Dlouhý pochod

Dlouhý pochod https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136037/bmid_dlouhy-pochod-136037.jpg 4 2518 474

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Long Walk , 1979

BiiZet
29.09.2015 4 z 5

Od začátku do konce mě nepřestala kniha překvapovat. Každou větu přichází větší a tíživější napětí, že prostě nemůžete přestat číst, aniž byste ze soucitu a zároveň ze strachu nechtěli vědět, co se v dalších okamžicích stane, kdo půjde ven další. Sympatický mi byl nejen autorův styl, ale i některé postavy. Myslím, že autor dokázal velmi věrohodně vykreslit pocity člověka na pokraji sil, situaci, v níž člověk musí bojovat jen sám za sebe. Jsem ohromena :)

Lev
14.09.2015 3 z 5

Kniha je zaměřena na vytrvalostní soutěž, jejímž cílem je aby jeden z účastníků vydržel co nejdéle. Čím větší únava a útrapy soutěžící sužují, tím jsou samozřejmě pro masy diváků zajímavější. Pachuť případné smrti je pro supy vždy příliš velkým lákadlem. Z příběhu také vyplývá, že u moci je nějaký autoritativní režim, kde mají velkou prioritu ozbrojené složky v čele s armádou. V takové společnosti potom psychická a fyzická námaha nikoho příliš dojímat nemůže. Armáda je přítomna i u pochodu a má ho za úkol doprovázet a dohlížet na pravidla. V příběhu se seznamujeme s řadou postav a zjišťujeme v jakém rozpoložení se postupně nacházejí. Dozvídáme se i několik zajímavostí z jejich osobního života, ale přesný důvod proč se přihlásili do soutěže se tu moc detailně nerozebírá. Vlastně jsem si k nikomu nevytvořil vztah a bylo mi celkem jedno jak nakonec všichni dopadnou. Děj se stejně jako pochod dlouze vleče a brzy se dostaví stereotyp a nuda, takže mě asi v půlce knihy zmáhalo i otáčení stránek. Možná ale byla atmosféra tak dokonalá, že únava padla i na čtenáře. Knížka mi prostě nesedla, možná by byl příběh zajímavější pouze jako povídka.

Philoun
09.09.2015 5 z 5

Naprosto jednoduchá dějová linie, ale kniha se čte doslova jedním dechem, kdybych na to měl víc času tak bych ji jedním dechem opravdu přečetl.

willi
26.08.2015 2 z 5

Ať se snažím sebevíc, Kinga si asi neoblíbím. Řbitov zvířátek byla pecka, ale každá další kniha ve mně vyvolává pocit ztráty času...Od první strany vlastně víte, kdo "vyhraje". A 270 následujících stran pořád jen jdou ( tím městem, tou vesnicí, přes lávku, kolem nákupního centra...) a King se snaží rádoby psychologicky vykreslit myšlenkové pochody a charakter postav...Kdyby byl Dlouhý pochod napsán na 50 stran, možná bych tak kritická nebyla...

achilles
18.08.2015 5 z 5

Opět nádherné vykreslení povah lidí. Dlouhý pochod je sbírka lidí s nejhoršími vlastnostmi - pýcha (jen já to dokážu), lakomství (touha po penězích), hněv (nesnáším ty vedle sebe), smilstvo (nečisté myšlenky) a závist. Snad jen lenost byla všem cizí.

romankrasa
16.08.2015

Právě dočtená. Vrátil jsem se k ní zhruba téměř po deseti letech, po době, kdy ze mě sice vyprchaly detaily a pasáže, ale nikoli atmosféra, s níž jsem ji četl...opět skvělá, ne tak jako poprvé, ale rozhodně jedna z těch nejlepších kingovek/bachmanovek (pro mě)

LynnWeiLi
12.08.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Čekala jsem něco hororového a ono z toho vyleze filozofické pojednání o smyslu života a smrti. Cesta je vždy důležitější než cíl, protože v konec je stejně pro všechny stejný. Moc krásně se to četlo... Ze začátku jsem si myslela, že se mi ti kluci budou motat a ejhle - oni opravdu mají své osobité charaktery, takže po zavření knihy jsem schopná si pamatovat, o kom příběh byl ;-) Určitě je to jedna z těch knih, které si v budoucnu přečtu znovu.

Obuvník
31.07.2015 5 z 5

Kdysi jsem absolvoval Kyjovskou padesátku, takže mohu bezpečně potvrdit, že tento "závod" bych nevyhrál. Už jen z knižní obálky mě bolí celé tělo :-)
Jedno z těch útlejších děl, ale Bachman se nikdy moc nerozepisoval. Měl rychlejší tah na branku než jeho alter ego King (nebo je to obráceně? :-) ). Také zde se jde rovnou na věc. A to doslova. Čtenář otočí sotva pár listů a přestává legrace: "Dítě pláče, bude den, pojď synečku z kola ven."
Je to postavené na hlavu, je to depresivní a je to skvěle napsané. Po dočtení budete dlouho přemýšlet. O čem? To už je vaše věc...

Janek
10.07.2015 5 z 5

Fantastický, jednoznačně nejlepší King. A vůbec první jeho text, který mi skutečně naháněl hrůzu.

