Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/592/dobrodruzstvi-toma-sawyera-nxI-592.jpg 4 946 126

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Adventures of Tom Sawyer , 1876

tisha8409
05.08.2015 1 z 5

Popis po útěk dobrý.. ale pak to bylo o ničem. Afektovaná slova Olivera a natahovaný děj,,, a záchrana v podobě luxusního života a možností je happyendem...a to mi tam nesedí.

wiix
14.07.2015 4 z 5

Pre mládež veľmi pútavé a zmysluplné dielo plné poučení a dobrodružných príbehov.

Alinka2
12.06.2015 5 z 5

Je to velmi zajímavé, napínavé a vtipné. Co víc dodat, prostě skvělá dobrodružná kniha nejen pro mládež.

alimrix
07.03.2015 4 z 5

Slabší než DHF, nicméně jsem si vedle Toma připadala jako kompletně úskoprsý, racionální zabedněnec.

Ladys
28.09.2014 4 z 5

Tak za 4,5 si myslím.
Jedna z mých prvních knih, kde jsem dokázal číst a číst a číst.
A mám přesně vzpomínku na to, jak jsem tu knihu dostal. Když jsem jí rozbalil a viděl tu loď a klobouk na plotě, přečetl si, jak se to jmenuje, tak už jsem ji nechtěl pustit z ruky. Ani si nevzpomínám, co jsem ještě dostal, tak jsem se těšil, až budu číst. Malej knihomol.
S prakem v kapse a fotbalovým míčem pod postelí, ovšem, aby jste si nemysleli :-)

AdrienMonk
08.08.2014 5 z 5

Dobrodružné, napínavé a velmi, velmi vtipné! Kniha, která nestárne a dá se číst pořád dokola!

radek0635
30.06.2014 5 z 5

Vyloženě klukovská kniha, ale super!

moonchild
28.02.2014 4 z 5

Kniha mě kdysi nebavila protože patřila mezipovinnou četbu.Dneska se mi líbí a patří mezi favority.

ThePetinka
09.12.2013 4 z 5

Přiznávám, že se opět jedná o úlovek z řad povinné četby - nicméně zároveň také o první knihu, kterou jsem přečetla ve své nové čtečce (ze které jsem mimochodem dost nadšená). Z počátku jsem měla trochu strach, že na takovou knihu už jsem moc stará, ale ukázalo se, že moje domněnky jsou mylné. Výborně jsem se totiž bavila.
Tom Sawyer mi svým stylem docela připomněl Poláčkovu knihu Bylo nás pět. Mezi Péťou a Tomem je totiž minimální rozdíl. A to ani nezmiňuji Huckleberryho Finna a Pepka Zilvara z chudobince. Zkrátka a dobře, užila jsem si další parádní jízdu na vlnách dětství, naivních představ a otravných "dospěláckých" póz.
Abych se přiznala, děj příběhu mi nebyl tak docela neznámí, koneckonců, knihu jsme probírali už na základní škole. Nebyla jsem tudíž překvapená, napnutá ani znepokojená, což mi však nikterak neubralo na mém čtenářském zážitku. Spíš naopak - bavila jsem se.
Tenhle klučičí svět je mi hodně blízký a myslím, že nejen mě. Každý snad někdy vykopával poklad a cvrnkal kuličky (nebo alespoň každý na vesnici). A ten naivní dětský pohled na svět mě hodně bavil, dost často jsem se od srdce zasmála a než jsem se nadála, hlásila mi čtečka, že další stranu už kniha nemá

tomvall
29.07.2013 3 z 5

Nevím čím to, ale tato kniha mne v dětství příliž neoslovila. Možná dnes...

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Dětská četba ve mně vždycky probouzela automatickou nechuť, ale v případě Toma Sawyera se velmi vyplatilo, když jsem ji překonala a začala číst. Čtivé, atmosferické a nádherně okořeněné humorem. I v dospělém věku se k ní ráda vracím.

tyzik.cejka
15.06.2013

román na který se nezapomíná

čohynka
13.04.2013 4 z 5

Knížka mého dětství - a na takové se nezapomíná....

Jarrimund
13.04.2013 5 z 5

Knížka mého dětství číslo jedna. Již navždy udrží můj rekord v počtu přečtení. Četl jsem ji tolikrát, že jsem uměl celé pasáže zpaměti.
Pro mne srdeční záležitost.

sarekaslukova
29.01.2013 5 z 5

Knižka se mi líbila docela dost. Tedy když jsem si ji nečetla v angličtině to stojí za houby. Ale česky je to úžasný příběh.

hortenzie
18.01.2013 4 z 5

Kniha mého dětství - ač dívka, obdivovala jsem klukovské rošťárny - něco, co by mi doma rozhodně neprošlo.

Ikkju
12.10.2012 5 z 5

Útěk na osamělý ostrov byl jednoznačně náš dětský sen. Vyřezávaná dýmka, rybářský prut, kamarád průšvihář, pohoda x).

Katrys
15.08.2012 5 z 5

Prostě klasika. Asi každý z nás zná povedenou českou rodinnou komedii Páni Kluci podle románu od Marka Twaina.

Claire
18.12.2011 4 z 5

Jedna z lepších knih, které jsou k maturitě :)
semo tamo se člověk i zasměje, ale některé ty popisné pasáže jsou až strašné, zdlouhavé, ale i přesto je kniha dobrá a poměrně čtivá :)

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Zjistila jsem, že většina mých osudových mužů nese jméno Tomáš. Tom Sawyer je toho důkazem.