Dopis

Dopis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389412/bmid_dopis-Znt-389412.jpg 4 663 217

Tina Craigová pracuje do úmoru, a ještě k tomu o sobotách prodává v dobročinném obchodě, aby ve svém nešťastném domově trávila co nejméně času. Když prohledává kapsy starého obleku, který někdo charitě věnoval, objeví dopis se zalepenou ofrankovanou obálkou bez razítka. Dopis otevře a přečte si ho – a to změní směr jejího života navždy. Billy Stirling ví, že se nezachoval právě hezky, ale doufá, že může ještě všechno napravit. 4. září 1939 se posadí a napíše dopis, o němž doufá, že změní budoucnost. A to se také stane – ale více způsoby, než by si kdokoliv dokázal představit… Je na čase otevřít Dopis.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Letter , 2015

veronika0382
15.11.2018 5 z 5

Dopis je zkrátka výborný román. Je dojemný, obsahuje staré tajemství a záhadný dopis. Tohle prostě miluju. Já jsem opravdu četla se zatajeným dechem, moc se mi román líbil a vřele ho doporučuji. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

jamellinka
14.11.2018 5 z 5

Kniha úplně mimo můj klasický žánr (na "romány pro ženy" nejsem), ale nemůžu než pozitivně hodnotit! Není to totiž ani zdaleka klasický román pro ženy, vůbec ne! Má prvky detektivky, je čtivý, děj postupně plyne a graduje... Zkuste to! V žádném případě nebudete zklamaní! Muži, ženy, ... kdokoliv.

alekis
13.11.2018 5 z 5

Dopis - další vynikající kniha, o níž jsem se dozvěděla díky DK :-). Začala jsem - a musela jsem ji dočíst, koneckonců do dvou do rána není tak moc :-). Měla jsem v hlavě spoustu krásných zvučných slov, jimiž bych příběh popsala, přiblížila, nalákala na jeho přečtení další čtenářky - a každopádně i čtenáře, protože to rozhodně není "román pro ženy". A pak se ta úžasná slova vytratila... ach jo. Vždycky žasnu, když čtu knihu, o níž vím, že je fiktivní, a přitom je jasné, že takový příběh se stát mohl. Copak nebylo dost despotů, jimž se nelíbil partner, kterého si vybralo jejich dítě? Copak nebylo a není dost mužů - násilníků, psychopatů? Copak nebylo dost dobrých kamarádů a kamarádek? Nebylo dost ztrát drahých blízkých? Dost "pachatelů dobra" pod nejrůznějšími prapory? A copak se nám už někdy nestala věc, která změnila naráz něco, či všechno v našem životě? Mj.: britský film Padlé ženy, do jisté míry tematicky propojený s Dopisem, vznikl podle skutečnosti. Na to velice bolestné téma, které zde nechci specifikovat, ať příliš nenapovídám, bylo myslím natočeno ještě více filmů. Každopádně doporučuji, nudit se rozhodně nebudete!

S.monika
13.11.2018 5 z 5

Podle mě má kniha neskutečně silný a propracovaný děj! Každou stránku jsem doslova drtila, abych věděla, co bude dál.
Kniha je sice romantická, ale má v sobě vážná témata, která ji dělají tak ojedinělou, a ty témata nejsou nijak "odlehčená", což se podle mě často děje u tohoto žánru.
Prostě jestli nechcete hloupou, tuctovou romantiku, tak běžte do ní! A rovnou si k tomu kupte i balení kapesníčků!

Áňa 998
13.11.2018 5 z 5

Překrásná kniha, kterou mohu doporučit!

Roee
11.11.2018 5 z 5

Dojemné, smutné, a přesto krásné. Kniha, kterou si někdy přečtu ráda znovu.

Jirinamac
11.11.2018 4 z 5

Myslela jsem, že se jedná o román z druhé světové války a ona je to ,,červená knihovna,, kdy otec brání dceři ve vztahu s nevhodným partnerem a ostudou pro celou rodinu. Tento žánr nevyhledávám, ale musím říct, že se mi knížka moc líbila a nelituji, že jsem jí četla.

barbora7231
09.11.2018 5 z 5

Velice ctiva a zajímavá kniha, doporučuji.

Monačte
09.11.2018 5 z 5

Kdyby se mě někdo zeptal, jaký žánr mám nejraději, tak bych odpověděla, že "takový ty knížky pro ženský." Jenže i mezi "knížkama pro ženský" může být rozdíl. Na jedné straně jsou stostránkové plytké příběhy, co už po přečtení názvu víte, jak dopadnou. A Dopis - Dopis je rozhodně na té druhé straně spektra. Je tam samozřejmě obrovská životní láska - dokonce hned několikrát! Ale pak je tam také téměř detektivní pátrání, životní ztráty a omyly, trochu války, sedmdesátá léta a dokonce i klášter s drsnými jeptiškami. Zdá se vám to jako pelmel? Směs hoří malta? Tak věřte, že tahle malta hoří hodně dobře!!!