Jarda Burgan
09.07.2015 5 z 5

Souhlas s Rockwoodem. Děj odehrávající se pouze na silnici mě vytáčel, ale přesto jsem se nemohl odtrhnout. Prostě PECKA.
88%

Pitbullka
25.06.2015 5 z 5

Nééé, ten konec, prostě nééé!

Zuziiik
23.06.2015 5 z 5

Na dlouhý pochod jsem se těšila......kniha je strhující......nedokázala jsem ji odložit, ale pane Bachmane....tím koncem jste mne naprosto dostal.........sice mne strašně naštval, ale postupem času mi přijde stále více geniální..........

Týnušxxx
31.05.2015 4 z 5

Rozhodné originální nápad. Na můj vkus až přehnaně moc postav, ale aspoň si každý najde svého favorita. Kniha byla vážně skvělá! :-)

eduard7019
29.05.2015 5 z 5

Knihy od Stephena Kinga sa delia na vynikajúce a brak. Dlouhý pochod patrí do prvej kategórie.
Prečítal som na jeden záťah. Oveľa lepšia dystopia pre teenegerov než Hunger games alebo Maze runner.

Mercatino
30.04.2015 4 z 5

Kniha mi přijde jako výstřední nápad.Jednou si po přečtení této knížky si někdo uvědomí,že v realu to by byla zábava ještě větší a samozřejmě s výdělkem.
Také mě napadlo jak by ten závod vypadal v pozitivním smyslu,žádné střílení,ten kdo už nemůže tak nejde, po třech varováních dobrovolně by odstoupil...

Terva
28.04.2015 5 z 5

Pravda je jadnoduchá. Mě se tento příběh tak krásně četl, že jsem se začal o Richarda Bachmana zajímat víc. Nevědomí, že je to vlastně Stephen King, není podstatné, ale ta oblíbenost tam byla už v době, kdy to ještě Stephen King nepřiznal. Dlouhý pochod je jeden z těch velmi povedených příběhů R.B.

Noshelfcontrol
25.04.2015 5 z 5

Moje druhá Kingova kniha, tentokrát o zvrácené soutěži jménem Dlouhý pochod. 100 mladých kluků, kteří mají celý život před sebou se dobrovolně přihlásí, aniž by věděli důvod. Naivně jsem si myslela, že když někdo dostane třetí varování, tak prostě vypadne, ale to by nebyl King, kdyby to bylo takhle jednoduché, že jo? Nebo to jak se lidé (kromě příbuzných) chodí s radostí dívat jak Chodci trpí. Člověk se úplně vžije do Rayovy kůže, to jak přemýšlí o svém životě, jaká mučivá bolest ho provází a jak musí sledovat umírání svých přátel. Jinak skvělá knížka, která si mě získala. Rozhodně doporučuji, protože v tomhle King určitě zabodoval.

Markysek45
15.04.2015 5 z 5

Další skvostný thriller. Podle mě sice o malinko slabší než Běh o život, ale opět napínavý děj a překvapivý konec. Druhá kniha, kterou jsem četla od Kinga a druhý konec, co mě úplně dostal.

Mariona
15.04.2015 5 z 5

Dávám 5*, od knihy jsem se nemohla odtrhnout, jediné, co mě zklamalo je ten useknutý otevřený konec.

mapet85
07.04.2015 5 z 5

Dystopické knihy môžem a keď som natrafil na túto knihu, povedal som si, že spojenie Kinga a dystopie nemôže byť zlé. A presvedčil som sa o tom na vlastné oči. :-)

King nás zavádza do prostredia reality show zvanej Dlouhý pochod, ktorého sa každoročne zúčastňuje stovka mladíkov. Je to krutá hra s pravidlami, ktoré sa oplatí dodržiavať, inak ste vonku.

Ak by som túto knihu porovnal s predchádzajúcimi knihami, ktoré som od Kinga čítal (Podpaľačka, Carrie, Žiarenie), nenachádzame tu nadprirodzené a mysteriózne prvky. Je to skôr román s hlbokou myšlienkou o zmysle života, vytrvalosti a odhodlaní ísť za svojím snom a bojovať čo najdlhšie. Rovnako poukazuje na to, kam až sú televízie schopné zájsť, aby pobavili divákov a takisto aj na určitú absurditu reality show.

Kniha sa dobre číta, má výborne popísanú atmosféru a pocity postáv. Pomaly a isto sa blíži k svojmu veľkému finále, ktoré čítate so zatajeným dychom. Hodnotím piatimi hviezdičkami a ku knihe sa určite niekedy vrátim. :-)

A na záver ešte dva citáty z knihy :

„Ale pochopitelně, že to bolelo. Bolelo to předtím, tou nejhorší, nejsžíravější bolestí, tím vědomím, že už nebude žádné já a vesmír se tak jako tak povalí dál, nijak nepoškozený, nijak nezasažený.“

"... vzpomínky jsou jako čára nakreslená do písku. Čím dál se po ní vracíte, tím je rozmazanější a hůř znatelná. Až nakonec nezůstane nic než hladký písek a ta černá díra nicoty, ze které jste zešli."