Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 731 185

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

VeruFreckles
09.04.2022 5 z 5

Čtení návykové jako to, o čem autorka píše.
Aktuální téma, které stojí za zamyšlení. Proč se už dnes nesází stromy a neplodí děti, ale už se jen sklízí lajky a plodí storíčka?

Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla a nalákala mne na další.

Pepina19
09.04.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. A i když jsem starší ročník, nebo právě proto, bylo pro mne děsivé jak v dnešní době dovedou lidé odhalovat své soukromí a životy na sociálních sítích.

000nugatovej
06.04.2022 5 z 5

"Všechno je v pohodě." (a to dokonce třikrát na str. 302)
Není! Chytit se za ruce s bráškou! Utéci! Před vším, i před motýly!
A hele, de Vigan, neokusilas sama na sobě tu zrádnou slast zrušení svého soukromí (sebeodhalování) v tom svém Podle skutečného příběhu?
A hele, Nugatovej, nejsi tak trochu ve stejné pasti na této platformě taky? Digitální stopa...
Dokonalé, aktuální, bolestivé...

plamínek21
05.04.2022 5 z 5

Palčivě aktuální téma zpracované vynikající spisovatelkou.
To musí klapnout, ne ?
Pochopitelně se povedlo, ale.....během četby jsem si kladla otázku, zda se toto dílo dostane k lidem, kteří by si jej měli přečíst povinně. Bohužel jsem v duchu konstatovala, že nikoliv. Pochybuji, že lidé, kteří tráví většinu svého dne na sociálních sítích a dalších vymoženostech internetu a sledují ostatní a také sebe, zda jsou sledováni ostatními, čtou knihy.
Šílená realita dnešní doby, ale stvořilo si ji lidstvo samo :-(

jirina4159
03.04.2022 5 z 5

Dobře popsaný svět kde se sdílejí nejenom rodinné fotografie. Velice čtivé.

Bedka
30.03.2022 5 z 5

Bohuzial velmi aktualna tema... s nie velmi pozitivnymi vyhliadkami do buducna... ale skvele a poucne citanie.

Fanda74
28.03.2022 5 z 5

Výborné, čtivé, v podstatě jsem to dal jedním dechem. Kdo z nás dneska někoho nesleduju na sociálních sítích - třeba jen tak pro zábavu. Je to jen neškodná zábava? Pro všechny? Určitě rád sáhnu po další knize od této autorky.

misafibi
25.03.2022 5 z 5

Delphine de Vigan ve svém románu poukazuje na nebezpečí sociálních sítí a zveřejňování dětí od útlého věku na různých platformách. Jaké to může mít důsledky a vliv na život dětí? Děsivé, kam až člověk může zajít a co je ochotný obětovat pro fanoušky na sociálních sítích.

Dandy1
24.03.2022 4 z 5

Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

annettka1098
22.03.2022 5 z 5

DĚTI NADE VŠE je čtivá kniha, která je především odrazem dnešní doby. Rozhodně bych ji zařadila mezi ty čtivější a jednodušší (co do stylu vyprávění) knihy od Odeonu a nemusí se jich tedy bát ani čtenáři, kteří vyhledávají především odpočinkovou četbu. Autorka knihou DĚTI NADE VŠE reagovala na současný trend profilů na sociálních sítích, kde se vyskytují děti (a nemusí jít přímo o dětské profily, naopak!) a dělají reklamu různým značkám. Od hraček, přes oblečení až po jídlo. Myslím si, že se jí to velmi povedlo a poukázala tak zase na jiné "nástrahy" sociálních sítí a internetu.
Velmi mne také zaujal vhled do budoucnosti, do roku 2031, ve třetí části. Myslím, že není daleko od pravdy a ráda si knihu přečtu za 10 let znovu a zhodnotím jak moc se autorka trefila.

katallinka
22.03.2022 5 z 5

Tohle bylo skvělé čtení. Bylo mi těch dětí hrozně líto! Autorka bravurně vystihla téma dětských kanálům a možný dopad pro jejich další život.

