Druhé město

Druhé město https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476683/bmid_druhe-mesto-E18-476683.jpg 4 475 120

Osamělý hrdina knihy narazí v antikvariátu na knížku psanou neznámým písmem a přinese si ji domů. Tím začíná dlouhé hledání neznámého města, z něhož kniha pochází a jež žije v podivné symbióze s Prahou, na jejích okrajích a na rubu známých prostorů. Vypravěč prochází Prahou za noci, kdy druhé město ožívá, setkává se s jeho obyvateli, svádí boje s jeho zvířaty, uniká před zbraněmi obránců druhého města, sleduje jeho slavnosti a debatuje s jeho kněžími. Přitom se stále snaží porozumět smyslu města, které se před ním rýsuje, a proniknout do jeho středu, který před ním uniká. Třetí vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text

Finn69
25.09.2017 3 z 5

Druhé město byl můj první Ajvaz, a chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal začíst. Když jsem se na začátku proplétal těmi složitými souvětími, plnými bizarních a nesouvisejících tvrzení, říkal jsem si už, že to autor s tou onanií trochu přehání...
Nicméně překonal jsem to a do toho zvláštního textu, který nejvíce připomíná jakýsi prapodivný sen, jsem se nakonec dostal a dokonce si to docela užil. Ta představa "města ve městě" není sice nic nového, nicméně ta snová atmosféra knihy a jazyk, kterým je psaná, ji dělá něčím zvláštním.

AnjaVCL
16.09.2017 5 z 5

Jedna z knih, která nemá obdoby. Přebujelé obrazy, klikatá souvětí, surrealistické představy, Praha na hranici mezi realitou a fantas(magor)ií... Na toto musí mít člověk asi specifické duševní naladění. Mne tato kniha dovedla k tomu, že jsem si Ajvazovy knihy zamilovala. Čas od času si představuji, že podobně jako hlavní hrdina projíždím na lyžařském vleku temnými zákoutími pražských bytů...

Eicherik
01.09.2017 4 z 5

Námět knihy je vynikající, jen bych uvítal, kdyby děj byl o něco střízlivější.

Hejkalka
22.08.2017 4 z 5

Možná jsem čekala další Nikdykde, proto se mi dlouho nedařilo začíst se. Možná jen nemám ráda dlooooouhá souvětí. Ale nakonec jsem se na snovou vlnu naladila a jsem ráda, že jsem knihu neodložila nedočtenou. A navíc ty krásné ilustrace Pavla Čecha!

vipera
14.08.2017

V této knize se člověk naprosto ztrácí. Většinou naprosto neúmyslně. Dobrala jsem se do poloviny a i když tohle udělám snad po druhé v životě, tak tuto knihu prostě nechám nedočtenou. Nemá mi co dát...

musska
09.07.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla podruhé, protože jsem hledala knížku odehrávající se v Praze a vzpomněla si jaké to bylo tenkrát neuvěřitelné čtení, když mi bylo "filosofických náct". Nejdřív jsem si musela zvyknout a trochu přenastavit to dnešní "rozumné" uvažovaní, ale pak už jsem se (zase) ponořila. Takže, sice "V létající katedrále lasičku neusmažíš", ale moje slabost pro Michala Ajvaze a jeho fantaskní svět rozhodně přetrvává.

anntine
14.06.2017 5 z 5

Příběh je napsaný nádherným bohatým jazykem, což hodnotím jako největší pozitivum knihy. Vypravěč zůstává až do konce tajemným, čtenář nezjistí jeho jméno, věk, povolání či původ. Na čtenáři také zůstává, aby si sám ve své hlavě vytvořil představu, jak asi hlavní hrdina vypadá. Popisům osob je ostatně věnováno méně místa, alespoň v porovnání s popisem prostředí. Autor před našima očima vytváří snový svět, svět za okrajem světa našeho. Prostředí a jevy, které jsme vytlačili z našeho myšlení, které ale stále zůstávají na dně našich skříní, v temných koutech našich bytů a v zapomenutých částech našich knihoven. Druhé město je asi nejpodivnější kniha, kterou jsem zatím četla, současně si ji ale troufám hodnotit jako nejkouzelnější a nejnápaditější z děl současné české literatury.

Weiler
12.05.2017 odpad!

