Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 733 186

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

Katy9192
15.11.2022 5 z 5

Tvorba Delphine de Vigan je stávkou na istotu. Jej vyberaný a sofistikovaný jazyk ma vtiahol do deja, vzápätí vynoril, ponoril a pokračoval v tomto tempe až pokiaľ som sa nezmietala vo víre striedajúcich sa emócií a napätia.

Autorka si tentokrát vybrala znepokojivú tému, ktorú spracovala do podoby románu s črtami thrilleru. Celý príbeh sa pohybuje okolo detských influencerov, sociálnych sietí, reality show, zdieľania našich životov vo virtuálnom svete. Kde končí a začína naše súkromie v digitálnej dobe?

Kniha je rozdelená na dve časti. Tá prvá sa odohráva v roku 2019, Melania vytvorila rodinný kanál na YouTube, na ktorý natáča svoje deti - mladšiu Kimmy a staršieho Sammyho. Zdieľa a zverujňuje ich život minútu po minúte, od momentu kedy sa zobudia po okamih keď idú spať. Jedného dňa Kimmy zmizne. Začne patránie vedené kriminalistickým oddelením, ktorého súčasťou je aj Clara. Clara je pravým opakom Melanie, snaží sa vyhýbať digitálnemu svetu a zanechávať v ňom čo najmenšiu stopu. Podarí sa Clare a tímu nájsť Kimmy? Bude v poriadku?

Druhá časť sa odohráva v roku 2031 a zobrazuje život po únose Kimmy. Ako sa zmenila dynamika v rodine? Čo spôsobila detská sláva jednotlivým členom rodiny?

Najnovšia kniha Děti nade vše od Delphine de Vigan ma nenechala chladnou.

Viac recenzií nájdete na mojom instagrame: knihariumpodcast

Terezka_U
14.11.2022 3 z 5

Autorka hned v počátku nasadila výborné tempo, které se jí dařilo držet do dvou třetin knížky. Konec už byl bohužel o něco slabší a na můj vkus až moc přeplněný klišé. Cílem bylo nejspíše vyvolat strach z budoucnosti (nebo spíše přítomnosti), ve které rodiče vydělávají na úkor svých dětí. Obava se mi ale zdá trochu zbytečná a možná to v tomto podání vyvolává větší paniku, než jaká je potřeba.

Kristuflina
09.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Jako všechny, které jsem zatím od autorky četla. Nikdy se vám nestane, že po přečtení nic necítíte. Vždycky ve vás kniha zanechá nějakou stopu. Něco, nad čím je dobré se zamyslet.

monushka
23.10.2022 5 z 5

Děsivý příběh, který je v dnešní době víc než aktuální. Co vše je člověk schopné obětovat pro to, aby byl viděn? V případě tohoto díla skoro vše, bohužel.

knihveru
20.10.2022 4 z 5

Dobré, ale pasáže s vyšetřováním mě bavily méně. Pro lidi trávící čas sledováním sociálních sítí to však nebude dostatečně šokující kniha. Konec z budoucnosti mě zklamal.

Baru16
16.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Velice aktuální téma výborného společenského románu!
Začátek takový pozvolnější, ale i tak po dlouhé době pro mě strhující knížka. Část s detektivní zápletkou jsem hltala (možná bych si měla přečíst nějakou detektivku, nikdy mě nenapadlo, že bych mohla mít k tomuto žánru blízko). Ovšem když se Kimmy "našla", příběh pro mě ztratil tempo. Nastavilo se prostředí roku 2031 a najednou mě přestalo bavit. Po návratu Kimmy ke Claře jsem se ale znovu nad(e)chla.
Odebírám tedy jednu hvěždičku převážně za to přerušení. Kniha je velmi dobrá a oceníte, že na ni narazíte, ale za týden už vám v hlavě nejspíš ležet nezůstane, přestože je téma aktuální a působivé.
Oceňuji doslov Michala Zahálky a paní překladatelce bych teda vytkla "obrázky" - to mě dost rušilo.

Aliii
08.10.2022 5 z 5

Brilantně napsaný román, z kterého mrazí při čtení a bude mrazit ještě dlouho po něm.
Reality show jsem nesledovala a sociální sítě také nevyhledávám, o to víc pro mě byla kniha alarmující a šokující. Proč vlastně mají lidé potřebu sdílet své soukromí a předvádět se "v tom nejlepším světle" s jinými, neznámými lidmi? Proč takové lidi vůbec sledovat, nechat se jimi ovlivňovat a ještě jejich jednání podporovat posíláním srdíček a lajků?! Nechápu. A už vůbec nechápu jednání rodičů, kteří si prostřednictvím svých dětí snaží splnit své sny, vnucují jim svou představu ideálního života a zneužívají jejich bezmeznou důvěru od nejútlejšího věku.
I když to nebylo lehké čtení, nemohla jsem se odtrhnout.

lexikon_tf
04.10.2022 5 z 5

Pro své první setkání s autorkou jsem si vybrala velmi dobře. Napínavý, společensky angažovaný román Děti nade vše mne zaujal tématem, které je velice silné a aktuální: konzum, sociální sítě, influenceři, youtubeři - a jakou roli v tomto kolotoči hrají děti?