Audrina
18.03.2022 5 z 5

Delphine pět nezklamala. Příběhy této francouzské autorky jsou pro mě sázkou na jistotu a musím říct, že aktuální román mě dostal.
Sama patřím ke generaci, která prožila dětství ještě před nástupem sociálních sítí a přijde mi nemyslitelné, kam až jsou někteří lidé schopni zajít. Knihu bych tedy dala přečíst všem dnešním influencerům, kteří si neuvědomují, že jejich děti si vůbec nemusí přát to, co jim dělají.
Zvrácenost dnešní doby je často vyhnaná do extrémů a sama přemýšlím, kdy dojde k bodu zlomu.
Pokud chcete silný společenský román, Delphine je jasná volba

Irsaf
17.03.2022 4 z 5

Od této autorky je to moje první knížka…
Téma pro všechny a rodiče obzvlášť…
Jak já jsem ráda za dětství a dospívání bez mobilů a internetu…
Toto doporučuji všem, ale hlavně těm, co mají potřebu sdílet každou prkotinu…

Lauralex
15.03.2022 5 z 5

Kde chybí rozum, ani internet nepomůže.
Dlouho jsem nečetla tak dobře napsanou knihu a nejen dobrou, právě jsem přečetla jednu z nejlepších knih v životě. Delphine (jaké krásné jméno) mi poskytla úžasný zážitek i děsivou lekci. Je v tom fakt dobrá a mě to neskutečně baví. Delphine do každé knihovny!

V dnešní době, která žije sociálními sítěmi a internetem a ve které máme nekonečné možnosti, zahazujeme svůj čas sledováním videí a počítáním lajků. A co hůř, používáme k tomu svoje děti jako rukojmí. Internet je místo, kde můžeme být kýmkoliv chceme, ovšem realita je většinou jiná. Dobrý sluha, ale zlý pán. Vidět je jen to, co chceme, aby vidět bylo. A dokud jsem nezačala používat internet, nevěděla jsem, kolik je na světě idiotů, zároveň byl svět o něco hezčí. Jsme v tom spolu, a přitom sami.

Je vlastně trochu paradox, že se o tom bavíme právě na internetu, ale o tom to nakonec celé je. Ono se to nabízí. Nějaký takový příběh už tu byl potřeba. A jsem ráda, že se toho chopila právě Delphine. Je to přesný odraz dnešní doby, ze kterého je mi úzko. Na začátek je tedy dobré říct, že to není thriller, ale děsivé a mrazivé je to i tak, ne-li víc, protože tohle je realita, tohle se opravdu děje. Mrazí mě z toho, jak pravdivě a reálně je tu situace vykreslena a že jsme vlastně všichni součástí příběhu, ať vědomě, nebo nevědomě. Líbí se mi, jak to bylo pojaté, opravdu jsem si přišla, že se to děje teď a tady. Je to strašně poutavé a nemít povinnosti, přečtu to na jeden zátah. Umí krásně podat příběh, podmanit si čtenáře a pracovat s emocemi, myšlenkami a plyne to samo. Nedá se tomu upřít, že je to zcela nadčasové dílo, které je a bude aktuální stále. Po slávě a zisku budou lidé lačnit vždy, co je svět světem.

Na jednu stranu jsem ráda, že jsem měla možnost si přečíst a užít tenhle příběh, na druhou je mi z něj dost zle. Věděla jsem, že se tohle děje, ale po přečtení to nějak nabralo ještě víc na realitě a intenzitě, to uvědomění a potvrzení bylo hořké a bolavé a byl to dost odstrašující příklad. Nepřekvapovalo mě to, jen se ve mně mísil vztek, beznaděj a zoufalství. Osobně pro tohle nemám pochopení a je pravda, že se od toho distancuju, jak jen to jde, vlastně se dost stydím, že v téhle době žiju a jsem toho součástí. Nevím, jestli jsou horší děti na internetu, nebo matky schovávající se za svoje děti na internetu. Marně přemýšlím, jak jsme se do této doby dostali a jestli je cesta ven.

Zařadila bych ji na pomyslnou povinnou četbu pro ty, kteří už sítě mají, nebo pro ty, kteří o nich přemýšlejí, takže prostě pro všechny. Víte, problém nejsou ani tak sociální sítě, jako spíš lidi na nich. My všichni máme internet a nevíme nic...

Ternem
14.03.2022 4 z 5

Aktuální a varující téma před negativy sociálních sítí. Zejména, co se týče natáčení dětí jejich vlastními rodiči od útlého věku.
Jaký paradox, když jsem si pod názvem knihy představila, že půjde o blaho dětí. A ono jde. Jenže kapku jinak a zvráceně.
Jednu hvězdičku strhávám z části za styl psaní, na který jsem si musela zvyknout, pak se mi i líbil. A z části za začátek, který mě na začátku nebavil, ale doužila jsem si ho zpětně během čtení.

