Děti nade vše

Děti nade vše https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471533/bmid_deti-nade-vse-qmQ-471533.jpg 5 737 189

V thrillerově laděném románu Delphine de Vigan Děti nade vše nahlédneme do dvou odlišných světů. V prvním kralují hvězdy internetu a mezi nimi hrdinka příběhu Mélanie, kterou vidina slávy a zisku pomalu vzdaluje od jejích nejbližších a reality vůbec. Ve druhém žije její protiklad Clara, dříč kriminalistického týmu, která je znepokojená zneužíváním dětí v digitálním prostoru. Sledujeme poutavý příběh, v němž hrají roli moderní fenomény doby, sociální sítě, virtuální realita, otisky každého z nás, a s jeho postavami s neklidem zjišťujeme, že se za ně platí vysoká cena. Autorka překvapivě zavede čtenáře i do nedaleké budoucnosti po roce 2030. Jaká asi bude?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

Les enfants sont rois , 2021

Ywonek
18.01.2022 5 z 5

Tak to byla pecka. Boze tak neskutecne realne.

Sabča92
12.01.2022 5 z 5

Od Delphine jsem doposud přečetla čtyři její knihy ze sedmi česky vydaných. Jedná se o další autorku, po které automaticky sahám. Delphine bezesporu knihou naráží na současný až módní trend, troufám si říct, moderních tzv. insta matek, které sdílí své děti téměř 24/7 na sociálních sítích. O síle sdílení dětí Delphine vystavěla perfektní příběh se všemi jeho následky. Kniha začíná v současnosti ale postupně se děj přesouvá do blízké budoucnosti, kde sledujeme první následky těchto sdílení. Líbí se mi, že se autorka nebojí pouštět do aktuálních sociálních témat. Ať už se jedná o bezdomovectví, stáří, bipolární porucha nebo nyní problematiku sociálních sítí.
Děti nade vše je skvělá kniha, do které jsem se začetla a měla problém ji odložit. Velmi chválím námět knihy, který je zpracován perfektně a poukazuje na současné dění. To, na co tato kniha poukazuje je velmi děsivé, ale bohužel reálné.

JIVaJaH
10.01.2022 5 z 5

Výborná kniha! Nutí přemýšlet nad dnešní dobou a sociálními sítěmi, má dostatek napětí, krásně vykreslená psychologie postav.Doporučuji!

bosorka
10.01.2022 5 z 5

Delphinu velmi oblibuju a i tady se trefila. Zejména opět v tom, že člověku zasadí do hlavy otázky, nad kterými velmi dumá a které ho popudí nahlížet na věci i jinou optikou než dosud. Její knížka rozhodně nevypadne z hlavy pár dní po přečtení. Člověk si při čtení Dětí nade vše musí občas klepat na hlavu nad nesmysností toho, co tam někteří provozují. Ale ono je to reálné až hanba. A hrůzné vlastně, když to člověk promyslí do detailu.
PS: První kniha letošního roku, oblíbená autorka a za plný počet.

charlizee
09.01.2022 5 z 5

Sdílet tady přečtení knížky Děti nade vše je jako pozvat alergika na rande do botanické zahrady v sezóně květu…, ale zrovna tohle bych tak moc chtěla, aby na té síti uvízlo, že se toho paradoxu dopustím.
Nevím, kde se vzalo to označení “thrillerově laděný román”.
Asi že “detektivně laděný” nezní dostatečně moderně.
Každopádně to Delphine navlékla ukázkově a pod zástěrku únosu a vyšetřování nahustila tak naléhavou a aktuální sociální sondu, že jsem místy přestávala pod tíhou té reálné absurdity dýchat.
Tohle fakt stojí za přečtení.
Slibuju, že nasbíráte spoustu námětů k přemýšlení. :)))

• Jenomže Big Brother se nepotřeboval vnucovat. Big Brother byl přivítán s otevřenou náručí a se srdcem lačnícím po lajcích, a každý přitom souhlasil, že bude svým vlastním tyranem. Hranice soukromí se posunuly.

• Tohle předvádění sebe, své rodiny, každodenního života, honbu za lajky, to si nevymyslela Mélanie. Je to dnešní způsob života, bytí ve světě.

• Každý se stal režisérem svého vlastního exhibování a to se zase stalo nepostradatelnou složkou seberealizace.

veriszv
09.01.2022 5 z 5

Téma aktuální až mrazí a příběh, který je čtivý tak, že se na konci budete divit, kam se podělo těch 300 stránek.

Delphine de Vigan napsala knihu, která je vztyčeným prstem pro všechny, kteří mají sociální sítě, obzvláště pak pro ty, kteří na nich dennodenně vystavují světu svoje děti.