Kykeka
07.11.2018 5 z 5

Píše se rok 1973 a Tina vypomáhá v obchodě s oblečením, kde třídí kousky, které jim lidé donesou. Jednoho dne najde v pytli i pěkně šitý nazelenalý oblek, v jehož kapse objeví dosud neotevřený dopis, který je datován z 4.9.1939. Tinu mrzí, že se dopis nikdy nedostal do rukou osoby, jež byl určen, navíc nebyl pravděpodobně ani nikdy odeslán, protože na něm není poštovní razítko. Celá tato situace jí přijde natolik smutná, že se pokusí adresáta dopisu najít a dopis mu předat.

Romantický příběh je zasazen do veskrze neromantických okolností, což děj vyrovnává a čtenář se tak setkává s kvalitně vystavěným románem, nikoliv s prvoplánově přeslazenou romanťárnou. Kniha je poutavá, čtivá, svým způsobem i napínavá a rozhodně dokáže zapůsobit i na city. V ději najdete několik dějových linek, které ale mají smysl a ve svém závěru do sebe krásně zapadnou. Za mě rozhodně ano. :)

Blaufik
05.11.2018 5 z 5

Dopis je románem, u kterého zapomenete na všední starosti a ponoříte se do kouzelného příběhu, který je místy velice bolestivý. V jednu chvíli vám srdce pořádně roztříští, aby vám dal vzápětí naději, že na světě existuje také dobro a láska.

DariDerek
23.10.2018 5 z 5

Když se dívám na komentáře pode mnou, přemýšlím, jestli slovenská verze je jiná než česká, která vyšla teď.... Protože pro mne byl Dopis naprosto uhrančivý román, u kterého se na první pohled může zdát, že bude jen další romantická kniha, která bude fajn, ale žádné velké překvapení, které chcete... Nenechte se zmýlit. Není to žádná romantická slátanina, ale je to hodně emotivní, překvapivý a místy velmi zdrcující příběh, který vás nenechá chladnými a ukáže vám, že osud si s lidským životem zahrává tak, jak se mu zachce a kolikrát proti němu opravdu nic nezmůžeme.

parvitas
17.10.2017 3 z 5

Dlho som sa nevedala začítať do kníh, čo mám doma, ale tak, aby som ich aj dočítala... aspoň mesiac trvá táto kríza. Tie témy s druhou svetovou vojnou, tábormi, gulagmi... celé to vo mne rezonuje. Chcela som niečo oddychové. Ale druhá svetová vojna je aj tu spomenutá, takže som jej veľmi neunikla.
Keď sa mi dostala v knižnici do rúk kniha úplne iného žánru, romantická, dala som jej šancu. Nie je to ale druh literatúru, ktorý mám rada. Nenáročný príbeh, prevídateľný obsah bol spomínaný v predchádzajúcich recenziách a veru súhlasím s kočkami, je to kniha vhodná pre milovníčky romantických príbehov. Je tam rozvinutých viac línií, v súčasnosti a v minulosti a v podstate opisuje takmer všetko - aj lásku a nešťastie, tajomstvo a pátranie... a aj je príbeh o nepríjemných a veľmi ťažkých témach (hazard, násilie, alkoholizmus, odvrhnutie vlastnou rodinu, strata dieťaťa...), ale napriek tomu sa mi čítal s ľahkosťou.

petgona
24.08.2017 4 z 5

Ked mi ju mama davala do ruky, s otazkou ci som to citala, krcila som nosom, ze mna uz romanticke knihy nebavia. A potom som ju precitala pocas jedneho dna. V skutocnosti som bola milo prekvapena, aka mila jednohubka to bola. Ano, bolo to predvidatelne; ano, netreba tam hladat nejaku extremne hlboku myslienku. Ale vypnut sa pri tom dalo dobre, az som takmer nestihla vystupit z vlaku.
Co sa mi vsak nepacilo, bola hlavna postava - Tina. Je pravda, ze som nikdy nezazila taku formu tyrania - a dufam, ze ani nezazijem - takze, neviem ako by som sa ja zachovala v takej situacii, ale nejak mi nejde do hlavy, ze by jedna zena bola schopna a hlavne ochotna prezit take nieco.

Veronika33
22.06.2017 5 z 5

Kniha veľmi pútavo napísaná. Dej sa odohráva vo viacerých časových linkách, ale všetky ma zaujali rovnako. Odporúčam, veľmi príjemné čítanie.

Balenka
17.07.2016 4 z 5

Prijemna romanticka oddychovka :)

dorkas
14.04.2016 3 z 5

Napriek tomu, že som sa od knihy nevedela odtrhnúť a chcela som čo najrýchlejšie vedieť, ako to nakoniec celé dopadne, knihu hodnotím "len" na 3 hviezdičky. A aj keď sú osudy hlavných hrdinov veľmi smutné, k slzám ma to teda nedohnalo... Čakala som niečo viac emotívnejšie, možno trochu podrobnejšie rozpísané, pretože medzi niektorými pasážmi bol hrozne veľký skok - otočite stranu a skočite v knihopriestore o niekoľko mesiacov ďalej a medzi stranami zostane jedna veľká vzduchoprázdna nepopísaná bublina...

Čo sa týka ženskej hrdinky Tiny, tak nad tou som miestami len nechápavo krútila hlavou... Koľko ubližovania, ponižovania a bolesti si musí žena vytrpieť, aby jej to konečne otvorilo oči??? Stále som v duchu rozmýšľala nad tým, prečo preboha to všetko nechala zájsť až tak ďaleko...