Maky78
11.03.2022 5 z 5

Knihu jsem si moc přála od Ježíška a byla jsem hodná.
Četla jsem Podle skutečného příběhu a moc se mi líbila. Ale tahle byla ještě o třídu lepší a nesmírně aktuální.
“To je svět, jehož existence nám uniká.“

Floriška7
10.03.2022 5 z 5

Mám její styl psaní moc ráda. A téma v této knize je víc než zvednutý prst , jak je lehké se v dnešní době v tomto dostat na tenký led. Jsem z generace, která trošku nechápe, jak je možné se živit velmi dobře něčím takovým, jako jsou reklamy na sociálních sítích. A to si myslím, že jsem v tomto velmi pokroková. Vysvětlila mně to dcera jednoduše…. Ano mami, dá se tím živit velmi dobře. Ale co se může stát a jaké mohou být konce, nám de Vigan popsala víc než dobře. Buďme rádi za nás za všechny, kteří víme, že živit se poctivou prací je prostě fajn.

Amy27
06.03.2022 5 z 5

Kniha měla na internetu velmi dobré recenze, anotace slibovala opravdovou pecku a přesně tak to i bylo!

Společensky angažovaný román, který se zprvu tváří jako obyčejná detektivka, ale jedná se spíš o jakousi dystopii k zamyšlení. Pachatele jsem sice odhadla hned, nicméně mi to tentokrát vůbec nevadilo (protože tato zápletka byla na druhé koleji).

Příběh se první dvě třetiny věnuje dětským influencerům, kteří jsou zveřejňováni svými rodiči (ať už chtějí nebo nechtějí - což ve věku cca 6 let nemůžou přeci ještě vědět) na sociálních sítích. Zbylá třetina knihy se zabývá dopadem těchto sdílení na děti - rok 2031 - a je to psáno samozřejmě dosti dystopicky. Za mě ke konci méně čtivé.

Poselství je však jasné. Varovný prst, na který spisovatelka ukazuje, je zdvižen. Přečíst by si měl knihu každý, třeba nás to pak všechny dovede ke správnému smýšlení o sdílení svého soukromí.

broskev28
05.03.2022 5 z 5

Už delší čas jsem se na knihu chystala, ale teprve dnes se mi dostala do rukou a stálo to za to. Nevím, nakolik osloví převážně starší čtenáře naší knihovny, ale jsem rozhodnuta ji objednat - už jen proto, že rok 2029 tu bude co nevidět, tak abychom mohli porovnávat. Pak také kvůli oku lahodícímu překladu dvorní překladatelky D. de Vigan; skvělý zážitek. A už jsem zmiňovala výbornou redakční práci, zn. Odeon?
Souhlasím s názorem mnoha komentářů: ti, kteří by si tuhle knihu měli povinně přečíst, ji ani nezahlédnou. Zajímavý je také doslov a naprosto dokonalý je komentář charlizee, zvláště jeho první věta, ta mě moc pobavila, děkuju.
Za sebe doporučuju pozorně pročíst obzvláště celý první odstavec na s.151, takové malé školení, jak vnímat a dešifrovat televizní zpravodajství. Už mnohokrát jsem přemýšlela, kdo vlastně tvoří dramaturgii naší veřejnoprávní televize.
A znáte skvělý film T. Burtona Ospalá díra?

"Spolu s Clarou vymysleli takový skeč "Zvláštní zpravodaj z Ospalé díry" a nenechali si ujít žádnou příležitost, aby ho sehráli."

Tessia
24.02.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Kniha řeší řadu aktuálních témat. Sharenting. Vystavování dětí na sociálních sítích a jejich zneužívání za účelem zviditelnění a peněžního zisku. Dětské influencerství a jeho možný dopad na psychické zdraví dítěte (případně jeho trvalý následek v dospělosti). Ač je to kniha spíše pomalejšího tempa, donutí vás přemýšlet. O této problematice, ale i o sdílení a sociálních sítích obecně. Zpracování je výborné. Autorka se vám svými slovy dostane pod kůži. A zanechá stopu. Velké doporučení.