První část knihy ukazuje dění ze současnosti, píše se rok 2019. Malá Kimmy, jejíž maminka je “hvězdou” sociálních sítí a své děti dennodenně natáčí při všech možných i nemožných situacích, jednoho dne zmizí. Začíná vyšetřování, kde se seznamujeme s pečlivou vyšetřovatelkou Clarou.
Ve druhé části nahlédneme do nedaleké budoucnosti, kde se setkáváme s Kimmy jako dospělou ženou a dozvídáme se, co si ona i její bratr odnesli z dětství “před kamerou”.

Obě části knihy se mi líbily, bylo to silné, napínavé, alarmující. Byla jsem nadšená z pedantské vyšetřovatelky Clary (proceduristka - to se mi moc líbí). Ale nejvíc se mnou zacloumalo téma jako takové.
Kniha je čtivá, nechybí zde drama a aktuálnost tématu mi co chvíli připomínala současnou českou scénu na sociálních sítích, která je mimochodem hezky shrnuta i v doslovu knihy (včetně termínu sharenting- teď už vím, co to je).
Moc doporučuji, opravdu moc!

iška
04.10.2022 5 z 5

Výborné. Nejsem příznivcem žádných reality show, na to mám “právo na soukromí” dost vysoko ve svém žebříčku životních hodnot. A zatahovat do toho děti mi přijde opravdu značně nebezpečné. Neuvěřitelné je i to množství těch, kteří to podporují - ta vysoká sledovanost. V každém případě to bylo velice dobře napsáno.

Dija
24.09.2022 5 z 5

Kniha mi svým námětem hodně připomínala seriál Black mirror. Jenže byla tak moc reálná. Vždyť toto se normálně děje. Člověk rychle vymění svoje soukromí pro pomyslnou slávu. Nebo místo žití vlastního života sleduje na YouTube životy ostatních. To je trend dnešní doby, takový bizár řekla bych, který absolutně nechápu. Nicméně kniha je napsána naprosto skvostně, absolutně to zrcadlí současnost. Člověku to ale pořádně rozdmýchá myšlenky.

Petra21
22.09.2022 5 z 5

Přestože se našinec vědomě snaží udržet se tak nějak v rámci možností zorientovaný v současné divné době, není výjimkou občasná skepse. Míra neporozumění pak člověka uvádí do jakési zvláštní izolace a jinakosti, z níž stejně dřív nebo později pod tlakem pracovních či sociálních okolností (ne)dobrovolně vystoupí. Snad právě proto jsem se tolik nadchla pro tento příběh, který smete veškeré chabé pokusy o adoraci digitálního světa ovládaného sociálními sítěmi, reklamou a nechutným konzumem. Jak naše mozky s teoreticky velkolepým potenciálem podléhají primitivním pudům a jsou denně natolik vystavovány diktátu cizích "ovlivňovačů" (rozuměj "influencerů"), že zcela ztrácí jedinečnost, soudnost a zdravý rozum. Kéž by opravdu dal srdceryvný konec románu naději, že si alespoň naše děti budou opět vážit soukromí a budou ochotné za něj bojovat na rozdíl od naší generace, už zřejmě příliš otupělé... Realistické zobrazení mnohých dnešních rodičů bez skutečné empatie ke svým dětem vyrůstajících bez dětství... z toho šla hrůza! Děkuji za tento opět bravurně literárně zpracovaný zdvižený prst nad jednou z obrovských hrozeb dnešních dnů, jejíž riziko si snad někdy uvědomujeme, avšak vnitřní hlas ignorujeme a sledujeme a sdílíme dál...

TomTomis
21.09.2022 5 z 5

Číst tuhle knihu na dovolené za šumění moře nebyl úplně dobrý nápad. Člověk se touto knihou přenesl k tématům, které jsou aktuální i dnes. Možná čím dál víc...
Člověk v zajetí sociálních sítí, který obětuje i vlastní děti tomuto byznysu, není veselé čtení. Napsáno výborně!

