Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 737 189

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

Jahoda
26.05.2023 4 z 5

Naprosto skvěle zpracované téma, které se mi zdá dost aktuální. Kniha ve mně zanechala mrazivý dojem a spoustu podnětů k přemýšlení.
Prvních pár kapitol mi trvalo se zorientovat. Ale potom jsem byla vtáhnutá do děje, který je svižný ale přesto skvěle propracovaný.
Moje první kniha od této autorky, ale určitě se podívám na další.

Bakana
20.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Četlo se to moc dobře, knížka vtáhne a nepustí.
Občas okrajově zaznamenám, že existuje něco jako youtuber, ale myslela jsem, že se něčím zabývají, třeba natáčejí, jak hrají videohry nebo kreslí. Ale toto? Jako že natáčím svůj všední den? Koho to zajímá? A ještě do toho vtahovat děcka, která vlastně nemají možnost to odmítnout? Lidi dokáží být neskuteční kreténi.

Mona-Lisa
18.05.2023 5 z 5

Ze začátku se tváři jako psychologická sonda, pak si zaskočíš do detektivky a skončíš v dystopické budoucnosti. Nedovolí ti přemýšlet nad ničím jiným.
Opravdu knížka, která otevírá oči a pojmenovává věcí, o kterých člověk v skrytu duše věděl, ale možná je ani vidět nechtěl.
Je mi z ní blbě, ale zároveň je to určitě knížka, která bude v mojí letošní top 5. Takže u mě klasika.
Smutno je mi z lidi, kteří práznotu naplňují počtem lajků a sledujícíma a nemají zatěžko toho dosáhnout vlastními dětmi.
Nejvíc smutno je mi ale z toho, že nechuť vlastního dítěte u natáčení tyto lidi nezastaví a pokračujou v tom dál.
A jsem dostatečný realista abych věděla, že to nebylo jen v téhle knížce, ale je to praktika u mnoha celosvětových profilů.
Jo a přečtěte si ji proboha, hned, opravdu.

Rowana
12.05.2023 5 z 5

Docela síla. První polovina vyšetřování únosu, na jehož pozadí se vykreslují znepokojivá úskalí internetu a sociálních sítí. Zvláště pokud rodiče u svých dětí neznají či odmítají vidět míru. Druhá polovina se zabývá následky - je jiná, ale neméně působivá. A ten konec?! Doporučuji.

Crimble
08.05.2023 5 z 5

Zajímavé téma, nápadité střídání hlavních hrdinek, rychlé tempo vyprávění, absence hluchých míst. De Vigan se s tím nemaže a mně se to líbí, a proto jako obvykle dávám pět hvězd.

Elézka
22.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha na šokující téma a napsaná ve strhujícím tempu. Je děsivé, jak jsou lidé schopni zneužít to nejcennějši v životě - své děti - pro vlastní slávu, zviditelněni a bohatství..?

uzivatel6780
18.04.2023 5 z 5

Strhující sonda nebezpečného fenoménu současnosti!

kap66
16.04.2023 5 z 5

Únos dítěte? Ani by se mi do toho nechtělo, nebýt to Delphine de Vigan. Samozřejmě je to nakonec nějak jinak, ale neméně děsivě. Ocenila jsem všechno: její seriózní přístup k tématu, zdánlivý odstup od postav, čtivost a především silnou působivost. Na autorku sedí to - u jiných někdy přehnaně užívané - jít až na dřeň. Příběh dovádí do budoucnosti, naprosto logicky vycházející ze šílené současnosti. A já, autorčin ročník, si jen říkám: zaplaťpánbůh, že mě tohle o desítky let míjí... Br.

EmillyT
13.04.2023 5 z 5

Kniha je velmi čtivá hned od první stránky a přečetla jsem jí jedním dechem. Autorka velmi působivě zpracovala téma dětských youtuberů a sdílení jejich fotek rodiči, odhaluje zde, jak velký dopad na psychiku dětí něco takového může mít. Mélanie a její touha po obdivu a "být vidět" mi byla od počátku velmi nesympatická, ale na druhou stranu jsem si říkala, že uměla využít příležitost, kterou současná doba nabízí, až postupně jsem si začala uvědomovat, jak neustálé natáčení muselo Kimmy a Sammyho otravovat. Rozhodně o této knize budu ještě nějakou chvíli přemýšlet.