Kromě toho, že je ta kniha skvělým psychologickým románem s prvky thrilleru oceňuju to, že se autorka zkusila zamyslet nad tím, kam se to celé posune za pár let, a tohle nahlédnutí do budoucnosti bylo uvěřitelné a ne nijak přitažené za vlasy.

Jediné, co bych vytkla, je taková jakási šablonovitost postavy policejní vyšetřovatelky. Clara je jak přes kopírák všech osamělých knižních policajtů. Ale je pravda, že Mélanie to svojí, vlastně až bizarností, vyvažovala.

Tahle kniha je úplně pro všechny.
Kupte ji všem na Vánoce a doporučujte na potkání.
Smutné je, že ti, co by si ji měli přečíst jako první, se k ní pravděpodobně stejně nikdy nedostanou…

Radka_p
03.01.2022 5 z 5

Delphine de Vigan je geniálna. To akým spôsobom sa pozrela na zverejňovanie súkromia na sociálnych sieťach, ukazovania súkromia a intimity svojich detí, ako upozornila na riziká, ktoré toto rozhodnutie prináša ale aj aké dôsledky to môže mať na natáčané deti v budúcnosti, otvára oči.
V knihe prepojila reality show ako trend z nedávnej minulosti s trendom sociálnych sietí a odhaľovania každodenného života na instagrame, tiktoku či iných platformách. Priznám sa, že kým som knihu neprečítala, nepozerala som sa na tento trend "jej" očami, no po prečítaní (alebo skôr zhltnutí) tejto knihy sa mi rozšírili obzory. K tomu ešte pridala dve odlišné hlavné hrdinky cez ktoré príbeh prerozprávala a skvelá kniha je na svete. Odporúčam.

Lienilda
02.01.2022 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem ji jedním dechem. Popujcuji kamaradkam a rodině (i když mamce asi budu muset nějaké pojmy vysvetlit). Kdo alespoň letmo nezná pojmy instagram, tik tok, prank, challenge, lajky, happy fans,... Tak si knihu tolik neužije.

georgearrow
29.12.2021 4 z 5

Není to nejlepší román letošního roku, ale přečetl jsem jej během jednoho dne, jedním dechem. I když se dá říci, že je to dost angažovaná protisociálněsíťová agitka, znám bohužel několik podobných "mamin kvočen", které neváhají obětovat soukromí svých dětí pro pochybné uznání dementních lajků. A stejně jako u paní Delfíny je to kvůli traumatům z dětství, ale i kvůli stádnímu mozku, který v proudu onlájnově telefonní permanence neposkytuje ani reziduální záblesk kritického myšlení. Jednoznačně doporučuji.

Atuin
29.12.2021 4 z 5

Kniha není špatná, nemůže být, autorka je francouzska a tak nějak už tím má vyhráno.
Téma je víc jak chytlavé, ale mám dojem že by si možná Delphine měla dát pauzu od vyloženě kontroverzních témat ( ne napořád, ale třeba pro jednou) a trochu vydechnout, že by to jejímu psaní prospělo. 4 *....
Podle mě umí autorka čarovat víc, zejména na menším prostoru.

Soonya
28.12.2021 5 z 5

Prvních pár stránek mi trvalo se začíst, ale pak mě knihy chytla a nepustila. Jedná se opravdu o aktální téma, který by si měli mnozí přečíst a pak až šířit po sítích vše co je napadne, hlavně pokud se to týká jejich děti. Autorku jsem neznala ale po tomto si půjdu přečíst něco dalšího.

DendousSKS
28.12.2021 4 z 5

"Uvědomuje si, že domov je výsadou i pastí."

evonra
25.12.2021 5 z 5

Není překvapením, že i nejnovější kniha od Delphine volí vážné téma, socialní sítě, které je aktuální a i do budoucna víceméně odstrašující...
Výborně zpracováno, autenticky, občas mi až běhal mráz po zádech....

"... jednou přijde chvíle, kdy se vám něco postaví do cesty. Chvíle, kdy si musíte uvědomit, že to, co děláte, je špatně. Prostě přijde chvíle, kdy se někdo naštve a plácne vás přes prsty..."

hermína14
24.12.2021 5 z 5

Vstoupit do příběhu, hltat každé slovo, sázet se o průběh, střídavě vítězit a prohrávat...chtít v knize zůstat...debatovat, vracet se k ní, uchovat si nějaké slovní spojení jako terminus technicus. Paní Vigan se nechávám ráda vláčet přes terénní nerovnosti kolem výkladních skříní, v jejichž odrazech vidíme svoje hlubiny. Téma i způsob jsou dokonalé.
"Neměla chuť splynout s okolím, a ještě méně s jakoukoli skupinou."
"TO NEJLEPŠÍ JE NEPŘÍTELEM DOBRÉHO."

něcosivymysli
24.12.2021 5 z 5

Delphine de Vigan se povedlo to, co málokteré autorce či autorovi, a to perfektně rozložit příběh a propracovat postavy takovým způsobem, že knížku nebudete chtít odložit z ruky a donutí vás k zamyšlení. Pro mě osobně je společně z Vděkem nejlepší knížkou autorky.