Pett
06.09.2022 5 z 5

Bez milosti předhozený vykřičník dnešní době, z které čiší nekonečný smutek... smutek nad tím, jak jednoduše jsme zaprodali svoje duše... protože hoď heštegem, kdož jsi bez viny... přeci jen současnému tak snadno dostupnému trendu konzumace cizích životů málokdy lze odolat... už jen proto mi tahle krutě nepříjemná rána palcátem do nejednoho digitálně zprzněného svědomí přišla nejvíc geniálně zasazená... a o to víc ta rána bolí, když v tomhle už tak dost nechutném balastu někdo utápí i svoje vlastní děti! Je zkrátka třeba si přečíst a nechat uvíznout v síti své rozčarované mysli.

Stoklaska
04.09.2022 5 z 5

Autorka zpracovává velice silné téma. Ani jsem netušila, že takový "byznys s dětmi" existuje. Bavily mě obě části knihy, jak ta ze současnosti, tak ta z blízké budoucnosti. Postava Melanie mě úplně děsila, to jak člověk vymění svůj život za reality show.

katulkav
01.09.2022 4 z 5

Velmi aktuální příběh,který nám vnukne myšlenku na budoucnost našich dětí. Já sama své děti ani v nejmenším na sítích nevystavuji,ale jsem občasnou sledovatelkou podobně fungujících rodin. V průběhu čtení jsem se hodně zamyslela nad podobností s realitou,kterou jsem za posledních pár let na našich sociálních sítích viděla a celkem mě z toho mrazilo. Jen rozuzlení kriminálního příběhu mohlo být sofistikovanější. Byla to moje první kniha od De Vigan a určitě ne poslední.

aralka
31.08.2022 4 z 5

Ten příběh byl pro mě dost děsivý, v životě jsem neviděla žádnou reality show, televizi nemáme a na youtube poslouchám jenom hudbu a nějaké dokumenty.... takže vůbec jsem netušila, že existují lidé, kteří prahnou po tom, aby se každý den koukali na to, jakým způsobem žije někdo jiný, místo aby si žili svůj vlastní život a dokonce jsou na tom závislí, to je pro mě naprosto nepochopitelné.... chvílemi jsem si mohla hlavu ukroutit, nějak mi to fakticky hlava nebere, přece kdyby na takové příspěvky na youtube a instagramu lidi nekoukali, tak by k takové manipulaci a využívání dětí nikdy nemohlo dojít ... proč na to lidé koukají, proč je zajímá, co někdo jiný, navíc úplně cizí, kupuje nebo rozbaluje nebo jí nebo zrovna dělá, s čím si hrají jeho děti, co si oblékají , proč se na ně chodí koukat, proč od nich chtějí podpis a obdivují je, čím si to zasloužili ???? je to naprostá ubohost :-(

veronika9761
29.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Cast z roku 2019 jsem precetla jednim dechem, ta z budoucnosti mi ale příliš neodsypala. I presto je knizka velmi aktualni a popisuje pro nas zatim nepredstavitelny dosah sharentingu. Zejména moznost zaloby na rodice je varovani, nad kterym by se meli zamyslet vsichni, kdo sdili fotky svych deti verejne.

petrucha86
24.08.2022 5 z 5

Delphine opět nezklamala, znovu silné a aktuální téma, podáno tak, že se čte samo.

Astonius
19.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Po dvou třetinách, kdy se kriminální zápletka sama od sebe vyřešila, mě to rázem přestalo bavit a poslední část z budoucnosti jsem četla s pocitem nutnosti strpět zdlouhavé řeči o katastrofických scénářích, které by mohly nastat. Tahle poslední část byla pro mne přitažená za vlasy a už to neudrželo mou pozornost. Řešený problém nechci nijak zlehčovat, ale to nebezpečí by na mě působilo úderněji, kdyby byl prostě dotažen do nějakého méně optimistického konce ten únos - chápu, že se do toho autorce asi nechtělo, ale takhle to pro mne ztratilo sílu. Pochválit musím její sloh, ten je krásný a nápaditý, zapsané myšlenky obou hlavních hrdinek v sobě měly hodně zajímavých postřehů.

book_loverka_
12.08.2022 4 z 5

Pro moje první setkání s Delphine de Vigan jsem si vybrala vychvalovanou knížku Děti nade vše a od autorky mě to rozhodně neodradilo. Právě naopak. Bylo to skvělé. Napínavé, ale zároveň to ukazovalo důležitou, často přehlíženou, skutečnost či blízkou budoucnost. Ze čtení jsem měla lehce nepříjemný pocit. Bylo to psané tak, že to umí zapůsobit. Jen mě moc nebavily kapitoly ze života kriminalistky Clary. Jinak jsem z autorky nadšená a určitě se někdy pustím do dalších jejích děl.