los
11.04.2023 4 z 5

na knize oceňuju především otevření ožehavého tématu, z nějž se brzy stane, resp. už se stal, veliký problém, protože byznys = tzv. sharenting, tj. zveřejňování fotek a videí vlastních dětí na facebooku, instagramu, tiktoku, youtubu ad. (s účelem výdělku za produkt placement), když tomu nezletilci nemohou zabránit, resp. když z toho ještě nemají rozum, aby ochránili své soukromí

vzpomínám si, jak se už před lety řešil jeden web určený především maminkám na mateřské, které zde zveřejňovaly fotky svých nahatých děcek a pak se divily návštěvnosti pedofilů;

poučen četbou románu jsem brouzdal po netu a přiznávám, že mne nezaskočila existence takových videí, ale jednak jejich množství a jednak "nevhodnost" produktů, které jsou dětmi a dětem propagovány (copak sladkosti a fastfood, ale kratom???)

romány de Vigan moc nemusím, protože píše na můj vkus moc pateticky, postavy má schematické a bez vývoje, i heterodiegetický vypravěč u ní promlouvá tragicky a bez odstupu, celý fikční svět se podřizuje popisované hrůze, traumatu a truchlení, což mne nebaví, nicméně doporučuju číst právě pro to důležité téma!

Ainyska
10.04.2023 4 z 5

Bohužel příběh, který se odehrává v této knize je do budoucna vztyčený prst. Únosy dětí, které jsou (nejen) nadměrně vystavovány na sociálních sítích rozhodně nejsou ničím výjimečným.

Pokud to ty děti baví, proč ne, ale nutit je do něčeho na základě generování zisku a plnění si prostřednictvím svých dětí vlastní sny, je zvrácenost. Dnes a denně to vidíme na YT a jiných platformách a nejen tam (nucení dětí dosahovat nejvyšších výsledků napříč obory - sport, hudba, studium,...). Především jde o ně, to by si rodiče měli uvědomovat, některé děti umí být zlé a závistiví rodiče jakbysmet. Proč by měly trpět kvůli rodičům, kterým tak trochu přeskočilo? Dnešní dopady vidíme i na některých slavných zpěvácích a hercích, kteří svých dětských rolí zpětně litují. Jak pak musí být těm, kteří už navždy zůstanou na síti ve spodním prádle, nebo v jiných ponižujících situacích? Natáčení videí a vlogů ano, ale s rozumem a především myslet na následky. Protože až se tyto následky dostaví, bude už pozdě.

Anna 13
10.04.2023 5 z 5

Tak tohle byla jízda!
Zhltla jsem ji, ani nevěděla jak. Najednou byl konec... Přiletěl motýl a všechno ztichlo. Došly slova... A přitom je pořád co říct.

Delphine de Vigan svou knihou konečně zakřičela. A já doufám, že si ten naléhavý nářek přečtou ti, kterým je určený. Nejen ti, co tohle vše už dávno ví, tuší, silně nesouhlasí a cítí se vůči tomuto "neskutečnému" světu bezmocní.
Příběh je to nepředvídatelný, až lahodně čtivý, prozkumávající každou skulinku ve fenoménu, kterého se dosud žádný autor takto bravurně nezhostil. Zanechá ve vás stopu. Má zanechat stopu. Má způsobit mnohem víc.

Delphine de Vigan dokazuje svůj pozoruhodný talent vyždímat téma na maximum, neponechat nic ladem, propsat se až do samého jádra problému a přitom čtenáře nezahltit - naopak čtenář chce ještě víc.

Má to poslání.
Má to emoci. Hněv.
Je to akraktivní svou absurdností, hloupostí, šílenstvím.
Vyvolává to skutečné obavy.
Je to živé.
Lidské.
Ohromující.
Velkolepé dílo.

Gratuluji Delphine de Vigan k této knize, protože je absolutně nezapomenutelná, pohlcující a hlavně opravdu hlasitá.

Jde o děti. Vždycky jde o děti. Vím, že tahle kniha neprobudí svět, ale těm, co ještě nejsou nakažení tolik, by mohla otevřít hlubiny jejich svědomí. Skutečně věřím, že je napsaná natolik dobře, že malé odezvy ve společnosti, v lidech mít bude.

Jsem nadšená... A na tuto ženu strašně pyšná.

