Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1484 296

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

BStone
22.02.2020 4 z 5

Parádní pokračování životních osudů Dannyho Torrance kde King tradičně rozjíždí velkou ruletu mrazivých událostí a celý příběh tak skutečně graduje. Závěrečný twist pak ukazuje Stephena v jeho plné síle.
Jak řekl Horace Derwent: „Skvělý večírek, že?“

Arlienen
14.02.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila stejně jako první díl - Osvícení. Líbila se mi narážka na Charlese Marxe z Vánoční říše od J. Hilla.

Susan94
14.02.2020 4 z 5

Začátek knihy vypadal velmi slibně. Zajímavé pokračování snad nejlepší Kingovi knihy. Bohužel s počtem stránek, pro mě ta kvalita příběhu upadala. Poslední kapitoly mi přišli až příliš nereálné.

Wolf012
11.02.2020 5 z 5

Co dodat prostě kniha jak se patří. Znovu setkání s Danym se vyplatilo. Rod pravých bylo taky moc zdárně podchycen a konec byl grandiozni

garf
01.02.2020 5 z 5

Vyborne, dotazene, skvele, tohle je pan Kral Stepan, jak ho mam rad :)

igor6114
31.01.2020 5 z 5

Bolo to fajn...Samozrejme osvietenie je trochu na inej úrovni, ale aj tak celkom úspešné pokračovanie. Za mna by to chelo viac strašenia a ducharčiny :D Na začiatku to chvílu aj tak vyzeralo ale potom to bola vo vačšine nahánačka s pravým uzlom... Nevadí, stále vysoký nadpriemer.

rutto45
13.01.2020 4 z 5

Aj napriek tomu, že kniha nedosahuje kvalitu Osvietenia, veľmi dobre sa čítala a okamihov, ktoré ma nudili bolo naštastie minimum.

L_Into
03.01.2020 3 z 5

První polovina mě bavila moc. Pak to šlo s každou stránkou od desíti k pěti. Konec na můj vkus zbytečně akční, jak ale u Kinga bývá zvykem.

petaSk
03.01.2020 3 z 5

Nedávno jsem zlomila hůl nad Stephenem Kingem, mým bývalým oblíbencem, který mě naučil číst "pomalé" knihy s houstnoucí atmosférou. Po Doktoru Spánkovi jsem sáhla po shlédnutí filmu. Ale bohužel se stalo totéž, co s Outsiderem - nemohla jsem se začíst a knihou se prokousávala 3x déle.
Ač má King zajímavé postavy, něco na nich mi připadá generické, je to jakési buranství a žoviálnost, a už mě to neba. Stejně jako "jakési" zlo odněkud (nápad zajímavý, ale o tom zlu se skoro nic nedozvíme), které jde po dětech (TO).
King je svou produktivitou obdivuhodný, a asi nelze po něm v jeho věku chtít, aby změnil styl psaní.
Doktor Spánek je pořád povedená kniha, ale já už potřebuju změnu.

Schary
27.12.2019 5 z 5

Úctyhodné pokračování Osvícení. Kniha nás provádí životem Danyho, který teda není moc radostný. Čte se od začátku do konce skvěle. Nejdřív Dany bojuje s démony z dětství, potom s démonem alkoholem a nakonec se objevují úplně noví, temní,zlí a vlastně i originální nepřátelé.

wesia
22.12.2019 4 z 5

Konec trochu..... nijaký. Skvělá kniha, ale kvalit Osvícení nedosahuje.

Daduna
18.12.2019 4 z 5

Kniha splnila očekávání v návaznosti na Osvícení.

pazdy15
15.12.2019 5 z 5

Většinou se volná pokračování (berme to jako 2. díly) málokdy vyrovnají prvním dílům. Zde ale Mistr dokazuje, že se dá v pohodě navázat na jednu z jeho NEJ (Osvícení... kde doporučuji i filmovou adaptaci!). Příběh nás krásně a v poklidu - avšak bez nudy a hluchých míst - provede spoustou nástrah a dějových zlomů, které se většinou vytvoří jen u Vás v hlavě ... nemyslíte ? :)

Costanzo
08.12.2019 5 z 5

Doktor Spánek je volné pokračování jedné z nejlepších knih (tedy alespoň za mě) s názvem Osvícení. Přebal knihy z reedice 2019 je naprosto famózní. Na začátku jsem nevěděla, co mohu od příběhu očekávat, přece jenom Danny po 40ti letech... nicméně autor bravurně navázal na knihu Osvícení, a za to smekám. King prostě umí. Příběh byl skvělý a nejlepší na tom bylo to, že když Danny vyslyší volání o pomoc od Abry, ještě netuší, že ho to zavede na to nejhorší místo jeho nočních můr. Zpátky tam, kde jeho příběh začal. Tam, kde málem zemřel...

Veju007
06.12.2019 5 z 5

Doktor Spánek byl naprosto perfektní!! Naprosto úžasná návaznost na Osvícení a s Dannym tak ve vzpomínkách znovu celý děsivý zážitek z hotelu Overlook přichází k životu. A do toho se děje mnohem, MNOHEM víc!!