Hrozně dlouho jsem se nemohl zbavit pocitu, že je Ajvaz buď psychopat, matlal, anebo na drogách. Jestli platí všechny tři věci, pak by mi to docela vysvětlovalo všechny monologické pasáže obyvatelů druhého města, u kterých jsem prostě začal vypínat, a za neslyšného vzdychání očima polykal další nicneříkající obrazy zřetězené do nekonečného zbytečného tlachání. Pičuská fascinace obrazotvorností lidského myšlení a nekonečnými dálkami orientálního nádechu patří do literatury začátku minulýho století, v současný Praze je tak moc jako pěst na oku, že je úplně jedno, jestli autor v další nesmyslné promluvě postav použije místo spojení slov ‚rýžový kartáč‘ zrovna ‚třtinový ručník‘, výsledek je úplně totožnej. Nadto mě absolutně serou všichni, kteří se s Druhym městem v knize kdy jakymkoliv způsobem setkali, protože jejich celková lhostejnost je naprosto iracionální a vytáčí mě. To není jen protagonista, i když protagonista je v tomhle mistr. Týpek z hospody je alespoň ztrátou své dcery zarmoucen. Když ale vypravěče vyvede Klára na věž a tam na něj vypustí žraloka, kterej mu užuž má ukousnout hlavu, a jeho první myšlenka druhej den u snídaně zní: „…škoda, že tam nahoře nebyla vhodná situace, abychom si o tom popovídali,“ tak ty vole. Kde jsme? Kde to kurva jsme? To už jsem se musel jen nahlas smát. Chechtal jsem se všem těmhle občasnejm ňoumovskejm poznámkám, který následovaly. K dočtení mě nutila jedině touha najít v závěru něco, čeho bych se chytil, co by snad chobotnicím na střeše nebo tekutým psacím strojům dalo novou perspektivu. Samozřejmě se nic takového nedostavilo a Druhé město pro mě zůstalo slátaninou, kterou strčí do kapsy vobyčejná druhořadá fantasy.

RomanTilcer
02.04.2017 2 z 5

Uf, uf, uf, u téhle knihy jsem se natrápil... Zkoušel jsem se začíst několikrát, abych byl správně naladěnej, ale nepomohlo to, dočítal jsem se zaťatýma zubama.
Hlavní hrdina narazí v antikvariátu na knihu psanou neznámým písmem. Když se o ní snaží zjistit víc, dozví se, že vedle Prahy, kde žije, existuje takzvaný „druhý město“, zvláštní místo, o kterým lidi nemají tušení, protože ho prostě přehlížejí. Je to něco jako Gaimanův Podlondýn nebo Miévillův neLondýn, zkrátka svět sám pro sebe, kam se nedostanete jen tak a kde je všechno trochu jinak, než jsme zvyklí (všechno je tam samozřejmě fantastičtější, dobrodružnější a tak dále). Problém je, že zatímco Gaimanovo i Miévillovo alternativní město mělo nějakej řád, byť podivnej, Ajvazův druhej svět je ujetej až běda, míchá pátý přes devátý, možný je v něm úplně všechno a jistí si nemůžete být vůbec ničím. Surreálno předchází až v absurditu.
Oporu neposkytuje ani příběh – nedá se mluvit o pořádné zápletce, je to spíš takový to pohádkový putování, hrdina prostě jen jde dál a dál, občas potká někoho na způsob kouzelnýho dědečka, a když se dostane do ohrožení, vyřeší to jednoduše odchodem. Situaci nezlepšujou ani postavy, protože jakmile dojde na přímou řeč, začne se na vás valit tolik nesouvisejících informací, že za chvilku ani nevíte, kdo vlastně mluví, co chce říct a proč. (Bonus: všechny postavy mluví stejně.)
Ajvaz prohlašuje, že kultura potřebuje lidi, co se vydávají tam, kam se nikdo jinej nevydává, a zkouší, co nikdo jinej nezkouší, jinak by zakrněla, a to je pravda. A i když si dovedu užít řádnej úlet (jako třeba Rimbaudovo čistokrevný třeštění v Sezóně v pekle), tahle kniha mi hrubě nesedla. Je sice napsaná pěkným jazykem a nabízí spoustu poutavejch snovejch obrazů, jenže sdělení je tak roztříštěný a zavalený zbytečnostma, že pokud někdy dám Ajvazovi druhou šanci, tak nejdřív za pár let.

Majdule
21.02.2017 4 z 5

Je to zvláštní kniha, zajímavá, trochu neskutečná, snová. Ale taky malinko zbytečně ukecaná a manýristická.
Často mi při čtení přicházel na mysl Eco a jeho vášeň pro znaky. Zdálo se mi zřejmé, že také Ajvaz propadl sémiotice.
Vykroužené věty a komplikovaná souvětí vzbuzují podobný pocit jako architektura. Jako by autor slova nepsal, ale stavěl. Základní půdorys je odvážný a přitom působí křehce, jenže jeho nestabilita je jen zdánlivá. Základna je natolik stabilní, že unese i manýry ozdob slovních projevů Druhého města, kde se opulentně vrší slova a významy bez zjevného smyslu.
Bez problémů jsem se pohybovala v našem i druhém městě, skřípalo mi to ovšem v přechodech. Ta až směšná nevědomost našeho města a nenávistný postoj toho druhého, kterým vlastně přiznával soupeři převahu referenčního bodu...
V tomhle mě ale zase nadchl konec, ale nechci prozrazovat víc.
Osobně si druhé město ráda odpustím, jeho apokalyptická atmosféra světa skrytých obrazů, světa nonsensu, mě děsí.
A přesto i já ve svém spořádaném světě vím, že jsou taková místa... prostor pod kuchyňskou linkou, poslední police ve skříni s módními hadříky... svět okrajů, který míjím a který žije svým vlastním životem. Ne, já se na tenhle výlet nevydám.
PS A musím zmínit nádherné snové obrazy Pavla Čecha, které knihu doprovázejí.