VFD
08.04.2023

další z románů, tentokrát vyprávějící o matce YouTuberce, která natáčí svoje děti od útlého věku. Dá se říct dystopicky román filozofickým zamyšlením nad dopady takovéhoto života.

kramver
04.04.2023 5 z 5

Delphine se definitivně zapsala mezi mé nejoblíbenější autorky. Tentokrát předkládá příběh, který je varujícím prstem dnešní doby s detektivním nádechem. Jsem z generace, která má sociální sítě spíš k pasivnímu využití. Nikdy jsem nechápala, proč by někoho mělo zajímat, že jsem zrovna na dovolené nebo jím skvělou zmrzlinu. Ale ani opačně nechápu, proč by to mělo zajímat mě u někoho jiného.
Kam může ztráta soukromí a neustálé sdílení vlastního života vést u těch nejmenších, kteří si o tom nemohli ani rozhodnout, je možná trochu přehnané, ale možná také ne. A myslím, že pár příkladů máme již i u nás u bývalých mladých youtuberů.
Delphine opět otevřela téma, o kterém je potřeba mluvit. Její knihy tak mají přesah, pro který je stojí za to číst. Nemluvě o jejím literárním stylu.

Téra
02.04.2023 4 z 5

Je to až děsivý příběh, hlavně protože je pravdivý. Takové kanály existují i u nás a kolik dětí natáčí skutečně dobrovolně? A zabývá se u nás vůbec někdo touto problematikou? Ještě se rodiče budou divit, až všechny hvězdičky internetu dospějí. Myslím, že to bude dost podobné tomu, co je nastíněno v knize.

marketa7
02.04.2023 5 z 5

Prvních pár stránek mi trvalo, než jsem se chytla (nebo byla chycena?), ale záhy už nebylo pochyb. Sociální sítě, závislost na nich a důsledky v případě dětí, které se nemohou v daný moment dostatečně bránit (rodičům se přeci věří). Po přečtení je rozhodně o čem přemýšlet... Určitě čtěte! Delphine de Vigan nezklamala.

Terezie.mutt
26.03.2023 3 z 5

Četlo se to skvěle. Vykreslení blízké budoucnosti fenomenální, ale něco tomu chybělo. Občas až příliš stereotypizující.

kristleko
25.03.2023 4 z 5

"Někteří rodiče si neuvědomují, že se jejich dítě narodilo s vlastním právem na zobrazování, a chovají se, jako by ho vlastnili." Tato kniha je o jedné rodině, která nejenže práva svých dětí nechrání, ale naopak je zneužívá k vlastnímu prospěchu. Mélanie je dcerou své doby, vyrostla na televizních reality show typu Big Brother a plynule přešla na sociální sítě, kde mnozí sdílejí ze svého života úplně vše. Když se jim narodí děti, začnou sdílet i je. Přicházejí lajky a nabídky spolupráce, z mámy se rázem stává "mama influencerka" a na podpisy jejích ratolestí se v nákupních centrech stojí fronty. Je to svět povrchnosti, sebestřednosti, konzumu, hamižnosti. Příběh je spíše schematický a postavy poněkud ploché (policistka Clara působí čistě jako protiklad Mélanie a katalyzátor děje, stejně jako zápletka s únosem Kimmy), cílem totiž zjevně bylo především upozornit na tzv. sharenting, který sice může rodičům přinést slávu a peníze, ale jejich děti může poznamenat na zbytek života. Bude jen dobře, poodkryje-li tato kniha toxický svět, který většině společnosti zůstává skrytý za algoritmy sociálních sítí kdo totiž nemá malé děti, takový obsah nejspíš nikdy neviděl. A ono to přitom existuje, i u nás v Česku. (8/10)

martini.ce
23.03.2023 5 z 5

Uf, to byla knížka. Ze současnosti, ze světa sítí, followerů a srdíček. Místy to bylo děsivější než kdyby tam tekla krev a pobíhal sériový vrah. Jako mámě mi bylo těch dětí líto. A docela by mě zajímalo, jak by knížku hodnotily různé Insta mámy/ celebrity, jestli by to změnilo jejich pohled na sdílení života svých dětí s celým světem. Doporučuji k přečtení.

JHoralka
19.03.2023 5 z 5

Děti nade vše od Delphine de Vigan je román, který by si měl přečíst každý! Je to pro mne první kniha od této autorky.

Řeší se tam téma sharenting - sdílení věcí na sociálních sítích rodiči, kteří zároveň prezentují život svých dětí, kterým to může být časem nepříjemné - co vše rodiče za ně sdíleli. Ztráta soukromí celé rodiny Je to až strašidelné jak to všechno může dopadnout

Skvělá kniha na zamyšlení

Doporučuji