
Pribeh je prekvapive obsahly a bohaty. Poutavy svet a me prekvapilo, kdyz jsem si uvedomila, jsk je kniha vlastne stara a co vsechno autor vymyslel do sveho sveta.

Audrina
28.02.2022 5 z 5

Přiznám se, že patřím k té skupině lidí, kteří o Duně nikdy neslyšely, doku nepřišel do kin film. A ten mě zaujal natolik, že jsem chtěla sáhnout po knižním zpracování.
Nakonec jsem předlohu poslouchala jako audioknihu a na konci jsem cítila ty stejné pocity jako když jsem odcházela z kina. Velké nadšení a touha vědět, co bude dál.

Autor vytvořil neskutečně zajímavý svět, využívající i nám známé kulturní odkazy. V mnohém je vidět doba, ve které dílo vznikalo, protože autor využívá společenský odkaz své doby.
Občas jsem měla trochu problém se zorientovat ve všech postavách, ale na cca v polovině už se mi všechny pojmy ustálily.

ondra2
27.02.2022 5 z 5

Pro někoho, kdo neví, co od knihy očekávat,místy složitější čtení. Pro mě po letech hraní Duny a jejích pokračování, opakovaném shlédnutí Lynchovy Duny i její nové, méně záživné, byť vizuálně kvalitnější, varianty, nezbytný chybějící dílek skládačky. Nebyl jsem zklamán.