Jana2424
07.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha. Pro mě to byla zpočátku spíše výzva, jestli jí dočtu nebo ne, ale později mi její atmosféra, zajímavý jazyk, zvláštní slovní spojení a "snovost" nedovoli, abych jí odložila. A je to dobře. Zase jsem si trošku rozšířila obzor o něco neobvyklého.

knofela
25.01.2017 4 z 5

,,Cesta je nejvíc cestou právě tehdy, když se ztrácí v krajině, když se nám zdá, že už nevede dál: tehdy se rozplývá cíl, cíl, který nás na cestě vždycky jenom mate, protože je naší představou, vrostlou do místa, z něhož vycházíme, a neustále nás k němu stahující zpět; teprve tehdy máme naději, že dojdeme na konec cesty, když na cíl i na cestu zapomeneme..."

Rozhodně to není kniha, kterou bych doporučila k četbě před spaním, když člověk jenom potřebuje něco číst, aby usnul. Občas se mi jí prokousávalo opravdu těžce, občas jsem z roztodivných dialogů a popisů dostávala dojem, že druhé město je spíše drogové doupě, ale nakonec musím říct, že je to jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla. Kdo studuje filozofii, možná pochopí víc, já ji zkusím znova za pár let.

D.V.Spudil
18.01.2017 5 z 5

Ještě musím po přečtení Prázdných ulic dodat nový postřeh ke svému původnímu komentáři zde: V Prázdných ulicích je totiž chvíle, v níž protagonista narychlo shrnuje předešlý děj jednomu architektovi, a jelikož onen není do děje zasvěcen, připadá mu to zmatené - když se do architekta vcítíme a na chvíli zapomeneme, co se na předešlých stranách dělo, najednou zjistíme, že ten hrdinův proslov zní dost podobně jako nesmyslné věty kazatelů z druhého města, v nichž se zdá, že jednotlivé situace na sebe vůbec nenavazují.
Prázdnými ulicemi jsem nebyl úplně nadšen, ale doporučuji k četbě pro další pomoc v chápání Druhého města.

D.V.Spudil
21.12.2016 5 z 5

Jsem zarytý odpůrce postmodernismu, ale stejně to nemohu hodnotit špatně. S jeho filosofií se naprosto rozcházím, avšak hádám, že je to jediná kniha na světě (či snad jediný autor?), u níž jsem ochoten od toho odhlédnout. Spojuje totiž obdivuhodnou myšlenkovou hloubku s bohatým jazykem i zásobou obrazů a to vše ještě s dobrodružným příběhem, což jsem měl za téměř nemožné.
Ale ten postmodernismus mu stejně vyčítám.

Supernova
22.06.2016 4 z 5

Záhadné, snové, tajemné... co ještě? Snad jen upozorním na hodně nahuštěné popisy, ale jestli čtenář hledá nějaký zajímavý průhled do paralelní reality, pak je to pro něj.

Bára...
22.06.2016 1 z 5

Asi to není můj šálek kávy.Dílo mě přišlo zdlouhavé někdy až nudné.

gersie
13.06.2016 5 z 5

Pozoroval jsem, jak se palačinka svíjí pod tlakem ostří nože, jak se přitom ze spirálovitých škvír, které se pootevíraly na obou jejích nadzvedávajících se koncích, řine vytlačená marmeláda a v hustých kapkách dopadá na talíř,a dával jsem si v hlavě dohromady, co bych za příznivějších okolností dívce odpověděl.

Co k tomu dodat?? - "krásný jazyk, snová atmosféra, tajemný příběh. Je to taková knížka pro snílky, kteří se umějí zasnít i za bílého dne." - Jak napsal velice trefně TAŤKA HRABOŠ.

Darkry
17.05.2016 5 z 5

Krásná kniha. Nádherný obrazný jazyk, napínavý příběh. Román nabízí v duchu postmoderny několik vrstev čtení, přičemž každá z nich vás bude bavit. Ať už nahlížíte na román jako na fantastický příběh, alegorický obraz našeho světa nebo jako na nádherný popis temných zákoutí Prahy, nebudete zklamání. Doporučuji!

Tuksii
09.05.2016 3 z 5

Myšlenka a nápad skvěly, proud řeči někdy přímo úmorný.

Taťka Hraboš
06.05.2016 4 z 5

Upřímně řečeno, po prvních stránkách jsem měl pocit, že je to pěkná slátanina. Ale když se člověk smíří se světem, který autor vytvořil a čtenáři předkládá (což se relativně brzy podařilo i mně), zjistí, že ta kniha má něco do sebe. A není toho málo – neskutečná fantazie, krásný jazyk, snová atmosféra, tajemný příběh. Je to taková knížka pro snílky, kteří se umějí zasnít i za bílého dne.