AlbionFoxyFox
24.12.2021 5 z 5

Autorku jsem neznala, knihu jsem přečetla díky čtenářskému klubu a jsem za to ráda. Velmi čtivě a zajímavě představuje problematiku dnešních influencerů a zneužívání dětí v rámci tohoto trendu
Myslím, že by si knihu měli mnozí přečíst a zamyslet se.

Anna27
20.12.2021 5 z 5

Další skvělá kniha mé oblíbené autorky. Za mě skvěle pojaté téma sociálních sítí a Youtube s prvky thrilleru. Sama jsem přemýšlela nad rodiči, kteří denně vystavují své děti, jestli jim to jednou nevyčtou a sama sebe jsem se ptala, jestli by se mi líbilo být virtuálně např. na fotce, kde mě matka kojí. Skvělé téma k diskuzi a jsem ráda, že o něm Delphine napsala. Určitě doporučuji přečíst.

Dela111
19.12.2021 5 z 5

Já to věděla... Čekala jsem, že jak se jednou do tohoto námětu autorka opře, propere ho ze všech stran tak, jak to umí. Naprosto skvělé!
Delphine de Vigan si vybrala jedno z nejaktuálnějších témat a ťala do živého. Problematika internetu, sociálních sítí a dětí na nich je stále podceňovaná. Já o sociálních sítích říkám, že je to s nimi jako s ohněm - mohou být dobrý sluha, ale zlý pán - to když na nich někteří zveřejní o sobě kdeco a stráví tam spoustu hodin denně sledováním kdejaké blbosti.

Příběh v této knize je zpracovaný částečně jako thriller, je tak čtivější a poutavější, ale poselství je jasné. Hlavní hrdinka Mélanie, která od mládí touží být vidět, být známá a obdivovaná, svoji rodinu, především však své děti, obsadí do jakési permanentní reality show na YouTube. Příběh ukazuje, co to s tou křehkou dětskou dušičkou může udělat. Nejenže vyrůstají v jakémsi nepřirozeném virtuálním světě a nevědí co je soukromí, ale mimo popularitu zažívají i posměch.
Autorka ukazuje spoustu problémů a nebezpečí, které veškerá činnost na sociálních sítích přináší. U mnoha dětí není natáčení vlastní volba, přitom je to tvrdá vyčerpávající práce a peníze za ni inkasují rodiče (na rozdíl od dětských herců, zpěváků apod.). Zároveň je to nebezpečné, obrázky dětí využívají i sítě pedofilů, tisícům rodičů to však nebrání denně zveřejňovat snímky svých potomků.

Internet a sociální sítě mohou být velmi užitečné, ale zároveň také lehce zneužitelné a autorka celou tuto problematiku kolem vynikajícím způsobem popsala. Tentokrát doporučuji nejen kvůli čtenářskému zážitku, ale také proto, že toto je třeba číst. Kéž by kniha byla přeložena do co nejvíce jazyků, měla by být povinnou četbou pro všechny zákonodárce...

"Dnes si může kdokoli představit, že jeho život je hodný zájmu ostatních, a sklízet o tom důkazy. Kdokoli se může považovat za osobnost, za celebritu a podle toho se chovat... YouTube a Instagram v podstatě splnily sen každého teenagera: být milován, sledován, mít fanoušky."

"...ta žena není ani obětí, ani katem, je obrazem své doby. Doby, kdy je normální být natáčen ještě dřív, než se vůbec narodíte. Kolik snímků z ultrazvuku se týden co týden zveřejňuje na Istagramu nebo Facebooku? Kolik fotek dětí, rodiny, selfíček? A co když je soukromí už jen překonaným, zastaralým pojmem nebo, v horším případě, jen iluzí?"

Zrzavá_Tereza
15.12.2021 5 z 5

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih od Delphine. Velice trefně tu popisuje, jak probíhá a hlavně jaké následky může mít dnešní trend - rodičovské influencerství. Tuhle knížku rozhodně doporučuju a po přečtení ji, prosím, šiřte dál. Je to rozhodně potřeba.

Evka1791
13.12.2021 4 z 5

Autorka sa snaží priblížiť život detí, ktoré sú hviezdy internetového neba, stačí , že ich matka je úspešná youtuberka a influencerka. Chce pre svoje deti a seba slávu a peniaze. Je to pre ňu prirodzené a normálne. Na druhej strane , čo na to deti ? Sú šťastné ? A ako to s nimi dopadne ?