S Kingem jsem bojovala. Četla jsem (kdysi dávno) Pokoj 1408, rozečetla jsem Carrie a Puls, teď jsem se k němu vrátila s příběhy Osvícení, Řbitov zviřátek a nyní Doktor Spánek, o kterém jsem do filmového traileru nevěděla. A znáte to “knížka před filmem”, takže na film asi nepůjdu, protože už z trailerů je vidět, že to zase bude úplně jiný, než knížka, což provedli i s Osvícením (byť je film skvělej, ale chápu, proč ho King nesnáší).

Takže Doktor Spánek Kinga zachránil a já mu v budoucnu dám ještě šanci. Ze všech Kingovek se mi četl nejlíp, postavy mě zajímali, bylo to napínavý, nečekaný a vlastně jsem to ani nechtěla dočíst. Takže já rozhodně doporučuju!

Pitbullka
03.12.2019 5 z 5

Skvělé, čtivé, napínavé. Nemám co vytknout, King v nejlepší formě.

Charmedka
29.11.2019 5 z 5

Kapitoly s Pravým rodem mě zpočátku šíleně nudily. Musím bohužel říct, že jsem měla hodně silné nutkání je přeskakovat, protože to bylo něco tak táhlého a nezajímavého. Nechápu to, protože zbytek byl neskutečně čtivý a to i přesto, že se tam kolikrát toho moc nedělo. Jako kdyby kapitoly s Pravým rodem psal někdo úplně jiný.

Jak se ale začaly osudy všech postupně spojovat, tak se vše krásně vyvážilo a čtení jsem si užívala. I přes menší výtku k Pravému rodu musím dát maximální počet hvězdiček, protože po dlouhé době jsem zas od Kinga dostala horor takový, jaký mám ráda. Žádná detektivka, žádný thriller, ale fakt horor.

Lenka.Vílka
17.11.2019 5 z 5

"My Little Secret - Caliban"

První co mě zaujalo, je autorův doslov. Touhle "nemocí" netrpí jenom čtenáři. Ale i autoři. Chtějí vědět, co bylo potom. Někdy je to průšvih. Ale to se nestalo v případě pokračování Osvícení. Je to dobrá kniha. Jiná. Dobrá jinak než Osvícení. On je Danny ostatně taky dost jiný. Už je to velkej kluk a má svoje vlastní problémy. A rozhodně to není kniha napsaná z důvodu vydělání peněz. Tedy takhle. Nepůsobí tak. A to je pro mě hlavní. Protože....

...tohle je čistá nádhera.

Ale přiznám se. S ůvodními sto stranami jsem se trochu prala (to mají díly společně), ale potom jsem se začetla a mizelo to tryskem (další společné), abych na konci byla akorát zpruzená, že už je konec (další společné), ale tenhle díl mi i tak přišel nějak lepší a stravitelnější pro mě a lépe jsem se s ním sžila.

Každé slovo má své místo a je dobře vybrané. Každé poučení životem a rozebrání, jak se to může podělat, mě chytlo za srdce. Možná bych byla zlá a dala i čtyři. Ale pro mě je prostě tahle kniha důležitá kvůli právě tomu boji s vnitřními démony (jak Dannyho, tak autora samotného) a potom na druhé koleji děj, byť je perfektní, mě spíš vystupuje z knihy ta první věc. Občas je fajn věci uzavřít. No každému se to nepovede. Jenže...King není jen tak někdo, že?

Neměla jsem v plánu číst knihu tak brzo. Chtěla jsem jet podle plánu. Systematicky. No, asi jsem to neměla psát jenom sem, ale rovnou do hollywoodu. Ať mi ten plán nikdo nenarušuje! :D

PS: ten týdenní limit vyšel, jak je vidět. A zítra do kina :)

PS2: no nebyla ta scénka s kreslením obrázků v hlavě prostě miloučka?! :O

klaraj093
10.11.2019 5 z 5

Fantastické stejně jako Osvícení. Jsem zvědavá na filmové zpracování.
Četla jsem ji poměrně dlouho, ale za polovinou jsem se nemohla odtrhnout. Klasická skvělá Kingovka.

Mona-Lisa
01.11.2019 5 z 5

Ryzí, syrová, stoprocentní kingovka, která do vás zasekne drápy a nepustí až do konce. Sice navazuje na Osvícení, ale podle mého soudu jde číst i samostatně. I přesto, že jsem abstinent jsem měla nesnesitelnou touhu po skleničce jako hlavní postava alkoholika a poměr hnusu/přitažlivosti/napětí/dokonalých dialogů byl jako vždy v naprosté rovnováze- to je pro mě mistrovství Kinga a pro to všechno doporučuju všemi deseti.

Dick se uchechtl. "Tolik, kolik potřebuješ, chlapče. V tom je ta nádhera osvícení. Myslíš, že Černej děda byl jedinej, koho jsem v životě musel zamknout?"
"Oni tam uvnitř umřou?"
Tentokrát se chechot neozval. Tentokrát zněl Dickův hlas tak studeně, jak ho chlapec ještě nikdy neslyšel. "Fakt tě to zajímá?"
Dannyho to nezajímalo.